صداوسیما باران و پگاه را حذف کرد

صداوسیما در ادامه ممیزی‌های هنرمندان، صحنه‌های حضور «باران کوثری» و «پگاه آهنگرانی» را از تیزر فیلم‌سینمایی «جامه‌دران» حذف کرد.
 
این اتفاق در حالی رخ داد که این تیزر سینمایی یک روز پیش از اکران، با نمایش تصاویر این دو هنرمند پخش شده بود و آن ها هیچ مشکلی برای حضور در عرصه هنری ندارند.
 
ماجرا به گزارش «شرق»، از آن جا آغاز شد که یک روز پس از آغاز اکران فیلم سینمایی جامه‌دران به کارگردانی «حمیدرضا قطبی»، نام و تصویر دو بازیگر اصلی این فیلم، پگاه آهنگرانی و باران کوثری از تیزرهای تلویزیونی حذف شد.
 
 حمیدرضا قطبی، کارگردان این فیلم درباره این اتفاق  گفته است: «من باخبر نبودم که بنا است چنین اتفاقی بیفتد. بعد که این اتفاق افتاد، تازه مطلع شدم چون تلویزیون خودش تصویر این دو بازیگر را ممیزی کرده است. تیزرهای روز اول کامل پخش شده اند اما روز دوم تصویر و اسم پگاه آهنگرانی و باران کوثری از تیزرها حذف شدند و ما درنهایت حیرت و تعجبیم چون این دو بازیگر، هم چهره‌های سرشناسی هستند و هم مدام مشغول کارند؛ یعنی مشکل ممنوع‌التصویری ندارند. ما حدود و ثغور تلویزیون را خودمان رعایت کردیم و تیزری به تلویزیون دادیم که روز اول هم پخش شد. اما اتفاق عجیبی است و ما منتظریم تا علت این ممیزی عنوان شود.»
 
قطبی در پاسخ به این پرسش که آیا فیلم بدون ممیزی پروانه نمایش گرفته است، گفته است: «هیچ بخشی از فیلم ممیزی نشد و فیلم همان‌طور که در فجر نمایش داده شد، پروانه نمایش گرفت.»
 
این کارگردان که در جشنواره فجر نیز توانست دیپلم افتخار بهترین فیلم‌نامه را به طور مشترک با «ناهید طباطبایی» برای فیلم‌نامه جامه‌دران دریافت کند، از اتفاقی که افتاده ابراز نارضایتی کرده و گفته است: «به نظر می‌رسد که روز پنج شنبه مسوولان صداوسیما خواب‌نما شده و تیزرهای فیلم را ممیزی و اسم و تصویر دو بازیگر را حذف کرده‌اند، درحالی‌که ما هنوز از چرایی این اتفاق بی‌اطلاعیم.»
 
با وجود بی‌اطلاعی این کارگردان از وضعیت ممیزی تیزر تلویزیونی فیلمش، شنیده‌ها از داخل صداوسیما حاکی از آن است که دلیل این ممیزی، پرونده‌های قضایی این دو بازیگر است که سبب شده تا در تلویزیون ممنوع‌التصویر باشند؛ توجیه غلطی که پیش از این هم مسوولان تلویزیون ملی ایران برای عدم نمایش تصویر بازیگران شناخته شده سینما و تآتر به آن پناه برده‌اند.
 
پگاه آهنگرانی سال 88 به دلیل حضور در کمپین‌های انتخاباتی میرحسین موسوی و حمایتش از او و هم چنین ساخت فیلم مستند «ده‌نمکی‌ها» درباره «مسعود ده‌نمکی» و نیز همکاری‌ با «دویچه‌وله» دستگیر و مدتی در زندان بود. او بعد از آزادی، به 18 ماه حبس تعریزی و ممنوعیت از کار تصویری محکوم شد. این محکومیت هم‎زمان با آغاز دولت حسن روحانی به پایان رسید. هرچند که او پیش از بهار 92 نیز در فیلم «دربند» به کارگردانی «پرویز شهبازی» بازی کرده بود.
 
