پیام محرمانه آیت‌الله خمینی به کارتر

سه روز از به گروگان گرفته شدن دیپلمات‌های آمریکایی در تهران می‌گذشت که آیت الله خمینی عده‌ای دانشجو را در قم دور خود جمع کرد تا به آن‌ها درباره «توطئه‌های آمریکا» بگوید و هشدار بدهد که مراقب باشند که آمریکا برای نابود کردن انقلاب «نظامی نمی‌آورد اینجا. آمریکا نویسنده می‌آورد اینجا، آمریکا گوینده می‌آورد.»
 
رهبر ایران دو روز پیش از آن، آمریکا را «شیطان بزرگ» خوانده و از اقدام «دانشجویان مسلمان پیرو خط امام» در تسخیر «لانه جاسوسی» حمایت کرده بود. حالا زمان آن فرا رسیده بود که طی نطقی دیگر به ملت اطمینان دهد که «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.»
آیت الله خمینی چهارشنبه ۱۶ آبان در نطقش اعلام کرد: «همه ملت ما دشمن شماره یک خودش را امروز آمریکا می‌داند، برای اینکه دشمن شماره یک ما (شاه) را برده آمریکا نگه داشته. آن وقت که او (شاه) بود هم دشمن شماره یک ما آن‌ها (آمریکایی‌ها) بودند.»
 
مخاطبان جوان آیت الله خمینی و مردم ایران اما خبر نداشتند که حدود یک سال پیش از آن، رهبر انقلاب در پشت صحنه با‌‌ «دشمن شماره یک» تماس گرفته بود تا مستقیما از جیمی کار‌تر بخواهد: «به ارتش توصیه کنید از بختیار اطاعت نکند».
 
بنا بر اسنادی که به تازگی در آمریکا از حالت طبقه بندی خارج شده است، رهبر انقلاب چند روز پیش از آنکه از نوفل لوشاتو به تهران برگردد - در روز ۲۷ ژانویه ۱۹۷۹ (هفتم بهمن۱۳۵۷) - به دولت کار‌تر پیام شخصی محرمانه‌ای می‌فرستد که در آن از یک طرف به طور تلویحی تهدید به اعلان جهاد می‌کند و از طرف دیگر دست دوستی و همکاری به سوی کار‌تر دراز می‌کند.
 
آیت الله خمینی وعده می‌دهد: «شما خواهید دید که ما با آمریکایی‌ها هیچ دشمنی خاصی نداریم و شما خواهید دید که جمهوری اسلامی که مبتنی بر فلسفه و قوانین اسلامی است چیزی به غیر از (حکومتی) بشردوست نخواهد بود و به آرمان صلح و آرامش تمام بشریت کمک خواهد کرد.»
در آن روزهای پرالتهاب، آیت الله خمینی در برابر آمریکا لحن ملایمی اتخاذ کرده بود. او برای بازگشت به ایران، جلوگیری از کودتای احتمالی ارتش (که به روایت هوادارانش به شدت از آن بیم داشت)، ‌کنار زدن دولت شاپور بختیار و سرنگون کردن حکومت شاهنشاهی باید با آمریکا مدارا می‌کرد. در آن مقطع حساس، تعامل و نه تقابل با آمریکا می‌توانست او و یارانش را به مقصد برساند، حتی اگر تعامل به معنای ابراز دوستی نسبت به دولت کار‌تر و تاکید بر اشتراک منافع با آمریکا باشد.
در گذشته در برخی کتاب‌ها و مقالات به این پیام تاریخی اشاره‌ای کلی شده بود، اما متن کامل و رسمی سند به تازگی در آمریکا از حالت محرمانه بیرون آمده است.
کانال یزدی-زیمرمن
آمریکا در روزهای بحرانی انقلاب عمدتا از دو کانال با اردوی آیت الله خمینی در تماس مستقیم بود: در تهران از طریق آقایان محمد بهشتی و مهدی بازرگان و در فرانسه از طریق ابراهیم یزدی، دستیار آیت الله خمینی که سال‌ها در تگزاس زندگی کرده و از طریق دوستانی چون پروفسور ریچارد کاتم با وزارت امور خارجه آمریکا در تماس بود.
 
