بابک زنجانی: همین که دولت عوض شد من دزد شدم

وزیر نفت تقاضای 1.2 میلیارد دلار داشت تا این مبلغ صرف خرید غلات، گوشت و مرغ موردنیاز کشور شود. به همین خاطر از من خواسته شد 1.2 میلیارد به حساب‌شان پول پرداخت کنم.

یازدهمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی امروز در شعبه 15 دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.
 
به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری ها، بابک زنجانی در یازدهمین جلسه محاکمه متهمان نفتی که در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، با اشاره به شرکت گروه مهندسین متحد اظهار کرد: این شرکت نماینده سوئیفت در تهران نیست بلکه زیرمجموعه AEG لبنان است و در ایران به بازاریابی مشغول است.
 
متهم اصلی پرونده نفتی اضافه کرد: ضمن اینکه هیچ کشوری نمی‌تواند استفاده از نرم‌افزار سوئیفت را منوط به مجوز بانک مرکزی کند زیرا صاحب نرم‌افزار سوئیفت است.
 
وی همچنین به موضوع کارت‌های اعتباری و نداشتن مجوز از بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: اگر در ارتباط با این کارت‌ها نیاز به مجوز بانک مرکزی است، بازپرس قانون مذکور را ارائه کند.
 
زنجانی همچنین با اشاره به ارزیابی ملک ایران زمین گفت: وکلای شرکت نفت اعلام کردند که علت کاهش قیمت ارزیابی این ملک از  یک هزار میلیارد و 760 میلیون تومان به 690 میلیارد تومان، تغییری در تراکم شهرداری بوده است که این مسئله صحت ندارد. کارشناسی این ملک با تراکم قبلی شهرداری صورت گرفته است و حتی اگر ادعای وکلای نفت صحیح باشد یک هزار و 100 میلیارد تومان از قیمت ملک نباید کم شود.
متهم اصلی پرونده نفتی با بیان اینکه تاکنون 98 صفحه از دفاعیات خود را قرائت کرده و مجموع دفاعیاتش را از 200 به 161 صفحه کاهش داده است، گفت: در پرونده عنوان شده که خانم م- م گفته است پیام‌ها به دستور زنجانی ساخته شده‌اند، مشخص است که من باید دستور می‌دادم و تمام دستوراتم را نیز تایید می‌کنم و هیچ جعلی صورت نگرفته است.
 
وی ادامه داد: ضمن اینکه در کیفرخواست نیز تایید شده است، وزارت نفت از کل بارهایی که ارسال کرده بود یک مورد که شامل 2 بارنامه بود از شرکت HK به شرکت SCT ارائه شده است.
 
زنجانی افزود: اگر پول‌هایی که واریز شده غیرواقعی بود باید 660 میلیون یورویی که از سوی این بانک ارسال شده نیز غیرواقعی باشد. ما زمانی نتوانستیم کاری انجام دهیم که تحریم شده بودیم.
 
متهم اصلی پرونده نفتی در ادامه دفاعیات خود به پول‌های بلوکه شده اشاره کرد و گفت: از مبلغ 22 میلیارد یورویی که قبلا اشاره کرده بودم، متاسفانه بانکی که پول‌ها در آنجا قرار دارد 12 میلیارد یورو را تایید کرده و 10 میلیارد را به خاطر ال‌سی‌ها و بدهی‌هایی که داشتم کسر کرده است.
 
بابک زنجانی در قرائت ادامه دفاعیات خود به ادعای مطرح شده در کیفرخواست مبنی بر فروش نفت توسط  زنجانی اشاره کرد و گفت: شرکت ISO و بانک مالزی صاحب بار نبوده‌اند که بتوانند آن را بفروشند. ضمن اینکه من در یک مرحله 50 میلیون دلار و در مرحله بعد 44 میلیون دلار بابت متروکه نشدن محموله‌های نفتی به انبار مالزی داده‌ام و قرار بود این مبلغ با دستور وزیر نفت به من پرداخت شود که انجام نشد.
 
وی اضافه کرد: وقتی موضوع را به آقای م- ش گفتم، قرار شد با هماهنگی شرکت HK بارها از انبار مالزی به انبار شرکت فال انتقال یابد و فقط می‌دانم که این بارها به فال منتقل شدند  ومن نه باری تحویل گرفتم و نه باری تحویل دادم که فروشی داشته باشم.
 
