روایت هاشمی رفسنجانی از زمانی که ایران در فکر تولید سلاح اتمی بود

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که ایران در سال‌های جنگ با عراق به دنبال دست یابی به سلاح هسته‌ای بوده و شخص او و علی خامنه‌ای، رئیس جمهور وقت ایران به دنبال ملاقات با عبدالقدیرخان، پدر برنامه هسته‌ای پاکستان بوده‌اند.
 
هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با وبسایت " امید هسته‌ای ایرانیان" به تشریح برنامه هسته‌ای ایران از ابتدای جمهوری اسلامی پرداخته و توضیح داده که اگر ایران "ضرورت پیدا کند" تا از سلاح هسته‌ای استفاده کند، " قدرت ما محفوظ است".
 
عبدالقدیر خان دانشمند هسته‌ای پاکستان که از سوی ایالات متحده به عنوان "یک خطر جدی" توصیف شده بود، پیش از این به فروش اسرار هسته‌ای به لیبی، ایران و کره شمالی اعتراف کرده است.
 
آقای هاشمی می‌گوید که پاکستان برای دیدار مقامات ایران با عبدالقدیر خان همکاری نکرده و کمک این دانشمند هسته‌ای در حدی بوده که نقشه را به ایران داده تا بعدها خود ایران مشغول ساخت این فن‌آوری شود.
 
او می‌گوید که پس از پایان جنگ و در دوران ریاست جمهوری او شروع به غنی سازی کردند: " از همان چیزهایی که از پاکستان گرفته بودیم، کنار هم چیدند که ما هم برای بازدید رفتیم. کارگاهی هم در کنار سالن برای قطعه‌سازی درست کردیم که خودمان بسازیم. قطعات، مواد و فلزات خاصی را که لازم بود، تأمین کردیم و کار در دو جهت شروع شد."
 
به گفته هاشمی مقامات ایران خیلی زود متوجه می‌شوند که "قضیه پیچیده‌تر از این چیزهاست که ما فکرش را می‌کردیم".
این مقام ارشد جمهوری اسلامی با حمایت از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی گفته که " لزومی ندارد به طرف مسایل هسته‌ای نظامی برویم" اما در عین حال گفت: "این درست است که ما اجازه‌ رفتن به طرف سلاح هسته‌ای را نداریم، ولی اگر شرایطی پیش بیاید و ضرورت پیدا کند و یا دشمنی پیدا کنیم که بخواهد از این سلاح استفاده کند، قدرت ما محفوظ است."
+30
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Realman - ارواین، ایالات متحده امریکا
  احمدی نژاده بی ریشو سیبیل ، مرد باش ، ایرانی باش
  7
  7
  شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  همین اعتراف هاشم رفسنجانی برای دولتهای اروپای و غربی کافی است که مدرک واقعی در باره جمهوری اسلامی ایران داشته باشند که از اول به دنبال دست یافتن به بمب اتم داشتن نه چیز دیگر . همه این بدبختیها و این محاصره شدنهای اقتصادی و غیره ایران به خاطر سیاستهای غلط رفسنجانی بوده .
  3
  18
  شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  Mammal - لندن، انگلستان
  پاکستانیها حسابی‌ جنس بنجل را انداختند به این ملاها چون میدانستند که اینها چیزی حالشون نیست به حرف این کس جالب هست که میگه "قضیه پیچیده‌تر از این چیزهاست که ما فکرش را می‌کردیم"
  3
  15
  شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.