عیسی سحرخیز بازداشت شد

 عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار منتقد، توسط نیروهای امنیتی سپاه پاسداران ایران بازداشت شد. پسر او در شبکه توئیتر با تأیید این دستگیری نوشته است که مأموران خانه را تفتیش کرده و وسایل سحرخیز را ضبط کردند.
 
عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی که مهرماه ۱۳۹۲ از زندان آزاد شده بود، صبح دوشنبه (۱۱ آبان/ ۲ نوامبر) در منزل خود توسط مأموران امنیتی سپاه پاسداران بازداشت شد.
 
در صفحه فیس‌بوک سحرخیز در مورد دستگیری او نوشته شده است: «امروز صبح ساعت ۷ به جرم تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و تجمع و تبانی [علیه نظام] توسط ۷ مأمور سپاه که به خانه آمده بودند دستگیر شد.»
بر اساس همین نوشته، سحرخیز به مکان نامعلومی منتقل شده است.
 
مهدی سحرخیز، پسر این روزنامه‌نگار منتقد نیز در شکبه توئیتر بازداشت پدرش را تأیید کرده و نوشته است که خانه این روزنامه‌نگار تفتیش و وسایل او ضبط شده است.
 
طبق صورت‌جلسه مأموران که از جمله در وب‌سایت سحام‌نیوز منتشر شده، ۱۸ مورد از وسایل شخصی سحرخیز توسط مأموران ضبط شده است. عکس میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد و یک عدد لوح تقدیر سحرخیز و میرحسین موسوی از جمله لوازم ضبط ‌شده است.
سحام‌نیوز قسمتی از آخرین یادداشت عیسی سحرخیز با عنوان "خوش‌خیال‌ها" را منتشر کرده که در آن نوشته شده است: «متاسفانه، هرچه به زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان در اسفند‌ماه نزدیک می‌شویم، بر میزان این خوش خیالی‌ها نیز افزوده می‌شود و دل بستن‌ها به عنایت‌های ویژه آیت‌الله خامنه‌ای. آن هم در این هفته‌ها و روزها که نظامیان مقرب، احضارهای تلفنی را شدت بخشیده‌اند، برای بیان هشدارهای دوستانه یا تهدیدهای خصمانه در خیابانی که صابونچی‌ها مواد لازم را فراهم آورده‌اند برای لیف زدن‌ها و کیسه کشیدن‌های سیاسی و شاید مشت و مال جانانه!»
سحرخیز نوشته است: «طنز ماجرا آن جاست که افرادی هم که دستشان به بالایی‌ها نمی‌رسد، در خانه‌ی پائینی‌ها را می‌زنند و دست به دامان آن‌ها می‌شوند تا شاید مورد عنایت خاص دبیر شورای نگهبان قرار گیرند که مبادا احمد جنتی از برگ وتوی خود علیه آن‌ها استفاده کند. برخی از این افراد حتی این شم سیاسی را ندارند که دریابند شورای نگهبان چه خوابی برایشان دیده است و چگونه با زیر پا گذاردن یا دور زدن قانون انتخابات می‌خواهد این بار نه تنها به بهانه‌های سیاسی، بلکه زدن اتهام‌های غیر قابل اثبات اخلاقی و مالی، اکثر آن‌ها را از لیست نامزدهای انتخاباتی بیرون بیندازد.»
 
عیسی سحرخیز در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی مدتی مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از مشاوران مهدی کروبی، از نامزدان انتخابات بود.
سحرخیز در نخستین روزهای بعد از انتخابات بازداشت و به اتهام "توهین به رهبری" و "تبلیغ علیه نظام" به سال حبس محکوم شد. دو سال بعد دو سال دیگر هم به حکم زندان او اضافه شد.
سحرخیز همچنین از معدود زندانیانی بود که در دوران محکومیتش اجازه مرخصی به او داده نشد.
+27
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  forogh - اصفهان، ایران
  ایشان را دفعه قبل که گرفتند محسنی اژه ای‌ گازش گرفت خدا کنه این دفعه آن اطراف ول نباشه یا حداقل بسته باشندش.
  0
  18
  ‌سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  عموعقلی - پاریس، فرانسه
  باز فشار بهوشون آمد بگیرو ببند را شروع کردن
  0
  16
  ‌سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  آقای سحر خیز برای چی با نوشتن این چند خط خودت و خانوادت را گرفتارکردی؟این تراژدی انتخابات37سال است که تکرار میشود هردوره مانند دوره قبل.دراین37سال آنکس که فرق بین هلو و بادمجان نتوانسته تشخیص بدهد 370سال دیگر هم نمیتواند.مجلسی های دور آینده 4 ماه قبل توسط آغا و سپاه انتخاب شدند بی خودی شناسنامه خودرا به ننگ مهر انتخابات مزین نکنید
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۰۳:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.