زنجانی در ادامه با اشاره به خرید شرکت هواپیمایی قشم در سال 85 گفت: از سال 86 شروع به خرید هواپیما کردم و خرید هواپیما نیز یک پروسه زمان‌بر است. برای این کار 100 میلیون دلار نقد به م- ش دادم تا هواپیما بخرد و از این بابت از وی طلبکار بودم.
 
متهم اصلی پرونده نفتی ادامه داد: م- ش 501 میلیون دلار از اسناد و کشتی‌های شرکت فال گرفته بود و به من انتقال داده بود و این مسئله دلیلی بر فروش نفت ایران نیست بلکه یک کار بازرگانی انجام دادیم که از این مبلغ 100 میلیون دلار برای خودم بود و 402 میلیون دلار به م- ش بدهکار شدم.
وی تاکید کرد: حتی اگر این 402 میلیون دلار را هم هزینه می‌کردم، باز هم اشکالی نداشت زیرا شرکت نفت یک مرتبه در حساب‌های خود پول را گرفته بود.
 
زنجانی افزود: 130 میلیون و 400 دلار به العقیلی نفت داده بودند و 41 میلیون و 500 هزار دلار از این مبلغ توسط شرکت HK وصول شد و در ارتباط با الباقی این مبلغ العقیلی یا آقای سیدی به شرکت HK بدهکار است.
 
وی توضیح داد: قرار بود این فرد به ایران بنزین بفروشد اما ایران پول بنزین را نداشت بنابراین اعلام کرد که این کالاها به وی داده شود تا او نیز بنزین را به کشور بفرستد اما العقیلی بنزین را ارسال نکرد و معامله به هم خورد.  بنابراین شرکت HK تاکنون از العقیلی 40 میلیون دلار گرفته و 100 میلیون دلار باقی مانده است.
متهم اصلی پرونده نفتی با بیان اینکه در کیفرخواست عنوان شده مشخص نیست زنجانی با چه ترفندی توانسته بدون ارائه اسناد محمولات نفتی را به فروش برساند، گفت: بار نفت باری نیست که بتوان قاچاق کرد زیرا 11 فقره برات شرکت نفت شامل 18 کشتی 500 متری بود. گمرک بدون سند و مدرک بار مردم را به کس دیگری نمی‌دهد لذا باری را که صاحبش من نبودم چگونه می‌توانستم من بفروشم. اگر مدرکی دارید که من این کار را کرده‌ام ارائه کنید.
 
زنجانی ادامه داد: من حدود 90 میلیون دلار بابت متروکه نشدن محموله‌های نفتی پرداخت کردم و موظف به نگهداری بار وزارت نفت نبوده و نیستم و بیش از آن نیز به من مربوط نمی‌شود.
 
وی ادامه داد: اگر آقایان مدعی هستند پرداخت‌های من صوری بوده است، باید 1.5 میلیاردی که خودشان پرداخت کردند صوری باشد. البته از خدای من است که این مبالغ صوری باشد تا حداقل 1.5 میلیارد از بدهی‌هایم کم شود. نکته دیگر این است که مگر بازپرس پرونده از منابع کارگزاران من مطلع بوده که منابع را صوری دانسته است. اگر مطلع هستند یک پرینت از حساب‌های کارگزاران را به دادگاه ارائه کنند.
 
بابک زنجانی در ادامه دفاعیات خود به موضوع واریز پول از شرکت HK به حساب شرکت SCT‌ اشاره کرد و گفت: وقتی شرکت HK پولی را به حساب کارگزار بانک می‌ریزد به معنای آن است که پول به حساب بانک واریز شده است و نیازی به تعهدنامه وجود ندارد. بانک‌ها به بانک مالزی گفته بودند که کارگزار خود را اعلام کند تا پول را به حساب HK در نزد کارگزاران بانک مالزی واریز کنند و بانک مالزی شرکت SCT را معرفی و اعلام کرد واریز مبلغ در این حساب از نظر ما واریز به حساب بانک محسوب می‌شود.
 
وی توضیح داد: این مبالغ یک جا واریز نشده است بلکه در طول 5 الی 6 ماه واریز شده است. اگر کار من اشتباه بود چرا تا 10 روز مانده به تحریم پول واریز می‌کردم. اگر روش SCT اشتباه بود برای چه تا آخرین روز پول می‌ریختند.
 
