هشدار معاون دادستان کل کشور:روان‌گردان صوتی در راه است

معاون دادستان کل کشور گفته است: «روان‌گردان صوتی و دیجیتالی در راه است و همه باید آماده باشیم.»
«حسین ذبحی» روز پنج شنبه در دومین روز از همایش ملی طب و قضا در ساری گفته است این‌ روان‌گردان از طریق صوت و امواجی که شنونده ایجاد می‌کند، مانند هندزفری یا هدفون که در گوش می‌گذارند، باعث تغییرات مشابه مواد روان‌گردان در شنونده می‌شود و روان او را دگرگون می‌کند.»

به گزارش ایرنا، وی توضیح داده است: «این مواد اگر محرک باشند، احساسی مانند روان گرد محرک و اگر حالت غم انگیزی داشته باشند، در شنونده احساس غم انگیزی و افسردگی ایجاد می‌کنند.»

ذبحی خبر داد: «براساس گزارش‌های موثق و کارشناسی‌های انجام شده، هجمه این مواد مخدر به کشور ورود پیدا کرده است و با مراقبت‌هایی که اخیرا داریم، تلاش می‌کنیم دستگاه‌های امنیتی، قضایی و پلیسی مانع از ورود این مواد به کشور شوند و احیانا در صورت مشاهده به سرعت ردیابی شوند.»
 
او شرح داده است که روان‌گردان‌های دیجیتالی، فایل‌های صوتی خاصی هستند که می‌توانند با پالس‌های تولید شده با فرکانس‌های متفاوت برای هر گوش، تاثیر خاصی بر بخش‌های مختلف مغز بگذارند و تجربه متفاوت مواد مخدر و محرک صنعتی و سنتی را در مغز به وجود آورند.

به گفته وی، این اختلاف فرکانس‌های پخش شده در هرگوش می‌تواند اثر متفاوت هریک از مواد مخدر و محرک هم‌چون کوکایین، تریاک، اسید، مرفین، آدرنالین، کراک، هرویین، حشیش، ماریجوانا، ریتالین و بسیاری از مواد دیگر و حتی الکل را در مغز مصرف کنندگان شبیه سازی کند.
 
ذبحی در تعریف روان‌گردان گفته است: «هر گونه ماده طبیعی، شیمیایی، صعنتی با ترکیبی که استعمال آن باعث تاثیر بر مغز، اعصاب و روان مصرف کننده شده و حالت و وضعیت روانی او را تحت تاثیر قرار دهد، روان‌گردان نامیده می‌شود.»
 
به گفته معاون دادستان کل کشور، هم اکنون بیش از ۱۰۰ هزار معتاد کارتن خواب در کشور وجود دارد، بین ۲۰ تا ۲۵ درصد رانندگان وسایط نقلیه سنگین، آلوده به مصرف مواد مخدر هستند، فروش کودکان توسط معتادان هم در کشور مطرح شده است و جرم حدود ۴۵ درصد زندانیان در ارتباط با مواد مخدر و روان گردان بوده است.
این مقام قضایی گفت:«امروز در اینترنت دیدم انواع قارچ های سمی و برخی کاکتوس‌ها و دارو‌ها که دارای آثار روان گردان هستند، در اینترنت معرفی و تبلیغ می‌شوند.»
 
وی خواستار تصویب هر چه سریع تر فهرست جدید مواد مخدرشد و گفت: «بعد از اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در سال 89، به موجب تبصره ماده 45 این قانون، فهرست های مواد مخدر باید تصویب می شد اما با وجود گذشت پنج سال از تاریخ قانون و پی گیری های متعدد و مکرر، هنوز قانون گذار فهرست مواد جدید را تصویب نکرده است.»
 
ذبحی با اشاره به این که کشور با هجمه جهانی از مواد مخدر سنتی و صنعتی روبه رو است که به تدریج به مردم معرفی می شوند، خواستار حذف عبارت «صنعتی غیر دارویی» از پسوند مواد روان‌گردان شد:« این قید صنعتی غیردارویی باعث می شود تمام مواد سنتی دارویی مشمول مواد مخدر قرار نگیرد.با این قید، بسیاری از مواد روان گردان دارویی قابل تایید در فهرست‌ها نیستند و این قید باید حذف شود. اسامی همه پیش ساز‌ها در فهرست مواد ممنوعه باید قرار گیرد.»
 
راهکار این مقام قضایی برای مبارزه  با این مواد را الکترونیکی کردن صدور نسخه و توزیع دارو‌ها، افزایش نظارت و کنترل در مراکز تولید، کنترل و شناسایی به روز انواع مواد تولیدی یا وارداتی جدید، بررسی آزمایشگاهی و تعیین ماده مخدر یا روان گردان  و اطلاع رسانی فوری به همه دستگاه‌های مقابله عنوان کرد.
ذبحی معتقد است انسداد مرز‌ها باید در اولویت قرار گیرد.
+26
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  razmandeh - استکهلم، سوئد

  روان گردان صوتی سی و پنج سال که داره از بلندگو مساجد روزی چند بار پخش میشه !!! چیز تازه ایی نیست !!!! نتیجه اش را هم میتونید روی مردم ایران ببینید !!!! معلومه معاون دادستان ایران نبوده !!!!!!! یا گوشش کر بوده !!!
  14
  111
  ‌پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  والا اینها مردم را خیلی گوسفند فکر میکنند . حتی حاضر نیستند. جوانان باگوشی موزیک گوش کنند ..دوست گرامی razmandeh - استکهلم، سوئد . .زیبا گفت
  20
  33
  ‌پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  IRAN+ISRAEL+USA4EVER - مونیخ، آلمان
  شماها خودتون یک کاروانسرا دیونه خونه هستین.
  4
  23
  ‌پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  سعدی هستم - لندن، انگلستان

  خیلی وقته پخش شده با صدای محمود کریمی ، حدادیان ، سلحشور و بقیه ی ارازل و اوباش گردن کلفت حکومت ( مداحان اهل بیت)
  2
  49
  ‌پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.