قلب «داعش» در بروکسل «می‌تپد»

«من نمی‌خواهم تغییر دین دهم و واقعاً وحشتناک است افرادی در خیابانی که در آن زندگی می‌کنم قصد دارند دین مرا تغییر دهند... رادیکالیسم خیابان مرا افسرده کرده است... بنیادگرایی اسلامی زنان را مجبور به رعایت حجاب کرده، یهودیان و همجنسگرایان را فراری می‌دهد.»
 
این سخنان در مورد محله‌ای در سوریه و عراق زده نشده، بلکه در مورد منطقه‌ای در قلب اروپا؛ مولنبک (Molenbeek) در بروکسل، پایتخت بلژیک. محله‌ای در شش کیلومتری مرکز اتحادیه اروپا، که پس از حضور نقش آفرینان حملات پاریس به قلب تپنده داعش در اروپا معروف شده است. پیش از مرگ آفرینان پاریس، عامل حمله قطار پاریس-آمستردام و متهم به کشتار موزه یهودیان در بروکسل در مولنبک زندگی کردند.
 
گوینده این سخنان تئون ووتن، خبرنگار جنگی است که در مولنبک زندگی کرده و چند ماه پیش در گفتگو با یک روزنامه بلژیکی (لاسته نیوز) از رادیکالیسم این محله بروکسل و رشد روزافزون سلفی‌ها در قلب اروپا سخن گفت. خبرنگار جنگی که تجربه کار در بوسنی، عراق و روندا را داشت پس از هشت سال از این محله گریخت.
 
این خبرنگار هلندی، مولنبک را تصویری آمیخته از بیکاری، بنیادگرایی دینی توصیف می‌کند.
 
البته مولنبک که حدود ۹۰ هزار جمعیت دارد، محله‌ای نیست که فقط تحت کنترل مراکشی‌های سلفی و جهادگرا باشد. در بسیاری از خیابان‌های این محله، نشان چندانی از اسلام رادیکال نیست. مردم عادی را می‌بینیم که با سگ خود به آرامی قدم می‌زنند و احتمالا بسیار متعجب خواهند شد که رسانه‌ها محله‌شان را قلب تپنده داعش بدانند.
 
یک روا‌شناس ساکن مولنبک به رادیو فردا می‌گوید «حضور اسلام رادیکال از یک خیابان به خیابان دیگر تغییر می‌کند. در یک محله اثری از حضور پررنگ افراطی‌ها نیست ولی کافی است دو ایستگاه دیگر پیاده شوید، همه چیز تغییر می‌کند. حجاب زنان سختگیرانه می‌شود و آهنگ زنگ موبایل‌ها، آیات قرآن و الله اکبر.»
 
به گفته فرانسواز شپمانز، شهردار لیبرال مولنبک فقط یک محله و چند خیابان تحت تاثیر اسلام بنیادگرا هستند و تاکنون ۳۰ جهادگرا که با سوریه در ارتباط بودند، شناسایی شدند. وی مانند بسیاری، سیاست‌های فیلیپ مورو، شهردار پیشین و سوسیالیست مولنبک را مسئول رشد رادیکالیسم اسلامی می‌دانند. فیلیپ مورو که حدود دو دهه شهردار این محله بود، مولنبک را «لابراتور اجتماعی» می‌دانست و به گفته برخی از جمله شهردار کنونی تلاشی برای جذب مهاجران به جامعه بلژیک و حتی یادگیری زبان فرانسه انجام نداد.
 
عدم کنترل بر مساجدی که بنیادگرایی را موعظه می‌کنند در بلژیک، مانند بسیاری از کشورهای دیگر، یکی از دلایل روی آوردن جوانان به «جهاد» معرفی شده است.
 
از ۴۰ مسجد فعال در مولنبک فقط چهار مسجد توسط مقامات به عنوان محل عبادت به رسمیت شناخته شده است. شهردار مولنبک توضیح واضحی در مورد این مسئله نمی‌دهد. وی به این اکتفا می‌کند که مسئولیت دولت فدرال است که به آنچه در مساجد گفته می‌شود نظارت کند. وی توضیح نمی‌دهد چگونه این کار انجام می‌شود و چگونه برآنچه که در خانه‌ای که عده‌ای دورهم جمع می‌شوند می‌توان نظارت کرد.
البته تاکنون کسی با پاسخ جادویی نتوانسته دلیل حضور پر رنگ مرگ‌آفرینان اسلام‌گرا را در مولنبک توضیح دهد؛ حضوری که پیش از به وجود آمدن «حکومت اسلامی» و ابوبکر البغدادی وجود داشت. عاملان ترور احمد شاه مسعود در افغانستان و یکی از بمگذاران قطار مادرید، نامشان با مولنبک گره خورده است.
 
