آزارهای جنسی خیابانی در ایران - ویدیو


ایران وایر می نویسد :فیلم کوتاهی درباره گزارش آزارهای جنسی در وسایل نقلیه عمومی در  ایران وایر منتشر شد. فیلمی که با همکاری سازمان حمل و نقل لندن، پلیس و شبکه اجتماعی «تامبلر» تهیه شده و خبر از این می داد که این سه نهاد، در یک حرکت مشترک، امکان گزارش دهی برای آزارهای جنسی در وسایل رفت و آمد عمومی در این شهر را فراهم کرده اند.
 
این ویدیوی کوتاه با استقبال گسترده روبرو شد و محصول این استقبال، به اشتراک گذاشتن تجربه هایی بود که هر کدام از خوانندگان به تلخی از سر گذرانده بودند.  
 
گروه نخست زنانی هستند که تجربه های تلخشان را به اشتراک می گذارند؛ به آسانی می شود گفت در ایران به ندرت زنی وجود دارد که حداقل یک بار تجربه تلخ آزار جنسی خیابانی را از سر نگذرانده باشد تا جایی که به گفته یکی از کاربران، وقوع و تجربه آزار جنسی به حدی عادی است که تقریبا جزو تجاوز به محدوده فرد تلقی نمی شود.
 
«اکرم قیصری» یکی ازکاربرانی است که ماجرایی تلخ را روایت کرده است:« یادمه وقتی پسرم دو ساله بود و توی بغلم خواب بود. با هر دو دستم او را گرفته بودم و هیچ قدرت دفاع نداشتم یک نفر توی کوچه تلاش می کرد که به باسنم دست بزند و من خودم را به دیوار چسباندم و فقط جیغ کشیدم بچه ام از خواب پرید و او هم با من گریه می کرد. هر وقت یادم می آید پر از خشم می شوم؛ یعنی اخر نامردی و بی وجدانی بود.»
 
زهرا حسینی هم از تجربه آزار جنسی در یک سوپرمارکت حرف می زند: «یادمه ۱۶ سالم که بود در ایران همچین اتفاقی برای خودم افتاد. مغازه لبنیات فروشی خواستم پول جنس ها رو بپردازم یه نفر از پشت حسابی خودش را به من می مالید، خیلی شلوغ بود و نمی شد فاصله گرفت. »
 
«مینو علی نقلی»، از روشی دفاعی در قبال آزارهای خیابانی می نویسد که برایش کاربرد داشته: «متاسفانه در أیران اگر اعتراض کنی بیشتر موقع ها مقصر شناخته میشی. من راه حل خیلی خوبی پیدا کرده بودم، یک کمی خیاطی بلدم و همیشه تو کیفم چند سنجاق قفلی داشتم. وقتی به این مواردها برخورد می­کردم، سنجاق را باز می­کردم و نوک انرا به طرف مقابل می­ گرفتم، باور کنید خیلى خوب کار می­کرد. به دوستانم هم یاد داده بودم.»
 
تقریبا غالب کاربران زنی که زیر این پست اظهار نظر کرده اند به این نکته اشاره کرده اند که به دفعات تجربه آزار جنسی خیابانی را از سرگذرانده اند. مهسا موسوی کامنتش را با این سوال شروع می کند که «کدوم خانومی هست که همچین چیزى رو به دفعات تجربه نکرده باشه؟وچه احساس بد و وحشتناکى به آدم دست میده که تا روزها آزار میده فکرش هرکسى رو ؛ واقعا فقط یه بیمار جنسى از لمس یه غریبه تو خیابون لذت می­بره.»
 
«باران راد» هم نوشته فقط زمانی که چهارده ساله بوده، یک موتورسوار از پشت او را لمس کرده و بعد از این اتفاق تا ساعت ها احساس لرز و لکنت زبان رهایش نمی کرده است. تعدادی از کاربران فیس بوکی به دیگران توصیه می کنند که در قبال این قبیل دست درازی ها سکوت نکرده و از خودشان واکنش نشان دهند. به نظرمی رسد از نظر این عده، واکنش فردی بهترین جایگزین برای جای خالی برخورد قانون و مراجع انتظامی است.
 
