بدعت جدید برای ثبت آثار تاریخی با سفارش مسئولین!

منزل آیت الله کمالوند که قرار است از سوی سازمان میراث فرهنگی به عنوان اثرملی ثبت شودپارسینه : برخی از رسانه های محلی توجیه تاریخی بودن این ملک را اینگونه بیان کرده اند: "آیت‌الله کمالوند سال 1336 در این منزل 48 ساعت بست نشست (متحصن شد) و حکومت پهلوی را ناچار کرد نسبت به خواسته‌های مردم خرم‌آباد سر تعظیم فرود آورد."

به گزارش پارسینه، سال گذشته شهرداری خرم آباد پس از برگزاری جلسات متعدد برای نوسازی و توسعه فضای عمومی این شهر اقدام به تملک و خرید برخی از املاک در یکی از مناطق این شهر کرد. منزل آیت الله کمالوند از مراجع تقلید و بزرگان مذهبی خرم آباد یکی از منازلی بود که در طرح توسعه فضاهای عمومی قرار گرفت و قرار بر این بود که پارکینگ طبقاتی عمومی برای استفاده مردم در همان محل ایجاد شود.
 
پس از آنکه مبلغ خرید ملک به مالکان پرداخت شد،  "انجمن لرستانی های مقیم تهران" با نگارش نامه ای به دکتر آشنا مشاور فرهنگی رییس خواستار توقف عملیات اجرایی شهرداری شدند و پیشنهاد کردند به جای پارکینگ این منزل تبدیل به موزه ای برای دسترسی عموم مردم شود.
 
دکتر آشنا طی نامه ای به استاندار لرستان از ایشان درخواست کردند تا در صورت امکان این منزل تبدیل به موزه ای جهت دسترسی علاقه مندان به آیت الله کمالوند شود.
 
پس از آنکه ساکنان این ملک مبلغ فروش خانه را از شهرداری دریافت نمودند از تخلیه منزل خودداری کرده و منتظر ثبت این ملک به عنوان اثر تاریخی از سوی سازمان میراث فرهنگی هستند.
هرچند بسیاری از بناهای تاریخی کشور که از نظر نوع معماری، هنرهای به کار گرفته شده در ساخت و یا اتفاقات رخ داده تاریخی در آن از اهمیت بالایی برخودارند، از دید سازمان میراث فرهنگی پنهان مانده است، مشخص نیست استدلال مسئولین این سازمان برای ثبت این بنای 70 ساله که فاقد هرگونه جذابیت هنری و معماری می باشد چیست؟
 
اتفاق عجیبی که در خرم آباد در حال روی دادن است به نوعی بدعتی جدید در ثبت آثار تاریخی و فرهنگی کشور است. نامه نگاری برخی از مسئولین به نوعی ثبت سفارشی برای ثبت آثار تاریخی به شمار می رود. رویه ای که اگر ادامه یابد بسیاری از افراد را بر آن می دارد تا منازل و بناهای خود را ثبت میراث فرهنگی کنند.
 
برخی از رسانه های محلی توجیه تاریخی بودن این ملک را اینگونه بیان کرده اند: "آیت‌الله کمالوند سال 1336 در این منزل 48 ساعت بست نشست (متحصن شد) و حکومت پهلوی را ناچار کرد نسبت به خواسته‌های مردم خرم‌آباد سر تعظیم فرود آورد."
 
