کودکان خانواده‌های غیرمذهبی بخشنده‌تر از مذهبی‌ها هستند

ایران وایر , همایون خیری
نتایج یک مطالعه جدید که در هفت کشور از جمله چند کشور مسلمان انجام شده نشان داده است کودکانی که در خانواده‌های غیرمذهبی رشد می‌کنند بخشنده‌تر از کودکانی هستند که در خانواده‌های مذهبی بزرگ می‌شوند. نتایج این مطالعه در نشریه زیست شناسی امروز (Current Biology) منتشر شده است.
باور رایج این است که بر اساس آموزه‌های مذهبی پیروان هر آیین می‌بایست در مقابل اعتقادات آیینی دیگران روادارانه رفتار کنند و در بخشندگی به دیگران از یکدیگر پیشی بگیرند. اما اکنون پژوهشگران می‌گویند در واقعیت چنین رفتاری نادر است و تعصب در میان کودکان خانواده‌های مذهبی فراگیرتر از بخشندگی و رواداری‌ست.
در این گزارش که بخشی از آن توسط پژوهشگران مسلمان در سه کشور ترکیه، قطر و اردن تهیه شده آمده است که کودکان با پیشینه مذهبی و بخصوص آن‌هایی که در خانواده‌های مسلمان بزرگ می‌شوند قضاوتگرند و از تنبیه کسانی که به نظر آن‌ها از راه راست منحرف شده‌اند بیش از دیگران استقبال می‌کنند.
نتایج این مطالعه بر اساس پاسخ‌‌های ۱۱۷۰ کودک ۵ تا ۱۲ ساله از کشورهای امریکا، کانادا، اردن، قطر، افریقای جنوبی، ترکیه و چین تنظیم شده است.     
مرکز تحقیقات پیو در سال ۲۰۱۲ بر اساس یک نظرسنجی فراگیر اعلام کرده بود که از جمعیت ۶.۹ میلیاردی جهان ۵.۸ میلیارد کودک و بزرگسال به آیین‌های مختلف وابستگی دارند و به این ترتیب ۸۴ درصد جمعیت جهان را می‌توان در جایی از طیف مذهب جای داد. با اینحال پژوهشگران می‌گویند کودکانی که از نظر عقیدتی در گروه‌های آیینی قرار نمی‌گیرند به بخشش و زندگی مسالمت آمیز با دیگران باور دارند بنابراین بی اعتقادی مذهبی آن‌ها که از خانواده سرچشمه می‌گیرد مانعی برای رواداری اجتماعی‌شان بشمار نمی‌رود.
پیش از این نشان داده شده بود که بخشندگی افراد ارتباط مستقیمی با باورهای آن‌ها ندارد. بعنوان مثال یک پژوهشگران دانشگاه در گزارشی که در نشریه روانشناسی فردی و اجتماعی منتشر شده نشان داده بودند که افراد معتقد و بی اعتقاد وقتی با درخواست کمک مصدومان روبرو می‌شود می‌توانند مسیر عبورشان را طوری تنظیم کنند که از کنار درخواست کننده عبور نکنند.
دو پژوهشگر مسلمان دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا نیز در گزارشی گفته بودند که افراد با اعتقاد و بی اعتقاد وقتی درخواست کمک پولی یک فرد فقیر در خیابان را بصورت نوشته می‌بینند واکنش آن‌ها نسبت به قبول درخواست فرد یکسان خواهد بود. بنابراین اعتقاد یا بی اعتقادی آیینی نمی‌تواند تعیین کننده روش برخورد افراد یک جامعه با موضوعات انسانی باشد.
پژوهشگرانی که مطالعه جدید را انجام داده‌اند می‌گویند نکته قابل توجه این است که در فاصله سنتی ۵ تا ۱۲ سال می‌توان رشد تدریجی باورهای برآمده از خانواده‌ها را در رفتار کودکان مشاهده کرد. به این ترتیب یک نوجوان ۱۲ ساله به تعصب بیشتری درباره افراد دگراندیش نسبت به باور خود قضاوت می‌کند.
گزارش که از پاسخ‌های کودکان مسلمان، مسیحی، یهودی، بودایی، هندو، و ناباور تنظیم شده مهم‌ترین باور رایج در مورد تفاوت افراد مذهبی و غیر مذهبی یعنی بخشندگی را به چالش کشیده است و می‌گوید کودکانی که در خانواده‌های غیرمعتقد پرورش می‌یابند در موضوع بخشش به همنوعان بخشنده‌تر از کودکان مذهبی و از جمله کودکان مسلمان و مسیحی بعنوان پرجمعیت‌ترین ادیان جهان هستند.
+169
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  یک انسان غیر مذهبی , کار خوب میکنه , تنها و تنها چون کار خوبیه , ولی یک مذهبی کار خوب رو به شرط معامله میکنه ! پاداش بهشت و چرندیات مربوط بهش ! مذهب نقطه مخالف اخلاقه , و بخشندگی در اون وجود نداره ! آیا یک مسلمان حتی بعد از مرگش حاضره کلیه شو به یک بهایی اهدا کنه ؟ آیا یک مسلمان میتونه نصف ساندویچشو به یک سگ ولگرد بده ؟ نه ! ولی یک گدای خیابان گرد اروپا میتونه از نصف ساندویچش بگذره , خیلی فقیر تره ولی انسانیتش رو مذهب دگرگون نکرده , از همین نصفه ساندویچ میشه به اون فاطمه سلطانی رسید که تحت عنوان ولی دم , صندلی رو از زیر پای محکوم میکشه ! این مومنین یک شبه متوحش نشدن , از همون کودکی و وقتی یاد گرفتن روزی چند بار بگن غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِم وَلاَ الضَالِینَ !!!! به این حال و روز افتادن .
  15
  112
  جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  عموعقلی - پاریس، فرانسه

