کلینتون: عربستان به جای یمن بر مقابله با داعش تمرکز کند

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا، به عربستان سعودی و قطر، توصیه کرده است که «حمایت مالی مستقیم» شهروندان‌شان از سازمان‌های بنیادگرا را متوقف کنند، و به‌ویژه از عربستان خواسته که تمرکز خود از درگیری‌های یمن به مقابله با داعش برگرداند.
 
در سخنانی در نشست شورای روابط خارجی آمریکا در نیویورک، خانم کلینتون که یکی از نامزدهای بالقوه حزب دموکرات برای انتخابات آتی ریاست‌جمهوری‌است، سه راه اصلی را برای مقابله با گروه خلافت اسلامی (داعش) توصیه کرده است: ۱) مغلوب کردن داعش در سوریه، عراق و سراسر خاورمیانه، ۲) اختلال و ریشه‌کن کردن زیرساخت‌های رشد تروریسم، و بازوهای اقتصادی و تبلیغاتی آن در چهارگوشه جهان، و ۳) سخت کردن دفاع خود و متحدان در برابر تهدیدهای بیرونی و درونی.
 
مواضع هیلاری کلینتون در مورد مقابله با تهدید، داعش علاوه بر سخنان او در نشست شورای روابط خارجی آمریکا، در گفت‌وگوی او با فرید زکریا از سی‌ان‌ان هم بازتاب یافته است.
 
خانم کلینتون تأکید کرده است که مقابله با داعش یک نبرد جهانی است که آمریکا باید آن را رهبری کند، ولی در عین حال گفته است که با استفاده از نیروی زمینی در سوریه، «حتی در صورت انجام حملات تروریستی در خاک آمریکا» مخالف است.
لزوم تمرکز بر مقابله با داعش
بخشی از مواضع روز پنجشنبه خانم کلینتون، بر لزوم تمرکز بر مقابله با داعش تأکید داشت.
وزیر خارجه پیشین آمریکا در این زمینه از جمله به عربستان سعودی و ترکیه توصیه کرده است که توجه خود را از «درگیری‌های یمن» و «مواجهه با نیروهای کرد» به سوی نبرد با گروه حکومت اسلامی برگردانند.
خانم کلینتون در عین حال به طرحی که در ماه سپتامبر ارائه کرده بود اشاره می‌کند و می‌گوید هدف از آن اقدام علیه افزایش «نفوذ ایران در منطقه» و علیه «گروه‌های تروریستی نیابتی مانند حزب‌الله [لبنان] و حماس» نیز بوده است. به گفته نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری از حزب دمکرات، نمی‌توان به از ایران و از سوی دیگر گروه موسوم به «حکومت اسلامی» به عنوان چالش‌هایی مجزا نگاه کرد. هیلاری کلینتون می‌گوید افزایش اعتماد به نفس هم‌پیمانان عرب ایالات متحده و همزمان افزایش بهای آنچه او «رفتار بد ایران» توصیف کرده، تاثیر بهتری بر نبرد علیه «حکومت اسلامی» می‌گذارد.
وی همچنین از کشورهایی چون عربستان و قطر خواسته است که «حمایت مالی شهروندان خود» از سازمان‌های «بنیادگرا» را متوقف کنند.
خانم کلینتون همچنین اذعان کرده است که [در شرایط کنونی] خواست آمریکا برای خلع بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، از قدرت، اولویت اصلی نیست.
در عین حال وزیر خارجه پیشین آمریکا تأکید کرده که تمرکز بر نبرد با داعش، از فشار بر ایران برای انجام تعهداتش در موضوع هسته‌ای نخواهد کاست.
مخالفت با حضور نیروهای زمینی آمریکا در سوریه
 
بخش دیگری از مواضع روز پنجشنبه وزیر خارجه پیشین آمریکا، واکنش به ایده استفاده از نیروهای زمینی در نبرد با داعش بود.
 
در این زمینه خانم کلینتون تأکید کرده است که حتی در صورت انجام عملیات تروریستی در خاک آمریکا، او در مقابل ارسال نیروی زمینی به سوریه مقاومت خواهد کرد.
 
