کشف دودمان جدید اروپایی‌ها در قفقاز

اسکلت کشف شده در قفقازدی‌ان‌ای استخراج شده از جمجمه و دندان آسیاب بقایای انسان‌های اولیه در منطقه قفقاز جنوبی در گرجستان، دودمان تازه‌ای را برای اروپایی‌های امروزی، گواهی می‌دهد.
 
به گزارش رویترز، دانشمندان اعلام کردند ژنوم دو نفر را که یکی ۱۳ هزار و ۳۰۰ سال و دیگری ۹۷۰۰ سال قبل می‌زیسته بررسی کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که آنها متعلق به دودمان ناشناخته‌ای هستند که از نظر ژنتیکی اجداد اروپاییان امروزی بوده‌اند.
 
این دو نفر عضو گروه‌هایی بوده‌اند که حدود ۴۵ هزار سال پیش در منطقه قفقاز – محل تلاقی گرجستان و جنوب روسیه - ساکن بودند و از طریق شکار حیوانات و خوردن گیاهان زندگی می‌کردند.آنها از آفریقا به این مناطق نقل کوچ کرده بودند. در آن زمان، نئاندرتال‌ها (گونه دیگری از انسان‌های اولیه) در اروپا ساکن بودند.
طبق گفته دانشمندان، این افراد در عصر یخبندان برای هزار سال مهجور و بدون تماس با دیگر انسان‌ها  مانده بودند. آب شدن یخ‌ها در انتهای عصر یخبندان آنها را دوباره در تماس با دیگر انسا‌ن‌ها قرار داد و  اسب سواری، گله‌داری و فلز کاری را در غرب اروپا حدود ۵۰۰۰ سال پیش رواج داد.
 
دانیل بردلی، محقق نسل‌شناس(ژنتیک‌شناس) کالج ترینیتی دوبلین در این باره می‌گوید: «اروپاییان امروزی ترکیبی از گونه‌های اجداد باستانی هستند. تنها راه رمزگشایی در مورد آنها دنبال کردن ژنوم آنها از هزاران سال پیش است، زمانی که هنوز  اختلاط ژنی اتفاق نیفتاده بود.»
 
 پیش از این کشف، دانشمندان سه دودمان اروپایی‌ها را شناسایی کرده‌ بودند.
 
آندره مانیکا، محقق نسل‌شناس دانشگاه کمبریج گفت: «ساکنان قفقاز شامل» گونه چهارم «هستند که پیش از این ناشناخته بوده است.» آنها نه تنها نقش مهمی در اجداد اروپاییان بلکه در آسیای مرکزی و شبه قاره هند داشتند.»
 
بردلی این یافته را «یک بخش مهم تازه در معمای اجداد انسان‌ها» نامید. طبق نظر رون پینهاسی، باستان‌شناس دانشگاه دوبلین، ساکنان قفقاز در گروه‌های ۲۰ تا ۳۰ نفره در غار‌ها زندگی می‌کردند.
یکی از دو مجموعه بقایا در غاری نزدیک روستای اسوری در غرب گرجستان و دیگری در فاصله ۴۰ کیلومتری غاری دیگر نزدیک روستای کومیستاوی کشف شده‌اند.

این تحقیق در مجله «ارتباطات طبیعت» چاپ شده است.

+9
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.