گزارش یک دختر دانشجو از قتلگاه باتاکلان در پاریس: ۲۲ میلیون لایک در فیسبوک

ایران وایر :ایزابل بادری یک دختر دانشجوی ۲۲ ساله، یکی از ۱۵۰۰ نفری است که در شب حمله تروریستی ۱۳ نوامبر در سالن کنسرت باتاکلان در پاریس حضور داشت. او مشاهداتش از شب حمله به سالن کنسرت باتاکلان را در فیسبوک نوشته  است. در این مدت کوتاه بیش از ۲۲ میلیون نفر از سراسر جهان نوشته او را «لایک» کرده‌اند.  
می‌رقصیدیم و می‌خندیدیم
ایزابل بادری نوشته‌اش را با این جملات شروع می‌کند:
«تو هرگز باورت نمی‌شود که ممکن است چنین حادثه‌ای برای تو هم اتفاق بیفتد. جمعه‌شبی بود در یک کنسرت راک. فضا شاد بود و ما می‌رقصیدیم و می‌خندیدیم.»
 . شامگاه ۱۳ نوامبر تروریست‌های داعش زندگی اجتماعی و چندفرهنگی پاریسی‌ها را که در محلات دهم و یازدهم این شهر متمرکز است هدف عملیات تروریستی و انتحاری قرار دادند. مرکز این حملات سالن کنسرت باتاکلان در محله یازدهم پاریس بود. بیش از یکصد نفر از علاقمندان به موسیقی راک در این حمله تروریستی به قتل رسیدند. بیش از ۳۵۰ نفر هم مجروح شده‌اند. نوشته ایرابل بادری که در آفریقای جنوبی تحصیل می‌کند و در شب ترور در سالن باتاکلان حضور داشته، یکی از اندک نوشته‌های مستند از قتلگاه باتاکلان است.
ایزابل می‌نویسد:
«وقتی که مردان از در اصلی وارد سالن شدند و به روی جمعیت آتش گشودند، ما با ساده‌لوحی خیال کردیم این هم بخشی از نمایش است. این یک عملیات تروریستی نبود. یک قتل عام بودم. ده‌ها نفر مقابل چشمان من با گلوله به قتل رسیدند. کف سالن جوی خون به راه افتاده بود. مردان جوان جنازه دوست دخترانشان را در آغوش گرفته بودند و فریاد می‌زدند و صدای فریاد آن‌ها در سالن طنین انداخته بود. آینده این انسان‌ها تباه شده بود و قلب بستگانشان شکسته بود. در یک لحظه من که تنها بودم و بهتم برده بود، خودم را برای ساعتی به مردن زدم (...) نفسم را در سینه حبس کرده بودم و سعی می‌کردم از جایم تکان نخورم و گریه نکنم و به مردان مسلح که دوست داشتند ترس و وحشت را در چهره ما ببیند، نشان ندهم که ترسیده‌ام.»
 ویدیوی یکی از شهروندان پاریسی از صحنه گریز از سالن باتاکلان
همه آن شهروندان قهرمان
ایزابل در این نوشته مستند وحشیگری تروریست‌های مسلح را وصف می‌کند و می‌نویسد که تمام مدت آرزو می‌کرده است که این وقایع کابوسی بیش نباشد. او نمی‌نویسد که چگونه موفق شده سالن کنسرت را ترک کند. اما در گزارشی که او از این واقعه ارائه می‌دهد، از انسان‌هایی که به یاری او شتافته‌اند، قدردانی می‌‌کند.
ایزابل می‌نویسد:
«به عنوان کسی که جان سالم به در برده از این شب وحشتناک، مایلم به قهرمانان آن شب هم اشاره کنم: مردی که به من احساس امنیت بخشید و با خطر انداختن جانش از سر من در برابر گلوله‌ها محافظت کرد. من از ترس می‌لرزیدم و در همان حال زن و شوهری با کلمات مهربان و دلگرم‌کننده‌شان به یادم آوردند که در جهان هنوز نیکی معنی دارد. پلیس‌هایی که جان صدها نفر را نجات دادند و انسان‌های غریبه‌ای که در خیابان به داد من رسیدند و مرا تسلی دادند، در خانه‌شان را به رویم باز کردند و دوستی که شبانه برای من لباس تهیه کرد تا مجبور نباشم با آن لباس‌های خون‌آلود به خانه برگردم.»
در سطرهای پایانی این نوشته، ایزابل خاطره قربانیان این عملیات تروریستی را گرامی می‌دارد و به بازماندگان آن‌ها تسلیت می‌گوید. می‌نویسد:
«در آن لحظات چهره همه کسانی را که دوستشان می‌دارم پیش چشم مجسم کردم و نجواکنان، مدام به آن‌ها می‌گفتم دوستتان دارم.»