خانم کلینتون پیش‌بینی کرده در صورت وقوع یک حمله تروریستی احتمالی در خاک آمریکا، حضور زمینی آمریکا در سوریه «مطمئناً افزایش خواهد داشت، ولی چنین امری اشتباه است»، ولی در عوض تأکید کرده که او از «اعزام بیشتر نیروهای ویژه»، «افزایش اختیارات آموزش‌دهندگان آمریکایی در عراق» و «استفاده از یک ائتلاف هوایی در منطقه» حمایت خواهد کرد.
 
وزیر خارجه پیشین آمریکا در عین حال گفته است که به شکل گسترده از تلاش‌های دولت اوباما برای مقابله با داعش حمایت می‌کند اما با «تمرکز دولت بر برکناری بشار اسد از قدرت» موافق نیست.
 
او همچنین در موضعی مخالف با باراک اوباما از برقرار منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه حمایت کرده و نیز از کشورهای عرب خواسته است تا به تجهیز بیشتر نیروهای زمینی در سوریه بپردازند
 
در این زمینه خانم کلینتون همچنین توصیه کرده است که آمریکا باید گروه‌ها مستقر در میدان را به گونه‌ای تحت فشار بگذارد که آنها با تغییر اولویت‌های خود، به همکاری با یکدیگر بپردازند.
انتقاد از مواجهه با پناهجویان
وزیر خارجه پیشین آمریکا، در عین حال از سخت‌گیری‌های بیشتر در مورد پذیرش پناهجویان انتقاد کرده و گفته است که ایالات متحده باید به رغم سخت‌تر کردن تمهیدات دفاعی خود در فرودگاه‌ها، بخش‌های مالی و نیز فضای مجازی، از پناهجویان خاورمیانه‌ای استقبال کند.
 
او گفته است که «دست رد زدن بر سینه کودکان بی‌سرپرست، برگزار کردن آزمون‌های مذهبی، تبعیض علیه مسلمانان، و بستن درها به روی هر پناهجوی سوری، چیزی نیست که ما [آمریکایی‌ها] هستیم. ما بهتر از این هستیم».
 
این اظهار نظر خانم کلینتون واکنشی بود به تلاش جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان برای وضع قانونی در مورد توقف پذیرش پناهجویان که روز پنجشنبه به رغم تهدید باراک اوباما به وتو، از تصویب مجلس نمایندگان گذشت.
 
پیشتر وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود که با وجود تلاش برخی اعضای کنگره، برای توقف یا محدود کردن برنامه پذیرفتن پناهجویان، این کشور همچنان قصد دارد ۱۰ هزار پناهجوی سوری را بپذیرد.
جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز چهارشنبه گفته بود، پیش از این هر دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات، از برنامه اسکان پناهجویان حمایت کرده‌اند، و این برنامه‌ همچنان بدون تغییر خواهد ماند.
+139
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران

  یعنی واقعا میشه خدا یه لطفی کنه و شما دور بعدی بشی رییس جمهور آمریکا؟ آی دور همدیگه بخندیم . آی بخندیم . من دو دور خوندم ببینم حرف حسابت توی این گفته ها چی بوده ، آخرشم نفهمیدم چی گفتی . به خدا اگه خودتم فهمیده باشی که چی گفتی . تو یه مترسکی هیلاری عزیز . یه نوشته میذارن جلوت ، تو هم میخونی .
  58
  20
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران

  از کرامات شیخ ما این است ، شیره را خورد و گفت شیرین است : خانم کلینتون که یکی از نامزدهای بالقوه حزب دموکرات برای انتخابات آتی ریاست‌جمهوری‌است، سه راه اصلی را برای مقابله با گروه خلافت اسلامی (داعش) توصیه کرده است: ۱) مغلوب کردن داعش در سوریه، عراق و سراسر خاورمیانه ( نه بابا ؟؟ راست میگی خانم کلینتون ؟؟ اینارو خودت تنهایی فهمیدی؟؟ )، ۲) اختلال و ریشه‌کن کردن زیرساخت‌های رشد تروریسم، و بازوهای اقتصادی و تبلیغاتی آن در چهارگوشه جهان ( نه بابا ؟ شما در کدام گوشه قرار دارید ؟ کدام بازو محسوب میشوید؟ )، و ۳) سخت کردن دفاع خود و متحدان در برابر تهدیدهای بیرونی و درونی ( نه بابا ؟؟ الله اکبر از اینهمه هوش و ذکاوت )
  38
  15
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  خودم کردم که لعنت بر خودم باد . هر چی تو آشت بریزی همونو باید بخوری /
  12
  16
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا

