شغل جدید؛ خرید و فروش حشرات

مورچه، سوسک، ملخ، جیرجیرک، زنبور ملکه، کرم، پروانه، لارو؛ چشم‌ها را باید شست و این حشرات را طور دیگری باید دید. این حشرات مزاحم و بعضا چندش‌آور در نظر عموم مردم، برای عده‌ای ابزار کار است و وسیله‌ای برای کسب درآمد. کسب و کاری که اگر خریداران آن سوی مرزها پای کار بایستند در مدتی کوتاه به سود می‌نشیند.
 
به گزارش جام جم آنلاین ، این البته ادعای دلالانی است که می گویند به علاقه مندان راه اندازی این کسب و کار مشاوره می دهند و کمک می کنند از صفر به صد برسند. آنها از خریدارانی بین المللی حرف می زنند که تولیدکننده ایرانی را به آنها وصل می کنند تا حشرات تولید شده در ایران را در سراسر دنیا پخش کنند.
 
دلالی که ما با او گفت وگو کردیم مدعی است سوخت و سوزی در این حرفه نیست و اگر پله ها را درست بالا برویم نه جنس روی دست تولیدکننده می ماند و نه خریداران خارجی جا می زنند .
 
او می گوید برای شروع کار صادرات ابتدا باید طرح توجیهی داشت، سپس شرکتی تاسیس کرد و پس از آن از دولت مجوزهای لازم را گرفت. بعد باید سایتی راه انداخت و ابزار کار را تهیه کرد سپس به دنبال تهیه حشره مولد بود و وقتی تولید آغاز شد، به فکر بسته بندی محصول و بازاریابی. این دلال حاضر است پول بگیرد و برای سرمایه گذاران طرح توجیهی بنویسد؛ طرحی که به گفته او دولت به آن نه نگوید. حتی او مدعی است می تواند برای پرورش مورچه، موریانه و سوسک های چوب خوار طرحی بنویسد که دولت در ازایش یک تا ده هکتار زمین رایگان دراختیار بگذارد.
 
شعار دلالان صادرات حشره این است؛ سرمایه گذاری اندک، سود فراوان، بدون از بین رفتن سرمایه .
از حشرات خوراکی تا کلکسیونی و دارویی
شنیده بودیم در ایران نیز هستند معدود افرادی که به فکر تولید سوسک خوراکی و صادرات آن افتاده اند، حتی قدم های اولیه کار را هم برداشته ایم، اما پیدا کردن آنها ممکن نشد. حتی از دو دلال که پرس و جو کردیم گفتند چنین افرادی را نمی شناسند؛ چون تولید سوسک خوراکی مستلزم دریافت مجوزهای بهداشتی است و به دردسر و بروکراسی اش نمی ارزد. البته یکی از این دلالان می گوید می شود به جای سوسک، ملخ و جیرجیرک و مورچه پرورش داد که خریداران خوبی پایشان نشسته است؛ از هند و پاکستان گرفته تا ارمنستان و عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی تا اروپا در فرانسه، انگلیس و ایتالیا .
 
با این حال دلالی دیگر می گوید اگر از حشرات خوراک انسان صرف نظر کنیم 44 نوع حشره دیگر وجود دارد که می توان برای مصارف غیرخوراکی پرورش شان داد؛ مثل حشرات مفید در کشاورزی و باغبانی (کفشدوزک یا نوعی زنبور برای مقابله با کرم ساقه خوار)، یا حشراتی که خوراک پرندگان و ماهی های زینتی هستند از جمله لارو چند نوع حشره با درصد پروتئین بالا .
 
به گفته او، پرورش حشراتی که کاربرد دارویی دارد حرفه ای سودآور است مثل سن گندم یا حشره رنگرز که از کاکتوس علوفه ای تغذیه می کند و برای تولید داروهای گران قیمت مصرف می شود.
 
به جز اینها اما دنیای پرورش حشرات زینتی دنیایی با رنگ و لعاب و انگار پولساز است که به دو گروه تقسیم می شود؛ گروه اول که دلال مورد نظر می گوید حشراتی مثل پروانه ها، بیدهای بزرگ و انواع سوسک ها را خشک می کنند و در قاب می گذارند و گروه دوم حشراتی ازجمله عقرب های بزرگ، پروانه های درشت، سوسک شاخ گونی، طلایی و هیس هیس کن که به صورت زنده زینت بخش پاسیوها و ویترین ها و خانه های مردم می شوند .
قیمت ها وسوسه کننده است
در بازار دچار رکود ما معمولا سرمایه گذاری با دلواپسی همراه است، اما مشاوران تولید و صادرات حشره ادعا می کنند در این بازار می توان مطمئن وارد شد و این را به قدری وسوسه انگیز می گویند که مقاومت در برابرش سخت است؛ تکیه آنها نیز بر هزینه های اندک راه اندازی این کسب و کار و سود قابل ملاحظه آن است.
 