در اسناد منتشر شده از ارتباط محرمانه‌ای که واشنگتن با آیت الله خمینی در فرانسه برقرار کرده بود با نام کانال یزدی-زیمرمن یاد شده است. وارن زیمرمن از دیپلمات‌های ارشد سفارت آمریکا در فرانسه بود و دست کم پنج بار در نوفل لوشاتو با ابراهیم یزدی دیدار کرد. این دو نفر، صبح‌ها در یک مهمانخانه کوچک که حدود یک کیلومتر از ویلای آیت الله خمینی فاصله داشت بی‌سر و صدا دیدار و تبادل نظر و پیام می‌کردند.

صفحه اول از گزارش شش صفحه‌ای سفارت آمریکا در پاریس که متن پیام آیت الله خمینی در آن مندرج استابراهیم یزدی البته در گذشته هم با مقامات وزارت خارجه آمریکا تماس‌هایی داشت، اما دیدارهای وی با زیمرمن در مقطعی بسیار حساس انجام می‌شد و از آنجا که با اطلاع کامل آیت الله خمینی بود و به عنوان رابط وی با آمریکا عمل می‌کرد، از اهمیت زیادی برخوردار است.
اسناد نشان می‌دهد که کانال یزدی-زیمرمن از روز ۱۵ ژانویه ۱۹۷۹ (۲۵ دی ۱۳۵۷) ‌ رسما فعال بوده است، دقیقا یک روز پیش از آنکه شاه ایران را ترک کند. یکی از اولین درخواست‌های آقای یزدی از طرف آمریکایی برنامه دقیق سفر شاه بوده است که واشنگتن از ارائه آن طفره می‌رود.
پیام مستقیم آیت الله خمینی به دولت کار‌تر در جریان پنجمین دیدار به دیپلمات آمریکایی ابلاغ می‌شود، در شرایطی که شاه ایران را ترک کرده بود و اداره کشور به شاپور بختیار و ارتش سپرده شده بود. نخست وزیر هم با بستن فرودگاه‌ها مانع از بازگشت آیت الله خمینی شده بود.
این پیام حدود ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی توسط یزدی به زیمرمن ابلاغ شده است. بنا بر سند مذکور، آیت الله خمینی به طور صریح از دولت کار‌تر می‌خواهد که از نفوذش برای تجدید نظر در موضع ارتش استفاده کند، چرخشی که به گفته رهبر انقلاب، منافع آمریکا را هم تامین خواهد کرد.
آیت الله خمینی در پیام خود می‌گوید: «فعالیت‌ها و اقدامات بختیار و رهبران کنونی ارتش برای مردم ایران زیان بار است اما برای دولت آمریکا زیان بار‌تر است، به خصوص برای آینده آمریکایی‌ها در ایران. این فعالیت‌ها می‌تواند باعث آن شود که دستورات جدیدی در ایران صادر کنم.»
وی می‌افزاید: ‌«توصیه می‌شود که شما به ارتش توصیه کنید که از بختیار اطاعت نکند و این فعالیت‌ها را متوقف کند.»
بنا بر این سند، ابراهیم یزدی پیام را کلمه به کلمه به فارسی نوشته بود و «در حالی که پیام را برای زیمرمن می‌خواند ترجمه می‌کرد.»
آیت الله خمینی گفته بود: «اگر بختیار و و رهبران فعلی ارتش دخالت در امور را متوقف کنند، ‌ما مردم را آرام خواهیم کرد و این باعث خواهد شد که به آمریکایی‌ها (در ایران) آسیبی وارد نشود.»
 
یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های دولت آمریکا امنیت جانی هزاران مستشار نظامی و شهروند عادی‌اش در ایران بوده که بنا بر پیام آیت الله خمینی در صورت همراه شدن واشنگتن با انقلاب جانشان به خطر نمی افتاد.
 
