ابومسلم و لشکرش دردسر تازه فوتبال ایران

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد
یکشنبه گذشته احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد در دیدار با مدیران تربیت‌بدنی این شهر، با انتقاد از نامگذاری باشگاه‌های مشهد به ابومسلم و سیاه‌جامگان، این اسامی را دلیل "عدم توجه امام هشتم شیعیان" به ورزش مشهد دانست.
 
آقای علم‌الهدی گفت که همیشه تذکر داده در تربیت بدنی مشهد یک نقطه ضعف وجود دارد که اگر اصلاح شود باشگاه‌ها و ورزش این شهر مورد توجه امام رضا قرار می‌گیرد، و افزود: "متأسفانه دوستان یکی از باشگاه‌های سابقه‌دار این شهر را به نام یکی از دشمنان سرسخت امام رضا (ع) نامگذاری کرده‌اند. ابومسلم یک انسان جانی، بی‌باک و بی‌بندوبار بود که مایه ننگ اسلام است، آن وقت شما این باشگاه قدیمی را به عنوان سرسخت‌ترین دشمن امام رضا  نامگذاری کردید. تا وقتی که چنین نامی است، امام رضا به ورزش مشهد توجه نمی‌کند و مشهد در عرصه تربیت‌بدنی نیز پیشرفت نمی‌کند".
ابومسلم خراسانی رهبر جنبش سیاه‌جامگان بود که در سال ۱۳۲ هجری قمری، مروان، آخرین خلیفه اموی را شکست دادند و حکومت بنی عباس را پایه گذاری کردند. او که با حکم اولین خلیفه عباسی والی خراسان شده بود، در سال ۱۳۷ هجری قمری به دستور منصور، دومین خلیفه عباسی به قتل رسید. این در حالی است که امام هشتم شیعیان، در سال ۱۴۸ هجری قمری یعنی ۱۱ سال بعد از قتل ابومسلم به دنیا آمد.
امام جمعه ۷۱ ساله مشهد از نام سیاه‌جامگان، تنها تیم مشهدی حاضر در لیگ برتر فوتبال ایران، نیز انتقاد کرد و گفت: "نکته دیگر این است که حالا یک تیم دیگر درست کردند و اسمش را گذاشتند سیاه‌جامگان که این نام لشکر ابومسلم بود. دوستان اگر این موضوع را قبول دارند این اسامی را تغییر دهند تا ببینند ورزش خراسان رشد می‌کند یا نه؟"
 
به دنبال این صحبت‌ها، محمدرضا عباسی مالک و مدیرعامل باشگاه سیاه‌جامگان گفت که حاضر به تغییر نام تیمش نیست: "هر وقت نام تیم ابومسلم را از خیابان‌ها و اماکن عمومی شهر مشهد برداشتند و توانستند شهرداری را زیر بار این موضوع ببرند آن وقت بیایند به من که بخش خصوصی هستم و از جیب خودم برای فوتبال هزینه می‌کنم بگویند که این نام را از روی تیمت بردار. البته من به فرمایشات امام جمعه محترم شهر مشهد احترام می‌گذارم و قطعاً با او جلسه‌ می‌گذارم تا این مشکل برطرف شود".
کشمکش؟
علیرضا علیپور، رئیس کمیته صیانت سازمان لیگ فوتبالعلیرضا علیپور، رئیس روحانی کمیته صیانت سازمان لیگ فوتبال ایران هم در پی امام جمعه مشهد به انتقاد از نام دو باشگاه مشهدی پرداخت: "حدود چهار سال قبل گفتم که تعجب می‌کنم چرا مسئولین فرهنگی، ورزشی و اجتماعی این استان بعد از گذشت حدود ۳۳ سال از انقلاب اسلامی هنوز نام ابومسلم و سیاه‌جامگان را بر روی این تیم‌ها قرار دادند. ابتدا موج خفیفی علیه این حرف من به وجود آمد اما بنده با مستندات تاریخی و روایی که اعلام کردم خیل عظیمی از حضار آن مراسم را قانع کردم و مردم مشهد اعلام کردند که هیچ کس تا به حال در این باره با ما صحبت نکرده بود."
 
این در حالی است که سایت تابناک در مطلبی با عنوان « تشویق معنی‌دار ابومسلم در مشهد» نوشت: "در جریان بازی سیاه‌جامگان مشهد با پرسپولیس (سه‌شنبه ۲۸ مهر) هواداران حاضر در ورزشگاه تیم ابومسلم مشهد را تشویق کردند این در حالی بود که اصلاً ابومسلم در لیگ برتر حضور ندارد".
 