متهم اصلی پرونده نفتی اضافه کرد: شرکت HK با توجه به موجودی حساب خود دستور پرداخت می‌داد که جمعا بالغ بر 700 میلیون یورو بود. در صورتی که پول این شرکت به صورت وون کره جنوبی و لیر ترکیه بود اما دستورهای پرداخت خود را به یورو می‌داد ضمن اینکه بانک مالزی قرار نبود عین‌المثل را به حساب HK واریز کند بلکه باید وجه‌المثل پرداخت می‌شد، لذا پولی که بانک در حساب کارگزارها داشت، پول بانک مالزی محسوب می‌شد.
 
زنجانی اضافه کرد: در کیفرخواست عنوان شده که طبق اظهارات بابک زنجانی و م- ش تمام محموله‌های نفتی HK و صندوق بازنشستگی نفت به العقیلی و فال فروخته شده و وجوه آن دریافت شده است و زنجانی وجوه حاصل از فروش نفت را صرف خرید سهام هواپیمایی اونور ایر ترکیه چندین فروند هواپیما و چندین فروند کشتی کانتینردار کرده است.
 
وی گفت: پاسخ به این ادعا این است که وقتی باری نگرفتم چگونه آن را فروخته‌ام، اینها کارهای بازرگانی بین من و م- ش بود و آقای م- ش هواپیمای RG و کشتی‌های کانتینتردار را سال 88 برای من خریده است که لیست آن در حساب‌های شرکت SCT موجود است.
 
متهم اصلی پرونده نفتی ادامه داد: در کیفرخواست عنوان شده است که پس از واریز 1.2 میلیارد یورو به حساب شرکت HK به صورت صوری، بابک زنجانی مجددا درخواست خرید محموله نفتی می‌کند اما با مخالفت مدیران نفتی مواجه می‌شود. سوال اول این است که بازپرس از کجا متوجه شده که واریز این مبلغ صوری است آیا او از کارگزار من اطلاعاتی دارد. ضمن اینکه مگر من دیوانه بودم که هنوز مدارک بار اول را دریافت نکرده تقاضای خرید بار دوم را بکنم.
 
متهم اصلی پرونده نفتی در ادامه دفاعیات خود وقتی که از قاضی صلواتی پرسید آیا خسته‌تان کرده‌ام یا خیر، قاضی پاسخ داد؛ من خسته نشدم اگر شما خسته شده‌اید تنفس اعلام کنم که زنجانی پاسخ داد خسته نیستم و امروز می‌خواهم قدرتم را به شما نشان بدهم.
 
زنجانی افزود: وزیر نفت تقاضای 1.2 میلیارد دلار داشت تا این مبلغ صرف خرید غلات، گوشت و مرغ موردنیاز کشور شود. به همین خاطر از من خواسته شد 1.2 میلیارد به حساب‌شان پول پرداخت کنم.
 
وی توضیح داد: برای انتقال این کالاها نیاز به کشتی داشتند که هزینه آن افزون بر 100 میلیون دلار می‌شد و باید از شرکت  دیمیتریس یونان می‌خریدند و من از این بابت 20 میلیون دلار پول دادم. نکته جالب این است که اکنون نه این شرکت مبلغ پرداختی من را قبول دارد و نه وزارت نفت.
 
زنجانی گفت: ای کاش همان موقع به خاطر تحریم در خارج از کشور دستگیر می‌شدم تا امروز همه بگویند زنجانی آدم خوبی است، اما امروز که به ایران آمدم همه می‌گویند زنجانی آدم بدی است.
 
وی اضافه کرد: اگر آدم بدی بودم 15 خرداد سال 92 آقایان با من قرارداد امضا نمی‌کردند، متاسفانه همین که دولت عوض شد من دزد شدم.
+54
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  forogh - اصفهان، ایران

  ب - ز تودوتا سرنوشت داری یا اینکه مثل شهرام جزایری یا خاوری میری خارج ازکشور یا اینکه میروی پیش مه‌آفرید امیرخسروی تو دیگه براشون فایدهی نداری اینجا هم نیازبه یک مقصرهست که اصل کاری ها را نمیشود محاکمه کرد چون به نظام لطمه میخوره ولی فکرکنم با توجه به کش دادن قضیه بیشترگزینه دوم شامل حال توبشه.
  5
  62
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  Mammal - لندن، انگلستان

