عذرخواهی نخست‌ وزیر پیشین بریتانیا به دلیل اشتباهات جنگ عراق

تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا به دلیل اشتباهات جنگ عراق عذرخواهی کرده و گفته که در این ادعا که جنگ عراق باعث قدرت گرفتن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) شده است، "رگه هایی از حقیقت" وجود دارد.
 
آقای بلر در گفت و گو با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت "ما که صدام را برکنار کردیم" در قبال وضعیت امروز عراق تا حدودی مسئولیم.
اما او گفت که بابت برکنار کردن صدام حسین از قدرت پوزش نمی‌خواهد چون به گفته وی، عراق ممکن بود به سرنوشت امروز سوریه دچار شود.
 
اظهارات آقای بلر در آستانه انتشار نتایج تحقیقات درباره حمله به عراق منتشر شده است.
نیکولا استروژن، وزیر اول اسکاتلند، در واکنش به این اظهارات گفته است که این سخنان "شروع عملیات" رسانه‌ای آقای بلر در دفاع از جنگ عراق است.
 
آقای بلر گفته است که حتی اگر سیاستهای او در عراق موفق نبوده، سیاستهای بعدی اتخاذ شده درباره این کشور نیز در مقایسه بهتر نبوده است.
 
نخست وزیر سابق بریتانیا عراق را بدون صدام حسین بهتر خواند و تلویحا گفت که اگر حمله صورت نمی گرفت، این خطر وجود داشت که عراق هم مانند سوریه وارد جنگ داخلی شود.
 
آقای بلر در عین حال از غیردقیق بودن گزارش‌های اطلاعاتی در روزها و هفته‌های منتهی به حمله به عراق و ضعف در برنامه‌ریزی ها برای عراق پس از حمله، پوزش خواست.
 
او البته چنین اظهاراتی را پیشتر در پارلمان بریتانیا و همچنین در تحقیقات مربوط به این حمله برزبان رانده بود.
نخست وزیر سابق بریتانیا و رهبر سابق حزب کارگر این کشور در پاسخ به پرسشی درباره اینکه حمله به عراق "دلیل اصلی" روی کار آمدن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است، گفت: "فکر می‌کنم که رگه هایی از حقیقت را بتوان در این دیدگاه مشاهده کرد."
او افزود: "نمی‌توان گفت که آن کسانی از ما که در سال ۲۰۰۳ صدام را از قدرت بیرون راندند، هیچ مسئولیتی درباره وضعیت سال ۲۰۱۵ ندارند."
+44
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  کی‌ از فریب ننگین و کثیف خود در ۱۳۵۷ ایران و حمایت از اسلامیون و بی‌ کله‌های چپ داخل میگوئید؟؟؟گرچه نوش دارو-بعد از مرگ سهراب!!!
  4
  41
  یکشنبه ۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان

  تمام مسولیتها با شماست. به این بهانه که عراق بمب شیمیایی و اتمی دارد به ان کشور حمله کردید و حالا میگویید که اشتباه کردید. حرفی که قبلا بوش و امریکا هم اعتراف کردند. ایران را هم که با اوردن خر دجال در 37 سال پیش به این روز انداختید. نفرین بر شما که به خاطر منافع خود تمام دنیا را به هم ریخته اید.
  2
  56
  یکشنبه ۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  azadeh11 - آمستردام، هلند

  کثافت‌ها زندگی‌ مردم را خراب می‌کنند ، و میگویند ببخشید. هر جا خون هست پول هست...شماها زن بچ‌هایتان را بخاطر نفت میدهید،، نفرین به شماها..
  0
  24
  یکشنبه ۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  paydar22 - لاهه، هلند

  چطور میشه با یک عذرخواهی سر و طه این زلزله بزرک که هنوز هم پس لرزهای ان که از خود زلزله مهیب تر است هم اورد واقعن چطور
  0
  24
  یکشنبه ۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  تف به شما نامردهای بیوجدان که عوامل اصلی فتنه در دنیا هستید و عامل اصلی بحران در کشورها ، مانند سقوط شاهنشاه اریامهر که برای ملتی بیخرد جز فقر و فلاکت چیزی به ارمغان نیاوردید
  3
  14
  یکشنبه ۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.