علامت‌ پانزده تیغه هیات الرضا در خیابان‌های لس آنجلس

ایران وایر , شیما شهرابی
پرهای سفید علامت تکان می‌خورد، صدای طبل و دُهُل و نوحه پیچیده، بوی اسفند راه افتاده و مردی با پیراهنی که رویش نوشته شده «یا ابالفضل العباس»، راه باز می‌کند. همه چیز شبیه مراسم عاشورا در ایران است، فقط تابلوها و علامت‌هایی که با حروف لاتین نوشته شده‌اند، کار را خراب کرده است.
 
این‌جا مرکز شهر لس آنجلس است اما انگار عاشورای تهران را آورده‌اند وسط این شهر، میان مردمی که با تعجب به دسته‌ی ایرانی‌ها و جوان لاغر اندامی که زیر علامت 15 تیغه رفته، نگاه می‌کنند. اسمش «رضا حیدری» است. خودش بانی خرید این علامت بوده و نامش وسط علامت نوشته شده است. همه کار کرده تا «هیات الرضا» لس آنجلس یک علامت 15 تیغه هم داشته باشد.
این تلاش اما پرحاشیه بوده است. او از وقتی عکس‌های این علامت و هیات‌شان را در صفحه فیس ‌بوکش گذاشته، کلی بد وبیراه شنیده است: «باور کردنی نبود. آدم‌های زیادی برایم کامنت گذاشتند که تو ساندیس خوری. تو که اون طرفی هستی، امریکا چه می‌کنی؟ کی به تو گرین کارت داده. برای من دین چیزی جدا از سیاست است اما خیلی‌ها فکر می‌کنند هر کس نماز می‌خواند، هر کس هیات راه می‌اندازد، ساندیس خور است و طرف‌دار حکومت ایران. حالا من چه طور باید توضیح بدهم که خود من با خیلی از سیاست‌های دولت ایران مشکل دارم و مذهب و مراسم مذهبی هیچ ربطی به این موضوعات ندارد.»
 
رضا 14 سال است که به ایران نرفته و آخرین خاطره‌اش از محرم ایران به اواخر دهه 70 برمی‌گردد اما عاشق عَلَم و کُتَل و ادوات مراسم محرم است: «به نظر من، این مراسم و هیات‌های ایرانی، مراسم زیبایی هستند؛ سنت‌هایی که حیف است از دست شان بدهیم. دلم می‌خواهد بچه من هم این مراسم را ببینند. برای همین  دوست داشتم تمام چیزهایی که محرم‌ها از بچگی در ایران دیدیم، این‌جا هم باشد و ایرانی‌های مسلمان دور از وطن هم به یاد محرم‌های ایران، مراسم داشته باشند. بچه‌ها ببینند، بزرگ ترها خاطراتشان را مرور کنند و جوانان هم زیر علامت بروند و رسم سینه‌زنی و زنجیرزنی را فراموش نکنند.»
 
اولین شنبه محرم پلیس لس آنجلس به مسلمانان اجازه می‌دهد کارناوال‌های عزاداری خود را در مرکز این شهر راه بیاندازند. هندی‌ها، پاکستانی‌ها، عرب‌ها، افغانی‌ها و ایرانی‌های مسلمان هر کدام دسته‌های خودشان را راه می‌اندازند. مداحان به زبان خودشان می‌خوانند و به شیوه خود عزاداری می‌کنند: «هر کدام از این دسته‌ها سمبل مخصوص به خود را دارند. من هم می‌خواستم علامت را که سمبل ایرانی‌ها است، داشته باشیم.»
 
قسمت‌هایی از این علامت را در دوبی ساخته‌اند و قسمت‌های دیگر را در لس‌آنجلس. هزینه ساخت این علامت را هم یک نفر نپرداخته است: «در حقیقت، این علامت به هیات ما هدیه داده شد. وقتی گفتیم می‌خواهیم علامت بخریم، هر کس به اندازه توانش کمک کرد و هزینه آن پرداخت شد. کل هزینه البته خیلی زیاد نبود، حدود هزار و 200 دلار شد که از طریق کمک‌ها خریداری کردیم.»
این سومین سال است که رضا و خانواده‌اش از اول محرم تا روز عاشورا، هر شب هیات برگزار می‌کنند اما با تاکید می‌گوید: «اولین سالی است که هیات‌مان علامت دارد.»
 