فیروزه گلسرخی پیشنهاد می کند زنان در مقابل چنین آزارهایی به هیچ وجه سکوت نکنند «من با بلندترین و خشن ترین شکل ممکن اعتراض می کنم. اصلا هم نمیترسم کسی بگه اشکال از منه، چون بقیه مردم همه حکایت را می دونند. به دخترهایم هم تاکید می کنم که بلند و رسا واکنش نشون بدن. »
 
یک مخاطب  تجربه متفاوتی دارد، او در مسیر کاشان به قم و و زمانی که چهارده ساله بوده در یک اتوبوس برون شهری توسط یک شیخ به ظاهر محترم مورد آزار قرار گرفته است: «دقیقا صندلی پشتم یه شیخ خیلی محترم نشسته بود، تا قم این آقا شیخه منو دیوونه کرد، همش با دستش از بغل صندلی به شونم سیخ سیخ می کرد یا از پائین با پاش، عوضی چه احساس بدی بهم داده بود حالم بهم می خورد.»
 
عده بیشتری از کامنت گذاران به این نکته اشاره می کنند که در صورت نشان دادن هر نوع واکنشی مورد قضاوت قرار می گیرند. به گفته بهار صادقی «در ایران اگه یه زن بروز بده که همچین سواستفاده ایی شده ازش، اول از همه خودش مواخذه میشه که چرا چادر سرش نکرده است.»
 
مقصر قلمداد کردن قربانی، تفکر غالبی است که زنان را از هر نوع دفاع و واکنشی منصرف می کند. تفکری که عده دیگری از کامنت گذاران زیراین پست، به شکل علنی از آن دفاع می کنند. اینکه کرم از خود درخت است؛ غالبا تفکری مردانه است و بر پایه آن، گروهی بر این باورند که سر و وضع و لباس فرد آزار دیده می تواند در بروز این اتفاق موثر باشد. به عبارتی آنان به عارضه «کرم خودِ درخت» یا «بخشی از تقصیر به گردن قربانی است» باورمندند و کارشان سرزنش قربانی، به جای تنبیه تجاوزگر است.
 
مرتضی باجی در پاسخ به خانمی که تجربه یکی از آزارهایش را نوشته، می نویسد:« کار زشتی بود. در کل سگ صفت بوده. ولی یکم فکر کنیم شاید ما کمی ایراد داریم. اول خودمان را درست کنیم»
 
بروس علی هایزنبرگ نوشته است: « خانم هم زیاد بدش نمی آید» و «حامد اورتون» خطاب به خانمی که در این مورد معترض بوده توصیه می کند: « شما حجابتان را درست کنید، مانتوهای تنگ نپوشید و ما مردها را تحریک نکنید تا خودتان راحت باشید.» این کامنت هم از علی اردکانی است: «مثل آدم برو توی خیابان تا کسی جرات نکند بیاید به سمتت.»
 
در کنار تعدادی از کامنت گذارانی که نسبت به بروز این اتفاق اظهار انزجار می کنند، دسته دیگری هم به ناکارآمدی گزارش دهی در مورد آزارهای جنسی در خیابان در ایران اشاره می کنند. این که پرونده های زورگیری و تجاوز که مدارک متقنی هم دارند راه به جایی نمی برد؛ چه برسد به آزارها و لمس بدن یا تعرض جنسی در خیابان یا وسایل نقلیه عمومی.
 
