دیه تصادف زن و مرد برابر شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که پرداخت خسارت وارده به زیان دیدگان را بدون لحاظ جنسیت و دین در حوادث رانندگی تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت کنند.

خبرگزاری ایلنا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه و در بررسی لایحه بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث با ارجاع ماده ۸ به کمیسیون اقتصادی برای بررسی بیشتر موافقت کردند.
 
پیشنهاد ارجاع این ماده توسط علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ارائه شد.
نمایندگان همچنین در ماده ۹ ، بیمه گر را ملزم به جبران خسارت های وارد شده به اشخاص ثالث مطابق مقررات این قانون کردند.
 
براساس تبصره این ماده در صورتی که در یک حادثه مسئول آن به پرداخت بیش از یک دیه به هر یک از زیان دیدگان محکوم شود، بیمه گر مکلف به پرداخت کل خسارت بدنی است، اعم از این که مبالغ مازاد بر دیه، کمتر از یک دیه کامل یا بیشتر از آن باشد.
 
* دیه تصادف تمامی افراد در جامعه برابر شد
همچنین نمایندگان در ماده ۱۰ بیمه گر را مکلف کردند در ایفای تعهدات مندرج در این قانون خسارت وارده به زیان دیدگان را بدون لحاظ جنسیت و دین تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت کند. مراجع قضایی موظفند در انشای حکم پرداخت دیه مبلغ مازاد بر دیه موضوع این ماده را به عنوان بیمه حوادث درج کنند.
 
* درج هرگونه شرط در بیمه شخص ثالث بلااثر است
 
نمایندگان مجلس همچنین در ماده ۱۱ این قانون مصوب کردند درج هرگونه شرط در بیمه نامه که برای بیمه گذار یا زیان دیده مزایای کمتر از مزایای مندرج در این قانون مقرر نماید یا درج شرط تعلیق تعهدات بیمه گر در قرارداد به هر نحوی، باطل و بلا اثر است. بطلان شرط سبب بطلان بیمه نامه نمی شود. همچنین اخذ هرگونه رضایت نامه از زیان دیده توسط بیمه گر و صندوق مبنی بر رضایت به پرداخت خسارت کمتر از مزایای مندرج در این قانون ممنوع و همچنین رضایت نامه بلااثر است.
 
* تعهد مالی بیمه گر در پرداخت خسارت بدنی به میزان ظرفیت خودرو است
نمایندگان همچنین در ماده ۱۲ مصوب کردند که تعهدات ریالی بیمه گر در قبال زیان دیدگان داخل وسیله نقلیه مسبب حادثه برابر حاصلضرب ظرفیت مجاز وسیله نقلیه در سقف تعهدات بدنی بیمه نامه با رعایت تبصره ماده ۹ و ماده ۱۴ این قانون است.
 
در مواردی که به علت عدم رعایت ظرفیت مجاز وسیله نقلیه مجموع خسارات بدنی زیان دیدگان وسیله نقلیه مقصر حادثه بیش از سقف مذکور باشد مبلغ خسارت مورد تعهد بیمه گر به نسبت خسارت وارده به هر یک از زیان دیدگان بین آنها تقسیم می گردد و مابه التفاوت خسارت بدنی هر یک از زیان دیدگان توسط صندوق تامین خسارت های بدنی وفق مقررات مربوطه پرداخت و مطابق مقررات این قانون از مسبب حادثه بازیافت می شود.
 
میزان ظرفیت مجاز وسایل نقلیه با توجه به نوع و کاربری آنها به موجب آیین نامه ای خواهد بود که وزارت کشور با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی و بیمه مرکزی تهیه می شود و به تصویب هیات وزیران می رسد. در هر صورت تعداد جنین و اطفال زیر دو سال داخل وسیله نقلیه به ظرفیت مجاز خودرو اضافه می شود.
 
تبصره ـ تعهد ریالی بیمه گر در قبال زیان دیدگان خارج از وسیله نقلیه مسبب حادثه ۱۰ برابر سقف تعهدات بدنی بیمه نامه با رعایت تبصره ماده ۹ و ماده ۱۴ این قانون می باشد. در مواردی که مجموع خسارات بدنی زیان دیدگان خارج از وسیله نقلیه مسبب حادثه بیش از سقف مذکور باشد، مبلغ خسارت مورد تعهد بیمه گر به نسبت خسارت وارد شده به هر یک از زیان دیدگان بین آنان تقسیم می شود و مابه التفاوت خسارت بدنی هر یک از زیان دیدگان توسط صندوق تامین خسارت های بدنی وفق مقررات مربوط پرداخت می شود.
 
