زمزمه هایی برای تغییر قانون حق شهروندی آمریکا از طریق تولد

بر اساس چهاردهمین متمم قانون اساسی آمریکا هر فرد که در خاک آمریکا متولد شود، می تواند شهروند ایالات متحده آمریکا محسوب شود.
 
به گزارش صدای آمریکا، این متمم پدیده ای رایج چون "تولد های توریستی" را در پی داشته و راه را برای آن دسته از زنان باردار در سراسر جهان که مایلند فرزندانشان در آینده شهروند آمریکا به حساب آیند، هموار کرده است.
 
این متمم در سال های اخیر از جمله مسائل مطرح در مبارزات انتخاباتی آمریکا بوده و برخی معتقدند باید مورد بازنگری قرار گیرد.
اوایل ماه گذشته یک زن تایوانی هنگام پرواز از تایوان به لس آنجلس در هواپیما وضع حمل کرد. از آنجا که این وضع حمل در زمان وقوع در محدوده هوایی آمریکا صورت گرفته بود، به نوزاد حق تابعیت آمریکا تعلق گرفت، اما مادر باید به تایوان بر می گشت.
 
موجی از انتقاد بر سر این زن فرود آمد که عمداً به این مسافرت آمده بود تا فرزندش در آمریکا به دنیا بیاید. اما او تنها موردی نبوده و نیست که در معرض چنین اتهامی قرار گرفته است.
 
در ماه مارس گذشته مأموران اداره مهاجرت بطور غیر منتظره حدود ۲۰ هتل و ساختمان در کارولینای جنوبی را مورد بازرسی قرار دادند چون گمان می رفت این به اصطلاح هتل ها در ازای دریافت پول به زنان خارجی کمک می کنند که در آمریکا وضع حمل کنند.
 
مراجعان این مراکز که به آنها "هتل های حاملگی" هم گفته می شود، غالباً زنان چینی هستند که هر یک برای این خدمات و وضع حمل در آمریکا بین ۱۵ تا ۵۰ هزار دلار هزینه می پردازند.
 
جیمز هو، وکیل سابق ایالت تکزاس می گوید حق تابعیت از طریق تولد به کسانی تعلق می گیرد که در خاک آمریکا متولد شوند، از این رو آنها باید طبق قوانین آمریکا عمل کنند.
 
جیمز هو می گوید: "البته فرزندان دیپلمات ها شامل این قانون نمی شوند، این قانون فقط شامل کسانی می شود که برای مسافرت به آمریکا می آیند. "
 
جان ایستمن استاد حقوق در دانشگاه چپمن معتقد است تعبیرهای اشتباهی از این قانون وجود دارد. وی می گوید در متن قانون یک عبارت هم وجود دارد که می گوید "می تواند" مشمول تابعیت آمریکا باشد.
 
جان ایستمن، استاد حقوق در دانشگاه چپمن می گوید: "اگر فردی بطور غیر قانونی در آمریکا باشد، اصل چهارده لزوماً در مورد نوازد او صدق نمی کند، یا یک زن خارجی که بطور موقت برای زایمان به آمریکا بیاید لزوماً نه خود و نه فرزندش مشمول این قانون است. آنها تابعیت خود را از پدور و مادرشان می گیرند. این سوء تعبیرها از اول هم فقط برای راه انداختن کسب و کار بوجود آمده است."
 
برخی از جمهوریخواهان داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از جمله دونالد ترامپ و تد کروز می گویند در صورت انتخاب شدن قانون تابعیت از طریق تولد را از بین خواهند برد، اما این کار نیاز به اصلاح قانون اساسی آمریکا دارد و روندی پیچیده و طولانی است و به نظر نمی رسد در کوتاه مدت به تحقق برسد.
+35
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  بوزرجمهر - تهران، ایران

  خانم مهناز افشار هم به اتفاق آغازاده رامین و به امریکا رفتند تا بزایند و بچه شون آمریکایی باشن . به علاوه کره ها ی دیگر مسئولین نظام. چقدر به آرمان آمریکا و مجسمه آزادی عشق میورزند مسئولین نظام کثیف اسلامی ما.آدم احساسی میشه میخواد گریه کنه به حال این دلسوزان نظام که از ناموس خودشون در راه اعتلای اسلام میگذرند.
  4
  56
  ‌سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Pagondeh - سیدنی، استرالیا
  [::بوزرجمهر - تهران، ایران::]. مهناز افشار تو اینستاگرامش نوشت که بچش تو ایران بدنیا اومده و این حرفا همش شایعس. درست نیست تا از چیزی مطمن نیستی باز نشرش کنی و ابروی ادما رو ببری. شما مگه سر زا بالا سرش بودی که اینجوری با اطمینان میگی؟.
  13
  3
  ‌سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  غریبه_021 - تهران، ایران
  [::Pagondeh - سیدنی، استرالیا::]. مهناز افشار به هیچ عنوان تکذیب نکرده خودش هم آخرش برگشت با پرویی که یعنی به شما چه تایید کرد
  2
  10
  ‌سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Pagondeh - سیدنی، استرالیا
  [::غریبه_021 - تهران، ایران::]. خب البته حق داره بگه به کسی چه چون زندگی شخصیشه و واقعا هم به کسی ربط نداره. شما هم اگه یه روز خواستی بچه دار شی به کسی اجازه نمیدی درباره مکان و زمانش استنتاقت کنه. ولی در هر صورت ایشون بچشو المان بدنیا اورد نه امریکا.
  4
  2
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.