یکی ازدلالان به ما می گوید با داشتن یک اتاق 12 متری و یک کارگر و حداکثر چهار پنج میلیون تومان می توان پرورش حشره را آغازکرد و مطمئن بود همه هزینه ها به 20 درصد قیمت فروش نیز نمی رسد.
 
طبق توضیحات او اگر کسی بتواند سوسک خوراکی تولید کند، هرکیلو از آن صد هزار تومان قیمت دارد و اگر دست روی تولید سوسک های تزئینی بگذارد، هر عدد از آن را با توجه به نوع گونه اش می تواند از 5000 تا صد هزار تومان بفروشد، با این توضیح که هر جفت سوسک تزئینی در ماه از صد تا 500 نوزاد به دنیا می آورند .
 
اما جالب ترین و وسوسه کننده ترین قیمت ها مربوط به ملکه زنبور و مورچه است که کسانی که قصد تشکیل کلونی زنبور و مورچه دارند، خریدار آن هستند و دلال مورد نظر به ما می گوید هر ملکه زنبور و مورچه 500 هزارتومان قیمت دارد.آن طورکه دلال ها مدعی هستند با این حشرات ریز می توان حساب های بانکی را پر و پیمان کرد، اما چه کنیم که هرچه در این قضیه باریک تر شدیم به بودار بودنش بیشتر پی بردیم .
ماجرای مشکوک مجوزها
دلال ها می گویند مو لای درز کار تولید و صادرات حشره نمی رود،. می گویند اگر شرکتی تاسیس کنیم و با شرکت خریدار قرارداد ببندیم، هیچ نگرانی از بابت سوخت شدن سرمایه وجود ندارد. اینها می گویند کار تولید و صادرات حشره کاملا نیز قانونی است و مجوزهای لازم را سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی صادر می کند .
 
این سازمان زیرنظر وزارت جهاد کشاورزی کار می کند، برای همین برای پیگیری موضوع ابتدا با سازمان جهاد کشاورزی استان تهران تماس گرفتیم که از روابط عمومی آن شنیدیم حتی موضوع پرورش حشرات را نشنیده چه رسد به این که برایش پروانه صادر کرده باشند.
پس از این پاسخ، پیگیری بعدی را از سازمان نظام مهندسی کشاورزی آغاز کردیم؛ از قسمت ستادی اش که کارها را در بعد کشوری پیگیری می کند، اما از روابط عمومی این سازمان نیز شنیدیم که در اینجا هیچ مجوزی برای پرورش حشره صادر نمی شود، چون این سازمان بر صدور مجوز تولید دام، طیور، آبزیان، کلینیک های گیاه پزشکی و نهایتا فروشندگی سم وکود تمرکز دارد.
 
با این حال این روابط عمومی ما را به بخش صدور پروانه ها در نظام مهندسی کشاورزی استان تهران ارجاع داد تا اگر موارد معدودی از صدور مجوز وجود داشته، از کارشناس صدور پروانه ها بشنویم. اما در تماسی که با او برقرار کردیم بازهم شنیدیم که تاکنون هیچ مجوزی در این حوزه صادرنشده است .
 
به این ترتیب با این توضیحات به اینجا رسیدیم که ادعای دریافت مجوز از نهادهای دولتی که برگ برنده دلالان پرورش و صادرات حشره است، ادعایی غیرواقعی است؛ هرچند اینها بی مجوز نیز کار می کنند، مشتری های مخصوص به خود دارند و درفضایی ناشناخته و بی حاشیه به کسب و کار ادامه می دهند .
شغل پردرآمد تاجر چینی
وانگ فومینگ، یک تولیدکننده سوسک خوراکی در چین است که برای هموطنان چینی اش سوسک خوراکی پرورش می دهد. او وقتی مقابل دوربین دویچله وله قرارگرفت چند سوسک خشک شده برداشت و آسیابش کرد و پودر سوسک را خورد و رویش چای نوشید. او این کار را کرد تا به مردم دنیا بگوید سوسک ارزش غذایی بالایی دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. با این که هنوز ادعای او از نظر علمی ثابت نشده، اما حالا فومینگ را در جهان به عنوان مردی می شناسند که می خواهد امپراتوری میلیون دلاری اش را به کمک سوسک ها بنا کند.
+34
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.