شاید به خاطر یک چنین تضمین‌هایی بود که در روز پیروزی انقلاب، آقایان محمد بهشتی و ابراهیم یزدی ژنرال فیلیپ گست، بلندپایه‌ترین مقام نظامی آمریکا در ایران (رئیس هیئت مستشاران نظامی) و ۲۶ نفر از پرسنل نظامی آمریکا را از زیرزمین ستاد کل ارتش شاهنشاهی که چریک‌های مسلح به آن حمله کرده بودند بیرون آوردند و صحیح و سالم به سفارت تحویل دادند.
ابراهیم یزدی، دستیار ارشد آیت الله خمینی در بسیاری از مصاحبه‌ها مترجم او بود. آقای یزدی در پشت صحنه هم یکی از کانال‌های تبادل نظر و پیام رهبر انقلاب با آمریکا بودرد شباهت با لنیناز قضای روزگار‌‌‌‌ همان روزی که ابراهیم یزدی، پیام شخصی آیت الله خمینی را به واشنگتن ابلاغ کرد، داماد سابقش شهریار روحانی - که به عنوان نماینده و سخنگوی آیت الله خمینی در آمریکا فعال بود - به دیدار مقامات ارشد وزارت خارجه رفته بود.
 
بنا بر اسناد منتشر شده، آقای روحانی هم از طرف آمریکایی خواسته بود که نگذارد ارتش به ویژه گارد شاهنشاهی مانع از بازگشت رهبر انقلاب به ایران شود که این موضوع توسط سایرس ونس، وزیر خارجه به کاخ سفید اطلاع داده می‌شود.
 
آقای روحانی در پایان گفتگو‌هایش که حدود یک ساعت و نیم طول کشید سه دلیل می‌آورد که انقلاب ایران دموکراتیک است و به نظامی دیکتاتوری منجر نخواهد شد: «اول، رهبری انقلاب را شخصیتی صاحب کرامت برعهده دارد که قدرت را در دست نخواهد گرفت و مانند لنین و مائو تسه‌تونگ ماهیت دموکراتیک مبارزه را تغییر نخواهد داد.»
 
«دوم، ‌رهبران دینی به نقش خود به عنوان پل ارتباطی بین دولت و مردم ادامه خواهند داد تا سیاست‌های دولت را برای مردم و خواسته‌های مردم را برای دولت توضیح بدهند تا ارتباط آن‌ها قطع نشود.»
 
«سوم، ‌ویژگی‌های دموکراتیک انقلاب آنقدر عمیق است و چنان در جامعه ایران تثبیت شده که نیروی نظامی و یا عمل متقابل دیگری نمی‌تواند آن را تحریف کند.»
 
این انقلابیون جوان در غرب تحصیل کرده که در مقاطع حساس و بحرانی به عنوان پل ارتباطی آیت الله خمینی با آمریکا عمل کردند و در مذاکرات حساس پشت پرده که مانع از خونریزی بیشتر و احتمالا جنگ داخلی در ایران شد، پیش بینی نمی‌کردند که پس از تاسیس جمهوری اسلامی به خاطر‌‌‌‌ همان تماس‌ها با «شیطان بزرگ» به سستی یا حتی خیانت متهم و به سرعت از گردونه قدرت کنار گذاشته شوند.
عمق خصومت آیت الله خمینی با آمریکا و شیوه حکومتش هم بعد از اشغال سفارت و آغاز آنچه انقلاب دوم خواند برای دولت کار‌تر در عمل روشن شد.
 
یک روز بعد از اشغال «جاسوسخانه»، آیت الله خمینی در قم اعلام کرد: «توطئه‏ هاى زیرزمینى در همین سفارتخانه‏‌ها که هست دارد درست مى ‏شود، که مهمش و عمده ‏اش مالِ شیطان بزرگ است که آمریکا باشد.»
 
رهبر انقلاب افزود: «نمى‏ شود بنشینید و آن‌ها توطئه‏ شان را بکنند. یک وقت ما بفهمیم که از بین رفت یک مملکتى، و با حرفهاى نامربوطِ دمکراسى و امثال ذلک ما را اغفال کنند که مملکت دمکراسى است، و هر کسى حق دارد در اینجا بماند، هر که حق دارد توطئه بکند. این حرفهاى نامربوط را باید کنار گذاشت.»
+117
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان

  اژده های به گور رفته ، خمینی جلاد روانی شارلاتان دروغگوی رمال شپشو: اگر تسلیم ملت نشوید ، ملت شما را برسر جایش مینشاند!!! بزودی زود !
  5
  134
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان

  یه مشت سوسک دور کثافت خمینی بال بال زدند و ایران نازنین ما رو به ورشکستگی نشاندند! کارتر در روزهای آخر عمرش سرطان هدیه گرفته! قبولش باشه و جای حسودی نداره! انگل چاق ، یزدی لعنت بر تو ، توده ای و مجاهد و فدایی و تمام جونورانی که یک ملت رو به روز سیاه نشوندن! چه میشدیم و چه شدیم! سرنگون باد حکومت لجن آخوندی
  5
  141
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Negah* - فرانکفورت، آلمان