یک مخاطب دیگر به این نکته اشاره می کند که قربانی راه به جایی نمی برد چون امکان اثبات این تعرض وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد، اهمیت چندانی ندارد: «چه را گزارش می­کنند؟ مثلا به پلیس می­گن یکی تو مترو انگولکم کرد، خوب کی کجا عکسی ازش دارن؟ یا بلافاصله با دوربین داخل کابینو چک می­کنن؟ یا چی؟ تو کشوری که تو روز روشن زور گیری می کنن و متواری می شن این جور کارا خیالی بیش نیست تاره اگه بعدا به دختره نگن میخواستی با حجاب و چادر بیای بیرون و مقصرش کنن.» کاربر دیگری هم در تایید می نویسد: « به دختر 8 ساله تجاور کرده بودند و پلیس هیچ کاری نکرد، چه برسه به یه انگل توی اتوبوس.»
 
پیمان شیطان اظهار نظرکننده دیگری است که بر این باورت است که:« در ایران آزار جنسی رو میخواین به کی گزارش کنین؟ همونا که خودشون مریض جنسی هستن؟ همونا که میگن کرم از درخته؟ همونا که تازه گزارش بدی، می­گن خودش با پای خودش اومد تو تور؟»  
 
 اما در میان اظهارنظرها، تجربه مردانی است که تجربه آزار جنسی شان را با دیگران در میان گذاشته اند، هم جالب توجه است.
 
«بنیامین قلی زاده» می گوید او که یک مرد است بارها آلت مردانه را در مترو و اتوبوس حس کرده، چه برسد به زن ها و اینکه ملت ایران بعد از سی و هفت سال تربیت اسلامی الان به زامبی تبدیل شده اند. «سورنا فریاس» و «سینا»، سینا هم از تجربه آزار جنسی خیابانی می گویند. سینا می گوید در دوران نوجوانی اش این اتفاق را تجربه کرده است: « یادمه یه روز تو مرکز شهرمون وقتی داشتم از مدرسه دوران راهنماییم با یکی دوتا از دوستام برمی گشتیم خونه، یه مریض جنسی که سنش بالا بود، دنبال ما بود و حرفایی بهم می زد که در اون سن، واقعا واسم تعجب آور، چندش آورو آزاردهنده بود. حالا من که مذکر بودم همچین اتفاقی برام افتاد، چه برسه به خانم ها.»
 
ایران وایر در تلاش است راهکارهای رسانه ای برای گزارش آزار جنسی در ایران تدارک ببیند. به همین جهت مخاطبان  می توانند اگر راه حلی به ذهن شان می رسد، در میان بگذارند.
+114
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۵
  فدای آقا - اودنسه، دانمارک

  اه اه؛ مرده چقدر بدسلیقه است.
  192
  22
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  شاهنشاه روحت شاد - تهران، ایران

  لعنت تو روحت خامنه اى با این مملکتى که ساختید . اینشاالله که بزدوى سرنگون میشوید.
  12
  128
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  امریکایی - جکسون ویل، ایالات متحده امریکا

  دین مبین اسلام سنگ رو هم وحشی میکنه چه رسد به مردان مسلمان .. هیچ جای دنیا که آثاری از مسلمان باشد شما آرامش ندارید. این دین وحشی مسلمان‌ها رو هم وحشی کرده است. شکر ایزد را که از این وحشیها به دور هستم من.
  12
  101
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  simairani - کاشان، ایران

  در متن ، سوالِ خوبی‌ مطرح شده" شکایت رو باید کجا برد؟پیش کسانی‌ که خود از سلامت روحی برخوردار نیستند و در رأس امور اند و صاحبِ قدرت؟؟؟ ما میدونیم که همین‌ها با زنان و دختران این مملکت چه کردند؟این که زنِ ایرانی‌ در کنار این مردانِ منحرف ، حلا هر کجا ، خیابان، مرکزِ خرید ، تو تاکسی و اتوبوس ، محل کار و تحصیل امنیت نداره نشانی‌ از پس رفت فرهنگی‌ ماست، عکس برگردانِ حکومت‌ای است که جز ضربه زدن به اصولِ اخلاقی‌ کاری درخشان در کارنامه آاش ندارد.
  6
  83
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  be_pa.khaste - هارلم، هلند