* وراث که مسبب حادثه باشد از خسارت بدنی ارث نمی برد
 
نمایندگان همچنین در ماده ۱۳ مصوب کردند در موادی که مسبب حادثه از وراث قانونی شخص ثالث متوفی باشد از خسارت بدنی ارث نمی برد و تمام خسارت بدنی به سایر وراث قانونی متوفی پرداخت می شود.
* بیمه گر مکلف است خسارت بدنی به شخص ثالث را به قیمت یوم الاداء پرداخت کند
 
نمایندگان همچنین در ماده ۱۴ بیمه گر یا صندوق را حسب مورد مکلف کردند که خسارت بدنی تعلق گرفته به شخص ثالث را به قیمت یوم الاداء و با رعایت این قانون و سایر قوانین و مقررات مربوط پرداخت کنند.
 
بیمه گر، در صورتی که خسارت بدنی که به زیان دیده پرداخت کرده بیشتر از تعهد وی مندرج در ماده هشت این قانون باشد، می تواند نسبت به مازاد پرداختی، به صندوق رجوع یا در صورت موافقت صندوق در حسابت های فی مابین منظور کند مشروط بر این که افزایش مبلغ قابل پرداخت بابت دیده منتسب به تاخیر بیمه گر نباشد.
 
تبصره ـ در صورتی که خسارت بدنی زیان دیده بیشتر از تعهد شرکت بیمه مندرج در ماده ۸ این قانون باشد، شرکت بیمه مکلف است، بلافاصله مراتب مذکور و کلیه مستندات پرونده مربوط را از طریق سامانه الکترونیک موضوع ماده ۵۶ به صندوق و بیمه مرکزی اطلاع دهد.
 
* در حوادث رانندگی منجر به جرح یا فوت بیمه گر مکلف است خسارت زیان دیده را بدون هیچ شرطی پرداخت کند
 
در ماده ۱۵ نمایندگان مجلس مصوب کردند در حوادث رانندگی منجر به جرح یا فوت که به استناد گزارش کارشاس تصادفات راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه علت اصلی وقوع تصادف یکی از تخلفات رانندگی حادثه ساز باشد، بیمه گر مکلف است خسارت زیان دیده را بدون هیچ شرط و اخذ تضمین پرداخت کند و پس از آن می تواند به شرح زیر برای بازیافت به مسبب حادثه مراجعه کند.
 
الف ـ در اولین حادثه ناشی از تخلف حادثه ساز راننده مسبب در طول مدت بیمه نامه: معادل ۲٫۵ درصد از خسارت های بدنی و مالی پرداخت شده
ب ـ در دومین حادثه ناشی از تخلف حادثه ساز راننده مسبب در طول مدت بیمه نامه: معادل ۵ درصد از خسارت های بدنی و مالی پرداخت شده
پ ـ در سومین حادثه ناشی از تخلف حادثه ساز و حوادث بعد از آن در طول مدت بیمه نامه: معادل ۱۰ درصد از خسارت های بدنی و مالی پرداخت شده
تبصره ـ مصادیق و عناوین تخلفات رانندگی حادثه ساز به موجب ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۸ اسفند ۱۳۸۹ تعیین می شود.
+100
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  mina minavand - هانور، آلمان