  روحت اتیش بگیره که ایران را به دوزخ اتش کشاندی لعنت ابدی بر تو وجانشینانت ، بشمار ید لطفا.......
  4
  147
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  IRAN+ISRAEL+USA4EVER - مونیخ، آلمان

  خمینی نطفه ... سیک هندی زاده روانی جلاد، لعنت ابدی بر تو هیولای آدمخوار.
  1
  31
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  simairani - کاشان، ایران
  اشتباه چاپی‌ بوده: " اگر حریفِ مردم نشوید..................
  5
  14
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  اسداله میرزا - کلن، آلمان

  یه مرتاض هندی در لوای یه آخوند شپشوی کینه آیی به همین راحتی‌ سر چشم آبی‌‌های امریکایی کلاه گذاشت و ما ملت جوگیر هم جاده رو براش صاف کردیم !! حالا دیگه چه فرقی‌ می‌کنه ؟ نوش دارو بعد از مرگ سهراب !!
  5
  66
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  Mammal - لندن، انگلستان

  این ملعون هندی تقیه زیاد گفته، یک بار در سال ۱۳۲۰ توی کتاب کشف الاسرار نوشت که می‌خواهد سلطنت آخوندی درست کند که در آینده این را به ولایت فقیه تغییر داد، این کتاب بعد از انقلاب با وجود اینکه منعی نبود دیگر چاپ نشد ولی‌ در گوگل پیدا می‌شه. این هم تقیه بزرگ دیگری که چطور آمریکایی‌ها را مجبور می‌کند جلوی کودتای ارتش را بگیرد والا دستور حمله به مستشاران را میدهد و در عوض ضمانت تامین صادرات نفت و ثبات در منطقه را میدهد. در کل فکرش چیزی جز سلطنت و تشنه قدرت نبوده.
  4
  68
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Cocoo - ونکوور، کانادا

  الهی گور به گور بشی‌، اصلا هم گریه نمیکرد. هندی حـ... وقتی‌ ازش پرسیدند که بعد از این همه سال که داری برمی‌گردی ایران چه احساسی‌ داری گفت "هیچ احساسی‌ ندارم".
  4
  75
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  کارتر و اون سالیوان و اطرافیانش یک مشت احمق بودند که چیزی از سیاست نمی دانستند آنها فکر می کردند اگر بختیار سقوط کنه حداقل مذهبیون قدرت را در دست می گیرند نه کمونیستها ( این را بازرگان و بهشتی به هایزر اطمینان داده بودند ) در حالی که این احمقها نمی دانستند این مذهبیون تا چه حد می توانند ضد آمریکایی باشند
  14
  59
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  این قصه هارو باور نکنید. خارجی سندی ارائه نمیده که به ضررش تمام بشه. اما مطمئن باشید که آخوند را خودشان پرورند و بدست ملت نادان به قدرت رساندند. افسوس و هزار افسوس که اگر پشت پادشاه دلسوز را خالی نکرده بودیم, امروز این دانشجوی آمریکایی و اروپایی بود که در صف انتظار ویزا مینشست تا در دانشگاه‌های کشور ما تحصیل کند.
  4
  43
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۹
  snsd12 - کره جنوبی، کره جنوبی

  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان ، به چه جرعتی به امام خمینی توهین می کنی تو الان داری تو بهترین امکانات زندگی می کنی در صورتی امام حتی تا لحظه فوتش در اون خونه ای که به این سادگی که حتی نه تلویزیون نه مبل ویا چیز دیگه بود زندگی می کرد (عکساش هم تو اینترنت هست) ،خدا به دادت برسه من خودم با چشمان خودم دیدم که کسانی که به امام خمینی توهین کردن چه بلایی سرشون اومده..
  53
  4
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  aarian - تهران، ایران

