اشتباه دانشگاه خواجه نصیر پای حقوق بشری ها را به ایران باز کرد

«من در اواخر ترم قبل به تدریس فیزیک در خیابان‌ها پرداختم. حدود یک ماه نزدیک دانشگاه بودم و بعد از آن تابستان از دفتر حقوق ‌بشر قوه‌ قضائیه با من تماس گرفتند و گفتند از طرف مقامات بین‌المللی نامه‌ای درباره من به دکتر محمدجواد لاریجانی، سخنگوی قوه ‌قضائیه، نوشته‌اند. ایشان پیگیری کردند و صراحتا به من قول دادند با کمک قوه ‌قضائیه، حکم دانشگاه لغو خواهد شد و از من تقاضا کردند، دیگر در خیابان نایستم. مطابق قراردادی که با من منعقد کردند، فعلا تا آخر اسفندماه در پژوهشگاهی کار می‌کنم. این قرارداد، البته بدون عنوان و غیرقابل تمدید است».
 
به گزارش پارسینه، این جملات قاسم اکسیری فرد استاد اخراجی دانشگاه خواجه نصیر در گفتگو با روزنامه شرق است.
 
هرچند روزنامه شرق جزییات بیشتری از نامه مورد اشاره به محمدجواد لاریجانی منتشر نکرده است، گمانه زنی بر این است با توجه به مسئولیت وی به عنوان رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه نامه مورد اشاره از سوی مقامات بین المللی حقوق بشر به ایران ارسال شده باشد.

قرارداد تدریس قاسم اکسیری فرد استاد سابق فیزیک دانشگاه خواجه نصیر به دلیل داشتن صدای زنانه تمدید نشد و زمینه اخراج وی از این دانشگاه شد. پس از آن با پیگیری های وی از طریق مقامات دولتی و مجلس توصیه هایی به علی خاکی صدیق مبنی بر استفاده مجدد از این نخبه فیزیک مطرح شد. کار تا جایی پیش رفت که بیش از 250 استاد دانشگاه ایرانی و غیر ایرانی در نامه ای به دکتر روحانی از روند اخراج غیر شفاف اساتید دانشگاه انتقاد کرده و خواهان استیفای حقوق اکسیری فرد شدند.
 
علی خاکی صدیق رییس دانشگاه خواجه نصیر اما سرسختانه در مقابل توصیه های مسئولین ایستادگی می کند. وی در پاسخ به شرق ضمن رد مسئله اخراج اکسیری فرد به دلیل صدای زنانه گفت: "دانشگاه ترجیح می‌دهد به دلیل حفظ شأن علمی دانشگاه و اساتید در این مسائل سکوت کند."
 
سئوال پیش رو از دکتر خاکی صدیق این است که "معیار حفظ شان علمی دانشگاه و اساتید در این دانشگاه چیست؟" آیا ایشان در اتخاذ تصمیمات خود حفظ شان کشور و دستگاه های اجرایی را نیز در نظر می گیرند؟ آیا اخراج و یا عدم تمدید قرارداد اساتید به صورت شفاف به افراد بیان می شود؟ آیا تمام تصمیمات اتخاذ شده توسط ایشان منطبق با قانون است؟
+78
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  forogh - اصفهان، ایران

  چی بگیم.!! فیزیک میخواد درس بده نخبه است چکاردارید به صداش مگرمیخواد اوازبخونه.!!!!!
  10
  72
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  خامنه ای که میگه نخبه ها برگردن و از کشور نرن . خب اینجور که معلومه نوچه هاش دیگه به حرفش گوش نمیدن و تره هم واسش خورد نمیکنن .
  7
  23
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  وحوش اسلامی.. وقتی‌ سوراخ دعا را گم کرده اید.....هر روز یک بهانه.که شامپانزه‌های آمازون هم به شما خواهند خندید.
  38
  20
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  be_pa.khaste - هارلم، هلند

  آدمی‌ که فکرش خراب و مریض باشه همینه دیگه تو رئیس دانشگاه اینقد کم عقل و خرفت هستی‌ که دانش این آدمو نمی‌بینی فقط صداش رو معیار قرار میدی.حالا سوال اینکه من چطور به دین کسی‌ در بیام که افکارش اینقد پسته.و چطور می‌تونم بهش احترام بذارم.
  4
  29
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  غریبه_021 - تهران، ایران
  الان یکی به من توضیح بده فرق کاری که با این استاد انجام دادن با کارهای احمقانه و متوحشانه داعش چیه ؟؟؟؟؟. داعش تجسم ده سال بعد ایران با حضور این افراد اسلامی با همین خط مشی هستش که الان در پیش گرفتن
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.