  ب.ز. که می‌گوید صاحب چند بانک هست تعجب می‌کنم که می‌گوید سویفت یک نرم‌افزار هست در صورتی‌ که یک کود هست که بانک‌ها از آن برای انتقال پول از کشوری به کشوری دیگر استفاده میکنند و این را حتما بانکها باید از بانک مرکزی بگیرند. جالب این هست که دادستان این پرونده ب.ز. را به چالش نمی‌‌کشد و جلوی دروغ گفتن این را نمیگیرد، گویا نظر دارد که داستان زیاد کش پیدا نکند
  5
  30
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  وای به حال مملکت و مردمی که دزدانش با پرروئی تمام از پولهای ملی حرف می زنن و افتخار هم می کنن که تو حسابشون هست. دزدان دینی که شب و روز تقیه می کنن و مردمی که به امید امامان مرده نشستن براشون معجزه نازل کنه و زندگی و سرنوشت خودشونو دادن دست اخوند بیسواد.
  5
  32
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  بدبخت نوبت خر سواری از تو تمام شد که این احوال توست..این رژیم مثل اسلامیون ۱۴۰۰ سال پیش دزد و قاتل است...در بدو ورود به ایران تمام ثروت ایران را چاپیدند.بعد هم کشتند سر بریدند و زشت تر از همه زنان ایرانی‌ را برده ی سکس کثیف خود کردند.حال تعدادی بی‌ هویت زیر نام ایران دوستی مصدق و و،،سعی‌ میکنند این ننگ‌ را تثبیت کنند..اگر ائ‌ کیوی کسی‌ قدرت درک را ندارد گناه من نیست......حقیقت!!!!کمرنگ کنید..مزدوران.ملا
  84
  33
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  david_02003 - هاسلت، بلژیک

  تا خر هست ، خر سوار هم هست ،
  4
  24
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  AASHORI - دوحه، قطر
  تا موقعی که بهت احتیاج داشتن یه بسیجی فداکار بودی الان که خرشون از پل گذشت شدی دزد مملکت. خدا رحم کنه بهت
  2
  13
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  امریکایی - جکسون ویل، ایالات متحده امریکا
  هموطنان درود،. در اصطلاح سیاسی به این نوع دزدی دزدی چینی‌ میگویند چون مخترع این مدل دزدی چینی‌ها بودند. یک نفرو علم میکنن دزدی به اسمش میکنن آخرش هم اونو سر به نیست می‌کنند. این بدبخت خبر ندارد که اعدام خواهد شد من شخصاً از خریت این آدم متعجبم. یک آدمی که در امرش کار نکرده‌های میگه ۲۰ میلیون دلار اونجا دادم، ۱۰۰ میلیون اونجا دادم اصلا نمیدونه دلار چیه میلیون کجاست. قاضی فقط باید بپرسه این پولهای که میگی از کجا آوردی؟ همه پولهای دزدیده شده در بیت مجتبی‌ خامنه ایی است به قوله نوریزاد. دزد میخاین خامن ایی، این بدبختو زودتر بکشین کمتر زجر بکشه.
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مترلینگ - منچستر، انگلستان
  اگه ریگی به کفششون نباشه دادگاه علنی برگزار میکردند و این داره یواش یواش خطرناک میشه همین روزا سرش رو بباد میده اونوقت من چی بپوشم واسه مراسم؟
  3
  11
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  به حق عجب جوابهای پخته وسیاسی میده .
  44
  8
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مترلینگ - منچستر، انگلستان
  من موندم چرا اینجا ها که میرسه سرباز رهبر فدای اغا و باور عتیقه و جنگنده و اسب اتش حضور ندارن ولی بحث های داغ انچنانی و تایید رهبر و جمهوری اسلامی که میشه صف اول نظر هاشونو مینویسن شاید هم همه شون یک نفر باشند
  17
  13
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  آخه لپ گلی‌ خودت بهتر میدونی در زمان همان دولت زشت و بیمار تو ثروت ملی را از اربابان دولتی تحویل گرفتی و عمله آنان شدی. این شیخ حشری را هم که دست آویز قرار دادی تا سرکردگان حکومتی که تو نوکر و کارگزار آنان بودی لو نروند. واقعا بی‌ شرم و حرم لقمه و کثیف هستی‌
  10
  13
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مترلینگ - منچستر، انگلستان
  مثل اینکه اقایون و یا طرفداراشون پیداشون شد از منفی ها مشخص شد
  11
  6
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.