او سپس می‌نویسد:
«زندگی بسیاری از انسان‌ها برای همیشه دگرگون شده و حالا وقتش رسیده که ما زندگی بهتری در پیش بگیریم»
من وقتی این سطرها را خواندم داستانی از بوریس ویان، نویسنده و شاعر فرانسوی و از دوستان ژان پل سارتر را به یاد آوردم. در این داستان پای سربازی روی مین می‌رود و او در آن لحظه هیچ چاره‌ای ندارد، جز آنکه قلم و کاغذی از جیبش درآورد و روی آن بنویسد که پایش روی مین رفته است، با این امید که زمانی صدای او را کسی بشنود.
کسانی که در پی مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی و هدایت این شبکه‌ها در جهت دلخواه خود هستند، آرزویی جز این ندارند که صدای قربانیان شنیده نشود. آن‌ها جهانی را می‌پسندند که فقط صدای حاکمان و جنگ‌افروزان در آن طنین بیندازد.
ایزابل بادری آرزو می‌کند که او بتواند به جای همه قربانیان زندگی کند و آرزوی آن‌ها را تحقق بدهد. نوشته او در این مدت کوتاه ۴۰۰ هزار بار دست به دست شده و به اشتراک گذاشته شده است.
+233
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  گاهی‌ به شدت از این جمله خشمگین میشوم....انسان اشرف مخلوقات است!!!!!!اگر اشرف بودن این است میخواهم هفتاد سال سیاه نباشد..باز اینجا خدا خدا نکنید اگر خدای عادلی بود سرنوشت بشر این نبود که تاریخ ۱۰ در صد مثبت ۹۰ در صد منفی‌...!!!!
  180
  91
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  باحجاب اجباری ،نماز اجباری ،روزه اجباری، اعتقاد اجباری. قتل،بردگی،کنیزی، تجاوز، شکنجه هر جور شده مردم رو به بهشت برسونید!!
  25
  114
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  آسمان غمگین - تهران، ایران

  تو هرگز باورت نمی شود که ممکن است چنین اتفاقی برای تو هم بیفتد شهری بود به نام شنگال که مردمان آن شهر به خوبی وخوشی کنار یکدیگر زندگی می کردند اما تروریستها به آنجا حمله کردند مردان را کشتند به زنان تجاوز کردند کودکان را آواره کردند همه را به خاک وخون کشیدند و ما چه زود فراموش کردیم اما پاریس....
  5
  52
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  چرا برق آ رفت ی - پاریس، فرانسه
  parvin55 - مادرید، اسپانیا. من به نظر شما احترام میگذارم، و این عمل ایدئولوژی رو محکوم میکنم، به نوبه خودم. اما میخوام یاد آور شم که این دنیا رو نمیدونم اسمشو چی بذاریم،(شیطان،بد،کج،خراب،. دروغ و یا منفی و...) اداره میکنه و خدا این وسط کاری به اشیا و فیزیک نداره. اما مورد اهمیت برای خدا روحِ محبتِ،پاکیِ،خالصیِ ،انسانیتِ، خلاصه مثبت،و هیچ شراکتی. با این اتفاقات نداره، البطه این من نیستم که در رابطه با خدا باید بگم،ما هر چی بگیم اونو در. حد ذهنیمون، قلیلش میکنیم،امروز روزی ما به پیامبر احتیاج نداریم،و هر کس خوب و بد را. میدونه، به قول یه پیری، ازش پرسیدن : گناه چیه و کی مرتکبش میشیم،جواب داد: هر وقت. در قلبت فهمیدی که کاری که اگر انجام بدی خوبِ(نیکِ) و اگر انجامش ندی در قلب خودت. مرتکب گناه شدی،حالا کاربر عزیز، من هر بار که کامنتتونو میخونم،مثبت میدم چون باب دلمه. یا حداقل از دل بر اید(هر چه از دل بر اید لاجرم بر دل نشیند) اما اگر کمی واقع بین باشیم. بردیم. با درود به شما عزیز و تمام کاربرای محترم
  8
  20
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  Mahvelat - فرانکفورت، آلمان
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. دوست عزیز چه شما خشمگین شوید یا نه انسان اشرف مخلوقات است. ولى مثل اینکه شما توجه نکردید که گفته اند انسان. نگفته اند هر حیوانى که روى دو پا راه میرود، فرق است بین این دو.
  4
  10
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۰۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  [::Mahvelat - فرانکفورت، آلمان::]. گرامی‌ حق با شماست..ولی‌ ببینید رژیمی‌ها چه میکنند برای خفه کردن صداها،،منفی‌‌ها را ببینید..بله تعدادی فقط ظاهر انسان..مغز....در دنیای وحش هم مشابه آنان نیست
  39
  12
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  [::چرا برق آ رفت ی - پاریس، فرانسه::]. گرامی‌؟؟ قتل و جنایت برده داری و پدوفیلیا،در ذات این دین است...من با هیچ دین دیگری کار ندارم چرا که ۹۹ در صد فجأیع در چند دهه ی اخیر از اسلامیون است....خدا هم اعتقاد شخصی‌ است ولی‌ خدای اسلام......خدا...نیست!!!
  40
  11
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  عموعقلی - پاریس، فرانسه
  خدا به عقین مرده است واگر زنده است وهیچ کاری در این مورد نکرده است پس او هم جنایتکار است
  8
  10
  ‌چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.