  مثل یک مار خوش خط و خال همه رو گول زد وقتی‌ که به قدرت رسید هرکی‌ دم دستش رسید رو قتل و عام کرد. اون تیتر روزنامه رو ببینید! ایشون که در بدو ورود گفت هیچی‌، گریه آش کجا بود! دروغ‌هایی‌ که از همون اول به خورد ملت دادند.
  0
  53
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران
  پیر کفتار کثیف شپشو ....ایشالا بعد از این حکومت بی لیاقت حسابی از خجالتت در میاییم جای قبرت چند تا....میزنیمم که وقتی ... رو میکشیم روحت حال بیاد بگی واقعا به اینا میگن انقلابی ;)
  0
  19
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  زنده بادایران من - ایران، ایران

  گرچه مطالب تحریف وکاملا یکسویه ودروغ میباشد اما همین قدر که خمینی توانست با اوردنگی مستشاران آمریکایی وانگلیسی را ازاین کشوربیرون بیندازد واستقلال بر بادرفته ایران را برگرداند وهویت واقعی ملت ایران را به خودشان برگرداند برای ما ایرانیان کفایت میکند. خداوند روحش را ومقامش را درآن دنیا باعزت وبا اولیاء الله محشورگرداند وبر روح پدرمخلفینش هم لعن و نفرین ابدی باد. یک ایرانی مستقل وآزاد
  104
  4
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کیوان م - تهران، ایران

  نمک خوردن و نمکدون رو شکستن به این بی‌ همه چیز هندی زاده میگن خوب هندی زاده بی‌ پدر مادر اگر اون کارتر پفیوز بی‌ ناموس نبود که تو نمیتونستی پایه کثیفتو به ایران بذاری ،حالا آمریکا شد شیطان بزرگ و دشمن ،ای‌ نفرین بر ۷ جدو آباد هندی زادت ،منتظر انروز باش که قبر کثیفت رو تبدیل به ،،،،، عمومی می‌کنن ،مزدورهای رژیم دزد آخوندی شماها هم به نوبت مردم خدمتتون میرسن ،فقط همین‌جوری که اینجا شاخ و شونه میکشین وقتی‌ بدست مردم هم افتادین رنگ عوض نکنین و تا آخرش سر حرفتون بایستین.ننگ و نفرین بر هر چی‌ آخوند آخوند پرست و مزدور مواجب بگیر این رژیم دزد و دروغ هست .
  1
  25
  ‌پنجشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۴ - ۰۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  m uk - منچستر، انگلستان
  واقعاً تبریک داره به پدر مادر خمینی که همچین جانوری و پس انداختن. مردشور همه پاچخوارهای نظام ظاله اسلامی و ببرن امین !!
  0
  17
  ‌پنجشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۴ - ۰۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ebiram222 - ابوظبی، امارات متحده عربی
  امریکایی ها برای ساختن یه خاور میانه جدید و غارت ان نیاز به یه احمق مثل خمینی داشتن که فعلا به تمامی اهدافشون رسیدن کار اخوندا تو منطقه ترویج جهل و فتنه و امریکایی ها و دوستان اروبایی شون به نام دمکراسی غارت منطقه هست و بزرکترین دستاورد انکلستان از حضور 100 ساله اش تو هند ساختن ادم های زیادی مثل خمینی بود
  1
  19
  ‌پنجشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۴ - ۰۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  شیطان ...به روح کثیف خودت و ۷۰ پشت جد و ابادت...
  1
  15
  ‌پنجشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کیوان م - تهران، ایران

  [::snsd12 - کره جنوبی، کره جنوبی::]. به اون خمینی کفتار پیر هندی زاده بی‌ همه چیز فحش بدی که جرأت نمیخواد،من 37 ساله دارم به اون ضد ‌ایرانی خرفت بیسواد...فحش میدم نه تنها اون بلکه به تمام کسانی‌ که باعث بدبختی ایران و ایرانی‌ شدن،نمیدونم چند سالت هست ولی‌ از طرز حرف زدنت معلومه باید خیلی‌ خام باشی‌ ،وقتی‌ پایه کثیفشو داشت میذاشت به ایران ازش پرسیدن چه احساسی‌ داری گفت (هیچی‌)کسی‌ که از انسانیت بویی نبرده باشه و احمق باشه همچین طرز فکری داره،یک پیر خرفت بی‌ سواد نفهم آدمکش ،تو داری از این جونور طرفداری میکنی‌ ،ننگ‌ و نفرین بر... هر چی‌ آخوندو آخوند پرستو ،هر چی‌ مزدور رژیم دزد و دروغ آخوندیه .
  1
  28
  ‌پنجشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.