زاکانی: جمع‌آوری سانتریفیوژها در فردو متوقف شد

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس با تأکید بر ادامه کار این کمیسیون گفت که جمع‌آوری سانتریفیوژهای ایران پس از «تذکر» به مقامات دولتی، «حداقل» در سایت اتمی فردو متوقف شده‌است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زاکانی روز یکشنبه ۱۷ آبان، جمع‌آوری سانتریفیوژها در تأسیسات اتمی را «نادرست» خواند و گفت که مقامات دولت به دلیل این اقدام «تذکر» گرفته‌اند.
 
وی اضافه کرد: «در پی این تذکر، کار را متوقف کرده‌اند و حداقل در فردو این روند متوقف شده‌است.»
آقای زاکانی در سخنان خود بیان نکرده‌است که مقامات دولتی از چه فرد یا نهادی به دلیل جمع‌آوری سانتریفیوژها «تذکر» گرفته‌اند.
 
اشاره این نماینده مجلس می‌تواند به آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و یا شورایعالی امنیت ملی باشد.
 
علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز دوشنبه ۱۱ آبان در گفت‌وگو با خبرگزاری کیودوی ژاپن گفته بود که ایران اجرای توافق اتمی وین را با کاهش شماری از سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم آغاز کرده‌است.
 
این اقدام اعتراض شماری از نمایندگان مجلس و اعضای پیشین تیم مذاکره اتمی ایران را به دنبال داشت.
در همین حال حمید رسایی، نماینده تهران در مجلس، روز سه‌شنبه ۱۲ آبان، به نقل از یکی از مقام‌های دولت حسن روحانی و بدون ذکر نام او اعلام کرده بود که رهبر جمهوری اسلامی آغاز «اقدامات عملی» ایران برای اجرای توافق اتمی وین را «پذیرفته» است.
 
وی درعین حال این گفته‌های این مقام دولتی را «غیرقابل قبول» دانسته بود.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، اعلام کرده‌است که جمع‌آوری سانتریفیوژها با رعایت موضوع برگشت‌پذیری انجام خواهد شد.
 
با این حال فریدون عباسی، رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران، گفته‌است که خاموش شدن سانتریفیوژها و برگشت‌پذیری آن‌ها «۶۰ درصد» تلفات دارد.
 
بر پایه توافق اتمی وین که روز ۲۳ تیرماه امسال میان ایران و شش قدرت جهانی در وین حاصل شد، تهران پذیرفت که در ۱۰ سال نخست، سانتریفیوژهای نوع آی‌آر-۱ خود را از رده خارج کند و ظرفیت غنی‌سازی‌اش در تأسیسات نطنز طی این دوره حداکثر تا ۵۰۶۰ دستگاه سانتریفیوژ آی‌آر-۱ خواهد بود.
میزان غنی‌سازی ایران تا ۱۵ سال آینده نیز در سطح ۳٫۶۷ درصد تعیین شده‌است.
کار کمیسیون برجام پایان «نیافته» است
آقای زاکانی در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به گفته‌های برخی نمایندگان مجلس درباره پایان کار کمیسیون برجام گفت: «کار یک کمیسیون ویژه زمانی پایان می‌یابد که دوره مجلس تمام شده یا موضوعی که کمیسیون بر اساس آن فعالیت می‌کند، خاتمه یافته باشد؛ در حال حاضر، نه مجلس نهم تمام شده و نه موضوع برجام به پایان رسیده‌است.»
 
پس از تصویب طرح اجرای توافق اتمی وین، برخی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از جمله عوض حیدرپور اعلام کرده بودند که کار کمیسیون برجام تمام شده‌است.
پیش از آن نیز گزارش کمیسیون برجام مجلس درباره توافق اتمی وین واکنش تعدادی از نمایندگان مجلس را به دنبال داشت.
 
در همین حال علاءالدین بروجردی، منصور حقیقت‌پور، غلامرضا تاجگردون، مسعود پزشکیان و عباسعلی منصوری آرانی پنج نماینده عضو کمیسیون ویژه برجام روز ۱۲ مهر در بیانیه‌ای گزارش نهایی این کمیسیون را «یک‌سونگر» خوانده و تأکید کرده بودند که این گزارش «منطبق بر منافع ملی نبوده» و آثار مثبت توافق اتمی وین را «نادیده گرفته‌است».
+11
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  جام زهر اتمی خورده شد و پول ملت به هدر رفت حالا اینا دارن بابت چند تا سانتریفیوژ نسل 1 از رده خارج بحث می کنن. حقا که از شعور در بین سران مملکت خبری نیست.
  1
  10
  دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  این مسخرگی اتم بازی کی تمام میشود؟جداحالم ازهرچه نیروگاه اتمی آشوب میشه
  1
  6
  دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.