  فدای آقا تو هنوز یاد نگرفتی که همه ادامها هرکدوم یه زیبای خاص خودشونو دارن .معلم نیست این دین جز خودخواهی چی‌ به امسال تو یاد داده
  9
  92
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  امریکایی - جکسون ویل، ایالات متحده امریکا

  [::فدای آقا - اودنسه، دانمارک::] درود،. شما چقد کودن تشریف دارید. اصلا به موضوع گزارش توجه نکردید و فقط افکار کثیف شما در برانداز کردن خانوم بود و آخر نتیجه گرفتید که خانوم اه اه است؟ یعنی‌ اگه خانوم خوشگل بود اشکالی‌ نداشت؟ یعنی‌ مرد اشتباه کرده خودشو به خانوم زشت مالیده باید خانوم خوشگل پیدا می‌کرد؟شما یه پا در گور داری. یک عمر مسلمان بودن آخرش به این رسیدین شما؟ من تعجبی از افکار کثیف شما ندارم، تعجب من از آنجاست که حتا معنی‌ حرف خودتون رو هم از نادانی نمیفهمید. این گزارش در مورد شخص شماست آقای مسلمن کثیف و مریض. مطمئنم سفارتی بی‌ سوادین شما، بدرود
  13
  91
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  فدای آقا - اودنسه، دانمارک