هیات الرضا هر سال در منطقه «سن‌فرناندو ولی» لس آنجلس برگزار می شود. سن فرناندو ولی منطقه‌ای است که به خاطر حضور پر تعداد ایرانیان در آن، «ولی آباد» لقب گرفته است. این هیات به خاطر نذری که خواهر رضا کرده، تشکیل شده است: «بچه خواهرم متاسفانه در کودکی درگذشت و خانواده خیلی ناراحت بودند. خواهرم نذر کرده بود که اگر خدا به او بچه دیگری بدهد، هیات برگزار کند. حالا او دوقلو دارد و می‌خواهد نذرش را ادا کند.»
 
هیات، بانیان دیگری هم دارد: «هر شب یک نفر می آید و شام را تقبل می‌‌کند. یا نذر می‌کنند و پول می‌دهند و... .»
در هیات الرضا البته یک سری کارها هم ممنوع است: «در هیات ما قمه زنی ممنوع است. کسی حق ندارد موقع سینه زنی و زنجیر زنی لباس‌هایش را از تنش در بیاورد. ما فقط می‌خواهیم عزاداری واقعی را انجام دهیم و نشانه‌ها و سمبل‌های محرم را داشته باشیم تا بچه‌هایی که این‌جا دنیا می‌آیند و این‌جا زندگی می‌کنند با این‌ سنت دینی آشنا شوند.» رضا دوباره به کامنت‌هایی که در چند روز اخیر برایش گذاشته‌اند، اشاره می‌کند و می‌گوید: « این جا امریکا است و همه آزاد هستند. خیلی‌ها در این کشور دین‌شان را تغییر می‌دهند. مسیحیان مراسم خودشان را دارند، یهودی‌ها مناسک خودشان را به جا می آورند. ما هم به عنوان مسلمان حق این را داریم که مراسم خودمان را داشته باشیم. چرا باید این قدر طعنه و کنایه بشنویم.»
+116
رأی دهید
-248

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  رضا بندری - پکن، چین

  برو بابا بی بته. تو هم از همون عربزاده های وحشی هستی.
  69
  179
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کیوان م - تهران، ایران

  حیف پول حیف وقت حیف انرژی،و حیف نون، عزاداری برای کی‌؟؟؟ اشک ریختن برای کی‌؟؟؟ تو سر خود زدن برای کی‌؟؟؟ همینی که هیات درست کرده از اسمش معلومه که ایرانی‌ نیست ،تازی زاده هست ،یک مشت بی‌ عقل و نادان که با راه انداختن این مزخرفات باعث آلودگی‌ هوای محیط هم میشن ،ننگ‌ و نفرین بر کسانی‌ که برای اعراب متجاوز به ایران به این طریق خودشون رو جر میدن .
  60
  184
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  عموعقلی - پاریس، فرانسه

  خاک توی سرتون
  53
  172
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  oghabe - بازل، سوییس

  میمونی که احمدی نژاد فرستاد فضا باز میمون به زمین برگشت و تغییری نکرد.یعنی‌ اگه عقب مانده‌های مثل تو به هر جا برن باز همان خرافه پرست واپس گرا هستند و بس.
  49
  181
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  پریستوک - تهران، ایران

  عقب افتاده امثال شما ها رو باید بست به گاری.
  51
  140
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  کارناوال برخی از ایرانیان خارج از کشور که خیلیهاشون با اینکه به اینترنت و کتب تاریخی دسترسی دارن ذره ای از تاریخ ایران چیزی نمی دونن و فقط می دونن کوروش یه پادشاه ایرانی بوده وعملا با اخوندکها به صورت اگاهانه یا نااگاهانه همراهی می کنن. یه چیزی از حسین شنیدن اصلا نمی دونن این بابا چرا مرد. امان از بیسوادی.
  44
  124
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

  درود بر دموکراسی ....گوهری که در کشور ایران گم شده
  23
  95
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Leopard Lover - لندن، انگلستان

  مردک بت پرست و عقب افتاده ، این ننگ و کارناوال های اسلامی ربطی به ایران و ایرانی ندارد!! به خود و دیگران محبت کن و با قمه ای هم مغز فسیل شده ات را از وسط دو تا کن تا این هییت ها و مراسم را هیچوقت از یاد نبری. تهوع آورست :(
  48
  145
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  behnamzahr - رم، ایتالیا

  براش اصلا افسوس نمیخورم فقط افسوس اون گرین کارت رو میخورم که دست این الاغ هست
  25
  81
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  فدای آقا - اودنسه، دانمارک