پس از تملک این ساختمان توسط شهرداری، برخی از همسایگان در صدد فروش منزل خود با قیمتی بالاتر به شهرداری هستند و بازار سیاهی برای فروش املاک به شهرداری شروع شده است.
شهر قم که منزلگاه بسیاری از بزرگان دین بوده است طی سالهای اخیر دستخوش تحولات زیادی در زمینه توسعه فضاهای عمومی شده است. واکنش آیت الله بهجت به مسئولین شهری بسیار عجیب و درخور تامل است.
سالها پیش وقتی منزل مرحوم آیت الله بهجت در طرح حرم تا حرم قرار گرفت استاندار و جمعی از مسئولین شهری قم به منزل ایشان رفتند و موضوع را مطرح کردند عکس العمل مرحوم این بوده که عبا بر دوش انداخته و از منزل خارج شده . آقایان پرسیده اند که چرا آقا رفت؟ جواب چیست ؟ گفتند ایشان میگوید اگر منزل در طرح توسعه ی شهری است جایز نیست در آن بمانم من حرم میروم تا منزلی تهیه شود و سریعا تخلیه کردند .
 
بزرگان دین و عالمان مذهبی همواره خدمتگذار مردم بوده اند و شایسته است خانواده محترم آیت الله کمالوند در جهت همیاری و همکاری با عموم مردم این شهر به مسئولین شهری اعتماد کنند و مانع فرصت طلبی برخی افراد شوند.
منزل آیت الله کمالوند که قرار است از سوی سازمان میراث فرهنگی به عنوان اثرملی ثبت شود
یکی از بناهای تاریخی شهر خرم آباد که هیچ دلسوزی حاضر به نامه نگاری برای ثبت میراث فرهنگی و مرمت آن نشده است
نامه "انجمن لرستانی های مقیم تهران" به دکتر آشنا
توصیه نامه دکتر آشنا به استاندار لرستان
+0
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  بروید گم شوید تخم عربهای عربستان که ایران ما را به صورت سطل‌ آشغال تفکرات عقب افتاده در آورده اید....طرف تا یک پان ترک یا پان کرد می‌بیند غیرت مسخره اش به جوش میاید-آنوقت تا مساله ی اسلام و ننگش می‌‌آید میشود بلال حبشی با کامنتی کودکانه برای توجیه جنایات این دین----
  7
  18
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  ۲---نوشتم وجدان بشری دین و خدای اوست---این شما را ارضا نمیکند باید حتما دینی داشته باشید؟؟؟ خوب در ایران تعالیم زرتشت بود...پندار نیک..گفتار نیک..کردار نیک......اسلام گفت شتر بکش..زرتشت گفت وای به کسانی که شتر را با فریاد به کشتار گاهها میبرند؟؟؟؟؟خوب بینوایان فکری که در برابر ورود این دین از عربستان کشتار ایرانیان...تجاوز به دختر و زن ایرانی‌ کور هستید...دین ایرانی‌ که بود ??چه نیازی به دین بچه بازی‌ وجنایت بود؟؟؟؟؟؟؟؟
  8
  12
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  تو آخوند بی‌ شرم- پست- هم اعدام کن دزدی کن تجاوز کن.آثار تاریخی‌ ایران را از بین ببر...آب رودخانه‌ها و دریاچه‌ها را خشک کن..کارتن خوابی بیاور اعتیاد و فحشای میلیونی بیاور..مثل همکاران چپ و مجاهدت مرتب پاچه ی شاه را که دیگر نیست بگیر برای حکومت بر اکثریت. بی‌ هویت. بیوطن و مادی ..داخل و خارج!!!!!!
  4
  6
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. خانم محترم منظورت باز بنده بود اولا باز بنده به شما سلام میکنم و از نظراتتون در مورد خودم تشکر میکنم (والا ما مسلمونیم ولی بچه بازی نکردیم یعنی خیلی درس خون بودیم وقت این چیزا نبود) دوم اینکه اتفاقا در قرآن هم گفته شتر را نکشید (ناقه را نکشید) دین ایرانی خیلی هم خوب بود و هست ولی وقتی با مغ و مغ بازی و چاپیدن مردم و زندانی کردن زن موقع عادت ماهانه همراه شد مردم مانند تمدن اینکا خیلی راحت پسر آفتاب رو ول کردن رفتن سراغ اسپانیاییها و مسیحی هم شدن بعد هم اسپانیاییها سیر ازشون کشتن همون کار در ایران انجام شد.
  4
  5
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.