ناظران اروپایی: انتخابات ترکیه آزاد بود، اما منصفانه نبود

ناظران اروپایی انتخابات پارلمانی ترکیه از فضای ارعاب، خشونت و اعمال محدودیت بر آزادی بیان در جریان رقابت های انتخاباتی انتقاد کرده اند.
ایگناسیو سانچز امور، رئیس هیئت ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا گفته است که رأی دهندگان امکان انتخاب میان گزینه های مختلف و واقعی سیاسی را داشته اند، اما نگرانی های جدی هم وجود داشته است.
سخنگوی شورای اروپا هم گفته که انتخابات آزاد بوده، اما منصفانه نبوده است.
حزب عدالت و توسعه با کسب ۳۱۷ کرسی از ۵۵۰ کرسی پارلمان در انتخابات دیروز پیروز شد و می تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد.
نتایج انتخابات، نوعی پیروزی شخصی برای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و بنیانگذار حزب عدالت و توسعه محسوب می شود که پس از چند هفته درگیری نیروهای دولتی با پیکارجویان کرد، توانست رأی دهندگان را با وعده ثبات به سمت حزب عدالت و توسعه جذب کند.
آقای اردوغان نتیجه انتخابات را "رأی به اتحاد و عمل" خواند و از کشورهای دنیا خواست که به رأی مردم ترکیه احترام بگذارند.
سایر احزاب
حزب عدالت و توسعه موفق شده حدود نیمی از کل آرای رأی دهندگان را کسب کند.
 
حزب دموکراتیک خلق‌ها که مورد حمایت کردهاست هم با کسب بیش از ۱۰ درصد آرا به پارلمان راه یافته و بر اساس گزارش ها، ۵۹ کرسی را از آن خود کرده است.
 
حزب جمهوریخواه خلق، بزرگترین حزب مخالف دولت با کسب بیش از ۲۵ درصد آرا، ۱۳۴ کرسی را به خود اختصاص داده است.
حزب راستگرای حرکت ملی هم بیش از ۱۱ درصد آرا را به دست آورده و ۴۰ کرسی پارلمان را در اختیار خواهد داشت.
 
حزب عدالت و توسعه در انتخاباتی که پنج ماه پیش برگزار شد، نتوانسته بود اکثریت کرسی ها را به دست آورد و از آن زمان ترکیه در بحران سیاسی به سر می برد.
 
مخالفان آقای اردوغان نگران هستند که پیروزی حزب عدالت و توسعه باعث تقویت گرایش های اقتدارگرایانه او شود.
ناآرامی ها
پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات، هواداران حزب دموکراتیک خلق‌ها در شهر کردنشین دیاربکر با پلیس درگیر شدندپس از انتخابات ماه ژوئن و پس از انفجار انتحاری در شهر سوروچ که به کشته شدن ده ها فعال چپگرا انجامید، توافق آتش بس میان ارتش ترکیه و جنگجویان پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) به هم خورد.
 
روز ۱۰ اکتبر هم بیش از ۱۰۰ نفر از جمله بسیاری از هواداران حزب دموکراتیک خلق‌ها، در اثر دو بمبگذاری انتحاری در تظاهرات صلح چپگرایان در آنکارا کشته شدند. دولت گفت عوامل آن حمله به داعش مرتبط بودند.
 
منتقدان دولت ترکیه، آقای اردوغان را به دامن زدن به خشونت ها برای مهار حمایت از حزب دموکراتیک خلق ها متهم می کنند، اما دولت ترکیه این اتهام را تکذیب کرده است.
 
حزب دموکراتیک خلق‌ها پس از حمله آنکارا گردهمایی های انتخاباتی خود را لغو کرد و صلاح الدین دمیرتاش، از رهبران حزب روز یکشنبه گفت که این انتخابات "منصفانه و برابر نبوده است."
+48
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  baba bekheyal - اسپارت، ایران

  آردوغان کارت درشته جان آن.
  30
  10
  دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Nader-Maryland - مریلند، ایالات متحده امریکا

  سخنگوی شورای اروپا هم گفته که انتخابات آزاد بوده، اما منصفانه نبوده است. لطفا یکی‌ این جمله انیشتن رو برایِ من معنی‌ کنه
  13
  34
  دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  چرا برق آ رفت ی - پاریس، فرانسه
  Nader-Maryland - مریلند، ایالات متحده امریکا. یعنی ، با دست پَس مزنی، با پا پیش میکشی، یه دوره میخوان ترکیه در رونده اروپا پیش بیاد. اما ترکیه همچون ۱۵ سالی که می خواد وارد اتحاد اروپا شه، یکی از بهانه هاش دموکرات نبودن در انتخاباتِ، ولی اگر می خواهی بهتر متوجه امور دنیا شی باید مثل مادر پلتیک دنیا(فرانسه )بشینی از دور ببینی چی میگذره،به قول فرانسوی ها:( on n'a pas empitrol,mais on a des ide) یعنی ما نفت نداریم، اما ایده داریم
  1
  8
  دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  ریبوار - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  [::Nader-Maryland - مریلند، ایالات متحده امریکا::]. یعنی با حضورهمه احزاب ولی با رعب و وحشتی که حزب حاکم یا بهتر بگیم اردوغان ایجاد کرده بود و با تبلیغات وسیع که در صورت پیروزی در انتخابات کشور به ثبات و آرامش می رساند بازی خوبی را طراحی و اجرا کرد . واقعاً نتایج انتخابات منصفانه نیست.
  5
  11
  دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.