  یکی بگه نکته ثانیه ۴۱ و ۴۲ چیه که یارو خوابیده. یعنی میخواد بگه برای بلند شدن از خواب باید برخورد نزدیک داشته باشیم یا یکی خوابه؛ یکی بیداره. من که دوزاریم نمی‌افته.
  88
  12
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  به هر اندازه که در مردان..اکثر قریب به اتفاق،سلولهای تفکر.و وجدان و شرف.کاستی پذیرد.......زیر شکم فعال!!!....مرگ بر آن...قلابی که اگر این ضایعات اخلاقی‌ ۱۰ بود آنرا به ۱۰۰۰ رسانید.زیر نام...تا شاه کفن نشود ایران ایران نشود....شاه در کفن شد ایران شد عربستان
  28
  46
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  انقلابیونی که با کمک غرب اکثریت بی‌ مطالعه را در ۱۳۵۷ فریب دادید برای مطامع سیاسی ننگین خود..من خواهم نوشت حتی اگر کمرنگ‌ترین شوم..یادتان باشد نمی‌پذیرم نسل بعد از آن قلاب را قربانی کنید همانگونه که ما را بدبخت کردید.
  25
  40
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  pars40 - فرایبورگ، سوییس
  شاهنشاه روحت شاد - تهران، ایران خوب گفتی اما شما گویا متوجه نشدی که رژیم آخوندی که الان سر کاره ثمره ظلم و فقر و بی عدالتی زمان شاهه اگر مردم در ظلم و سرکوب و سانسور و فقر و هزار گرفتاریه دیگه نبودن کسی انقلاب نمیکرد . بی عدالتی بی عدالتیه فرقی هم نداره که شاه باشه یا ملا . مصدقم آرزوست
  30
  12
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::فدای آقا - اودنسه، دانمارک::]. بی بی دو عالم خوبه؟ من سلیقه ام بیشتر به همون بی بی دو عالم نزدیکه.
  21
  25
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. من هم طلبه ی بی بی دو عالمم! همون که باباش سینه هاش رو می بوسید و زبون توی دهنش می کرد تا بوی بهشت رو حس کنه!!!!!!!!!
  9
  16
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::pars40 - فرایبورگ، سوییس::]. رژیمی خجالتی --لابد تو هم جزو انقلابیونی بودی..که این افسانه را ساختی تا بابا جان خمینی تو بیاید...سنگ پای قزوین که با اگراندیسمان کاستیها ملا را آوردی بعد از دور قوز اباد- زدی به چاک جاده ی سویس!!!!!.-------.خودتی
  18
  10
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::pars40 - فرایبورگ، سوییس::]. در ضمن پسر مصدق تو هم بعد از عمری زندگی‌ در اروپا در عکسی از کتابخانه اش..عکس شریعتی‌ کثیف بود با علی‌ آدم کش---پسر کوندارد نشان از پدر...!!!باز هم خودتی‌
  19
  10
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  جبهه‌ ی ملی‌ تو هم آشغالی بود مثل بقیه ی انقلابیون که ایران را با حمایت از خمینی کثیف به صدر اسلام ننگین رسانید،
  21
  12
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::pars40 - فرایبورگ، سوییس::]. اسلام جانت هم---- دیروز در بیروت قتل‌عام کرد امشب در پاریس..افتخار کن.مصدق لاور
  20
  11
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  parsi6 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  [::امریکایی - جکسون ویل، ایالات متحده امریکا::]. با شما موافقم اینجا تو نیویورک هم این مساله رو می‌شه دید که عرب‌ها و لاتین تبارها اینکاره هستن. جالب اینجاست که پیوند تاریخی‌ و فرهنگی‌ هم با هم دارن. به خاطر اشغال اسپانیا توسط عرب‌ها. و تو پاریس هم عرب‌ها پرچمدار هستند. لندن نبودم ولی‌ مطمئنم مهاجرین عرب اونجا رو هم آباد کردند.
  3
  10
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::فدای آقا - اودنسه، دانمارک::]. "من که دوزاریم نمی‌افته.". اگر نمیفته مواظب باش عوضی‌ سوار نشی‌!
  7
  8
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::]. دشمن عزیز!. حالا فقط داشته باش چند نفر میان ....میزنن که به مقدسات ما توهین شده!. این فدای آقا که فقط یه مثال عددی است، ولی‌ هرچی‌ دوست دارن به همه میگن و به ....رفتن همه هم کار دارن ولی‌ وای به روزی که پاچه مقدساتشون رو بگیری!!. تا هم کم میارن میگن دریا با دهان سگ نجس نمی‌شه! غافل از اینکه اولا سگ از....پاک تره، دوما دریا ا.... نجس تره، وقتی‌ فکر کنی‌ با یه جفت گیری دو نهنگ 40 کیلو اسپرم میریزه تو آب!!
  13
  13
  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. گل گفتی! حیوانی باشرف تر و فهیم تر از سگ وجود نداره! بوی گند تن و پا و عقاید فاشیستی این ایمانداران هستش که نجسه!
  7
  11
  شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  پاچه خواران همایونی - امریکا، ایالات متحده امریکا
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. مجاهد دربدر همه را مثل خود انقلابی نبین! ننگ بر تو تفرقه انداز انقلابی بی شرم
  4
  14
  یکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  pars40 - فرایبورگ، سوییس
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. خانم شما که اینقدر با نفرت صحبت میکنی یا مصدق رو نمیشناسی یا نمخوای بشناسی . کسی که این همه زحمت کشید . خوب شد شما در ایران به قدرت نرسیدی چون اگر قدرت داشتی هر کسی با شما مخالف بود رو اعدام میکردی ;) تفاوت شما با ملا های داعشی چیه ؟ در ضمن اینکه همه یک نظر داشته باشن محاله اما میشه حرفهای دیگران رو شنید و چیزهای مثبتش رو برداشت کرد . بشین کمی فیلم فارسی های قبل از انقلاب رو ببین تا متوجه بشی چه خبر بوده در ضمن ایران فقط تهران و یک مشت پولدار نیست اون دهات دور افتاده ای هم که نه اب داره نه برق نه دیگر امکانات اونهم ایرانه اون هم از ایران و سرمایش سهم داره .
  3
  13
  دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ایران مظلوم - سوست، هلند
  فدای آقا - اودنسه ، دانمارک. آقای محترم شما و امثال شما هستند که مملکت را خراب کردند . برای همین است که دوزاریت نمی افتد.
  1
  6
  ‌سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.