  همانطوری که در قرآن کریم اشاره شده، جهان و کائنات از یک ذره شروع و وسعت پیدا میکند (انفجار بزرگ) اسلام راستین هم گسترده میشود. بزودی زود بانگ اشهد انا علی ان ولی الله را در هر نقطه این کره خاکی خواهیم شنید. در همین دانمارک هم عاشورا و تاسوعا را با شکوه و حضور هزاران عاشق حسین اجرا کردیم. یا لبیک یا حسین.
  111
  24
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  کوروش----داریوش-------دانشگاه گندی شاپور-----قوانین کوروش نصب شده بر دیوار سازمان ملل---این شد .یک ملت اکثراً بی‌ هویت و عقل باخته..با مراسمی که حتی در عربستان صادر کننده ی این ننگ‌ نیست---فقط خاک صد عالم به سر هر کشور غربی که به شما دیوانگان اجازه ی اجرای این شوی تهوع آور را میدهد.
  22
  60
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  [::مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان::]. آبروی ملتی باستانی را با شوی قاتلان اجداد ایرانی‌ بردن را-------دموکراسی-می‌ نامید!!!!!!!!عجب
  18
  66
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  david_02003 - هاسلت، بلژیک

  دقت کنید ،نوشته سمبل ایرانیها ،...که هنوز نمیدانی فرق ایرانی و عرب را . خلایق هر چه لایق .
  11
  47
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  wasp763 - استکهلم، سوئد

  ببین جون مادرت بیخیال شو ما ایرانیا به اندازه کافی گیر و گرفتاری تو دنیا داریم ، تو بیشتر از این آبرومونو نبر ، ....
  12
  45
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  نیایش - تهران، ایران

  اقای محترم میخوای به بچه ها چی رو یاد آوری کنی اینکه عربها مثل داعش به ایران حمله کردند کشتند و تجاوز کردند وبردند ! بعد ما براشون گرامیداشت میگیریم عزاداری می کنیم ! اینکه این همه پول خرج میکنیم که خودمون نشان بدیم و دعا کنیم برای بیمارانی که از بی پولی میمیرند !
  13
  49
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  Mammal - لندن، انگلستان

  این آقا رضا میگه که با سیاست‌های ملاها مشکل دارد ولی‌ نه با دین، گویا فراموش کرده که سیاست ملاها از همین دین بر میخیزد، مگر اینکه شاید بخواهد ورژن جدیدی از این دین بوجود بیاورد و در آینده ادعای امامت کند
  14
  49
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Cocoo - ونکوور، کانادا

  ".....مراسم زیبایی هستند؛ سنت‌هایی که حیف است از دست‌شان بدهیم....." . حیف از اون هوای آمریکا که توش نفس میکشی و حیف از اون بچه‌هات که پدر عقب افتاده‌ای مثل تو دارن. تا کی خجالت و ابرو ریزی. تو که میخوایی از این .... بخوری برو تو ‌قم زندگی‌ کن نه لوس آنجلس. حیف نون.
  17
  56
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - اورلاندو، ایالات متحده امریکا

  خیلی هم خوبه سکولاریسم یعنی همین تمام مذاهب حق دارند مراسم مذهبی خود را انجام بدهند و برای مذهبشان هم تبلیغ هم انجام بدهند اما حق ندارند دیگران را مجبور به تبعیت از دین خود کنند پس مشکلی نیست
  91
  23
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  yahya3212000 - برگن، نروژ
  این... اینجا هم دست از سر ما بر نمیدارند! ‌...
  8
  24
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  Mammal - لندن، انگلستان

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. شما مفهوم سکولاریسم را اشتباه فهمیدین، رجوع کنید به یک دیکشنری
  7
  35
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  behnamzahr - رم، ایتالیا

  [::فدای آقا - اودنسه، دانمارک::] خوش به سعادت برای عقل و شعور و فهم و درکت ، کاش برای یک ثانیه مثل تو بودم امثال تو ...... خوش بحالت برای جهان بینی و دیدگاهت خدا تو رو خلق کرده که عاشورا و تاسوا سینه بزنی و عزاداری کنی و بعد بمیری بعدشم بری بهشت و حوری وای چه چندش اوره اون بهشت داعشی توشه اخوند توشه همه ریش دراز تو .... هم توشی به شرفم قسم اون بهشت گندابه و جهنمی کثیفه به شرافتم امثال تو عقب افتاده و فلج مغزی هستند .
  10
  52
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  فدای آقا - اودنسه، دانمارک