باران کوثری اما بدون هیچ پرونده قضایی، در دولت محمود احمدی‌نژاد نمی‌توانست در سینما و تآتر ایفای نقش کند. جرم نانوشته کوثری، حمایت او از «جنبش سبز» و اصلاحات بود. او در میانه بازی در یک نمایش به کارگردانی «هومن سیدی» بود که به حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی احضار و به وی گفته شد که نمی‌تواند روی صحنه و جلوی دوربین بازی کند.
 
باران در گفت وگویی که بعد از پایان دوران محرومیتش از کارهای تصویری بود، با یادآوری این احضار گفت از آن فردی که به او این حکم را ابلاغ کرده بود خواسته است تا به صورت کتبی به او نشان دهند که ممنوعیت فعالیت دارد. اما این حکم هیچ‌گاه به دست او نرسید اگرچه مشکلات زیادی را برایش به وجود آورد.
 
بازی کوثری در نمایش «خشکسالی و دروغ» در شیراز باعث شد تا به بیلبوردهای آن حمله شود و اجازه اجرای این نمایش داده نشود. اما با روی کار آمدن دولت جدید، مجوز حضور کوثری در سینما و تآتر صادر شد. بازی او در فیلم «کوچه بی‌نام» برنده سیمرغ بلورین سی و سومین جشنواره فیلم فجر شد.
 
کوثری که به تازگی از یک تصادف بسیار شدید و عمل جراحی بهبود یافته، هفته گذشته با نمایش «هم‌هوایی» به کارگردانی «افسانه ماهیان» در پاریس به روی صحنه رفت.
 
این نخستین بار نیست که ممیزان صداوسیما دولتی ایران به صلاح‌دید خودشان تصویر بازیگرانی که با تفکرات مدیرانش همراه نیستند را حذف می‌کنند. تصویر «فاطمه معتمدآریا» در شش سال گذشته به دلیل حضورش در فیلم تبلیغاتی میرحسین موسوی در تلویزیون نشان داده نشده است.
+52
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  کیوان م - تهران، ایران

  فیلمهای ساخته شده بعد از آن‌ قولاب ۵۷ چی‌ هست که حالا این ۲ تا مثلاً هنرمند هم از تیزر فیلم اسمشون حذف شده باشه ،فیلمهایی که نه سر داره نه ته ،یک مشت چرندیات با هزینه‌های کم که میخواهند جیب خودشون رو با این نوع فیلم‌ها پر کنن .
  16
  48
  دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  اسلام دشمنِ آزادیست . امروز ۱۷ شهروندِ بهایی به جرمِ بهایی بودن دستگیر شدند و مقازشان پلمپ شد! چندی پیش نیست ده‌ها نوکیشِ مسیحی‌ به دلیل ترکِ دینِ قاتلان و آدم کشان ، دستگیر شده اند . درود بر آزادی . مرگ بر ...
  13
  32
  دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  Liberte - تهران، ایران

  مگه فقط همینا از جنبش سبز حمایت کرده بودند. حسن روحانی فراموش نکن که با کمک همین جنبش سبزی ها بقدرت رسیدی.
  3
  30
  دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  babak azari - آتن ، یونان
  Liberte - تهران، ایران. مگر رئیس جمهور در حکومت اشغالگر اسلامی کاره ایست؟
  1
  15
  دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::کیوان م - تهران، ایران::]. انفاقا فیلمهای امروز ایران بسیار درخشان هستند فیلمهایی که در آنها از مخالفت با قصاص و طرفداری از حقوق زنان مبارزه با ناموس پرستی یاد می شود این سینما واقعا فوق العاده است و بیانگر دیدگاه نسل جوان ایران است و البته فیلمهایی مثل قیصر و بلوچ و سفر سنگ هم نشان دهنده تفکر متحجرانه آن نسل 57 بود
  7
  7
  دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  aarian - تهران، ایران
  این هم عاقبت برگشتن به ایران. اینجوری میخوان مغزها رو فراری ندان. این خانم آهنگرانی سالها کانادا بود حالا میفهمه که برگشتن اشتباه. حیف و صد حیف که هرچی‌ استعداد هست رو باید بتارونن...
  0
  6
  دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.