سوگند لیلا زانا، نماینده کرد مجلس ترکیه بار دیگر جنجالی شد

لیلا زانا نخستین زن کرد است که در سال ۱۹۹۱ به نمایندگی مجلس ترکیه انتخاب شدرئیس موقت مجلس ترکیه، سوگند یک نماینده کرد این کشور را به خاطر این که در قرائت سوگندنامه‌اش به جای اشاره به "ملت بزرگ ترک"، از "ملت بزرگ ترکیه" نام برده، باطل اعلام کرده است.
 
این بار دوم است که حضور لیلا زانا، نماینده کرد مجلس ترکیه از استان آغری در مجلس این کشور جنجال برانگیز می شود.
 
بار قبل، خانم زانا به خاطر تکلم به زبان کردی از پارلمان ترکیه اخراج و مدتی بعد به اتهام ارتباط با حزب کارگران کردستان، پ ک ک،‌ به ده سال زندان محکوم شد.
 
لیلا زانا نماینده حزب دموکراتیک خلق ها، حزب چپ گرای طرفدار کردها از استان آغری است که با ایران هم مرز است.
 
حزب دموکراتیک خلق ها، در انتخابات پیشین در هفتم ژوئن توانست برای نخستین بار به عنوان یک حزب طرفدار کردها وارد پارلمان ترکیه شود.
 
با برگزاری انتخابات زودهنگام در اول نوامبر، این حزب کماکان توانست موقعیت خود را در پارلمان حفظ کند اما یک چهارم از کرسی هایش را از دست داد.
جلب توجه افکار عمومی
لیلا زانا، در حالی سه شنبه برای قرائت سوگندنامه اش در جایگاه حاضر شد که سخنانش را به زبان کردی و با جمله زنده باد صلح، آغاز کرد.
 
او سپس هنگام خواندن متن سوگندنامه اش به زبان ترکی، به جای اشاره به ملت بزرگ ترک، به ملت بزرگ ترکیه اشاره کرد.
 
متن سوگندنامه نمایندگان مجلس ترکیه با این جمله شروع می شود:‌ "به آبرو و شرافتم در برابر ملت بزرگ ترک سوگند یاد می کنم تا از بقا و استقلال کشور پاسداری کنم..."
 
دنیز بایکال، رئیس موقت پارلمان ترکیه که نماینده حزب مخالف جمهوریخواه خلق است، سوگند لیلا زانا را باطل اعلام کرد و گفت در صورتی که خانم زانا صلاح بداند می تواند بار دیگر مراسم تحلیف را به جا بیاورد.
سخنگوی خانم زانا علت این اقدام را جلب توجه افکار عمومی در ترکیه به از سرگیری خشونت ها در مناطق کردنشین پس از دو سال آتش بس میان حکومت ترکیه و حزب کارگران کردستان عنوان کرده است.
لیلا زانا بیست و چهار سال پیش نیز با اقدامی نمادین در پارلمان ترکیه توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده بود.
 
خانم زانا در سال ۱۹۹۱ در مراسم تحلیفش در پارلمان ترکیه به زبان کردی صحبت کرد که با واکنش منفی نمایندگان مواجه شد و ضمن اخراج از پارلمان، مصونیت پارلمانی اش را هم از دست داد.
 
دادگاهی در ترکیه خانم زانا و سه نماینده دیگر مجلس این کشور را در سال ۱۹۹۴ به اتهام ارتباط با پ ک ک به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.
 
خانم زانا که دو بار نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شده، پس از طی دوره محکومیتش در سال ۲۰۰۴ آزاد شد.
در سال های گذشته شرایط کردها و دیگر اقلیت ها در ترکیه نسبت به قبل بهتر شده و حکومت این کشور گفت و گوهایی را با عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ ک ک را آغاز کرده است.
 