  باور عمیق- قم- دوست گرامی، این یائسه اگه بشه رئیس چمهور وقتی میره سازمان ملل - بیل هم با مونیکا میرن ماه عسل! شایدم دور بعد مونیکا شد رئیس چمهور. آخ چه بشود
  34
  14
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  haj hasan - مشهد، ایران

  باور عمیق-قم ایران شما به اندازه گنجایش مغزتون فهمیدید.خیلی هم ایشان درست و سنجیده صحبت کردند.
  14
  35
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران
  دمت گرم تورو خدا بگو عربستان دست از سر ایران هم ور داره یه نفسی بکشیم
  1
  17
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  خانمِ کلینتون از اینکه باعث شدید عده‌ای "اسب " با نظراتشان فرهنگِ اسلامی را به نمایش بگذارند سپاسگزاریم!
  12
  15
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  باور نکنید حرفهای این هیلاری کلینتون را . برای رای اوردن و کاندید ریاست جمهور ی است . خمینی هم خیلی وعدها وحرفها زد . دیدیم . در روباه گری دست کمی از رفسنجانی مکار ندارد ..
  17
  10
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  کسانیکه از هیلاری کلینتون ودموکراتهای امریکا حمایت میکنند . همانا حامی رژیم واورنده خمینی به ایران ....خلایق هرچی لایق
  8
  5
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کیوان م - تهران، ایران
  [::*بی همتا* - برلین، آلمان::]. با درود به شما، گرامی‌ 100% رئیس جمهور آمریکا همین خانوم هستن ،شما در یک خبری گفتین که جب بوش گزینه‌ هستش ،ولی‌ من اونجا کامنت گذاشتم به این دلایل (مدت زیادی در رابطه با سیاستهای آمریکا از نزدیک در مورد دنیا دست دارد) و احتمال زیادتری از جب بوش برای ریاست جمهوری داره.
  6
  7
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کیوان م - تهران، ایران
  [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. با درود ،کاملا درست فرمودین ،(اسب) رو خوب اومدی،پاینده باشین.
  6
  8
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  اسب آتش سیدنی - استرالیا . سلام دوست عزیز . به خدا قسم من آدم به خوش شانسی این زن کمتر دیدم . این خانوم فقط داره نون اینو میخوره که شوهرش بهش خیانت کرده . یعنی گویا مردم آمریکا باید تاوان خیانت کلینتون به این خانوم رو بپردازن . یعنی شما ماجرای کلینتون و مونیکا رو از زندگی اینا حذف کنی ، این خانوم هیچی از خودش نداره که بروز بده . هیچی
  4
  3
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  Haj hasan . دوست عزیز . دقیقا به نکته درستی اشاره کردید . درک من از صحبتای این خانوم به اندازه گنجایش مغزم بوده که اگر قرار بود گنجایش مغزم به اندازه شما باشد لاجرم میبایست صحبتهای هر کوتوله سیاسی را تنها به دلیل موبور بودن و چشم آبی بودن درست و سنجیده بدانم . واسه اینکه بهتر بتونی بفهمی که درست و سنجیده یعنی چی بشین این جمله رو بخون : خانم کلینتون به عربستان و قطر ((توصیه کرده )) حمایت مالی مستقیم (( شهروندانشان )) را از سازمان های بنیادگرا را متوقف کنند . من سوالم اینه که آیا واقعا این زن احمق معتقده که این شهروندان عربستان و قطر هستند که داعش رو حمایت مالی میکنند یا حکومتهای عربستان و قطر ؟ اگر واقعا نمیدونه که خیلی احمقه . اگر میدونه و فکر کرده که به جز عده قلیلی نادان و تهی مغز که حرفهای او را درست و سنجیده میخوانند قرار است دیگران هم حرفهای او را باور کنند که باز هم خیلی احمق است
  6
  4
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::کیوان م - تهران، ایران::]. [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. اینا جوکهائی هست که مردم میگن. شما فرق مزاح و حرف جدی رو نمیفهمید. خب باشه، پس یادتون باشه خودتون کل کل رو شروع کردید
  5
  2
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.