  تا حالا مگر دیده شده آخوند به کسی چیزی بده خوب بچه اش هم همینجوری میشه دیگه...
  6
  56
  جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران

  زرشک مسیحی یهودی مسلمان بودایی و . اینکه کل جمعیت جهان شد پس با این حساب باید چین بخشنده ترین کشور جهان باشه! و تمام ارگانهای خیریه رو هم احتمالا دارن غیر مذهبیها می گردونن (بازم زرشک) Salvation Army اصلا مسیحی نیست مال پیروان داوکینزه. در پایان بیل گیتز بخشنده ترین مرد جهان در مصاحبه معروفش با رولینگ استونز اعتقادش به خدا رو انکار نکرده ولی ما بخاطر این مقاله میگیم کرده تا دل یک عده خنک بشه.
  83
  22
  جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  nejaat2006 - منچستر، انگلستان

  زنده باد بی دینی
  17
  47
  جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  [::romano - تهران، ایران::]. تا حالا که اسلامت از نظر جنسی‌ روابط با کودک ۹ ساله را روا داشت !!!!!!به این هم افتخار کن بی‌ هویت تازی -----کاهش سن اعتیاد در دختران ایرانی به «۱۳ سال»-
  23
  46
  جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  DenaOslo - اسلو ، نروژ

