جمع‌آوری نسخه‌های شاهنامه آذربایجانی در اکسپو میلان

مسئول غرفه ایران در اکسپوی ۲۰۱۵ میلان درباره ادعای مالکیت کشور جمهوری آذربایجان برای شاهنامه فردوسی و ثبت هنر نگارگری و مینیاتور ایران به نام خود، گفت:
 
در اولین زمانی که متوجه این اقدام آنها شدیم، نسبت به این مساله واکنش نشان دادیم و اعتراض خود را اعلام کردیم.
 
به گزارش ایسنا؛‌ اسفندیار اسپهبدی همچنین تاکید کرد: تا قبل از زمانی که سرکنسول‌گری ایران به ما اطلاع دهد، از این ماجرا خبر نداشتیم و بعد از آن هم به جز اعتراض، کار دیگری نمی‌توانستیم کنیم.
 
مسئول غرفه ایران در اکسپوی 2015 میلان در پاسخ به اینکه مسئولیت این مساله بر عهده کیست، گفت: در مسائل خارجی که در خارج از ایران اتفاق می‌افتاد برای هرگونه اعتراض و اقدام باید با وزارت امور خارجه هماهنگ شود و پس از جلب نظر مثبت آن‌ها، ادامه کار را پیش ببریم. همچنین مسئولیت و تصمیم‌گیری این اقدامات با سفیر و یا سرکنسولگری‌مان در آن کشور است.
 
«اسپهبدی» در پایان با اشاره به عنوانِ غرفه ایران در اکسپوی میلان گفت: کسب عنوان دوم برای غرفه ایران در این اکسپو میان این همه کشور کار بسیار بزرگی است. این اتفاق که با هزینه کل پنج شش میلیون یورو به وقوع پیوسته، حاصل تلاش شبانه‌روزی حدود دو سال کار 50 معمار و افراد زیاد دیگری است.
 
وی همچنین خاطرنشان کرد: کشورهایی مانند آمریکا، اسپانیا، هلند، سوئیس، آرژانتین و همین‌طور کشورهای اطراف‌مان مانند امارات، قطر و کویت بودند که میلیون‌ها یورو برای غرفه‌شان هزینه کرده بودند و ما این رتبه را در میان همه این کشورها کسب کردیم.
 
او در ادامه تصریح کرد: این اولین‌بار بود که ایران این مقام را در اکسپو به دست آورده که نشان دهنده این است که سخت‌ترین کارها را هم می‌توانیم به صورت تیمی و با هزینه نه چندان زیاد انجام دهیم.
 
مسئول غرفه ایران در اکسپوی 2015 میلان با تشریح برنامه‌ها و ویژگی خاص غرفه ایران در اکسپو مسلان گفت: در غرفه ما یک قسمتی برای عروسک‌های غول پیکری که با مواد بازیافتی درست کرده بودند وجود داشت که بازتاب بسیار خوبی در میان بازدیدکنندگان و مطبوعات به وجود آورد که از میان این مطبوعات یکی از روزنامه‌های ایتالیا نیز صفحه‌ای را با این تیتر که "عروسک‌های غول پیکر ایرانی اروپا را فتح کرده‌اند" اختصاص داده بود.
 
به گزارش ایسنا، پاویون کشور جمهوری آذربایجان در اکسپوی 2015 میلان کتاب نفیسی را شامل مینیاتورهای ایرانی با عنوان «مینیاتور آذربایجان» به بازدیدکنندگان عرضه کرد.
 
در این کتاب که خبرنگار ایسنا به نسخه‌ای از آن دست یافته، با امتناع از ذکر نام «ایران»، شهرهای اردبیل، تبریز، مراغه و ارومیه (در استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی و غربی ایران) تا ایروان (پایتخت جمهوری ارمنستان) و باکو (پایتخت جمهوری آذربایجان)، قلمرو هنر این کشور توصیف شده است.
 
نکته‌ی عجیب‌تر این‌که در صفحه‌های متعدد این کتاب، تصویرهایی از کتاب‌های قدیمی خطی و نگارگری ایرانی به‌عنوان نمونه‌هایی از مینیاتور آذربایجان ارائه شده است. در بالای تصویرها نیز نام آثار، ادیبان و داستان‌های مختلفی چون شاهنامه فردوسی، دیوان حافظ، خمسه‌ی نظامی، گرشاسب‌نامه، کلیله و دمنه، همای همایون، خاورنامه، جامع‌التواریخ، هفت اورنگ، فال‌نامه و ... با تلفظ فارسی، اما به خط لاتین آمده است. محل خلق یا نگهداری بسیاری از آثار نیز شهرهایی مانند تبریز ذکر شده است.
+35
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  babak azari - آتن ، یونان