هر چند که از سرگیری خشونت ها در مناطق کردنشین پس از آتش بس دو ساله، تردیدهای را نسبت به سرنوشت روند صلح به وجود آورده است.
+76
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  بنظرمن . رئیس موقت مجلس ترکیه . دیگه خیلی .... دراورده ...خانم زانا درست گفته ملت بزرگ ترکیه . چراباید بگوید ملت بزرگ ترک ? مثل اینکه ما بگوئیم ملت بزرگ فارس ?
  19
  123
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  درود بر شهامت این زن
  8
  67
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران

  قابل توجه پان ترکهای سایت که تقی به توقی میخوره دموکراسی ترکیه(!!!)رو به رخ ما میکشن،مرده شور شما با اون رجب دوغی عثمانیتونو ببرن! درود بر کردهای ترکیه آزاده،
  15
  81
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  peshawaqazi - لندن، انگلستان
  فرق همچنانى بین نژاد پرستهاى ترک و عربهاى عقب افتاده نمیبینم، بنده سالى بیشتر از ٣ بار میرم قبرس شمالى که به قبرس ترکها مشهوره و واقعاً قبرسیها از حکومت عقب افتاده ترکیه شاکى هستند در عرض یک دهه گذشته ترکیه بیش از ٧٠٠ تا مسجد تو قبرس باز کرده منظور آخر اینه که دین اسلام داره ترکیه را از هم میپاشه
  11
  21
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  nimaaa - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  من نمیدونم این امثال رهجو پانفارس چی از جان ترکیه میخان به تو چه مربوطه عزیزم تو یه فکری به حال مملکت داغونت بکن
  37
  16
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد

  [::nimaaa - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. من نمیدونم که توی پان تورک توی این سایت چکار میکنی.گفتی مملکت داغون ، ببینم ایران جنگ داخلی داره یا تورکیه. تو ایران بمب گذاری میشه صد تا صد تا میمیرن یا توی تورکیه. ایران دهها قومیت داره ولی همه با هم توی یک کشور دارن زندگی می کنن با همه سختی ها هوای همدیگر را دارن ولی توی کشور عثمانی تو دو تا قومیت دارین که تازه کردهای با شرف رو شما پان تورک ها به رسمیت نمی شناسین.آمریکایی ها و اروپایی ها با پایگاه هاشون تا الان یک نیمچه امنیتی ورو براتون درست کرده بودند که اونها هم که دارن بار و بساطشون رو جمع می کنن. شب درازست و قلندر بیدار.
  6
  35
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  آیا در کشور ایران که 70 درصد غیر فارس هست ، کسی می تواند با زبان غیر فارسی سوگند نامه در مجلس بخواند تا بماند ترکیه که فقط 20 درصد غیر ترک دارد .
  22
  8
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  راهجو، بابل ، ایران . تو بهتر اول در مملکت خودت خود ابتدایی کردها را برسمیت شناخته و تقدیم کنید بعد به فال گیری کشور همسایه بپرداز ، . ظاهرا هم از ملت بزرگ ترک خیلی عقده ای هستی ، نژادپرست ها مغز کوچک دارند و قادر به قضاوت عادلانه را نیستند . قندهار تر از تو خامنه ای هست که نسل کشی غیر فارس را به ارمغان آورد ولی حالا روز به روز فاصله مردم فارس ایران با غی. فارس زیادتر می شود تا پیش بسوی یوگسلاوی آینده در سایه داعش هایی مثل تو و خامنه ای
  12
  8
  ‌پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۰۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  diako82 - کپنهاگ، دانمارک
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. دوست عزیز شما مطلب رو نگرفتی، ایشان به همان زبان نحس ترکی‌ سوگند یاد کردند، خوب این مشکلش چیه؟ البته کسانی‌ که سالهاست با ملت بزرگ کرد مشکل دارن، به این چیزا خیلی‌ حسادت می‌ورزند، واگر نه اگه الان یه آذری بود، میگفتی‌ حقشه و و...
  8
  13
  ‌پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۰۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. در مجلس ایران میتوان به کتاب مقدس خود قسم خورد. در ایران فارسی زبان ملی و اداریست در ترکیه ترکی در افغانستان پارسی در تاجیکستان پارسی در پاکستان اردو در چین ماندارین در انگلیس انگلیسی در آمریکا انگلیسی در فرانسه فرانسه در استرالیا انگلیسی در تایلند تای در فیلیپین گاتالوگ در . خوب در کجای اینها کسی به زبانی غیر از زبان رسمی کشور قسم می خورد؟ خودم ترک و آذری هستم بعد از زمان مشروطه و کشور سازی به لطف رفیق استالین برای خائنانی مانند شما کشور مجددا به غیرت همان آذریها یکپارچه شد و حالا هیچ چیزی ندارید مسئله زبان را علم میکنید تا همان زبان را هم مردم بکشند! یادش بخیر یکزمانی با یکی از رفقای ترک زبانمون بودیم و طرف جلوی همکار مسن روس ما گفت ما روسی هستیم اهل عشق آبادیم! طرف هم بهش گفت آره سربازهای روس همه جا بچه بور و پوست سفید تو حمله هاشون ساختند طرف غیرت نداشت چون ریشه نداشت بیخیال ولی من ریشه آذری داشتم گفتم اگر زور داشتین چهارصد سال برای جنگ با ما زور نمیزدین برو با توریستها بجنگ تو مسکو دارن مو مشکیتون میکن! حالا حکایت شماست برو تو اونجا بجنگ دارن...
  3
  12
  ‌پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۰۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  می بینم که پان ترکها جواب ندارن بدن ،افتادن به چرت و پرت گفتن و آمارهایی مزخرف دادن!!!! اون عزیز از استکهلم خوب گفته،ما با اون همه عقب موندگیای که علی الخصوص شما پان ترکهای نمک نشناس مدعیش هستین خیلی سربلندتر و با ظرفیت تر از شما عثمانیهای بی ریشه هستیم که تحمل کردها و یونانیها و ارامنه ای که صاحب اصلی بخش زیادی از خاک ترکیه هستن و ندارین،از دوره باستان تا به امروز از شاهان ایرانی نه نسل کشی دیده شده نه فجایع بشری(نمیگم خیلی ماه بودن)اما شما عثمانیها سر سه چهار قرن کل شرق اروپا و غرب آسیا رو به گند کشیدین چون ذاتا بوقلمون صفتین ،اون دوره که بعنوان غلام اومدین خودتون رو مسلمون جازدین و به هر خفت(اعم از غلام بچگی) تن دادین تا شدین غلام خلیفه! بعدشم وقتی دیدین زورتون میرسه کله مناره ساختین و حالا هم یه قرنی میشه که اروپا چوب تو اونجاتون کرد و تمام هیکلتون رو قهوه ای کرد و یم لال شدین و حالا هم دیدین یکم منطقه بهم ریخته دوباره شروع کردین به سیخ دادن همسایه ها!اما دیگه دوره غمپز در کردن عثمانی سراومده الآن اگه همه دست از سرتون بر دارن همین کردهای بی دفاع براتون کافین! حالا برین حالشو ببرین
