'امسال یک درجه گرمتر از عصر ماقبل صنعتی خواهد بود'

اداره هواشناسی بریتانیا می گوید که دمای زمین امسال نسبت به عصر پیشاصنعتی بیش از یک درجه افزایش خواهد یافت.
 
در واقع ارقام مربوط به ژانویه تا سپتامبر امسال ۱.۰۲ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین دما در فاصله سال های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ بوده است.
 
اگر پیش بینی ها درست از آب درآید، ۲۰۱۵ اولین سالی خواهد بود که میانگین از این آستانه می گذرد.
پس از آن جهان در نیمه راه رسیدن به دمایی دو درجه بالاتر از میانگین دوران ماقبل صنعتی خواهد بود، که مصادف با گشایش درها به روی آب و هوای خطرناک است.
 
داده های تازه بدون شک بر عجالت مذاکرات سیاسی در کنفرانس ماه جاری پاریس با هدف امضای یک پیمان تازه آب و هوایی خواهد افزود.
 
محققان در مورد میانگین واقعی دمای زمین در دهه ۱۷۵۰ زمانی که عصر صنعتی شروع شد و سوخت های فسیلی استفاده گسترده پیدا کردند، دچار سردرگمی هستند. در نتیجه سنجش دقیق افزایش دمای زمین از آن زمان تاکنون دشوار است.
برای حل این مشکل، اداره هواشناسی بریتانیا میانگین دمای ثبت شده میان ۱۸۵۰ و ۱۹۰۰ را ملاک قرار می دهد و می گوید این کار بر دقت تحلیل آن می افزاید.
 
تازه ترین اطلاعات مربوط به دما حاصل مجموعه داده هایی است که این اداره و واحد تحقیقات آب و هوایی در دانشگاه ایست انگلیا مشترکا جمع آوری می کنند.
 
این داده ها نشان داد که در نه ماه اول سال، میانگین دمای جهانی از یک درجه نسبت به آن دوران فراتر رفته و به ۱.۰۲ رسیده. میزان خطای این محاسبه منها یا مثبت ۰.۱۱ درجه است.
چرا ۲۰۱۵؟
دانشمندان می گویند که علت شکسته شدن این مرز در سال ۲۰۱۵ ترکیبی از ادامه تصاعد گازهای کربنی و تاثیر پدیده جوی ال نینیو است.
 
استیون بلچر مدیر مرکز هدلی در اداره هواشناسی بریتانیا گفت: "ما امسال شاهد تشکیل یک ال نینیوی قوی در منطقه استوایی اقیانوس آرام هستیم و این بر دمای جهانی در سال جاری تاثیر خواهد گذاشت."
او می افزاید: "در گذشته هم رویدادهای مشابه طبیعی داشته ایم، با این حال این اولین بار است که در آستانه رسیدن به مرز یک درجه سانتیگراد هستیم و روشن است که نفوذ انسانی است که آب و هوای امروزی را به سوی شرایط ناشناخته سوق می دهد."
 
از سال ۲۰۱۳ تاکنون روند گرم شدن سطح اقیانوس ها و خشکی به اوج تازه ای رسیده است. ۲۰۱۴ گرم ترین سال از زمان ثبت رکوردها بود، اما ۲۰۱۵ احتمالا از آن هم فراتر خواهد رفت.
 
دانشمندان معتقدند که ۲۰۱۶ هم سال خیلی گرمی از آب درخواهد آمد و انتظار دارند که مرز یک درجه بالاتر در سال های آینده به خوبی تثبت شود.
 
پیتر اسکات سرپرست بخش نظارت بر آب و هوا در اداره هواشناسی گفت: "امسال یک مرز مهم شکسته می شود و شروع این روند است اما این بدان معنی نیست که همه سال های آتی یک درجه بالاتر از عصر پیشاصنعتی خواهد بود. چون متغیرهای طبیعی هنوز در تعیین دما در هر سال نقش خواهند داشت."
 
پروفسور مایلز الن از دانشگاه آکسفور گفت:‌ "مهم این است که روند بنیادی گرم شدن ادامه دارد. و نوسان های کوچکی که گاه آن را به ۱.۰۲ می رساند گاه به ۰.۹۹ - بالاتر از دمای ماقبل صنعتی - شاید در یک مسابقه ورزشی اهمیت می داشت، اما برای میانگین دمای جهانی اهمیتی ندارد."
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.