  اینجاست که میگویند: آب که سر بالا رود قورباغه ابوعطا میخواند. ولی چیزی به پایان این واق واق ها نمانده. زیاد دور نیست آنروزی که این حکومت اشغالگر اسلامی و ضد ایرانی فرو بپاشد و دوباره ایران به شکوه گذشته اش بازگردد. یاشاسین ایران. بابک ازمراغه
  10
  48
  ‌پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  خخخ من خودم آذریم و به ایرانی بودنم افتخار میکنم ولی این خیلی خنده داره که این قسمت از کشور ما که توسط روسها جدا شد حالا مدعی چیزهایی است که وقتی می رید اونجا می فهمید اصلاً نمی فهمند معنی یا مفهوم خیلی از چیزها چیست. اداره جاتشون که روسی حرف میزنند و زبان رسمی هم روسی است و حالا ادعای ادبیاتی رو میکنند که ملت ایران با هر قوم و مذهبی درش نقش داشته و اینها حتی نمیفهمند مفهوم این اشعار و داستانها چیست. روسهای جعلی که سردمدار حکومت در بخش اشغال شده آذربایجان سرکار هستند بشدت سعی میکنند برای خودشون مبداء و تاریخی درست کنند ولی نمی فهمند که آنها جزئی از کشور ایران بودند و هستند و انکار این مسئله فقط تحقیر خودشون هستش. به نظرم اینجاست که باید آذری های باغیرت (مثل خودم)لباس کفن بپوشیم و نشون بدیم روسها نمی تونند تاریخ رو عوض کنند و دیگه قرار نیست هیچ بخشی از کشور به دست روسها بیافته. البته الان روسها با نقاب علی اف ها و باقی مزدورانشون در صحنه هستند و روسها در تاریخ سازی برای خودشون ید طولانی دارند.
  12
  64
  ‌پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  babak azari - آتن ، یونان

  یک روز دوباره این خاک، جوان خواهد شد . خورشید ِ مهر، بر بام ِ آن عیان خواهد شد. اسلام که رخت بست و از این خاک برفت . "ایران"به دوباره ای، مهد جهان خواهد شد. نیماغریب
  4
  33
  ‌پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  پروردگار - تهران، ایران
  من نمایشگاه رو ندیدم که مقایسه کنم حالا که بین این همه کشور غرفه ایران دوم شده شاید واقعن لیاقتش رو داشته ولی با اون همه جنجالی که ماه پیش سر این قضیه بود برای اسپهبدی داماد نعمت زاده وزیر صنایع با این همه ثروت هیچ کاری نداره برای اینکه ضایع نشه به برگزارکنندگان نمایشگاه چند صد هزار دلار داده باشه که غرفه ایران رو انتخاب کنن
  7
  9
  ‌پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان

  شاهنامه در دوره حکومت ترکان در داخل هزاران سال که ایران جزء ازربایجان بود نوشته شده بخاطر همین ، مثلا مناطقی که جزء امپراتوری عرب بود همان موقع همه چیز برای آن دولت بود و همچنانکه امروز تمام اکتشاف ها در مناطق غیر فارس به اسم فارس نوشته می شود ماننده فرش های مشهور ازربایجان در ایران به اسم پرژن وارد بازار می شود .
  49
  10
  ‌پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان

  Paksan, ایران ، حتما در هر موضوعی مربوط به ترکها بگو من خودم آزری هستم والا حرف قبول نیست ، بدبخت مگر تو نماینده ازربایجانی هستی ، انقد. عاجز هستی که در ادای حرف دلت که به التماس می افتی و از یک ملت مایه می گذاریدر واقع ما اصلا آزری نداریم ، این خود سر در گم بودن تو را نشان می دهد ، آزری به قول استاد ضیاء صدر تبریزی می گوید ، کسری آزری ساز در کتاب خود نتیجه گرفته که آزری یعنی حاصل تجاوز مرد مغول به زن فارس!
  53
  9
  ‌پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  nimaaa - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  فردوسی خودش یه فارس نژادپرست بود با اون چاخان نامش این اثر قطعا متعلق به ایران هست
  26
  7
  ‌پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  farahnoush - ساری، ایران

  وقتی کسی می گوید ایران جز اذربایجان بوده است کاری دیگر برای او نمی توان کرد . جز خواستار شفای عاجل حق !!! . فرستادن او به موزه مشروطة تبریز و دیدن فرشی که به افتخار مشروطة بافته شده است ودر ان نام ایران أمده است نه ازربایجان مجهول الحال یک عده !!! . شاهنامه نماد مبارزه با راسیست و ظلم ستیزی و وطن پرستی ایرانی است !!! بخاطر همین هم تورک های راسیست با شنیدن نام فردوسی کبیر و شاهنامه برق ٨ فاز به انها وصل می شود . ادعای مالکیت شاهنامه توسط تورکان انقدر مضحک است که کسی در اینده شاهین نجفی را متعلق به ج ا بداند !
  2
  27
  ‌پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. مثل اینکه یادت رفته اجدادت را با ...معاوضه کردن،..جهالت .. هم حدی داره.بوی تعفن و لجن از تمامی کامنتهات میاد.
  4
  70
  ‌پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  piki82 - تورین، ایتالیا
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. مجبور هست بگه چون اصولا آذری ها بی جنبه هستن و هر حرفی ضدشون بزنی متهم میشی !! حالا شما چرا انقدر بهت فشار میاد ??? منم خودم رگ آذری دارم ! کلا انگار زیاد حالت خوش نیست ?!?! یه چرخی بزن حال هوات عوض شه !
  5
  22
  ‌پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران

  من یک ایرانیم و به داشتن شاهنامه فردوسی‌ افتخار می‌کنم، دورد بر بزرگ مرد تاریخ جهان جانم فدای کورش ،تا چشم دشمن ایران کور شود .
  3
  23
  ‌پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.