  5
  12
  ‌پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  farahnoush - ساری، ایران
  علی از یوکی انگلستان کسی که خودش به خواب زده است نمی توان از خواب بیدار کرد ! لطفا دیگران جلبک فرض نکن ! این آمار مسخره پان تورکی از کجا بدست أورده ای !!! . یک دروغ انقدر تایپ کردی که خودت هم باورت شده است . براساس آمار اژانس اطلاعات مرکزی سیا آمار پارسی زبان ها ٦١ درصد ، ترکی اذربایجانی ١٦ درصد ، کوردی ١٠ درصد ، لری ٦ درصد ، ترکمنی و عربی و بلوچی هر کدام ٢ درصد و سایرین هر کدام ١ درصد در سال ٢٠٠٨ بوده است . حالا تو چطور تعداد غیر فارس ها را بیش از ٧٠ درصد میدانی !!! یک زمانی تعداد تورک های ایران نصف میدانستی . همینطور کم کم پیش بری کلا منکر وجود پارسی زبان ها در ایران میشوی !!! هر نسل کشی در ایران انجام شده است توسط شما پان تورک ها انجام شده است ! که فارس ، کورد ، ارمنی و اشوری قتل عام کردید ! در أوائل انقلاب که خلخالی عزیز کوردها به جرم کورد بودن و سنی بودن می کشت ! میخواست تخت جمشید مانند داعش نابود کند ! همونجایی که شما پان تورکها وقتی اسمش میشنوید روغن اب قاطی می کنید ! نکند خلخالی عزیز هم فارس تشریف داشت ! جناب خامنه ای هم که از تورک های مهاجر اذربایجان به مشهد هستند !
  4
  18
  ‌پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  farahnoush - ساری، ایران
  اصل و نسبش هم به شیخ محمد خیابانی می رسد ! با اون همه ادعای تورک بودن !!! اگر تورک اذربایجان ایران باشی باید او را بشناسی جز مفاخر پوشالی ازربایجان یک عده است مانند پیشه وری !!! . اگر نسلکشی هم خامنه ای انجام داده باشد گناهش توسط شما پان تورک هاست نه پارسی زبان ها و پان ایرانی ها ! . أوایل انقلاب نیز تورک های ارومیه مردم روستای کورد قارنا قتل و عام کردند !!! دیگر هر احمقی می تواند ببیند کدام قوم در ایران نسل کشی می کند ! از فرزندان تیمور ، چنگیز خان مغول و سلطان سلیمان و سلیم بیش از این انتظار نیست ! یک لحظه تصور کنید نماینده ارومیه قاضی پور بخاطر اینکه به نام ملت فارس در مجلس شورای اسلامی قسم نخورده است اخراج کنند پان تورک ها چه می گویند ! فعلا داعش اردوغان و تورک ها در سوریه و عراق به وجود اوردند و امروز برای جان خود تورکیه شده است ! بهتر ملت ایران تهدید نکنید !!! ما میدانم شما پان تورک ها برای رسیدن به اهدافتون همه کار از به وجود اوردن گروه های تروریستی تا نسل کشی می کنید . اما ملت ایران بادی نیست که از این باد ها بترسد ! .
  4
  18
  ‌پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  nimaaa - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  [::یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد::]. دوران شوونیسم پارسی بسر اومده افکار رو تغییر بدید پانفارسهای عزیز امثال لیلا زانا فقط در ترکیه میتونند اینقدر راحت عقایدشون رو بیان کنند فاشیست مغز کوچولو میهن پرست فراری از کشور
  13
  6
  ‌پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  جوابخواستیم نه توهم ! . ارزش خواندن کامنت شما را ندارد بیشتر شبیه کاه منت هست تا کا منت !
  13
  5
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۰۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  farahnoush - ساری، ایران
  علی از یوکی انگلستان توهم معمولا از کاه نت های شما پیداست ! کاه نت های بی سر و ته که چیزی پر از راسیست و عقده گشایی از پارس ها نیست ! حرف حق جواب ندارد بخاطر همین مغلطه گری می کنی !همانطوری که قبلا گفتم نمی توان کسی را که خود را بخواب زده است بیدار کرد ! هیچ طوری نمی توانی اصل و نسب خامنه ای و خلخالی تورک زیر سوال ببری ! و انها را به پارس ها بچسبانی !!! . کسی که توهمات امارگیری خود را موثق و آمار گیری مراجع معتبر کاه نت میدانند معلوم است از چه قماشی است !
  3
  12
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۰۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  farahnoush - ساری، ایران
  البته از تورک ها که دست طولانی در جعل هویت و تاریخ دارند چیزی بیش از این انتظار نیست !!! وقتی مولانا جلال الدین بلخی پارسی گوی تورک میدانند و خامنه ای که فامیلی ان (برگرفته از شهر خامنه یکی از شهرهای استان اذربایجان شرقی است ) را فارس میداند چه می توان گفت ! اینجاست که می توان فهمید چه کسی کاه نت می نویسد چه کسی کامنت ؟! چه کسی با دلیل موثق و از روی مدرک جواب میدهد و چه کسی از روی توهم ؟! حالا که قرار در مورد اصل و نسب خامنه ای تحقیق کنی کمی هم درباره روستای قارنا هم تحقیق کن ! تا بفهمی همنژادات چطور اول انقلاب کوردها نسل کشی کردند ! البته تورک ها دست طولانی در نسل کشی اقوام و ملل خاورمیانه از کورد ، فارس و ارمنی و إنکار ان در اینده دارند !