  خدارو شکر.حداقل در یک مورد برابر شدیم.باز هم بگید اسلام خوب نیست.
  35
  9
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  خودشونم فهمیدن که احکامِ اسلام ، مسخره و غیر عقلانیست .ضمنا از دوستان می‌خواهم با " اسب " جماعت بحث نکنند ...
  8
  35
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  همچین تیتر نوشتید که این تصور پیدا میشه که زن مسلمان از ۵۰ شتر به ۱۰۰ شتر ارتقاء پیدا کرده ! خیر ! دیه زن مسلمان همچنان بر اساس قوانین اسلام نصف مرد مسلمان , و دیه کافر در صورتی که توسط مسلمان به قتل رسیده باشه هیچ تلقی میشه , این قانون که قبلا هم وجود دشت ولی چند سال به حالت تعلیق دراومده بود , میگه در صورتی که قتل در حوادث رانندگی , به صورت تصادفی اتفاق افتاده باشه , چون قاتل اطلائی از جنسیت و مذهب مقتول نداشته , دیه کامل لحاظ میشه . ولی اگر همین تصادف یک قتل عمد باشه , به مقتول زن , همون نصف دیه تعلق میگیره .
  18
  48
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  حالا باید خوشحال باشیم ؟ مار انقدر به مرگ گرفتند که به تب راضی هستیم
  3
  9
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  خب اینهم درست شد، فقط میمونه معمای برابری دیه زن با بیضه چپ مرد! . واقعا باید این کتاب مستطاب رو پس فرستاد برای همون بیابانگردهای عرب.
  3
  5
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. توی بحث فیزیک یک أسب آتشین بخار برابر با ٧٣٦ واته. یه سشوار معمولی ١٥٠٠ واته. یعنی نصف یه سشوار هم ازش کار در نمیاد. 😂😂
  5
  10
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Ariobarzan PARS - بیرمنگام، انگلستان
  خر خودتونید. این قانون جدیدی نیست. فقط مربوط به تصادفاته. در حالت عادی، تصویب چنین قانونی درست برعکس قرآنه و ثابت میکنه چقدر کتاب آسمانی بی نقص!محفوظ از تحریف! ،ضد انسان و ضدبشریه البته گوشه ای از اونو.
  0
  8
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  AЯMAN 2000 - ایران، ایران
  شما ها به چهار تار موی دختر و فلان لباس و .. و .. و .... گیر سه پیچ ندین پاچشون رو گاز نگیرین.. بازداشتشون نکنید باج گیری ازشون نکنید احکام ضد زن در دینتون رو نابود کنید ما خودمون دیه زن و مرد رو برابر میکنیم. جایی نمیخوابن آب زیرشون بره یعنی با برابر کردن دیه زن و مرد میخوان بهونه داشته باشن که تعرفه ها رو ببرن بالا و از مردم بدزدن تا رفع کمبود بوجه شون بشه! خر همانه فقط هر 37 سال یکبار پالانش عوض میشه!.
  2
  18
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. دقیقا ! :) ;)
  3
  6
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۰۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  nimaaa - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  بلاخره بعد 1500 سال برابر شدند
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. اولا این درست نیست تو صفحه ای که من پیام نگذاشته ام بیای مزه بپرونی دوما من بخاطر اینکه عیسی پیامبر بزرگی و مریم باکره مورد استهزا قرار نگیرن مدتهاست به کامنتهای مسخره تو واکنش نشون نمیدم چون معتقدم تو این دنیای بی ایمانی ذره ای نور از ادیان ابراهیمی میتونه نجات بخش باشه ولی اینو بدون همون بیچاره هائی که واسشون چشمک میفرستی دوزار تو و عقایدت رو قبول ندارن هیچ ،به ریش اون پیامبر و پیروانش دارن میخندن. اون پلاک اسقاطی که طالب مگاوات هست هنوز معلوم نیست 411 تاریخ انقضائشه یا شماره ثبتی دلاک محلشون که مزه ریختن رو به با مشتقاتش بهش آموزش داده.پای حرف حساب بیفته با لودگی خیلی تابلو ،امتحان اون دلاک رو خوب پس میده ، تازگیها هم از طرح -کاد -تو لبنان سر بلند بیرون آوردنش!
  19
  0
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Shahin.Orel - تهران، ایران
  [::اسب آتش - سیدنی، استرالیا::]. ببخشید حضرت والا , بدون اینکه ازتون اجازه بگیرن , در موردتون چیزی نوشتن , خددمتتون میخواستم جسارت کنم و بگم که مطلب نوشتن در مورد کسی یا چیزی به اون فرد ربط نداره , مثلا وقتی میگیم فلان پیغمبر , بچه باز بود , باور کنید نیازی نیست بریم از ایشون اجازه بگیریم , که بگیم حضرت بچه باز بودن یا نگیم ! تنها چیزی که میتونه این اظهار نظر رو متوقف کنه , دگرگونی در توحش فرد , شرمندگی از گذشته و جبران اون هست , که متاسفانه هیچ کدوم از اینها در شخصیت فرهیخته شما دیده نمیشه . در ضمن ایشون خیلی متانت به خرج دادن و یک عمله سیم کش رو با کسی که وات و آمپر میدونه چیه ,اشتباه گرفتن . حضرت والا , فراموش نفرمایید , اون مقاله در مورد , زنی لچک به سر که تمکین از یک عمله سیم کش میکنه و چطور بچه ها به استرالیا و کانادا برای ترویج توحش میرن , رو مطالعه بفرمایید .
  0
  18
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.