  [::behnamzahr - رم، ایتالیا::]. نه جانم؛ اصلأ اینطور نیست که شما عرض کردی. در بهشت جماعت عمری نخواهد بود. طبق حدیث صحیح از پیامبر ص که در کتب خود این جماعت عمری نوشته شده؛ بهشت فقط و فقط برای فرقه ناجیه هست یعنی شیعیان حیدر صفدر اهل بیت امیرالمؤمنین ع. شما قبل از کامنت نوشتن تحقیق کن جانم؛ ضرر نمیکنی. بقول یکی از دوستان: گوگل ایز یور بست فرند.
  33
  6
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  مشکل اینه که فرق نمیکنه کدوم طرف وایستادیم، ما هر طرف که وامیستیم از همون ور پشت بوم میافتیم پایین!!. دمکراسی در بطن ما ایرانی ها به تاریخ پیوسته. فرق نمیکنه کجا باشیم هرجا که باشیم یک پا خامنه ایی هستیم واثه خودمون!!! خدا نکنه یکی افکارش یا عقایدش با ما نخونه!! دیگه کار طرف یکسره است!! هرچه دلمون بخواد بارش میکنیم!!
  2
  11
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - اورلاندو، ایالات متحده امریکا
  [::Mammal - لندن، انگلستان::]. بر طبق دیکشنری سکولاریسم یعنی جدا شدن نهادهای حکومت و کسانی که بر مسند دولت می‌نشینند، از نهادهای مذهبی و مقام‌های مذهبی . آن چیزی که شما دنبالش هستید یعنی مخالفت با آزادی مراسم مذهبی نامش فقط فاشیسم است
  14
  6
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  Mammal - لندن، انگلستان
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. امیدوارم زبان انگیلسی آشنایی داشته باشی‌، تعریف سکولاریسم بر اساس دیکشنری کمبریج این هست:. ....
  4
  9
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  Mammal - لندن، انگلستان
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. حتا این تعریف که از سکولاریسم می‌کنید به هیچ عنوان توجیه نمیکند که هر کسی‌ بخواد میتواند مراسم مذهبی‌ داشته باشد، سکولاریسم روش رفتار حاکمان هست چه افراد مذهبی‌ چه نظامی چه غیر باشند، ولی‌ آن لغات که دنبالش هستی‌ آزادی شخصی هست. شما معنی فاشیسم هم نمیدانید: ....
  1
  6
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا
  تو روحتون ، اینجا هم راحتی نداریم ، بابا برو ایران هر غلطی میخوای بکن
  5
  21
  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  persian2560 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  علم و کتل !! لس انجلس! ایرانى!عجب...
  1
  2
  ‌سه شنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۴ - ۰۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Pagondeh - سیدنی، استرالیا
  [::فدای آقا - اودنسه، دانمارک::]. پس شما (فدای آغا) سند بهشتم بنام زدین. ایول.
  1
  11
  ‌سه شنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۴ - ۰۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  EhsanUSA - تهران، ایران
  آنکس که نداند و نخواهد که بداند حیف است چنین جانوری زنده بماند
  3
  10
  ‌سه شنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۴ - ۰۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  behnamzahr - رم، ایتالیا
  [::فدای آقا - اودنسه، دانمارک::] میدونی چطور به دروغ بودن خدای مسلمین پی بردم ،چون خدای مسلمین زیاد سخنگو و نماینده داره و خود خدای شما همیشه ساکته دینی که خدایی نداره پیروانش سخنور و دروغگو و ابداع کننده هستن ،حالا چه حدیث باشه چه مراسم مذهبی و عزاداری وهر بدعت دیگری برای فریب انسانهاو به بیراهه بردن اخلاق و کرامت انسانی ، نگاهی به دینت بکن و خجالت بکش ،صیغه و کودک ازاری جنسی ازدواج دختر 8ساله کشتن کسی که مخالف فکرته شلاق قطع کردن دست قطع کردن دست اگه دینت دین صلحه چرا هیچ حکمی تو کتابت واسه زندان کردن کسی که خطایی مرتکب میشه نیست چرا این همه قتل و مردم ازاری چون تو کتاب تو نویسندش فهمیده زندان برای ترساندن اثری نداره و اثر فوری رعب و وحشت رو کشتن و وحشیگری داره از خدای تو حالم بهم میخوره.
  4
  20
  ‌سه شنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  با اجازه حاج اوباما هیات های عزاداری این چنین در امریکا برگزارمیشود . درزمان جمهوریخواهان چنین نبود
  2
  7
  ‌سه شنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.