ظریف: بدون ایران امکان رسیدن به یک راه حل معقول برای سوریه وجود ندارد

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پس از ورود به وین به خبرنگاران گفته است که کشورش برای حضور در مجامع بین‌المللی، هیچ شرطی را نمی‌پذیرد و تاکید کرده که بدون حضور ایران امکان رسیدن به یک راه حل معقول برای سوریه وجود ندارد.
آقای ظریف برای شرکت در نشستی بین‌المللی برای حل بحران سوریه به وین سفر کرده است.
 
این برای اولین بار است که ایران که از حامیان اصلی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه به شمار می‌رود، به چنین نشستی دعوت می‌شود.
در همین حال اعلام شده است که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا امروز، پیش از آغاز نشست بین‌المللی در باره بحران سوریه با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار خواهد کرد.
 
این دیدار در حالی صورت خواهد گرفت که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم احتمال همکاری ایران با ائتلاف به رهبری آمریکا برای مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را رد کرده و گفته است ایران "نمی‌تواند با گروه‌هایی که به طور ساختگی با تروریست‌ها مبارزه می‌کنند، وارد همکاری و اتحاد شود."
 
وزیران امور خارجه ایران و عربستان سعودی فردا به همراه سایر وزیران امور خارجه در نشست اصلی برای حل بحران سوریه حضور خواهند داشت. روابط دو کشور بر سر بحران سوریه، جنگ یمن و حادثه اخیر حج که منجر به کشته شدن صدها زایر ایرانی شد، وخیم شده است.
 
حضور ایران در نشست وین در حالی صورت گرفته است که تاکنون شماری از کشورهای عربی مانند عربستان سعودی با حضور ایران در چنین نشست‌هایی به شدت مخالف بودند.
 
عربستان و شماری از کشورهای عربی خواهان کناره‌گیری بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه هستند.
 
جنگ سوریه که از مارس ۲۰۱۱ شروع شد تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.
وزیران امور خارجه ایران، آمریکا، عربستان سعودی، روسیه، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، مصر، لبنان و ترکیه در این نشست شرکت دارند. هنوز مشخص نیست که نمایندگان دولت سوریه و مخالفان در این نشست شرکت می‌کنند یا نه.
+38
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  من به آغای ظریف پیشنهاد میکنم که هر چه فیل در ایران پیدا میشود همراه خود به این ملاقات ها و بعدا به سوریه ببرند تا این فیل ها یا علی بگویند ( خودشم به عربی، اگر به انگلیسی بگویند میشود Yo Ali) . وقتی فیل ها یا علی بگویند همه به تشیع ایمان میاورند و مشکلات زمین حل میشود. فقط فیل سفید نبرند که بی تربیت است و یا علی نمیگوید و باید گردنش را زد.
  17
  38
  ‌پنجشنبه ۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  بدونه شما دنیا به یک آرامش میرسه نه تنها سوریه .
  13
  36
  ‌پنجشنبه ۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  همه ی شما قوچ علی های اسلامی یک یا دو رگ شما از عربستان است-چرا وقتی‌ همین سوسمارها به شما می‌گویند سوریه به شما چه مربوط،،خودتان را تکه پاره کرده و تعدادی از کاربران چنان به دفاع برمیخیزند البته به نفع ملاجان تو گویی ارتش آمریکا پشت آنان است...ولی‌ فلج مادرزاد.از یک میلیونیم تغییر ....در نظام قتل و دزدی داخل.
  6
  8
  ‌پنجشنبه ۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کیوان م - تهران، ایران

  با این حرف زدنشون کاملا ایران رو یک کشور تروریستی اعلام می‌کنن و کشورهای که هنوز ایران رو کاملا نمیشناسن با این مذاکرات و حرفهای نپخته به دنیا الام می‌کنن که ایران حامی‌ یک تروریست و کشوری هست که تروریست میپروراند .آبرو برای ایران و ‌ایرانی گذاشتین؟؟؟
  3
  24
  ‌پنجشنبه ۷ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.