  کاملا مطلب درسته . بخشندگی و نیگی کردن اگر برای خود نیکی و احسان باشه و مفهوم نوع دوستی داشته باشه درسته در غیر اینصورت مذهبی ها هر کدامشان برای رضا و تملق خدایشان غیر هم کیشان را هم اگر نکشند آزار و اذیت نکنند با آنها زندگی و معاشرت هم نخواهند کرد چه برسد به نیکی کردن ولی در مقابل بخشنده و مهربان فقط به هم کیشان خودشان ! هیچ انسان مذهبی در دنیا نمیتواند غیر خواست و احکام خدایش رفتار و عمل کند که ان هم به نوعی تبلیغ و معرفی ایمان و مذهبش است . دنیای ما به مسیحی و مسلمان و بودایی و غیره تقسیم شده اما انسان ها ی زیادی در میان همین تقسیم بندی دینی کاملا غیر دینی و آزاد هستند . خود من مسلمان زاده هستم اما هیچ علاقه و اعتقادی به هیچ مذهبی ندارم و اگر فردا کل دارایی ام را به مستمندان بخشیدم فقط برای احسان و نیکی به هم نوع های خودم خواهد بود . البته انسان های فریب کار و ساده ایی هم خواهند بود که بگویند فلانی این کار کرده چون مسلمان بوده . مذهب به انسان وقاحت و پوچی و بندگی واز خود بیگانگی میدهد .
  5
  38
  جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  وقتی‌ خدای شما---- وجدان و شرف انسانی‌----- باشد.به هیچ دینی نیاز ندارید....و در بی‌ دینی هم شبیه استالین و پًل پوت-!!!!نخواهید شد
  9
  22
  جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. من بشما خانم محترم سلام می کنم تشکر از نظرتون.
  19
  13
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۰۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. خانم محترم کره شمالی و جنگ داخلی چین و استالین و پل پوت و . همه اثبات میکنند که وجدان و شرف انسانی موقعه منافع انسانی زرشکه (با از ترس خدا جنایت میکنند وای بحال اینکه اصلا فکر کنن مرگ پایان ماجراست). دوم اثبات کنید که محمد با دختر 9 ساله بقول شما خوابیده لطفا از ویکیپدیا هم لینک نگذارید. ایشان 67 سال زندگی کرد با محمد مستقیم به مدینه نرفت (میتوانست نرود اصلا چرا بعدا فرار نکرد حتی به خونخواهی درآمد و چرا برنگشت؟) ایشان 36 هجری (36 سال بعد هجرت محمد و محمد کلا 10 سال در مدینه بود) قمری در جنگ جمل شرکت کردند ایشان بعد از جنگ 22 سال با آبرو در مدینه زندگی کردند خوب چطور شما این 9 سال رو محاسبه میکنید با متوسط سن 36 سال زندگی در گذشته فکر نمی کنم ازدواج زنها از دید همه اقوام در دنیا کار غلطی فرض می شده مثلا تا 1917 کلیسای کاتولیک رسما سن 7 سال را تایید کرد بعد از آن به 12 و اخیرا اسپانیا این سن را تغییر داد. تنها زن باکره محمد آیشه بود. ضمنا جواب سوالهای من را بدهید جواب ندادید و به صحرای کربلا نزنید. ضمنا لیست خیریه های غیر مذهبی و مذهبی را هم بگذارید.
  20
  9
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۰۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۰
  amirrashti - رشت، ایران
  romano - تهران، ایران:آقای عزیز اصلا نیازی به عصبانی شدن نبود وقتی خبر از ایران وایر هست.با خودت بگو از یه رسانه حامی همجنس بازا بیشتر از این انتظاری نیست.سابقه شما در این سایت که از من بیشتره پس باید بهتر اینارو بشناسید بزار هرچی دل تنگشان میخواد بنویسند مهم اینه که حرفشون داخل کشور خریدار نداره. بخدا اگه بخوان بیان داخل کشور انقد هزاروچهارصد هزاروچهرصد کنن مذهبی ها که بماند حتی همون غیر مذهبی ها هم از اینا دوری میکنن و حتما اینارو تیمارستانی بحساب میارن.مثلا به کامنت همین شاهین ژرمنی توجه کن نوشته یک گدای خیابان گرد میتونه از نصف ساندویجش بگذره. بدون اینکه بدونه آیا اون فرد اعتقاد مذهبی داره یا نه.حالا این بماند من یادم میاد دوران کودکیم سگ درنده همسایه مادربزرگمو انقد تو خیکش کرده بودم حسابی با من جور شده بود.قصدم تعریف از خود نیست منظور اینکه من یک بچه مسلمان بودم و میتونستم همچین کاری هم کنم
  24
  10
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۰۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۰
  amirrashti - رشت، ایران
  romano - تهران، ایران:بدون شک اینا از همون اول در خانواده های لامذهب بزرگ شدن هیچ اطلاعی از یک خانواده معتقد به دین و مذهب(نه فقط حزب الله ای)ندارن..البته جور دیگه نگاه کنیم بیراه هم نمیگن از مثبت های کیلویی که کاربرای اینجا به هم میدن میشه پی به سخاوتمندیشان برد.و در ضمن مطمئنید این آقا محترم هستن؟تا حالا دیدید به فرد مخالف اندیشه خودش احترام بزارن؟کامنتهای پر از حرفهای زشت جالبه بقول خودشون دنبال دموکراسی هم هستن اینجا دیگه باید گفت" زرشک".شما هم بزارشون تو حال خودشون باشن بلاخره اینا هم باید دلشون به یه چیزی خوش باشه.والسلام
  24
  10
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۰۴:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  بوزرجمهر - تهران، ایران
  [::amirrashti - رشت، ایران::]. حموم بری درست میشه.آخه آدم خوب چه ربطی به همجنس بازی داره؟کافر همه را به کیش خود پندارد.
  3
  19
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۰
  amirrashti - رشت، ایران
  [::بوزرجمهر - تهران، ایران::]. خیلی ذهن منحرفی باید داشته باشی که از هفده خط نوشته من همچین نتیجه ای گرفته باشی!عجیب هم نیست طبق معمول روش ماسمالیزیشن!اگه به منبع خبرهای که در مورد همجنس بازان در این سایت درج میشه توجه کرده بودید اونوقت درک حرف من برات مشکل نبود!بله کاملا درسته کافر همه را کافر پندارد!
  14
  1
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.