اعلام آمادگی روسیه برای حمایت هوایی از ارتش آزاد سوریه

سرگئی لاوروف از آمادگی روسیه برای همکاری کامل با آمریکا در سوریه خبر داده استسرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد کشورش آماده حمایت هوایی از "گروه‌‌های مخالف میهن‌پرست" از جمله "ارتش آزاد سوریه" برای مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه است.
 
آقای لاوروف امروز شنبه ۲۴ اکتبر در گفت‌و‌گو با شبکه یک تلویزیون روسیه گفت که کشورش همچنین آماده هماهنگی کامل با آمریکا در سوریه است هر چند تاکید کرد که آمریکا اطلاعات مربوط به مواضع "تروریست‌ها" و "گروه‌های مخالف میهن‌پرست" را در اختیار روسیه قرار نداده است.
 
ارتش آزاد سوریه از گروه‌های مخالف مورد حمایت آمریکا است که علاوه بر نبرد با نیروهای دولتی با داعش هم می‌جنگد. روسیه پیشتر گروه‌های مخالف دولت بشار اسد را "گروه‌های تروریستی" خوانده بود.
 
از زمان آغاز حملات هوایی روسیه علیه گروه‌های مخالف در سوریه - با وجود انتقاد غربی‌ها از این حملات - نقش دیپلماتیک روسیه در زمینه حل بحران سوریه بسیار پررنگ‌تر شده است.
 
امروز وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور تا کنون ۹۳۴ پرواز در سوریه انجام داده‌اند و ۸۱۹ هدف نظامی در داخل خاک سوریه در عملیات روسیه نابود شده است.
'لزوم مشارکت روسیه'
نشست چهارجانبه وین درباره بحران سوریه بدون حضور ایران برگزار شداظهارات وزیر امور خارجه روسیه یک روز بعد از برگزاری نشست چهار جانبه آمریکا، روسیه، عربستان و ترکیه در وین برای بررسی بحران سوریه بیان شده است.
 
او درخواست وزیر امور خارجه آمریکا برای برگزاری این مذاکرات را نشانه "درک آمریکا از لزوم مشارکت روسیه در حل بحران سوریه" دانست.
 
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا بعد از نشست روز جمعه ۲۳ اکتبر در وین گفت که ایده‌هایی مطرح شده که می‌تواند باعث تغییر روند بحران شود، اما عربستان گفت که حاضران درباره سرنوشت بشار اسد به نتیجه نرسیده‌اند.
 
وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که سرگئی لاوروف امروز در تماس تلفنی با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران او را در جریان محتوا و نتایج نشست وین قرار داده است.
 
روسیه و ایران - متحدان آقای اسد - خواهان مشارکت او در روند انتقال قدرت در سوریه هستند، اما بعضی دولت‌های غربی‌ و کشورهای عربی با این مسئله مخالف هستند.
 
حضور ایران در مذاکرات مربوط به سوریه هم محل اختلاف است. روسیه اصرار دارد که ایران به دلیل نقش مهمی که در سوریه ایفا می‌کند باید در مذاکرات حضور داشته باشد، اما غربی‌ها مایل به مشارکت ایران نیستند. عربستان سعودی هم بارها مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده است.
 
آقای کری دیروز بعد از نشست وین با اعلام احتمال ادامه مذاکرات در هفته آینده، درباره حضور ایران در آن نشست گفت نمی‌تواند در باره این موضوع گمانه‌زنی کند. اما افزود که قرار است دور تازه مذاکرات "فراگیر" باشد.
نقش ایران در طرح صلح کارتر
جیمی کارتر، رئیس جمهور سابق آمریکا و برنده صلح نوبل، در مقاله‌ای با عنوان "طرحی با حضور پنج کشور برای پایان دادن به بحران سوریه" در روزنامه نیویورک‌تایمز، بر لزوم حضور ایران در مذاکرات سوریه تاکید کرده است. کشورهای دیگر در طرح آقای کارتر، روسیه، آمریکا، عربستان و ترکیه هستند. او به طرح چهار ماده‌ای ایران برای سوریه - شامل آتش‌بس، تشکیل دولت وحدت ملی، اصلاحات قانون اساسی و برگزاری انتخابات - اشاره کرده و گفته است که با طرح پنج کشور و از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌توان ساز و کارهایی برای رسیدن به بعضی از این اهداف پیدا کرد. او مشارکت روسیه و ایران را حیاتی خوانده و به تصمیم بشار اسد برای کنار گذاشتن تسلیحات شیمیایی سوریه تحت فشار روسیه و ایران به عنوان تنها عقب‌نشینی آقای اسد در چهار سال گذشته اشاره کرده است.
+13
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  behnamzahr - رم، ایتالیا
  روسیه از اون اول هم قصد جنگیدن در سوریه رو نداشت هدف روسیه فشار اوردن بر اعراب و ترکیه برای گرفتن امتیاز بود و گرنه با تعداد نیروهای زیاد پیاده وارد سوریه میشد روس ها تجربه شکست در افغانستان رو دارند و بخوبی هم میدانند که اگر بیشتر از این به حملات هوایی ادامه بدهند سلاح های پیشرفته ضد هوایی در اختیار نیروهای مخالف اسد قرار میدهند روس ها چاره ای جز این ندارند وحال نوبت به نیروی پیاده نظام امریکا در سوریه در نبود و خلا پیاده نظام روس فرا میرسد شاید کمتر از چند ماه دیگر تنها شکست خورده جمهوری اسلامی هست در این میان
  8
  9
  شنبه ۲ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  ali_london - لندن، انگلستان
  کار خیلی خوبی می کند تا نفوذ عربهای نجس وهابی را در این گروه کمر نگ تر کند و کم اهمیت شوند . اگر ارتش ازاد بفهمد این بهترین قدم برای پیروزی براش حساب می شود. اسد اگر برود ولی برادران علوی هستند و در حکومت با تجربه که دارند شرکت می کنند و کردها هم شریک هستند
  6
  4
  یکشنبه ۳ آبان ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.