  3
  12
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۰۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  farahnoush - ساری، ایران
  براستی در جهان فقط در ترکیه می توان عقاید خود را بدون ترس از عواقب ان بیان کرد ! ;) یک نمونه لیلا زانا است که عقاید خود را بیان کرده است در نتیجه از مجلس ترکیه اخراج شده است . نمونه دیگر هرانت دینک نویسنده ترکیه ای ارمنی تبار است که بخاطر نوشتن درباره نسل کشی ارامنه توسط دادگاه ترکیه سه بار محاکمه شده است و در اخر توسط یک پان تورک نیز ترور شده بود ! قاتل او هم امروز رأست رأست میگردد ! حالا در ایران یک عده در ورزشگاه ها شعار مرگ بر فارس و ارمنی میدهند ! لباس کوردی پدر و مادر بازیکن والیبال در ورزشگاه را مسخره می کنند ! و هیچ گاه این أفراد فاشیست و راسیست در ایران دستگیر یا محاکمه نمیشوند ! اینجا چه کسی فاشیست و راسیست است ؟! کدام کشور شهروند ها میتوانید راحت عقاید بیان کنند !؟ از نظر من ایران یک پله بالاتر از تورکیه است ! من نمیدانم این عاشقان و سینه چاکان عثمانی چرا به جای تورکیه پناهنده به غرب هستند ؟!
  3
  10
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  nimaaa-فقط هم در ترکیه هست که قسم نخوردن بنام ملت ترک (!!!)از کابینه اخراج میشوی!! فقط هم در ترکیه هست که اقلیت برای اکثریت کشور، قوم وقبیله تعیین میکند!! دوای شما همون رضاشاه بزرگه ،روحش شاد!! یه ذره ولتون کنن فک می کنین ازتون ترسیدن و شروع میکنین به زوزه کشیدن!تاریخ نشون داده هر بار شما رو تحت فشار بذارن مث موش رام می شین و اگه یکم هواتونو داشته باشن توهم قدرت برتون میداره! اما بدونین تو ایران خیلیها هستن که منتظر بهانه ای هستن تا سر هر چی پانچه رو بکوبند به سنگ.
  3
  10
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  مبینم که علی یوکی جواب نداری و موندی تو حقیقت تاریخی اجداد عثمانیت!ههه
  3
  9
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد
  [::nimaaa - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. چرا جواب حرف رو نمیدی؟! این هم بدون که من فارس نیستم از یک قوم دیگرم ولی ایرانیم. میهن پرستم بهش هم افتخار می کنم ولی تو از این چیزها هیچی نمی فهمی.این رو هم بدون که توی این سایت اگر میای سعی کن که یاد بگیری که انسان بحث می کنه نه اینکه تهمت بزنه.
  2
  4
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  دوستان مخالف که جواب شما جزء توهم ، عقده ، تخریب ، تمسخر، تهدید، تحقیر انکار و عوام فریبی من چیزی نمی بینم، برایتان سفرش می کنم که دارو هایت آن را بموقع مصرف کنید و فوتبال تراختور را تماشا نکنید برای سلامتی بیمارآن روانی مضر هست
  5
  3
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  farahnoush - ساری، ایران
  عینک قوم گرای خود را بردارید تا بتوانید حقیقت را ببینید ! هر چند این برای پان تورک ها غیر ممکن است !!! . بیچاره ها تنها دلخوشی انها یک تیم فوتبال تراکتور است که بودجه ان را سپاه پاسداران میدهد و شاعری همچون شاهی اردبیلی که دستمال کش خامنه ای است ! . معمولا پان تورک ها وقتی تیم ملی فوتبال ، والیبال و . ایران میبرید اتیش می گیرند و ان را منتسب به تورک ها میدانند و حقوق اقوام دیگر ایرانی را نفی می کنند ! و وقتی تیم ملی ایران میبازد در دل جشن می گیرند ! ملت ایران مانند پان تورک ها عقده ای نیست که بخاطر یک تیم فوتبال که نصف بازیکنان ان حتی تورک نیستند حرص بخورد ! ما حقیقت را با دلیل و مدرک برای انها که جویای حق هستند گفتیم تا ملت ایران را از فتنه و دروغ پان تورک ها اگاه کنیم ! چه خوب پان تورک ها انقدر بی سواد هستند که مانند طوطی جهل خود را بدون دلیل و مدرک از روی سخنان اربابان عثمانی خود تکرار می کنند !
  1
  4
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  من همچنان منتظر جواب و حرفهای بدون .... و بدو بیراه از جانب پان ترکها هستم(هرچند بی فایده اس وقتی عقل در سر شما جای خودش رو به نژادپرستی و فاشیسم بده...)
  0
  1
  یکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  farahnoush-گرامی،درست دست گذاشتین رو نقاطی که اگر واقعا در صدد حلش بربیایم برا همیشه ریشه یاغی زاده های پان ترکی از ایران عزیز برچیده میشه(هرچند با این سطح سوادشون خودشون کم کم دمشون رو میذارن رو کولشون و میرن تو هم صحراهای گبی،خیلی ضایع عقب مونده ان!!)
  0
  1
  یکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.