رویارویی 'جزئی' جنگنده‌های آمریکا و روسیه در حوالی شبه‌جزیره کره

جنگنده اف ای ۱۸ روی ناو ریگانچهار جت جنگنده نیروی دریایی آمریکا مانع از نزدیک‌شدن هواپیماهای روس به یک ناو هواپیمابر آمریکایی در حوالی شبه‌جزیره کره شدند. ناو آمریکایی در یک رزمایش مشترک با کره جنوبی بود.
 
سخنگوی کاخ سفید در این باره گفته است در جریان یک رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی، هواپیماهای روس به ناو هواپیمابر "رونالد ریگان" نزدیک شده بودند.
 
جاش ارنست در این باره گفته است که این رخ‌داد "به رویاروی عمده‌ای منجر نشد".
روابط آمریکا و روسیه اخیرا و به‌خصوص پس از افزایش بحران در شرق اوکراین و سوریه، رو به وخامت رفته است.
سخنگوی کاخ سفید با اشاره به "اختلاف‌نظرهای شدید" بین این دو قدرت جهانی، در عین حال گفته است که سردی روابط این دو به رخ‌دادهای دوره جنگ سرد شباهتی ندارد.
 
یک مقام نیروی دریایی آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته است که در این ماجرا، یک هواپیمای توپولف ۱۴۲ به کمتر از دو کیلومتری ناو ریگان رسیده بود که چهار جنگنده اف ای ۱۸ در مسیر این هواپیمای نظامی روسیه، مداخله کردند.
ناو هواپیمابر ریگانآمریکا می‌گوید این واقعه روز چهارشنبه در آب‌های بین‌المللی دریای ژاپن رخ داده است.
ابتدا یک هواپیمای کره جنوبی در این باره مداخله کرده است و بعد جت‌های آمریکایی، هواپیماهای روسیه را تا دور شدن از منطقه، همراهی کرده‌اند.
 
این رخ‌داد چند روز پس از آن اتفاق افتاده است که یک کشتی نیروی دریایی آمریکا به جزایر مصنوعی ساخته چین در منطقه مورد مناقشه در دریای چین جنوبی نزدیک شد و اعتراض دولت چین را بر انگیخت.
 
عبور این کشتی آمریکایی در روز سه‌شنبه به عنوان تهدید مرزی برای جزایر اسپرتلی تلقی شد. چین مدعی تملک این مجموعه جزایر است اما کشورهای دیگر منطقه، این ادعا را نمی‌پذیرند.
 
رویارویی روز چهارشنبه بین هواپیماهای جنگی آمریکا و روسیه در حالی رخ داده است که این دو کشور به‌تازگی برای پرهیز از رویارویی و درگیری احتمالی در فضای سوریه که نیروهای نظامی هر دو در آن حضور دارند، توافق کرده‌اند.
+35
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  کیوان م - تهران، ایران

  فقط یک اشتباه کوچیک باعث یک ویرانی بزرگ در دنیا میشه .
  1
  35
  ‌پنجشنبه ۷ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  عجیب .بوی جنگ سوم میاید ....همیشه گفته شده . جنگ سوم ازامریکا وروسیه شروع خواهد شد ..قدرت نمائی ابرقدرتها
  3
  1
  جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.