هنوز کسی هم نتوانسته توضیح دهد چرا بلژیک نسبت به جمعیتش بیشترین نفرات را در دنیا راهی سوریه و عراق کرده است. ضعف شدید کنترل دولت بلژیک در مورد جهادگران از این امر پیداست که ۲۰۰ نفر از ۴۴۰ ​جنگجویی که به «حکومت اسلامی» پیوستند، برای مدت‌ها پول بیکاری از دولت دریافت می‌کردند. برخی هم به بلژیک بازگشته‌​ و حتی تقاضای پول بیکاری کردند.​
 
لابراتور و آزمایشگاه اجتماعی شهردار پیشین سوسیالیست مولنبک مبدل به پرورشگاه «داعشی»‌ها شده است.
+45
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  kiyanzx1 - استکهلم، سوئد

  تا وقتى با این افعى هاى اسلامى ساده لوحانه برخورد بشه مثل تومور مغزى رشد میکننند !! اسلام همینه = قبیله یعنى یک دین !!!
  15
  75
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  winnie1987 - بيرمنگهام، انگلستان

  تقصیر خودشون هست. به خارجی‌‌ها کار مناسب نمیدن. من که مسلمان نیستم، ولی‌ فقط به خاطر اینکه ایرانی‌ هستم به من بسیاری از کارها رو نمیدن. بیکاری، تبعیض، فقر و نفرت از خارجی‌ها باعث بوجود آمدن این چیزها میشه. چرا در کانادا از این اتفاق‌ها نمیفته؟ یعنی‌ در کانادا مسلمان نیست؟ یا در آمریکا؟ اروپایی‌ها اساسا با خارجی‌، چه چینی‌، چه ژاپنی، چه ایرانی‌ چه یهود چه عرب رفتار نفرت انگیزی دارند.
  30
  69
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان
  [::winnie1987 - بیرمنگهام، انگلستان::]. تا حدودی با شما موافقم! مشکل زبان و مدرک هست بیشتر ! خیلی ها زبان اون کشور رو جدی نمی گیرند و زمانی متوجه میشوند که سنی گذرانده اند و یادگیری زبان سخت تر و سخت تر میشود!بدون مسلط بودن بر زبان اون کشور و نداشتن مدرک تحصیلی مناسب پیدا کردن کار مناسب بسیار سخت است! تا چند وقت پیش و شاید هنوز در بعضی از کشورهای اروپایی شما برای درخواست کار باید عکس چهره خودتونو به همراه مدارک بفرستید! چرا؟ اگر کله سیاه باشی مشکل پیدا خواهی کرد! البته ما هم در مملکت خودمون با افغانی ها بهتراز این رفتار نکردیم!
  12
  28
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::winnie1987 - بیرمنگهام، انگلستان::]. چه کامنت عجیبی‌؟؟؟؟یعنی‌ اگر تبعیض در مورد شغل بود بروید در رستوران افراد بیگناه را بکشید..یا در هواپیما بمب بگذارید؟؟؟؟؟؟؟نخیر آقا اینها صد در صد به اسلام عقیده دارند و خوی توحش آنها ربطی‌ به نواقص کشور ندارد..مگر ملایان میلیاردر در موردشان تبعیض هست؟؟؟یا بغدادی گداست؟؟؟؟؟؟؟
  43
  38
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kshamillan - مونترال ، کانادا
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::...................حرف شما درست برای نژادپرستی و تبعیض ...این کار های بربریت و وحشیگری را نباید انجام داد ..اما من در فرانسه زندگی کردم ..باور کنید بیشتر مسلمان های فرانسه که فرانکو فون فرانسوی زبان هستند ...خیلی مورد توهین و بی احترامی قرار میگیرن ..کلا ایزوله و جدای از اجتماع همیشه تو تمام شهر های فرانسه در شهرک جاشونه .البته ..این ها یک جوری مهاجرت جغرافیایی کردن ...از یک سویی دیگه خودشون هم از سطح اجتماعی پایینی برخورد دار هستن ..بیشترشون تحصیلات ندارن بی سواد و کم سواد هستن ...از نظر مذهبی خیلی شدید معتقد هستن کورکورانه ...اخه تونسی و مصری.مراکشی و الجزایری ...تحصیل کرده و باسواد که مهاجرت به اروپا نمیکنه ..بیشتر این ها از دهکده های دور افتاده و بی امکانات ...به زبانی خیلی محروم ...همراه با فقر فرهنگی پایین ب اوروپا آمدن بیشتر برای مشکلات اقتصادی آمدن ! ..در درازمدت .مشکلات بزرگی با بچه هاشون پیدا میکنن ...همین جور که میبینید بیشتر این ها این تروریست ها تو فرانسه یا بلژیک به دنیا آمدن اما چرا میان آدم کش میشن ...چون این بچه ها دچار یک بی هویتی زیاد
  0
  18
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  kasra persia - لندن، انگلستان
  دوستان کامنتهای عجیبی میذارن مثلا میشه به بگید که تخصص شما چی هست و چطور به شما کار نمیدن
  8
  8
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::kshamillan - مونترال ، کانادا::]. گرامی‌ --حرف شما بجا،،ولی‌ من شاهد این نیز بوده‌ام که به محض اینکه خرشان از پل اقامت می‌گذرد،،،،به فکر این هستند چطور می‌توان در گروه‌های خلاف عضو شد...و به خصوص اسلامیون..گوشت حلال...قوانین دینشان و و....البته اقلیتی چنین هستند ولی‌ این نوع حرکات به ضرر همه ی خارجی‌ها تمام میشود!!!!وقتی در عاشورا مثل وحشیها دسته راه میاندازند و فریاد‌های گوش خراش،،،آیا شایسته است؟؟
  10
  15
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  winnie1987 - بيرمنگهام، انگلستان
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. شما در باره شیعیان صحبت می‌کنید یا سنی ها؟ امیدوارم فرق این دو رو بدونید.
  3
  2
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.