آقای علی‌پور توسط محمد دادکان، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال ایران، به عنوان پیش‌نماز به فدراسیون فوتبال آمد، اما بعدا مسئول کمیته فرهنگی و پس از آن دبیر ستاد منشور اخلاقی فدراسیون فوتبال ایران شد. او زمانی در مورد ریش مهدی امیرآبادی، بازیکن سابق استقلال گفته بود: "متأسفانه این مدل ریش زیر چانه هم از اروپا آمده و متعلق به همجنس‌بازهای ایتالیایی است".
آقای علی‌پور چهار سال پیش به اتهام اختلاس مالی در جریان جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، به دادگاه ویژه روحانیت احضار و حتی بازداشت شد. هرچند او همه اتهامات علیه خود را تکذیب می‌کند و از این بابت محکومیتی هم نگرفته است.
سابقه
تیم سیاه جامگان مشهد
باشگاه ابومسلم که از باشگاه‌های پر سابقه فوتبال ایران است، در اوایل دهه پنجاه شمسی تأسیس شد. این باشگاه در سال‌های اخیر با مشکلات فراوان مالی روبرو بود و در حال حاضر در دسته دوم فوتبال ایران است. اما باشگاه سیاه‌جامگان که چهار سال پیش تأسیس شد اکنون در لیگ برتر فوتبال ایران بازی می‌کند.
 
درگیری‌های دنباله‌دار علیرضا علیپور با فرهاد کاظمی مربی کنونی سیاه‌جامگان موجب مطرح شدن این فرضیه شده که او جنجال‌های اخیر را بهانه‌ای برای تسویه حساب با این مربی و تیم سیاه‌جامگان قرار داده است. در مورد علیپور گفته می‌شود که در زمان حضور کاظمی در باشگاه پیکان با نامه‌ای از این باشگاه خواسته بود تا با کاظمی همکاری نکنند، نامه‌ای که شکایت کاظمی از او به دادگاه ویژه روحانیت را به دنبال داشت. هرچند که علیپور در گفت و گو با روزنامه خبر ورزشی گفت با کاظمی مشکلی ندارد: "من مشکل شخصی با او ندارم. بسیاری از مدیران فوتبال ایران پای نامه‌ای را که درباره عدم صلاحیت او نوشته شده، امضا کرده‌اند. یکی از مداحان معروف برای وساطت آقای کاظمی به سازمان لیگ آمد. حتی به من گفت سخنران روضه‌های او باشم اما آخرش به او گفتم حق را به هیچ قیمتی زیر پا نمی‌گذارم."
 
این سخنان با واکنش تند فرهاد کاظمی روبرو شد: "او باید این موضوع را ثابت کند. اتفاقاً بسیاری از مربیان، بازیکنان، سرپرستان و مدیران فوتبال ایران در مورد عدم صلاحیت علیپور امضا داده‌اند. هنوز بحث شکایت از علیپور را پیگیری می‌کنم... علیپور باید سخنران توهمات و خیال‌پردازیی‌های خودش باشد نه سخنران هیئت ما".
داعش
علیرضا علیپور در بخش دیگری از صحبت‌هایش تفکر ابومسلم خراسانی و یارانش را شبیه گروه داعش دانست و گفت: "در حال حاضر هم در سوریه و شامات گروهی به وجود آمده‌اند که با پرچم‌های سیاه که منقش به نام خداوند متعال و پیامبر گرامی است و تفکرات شیطانی آنها را اداره می‌کند، کاری شبیه به ابومسلم انجام می‌دهند. با این تفاوت که ابومسلم از نام امام حسین (ع) سوءاستفاده می‌کرد و آنها از اسم خداوند و پیامبر اسلام".
 
این سخنان واکنش محمدرضا عباسی را به دنبال داشت: "اینکه ابومسلم چه کسی بوده و چه کارهایی کرده را تاریخ‌نویسان باید درباره‌اش نظر دهند نه اینکه یک نفر با تفکرات داعشی بخواهد درباره‌اش حرف بزند. آقای علیپور، ما داعشی نیستیم و اتفاقاً ضد داعش به پا می‌خیزیم".
 
بعد از انقلاب در ایران یکی از اولین کارهای حکومت تغییر نام‌های بجا مانده از دوران پهلوی بود. تغییری که از نام کوچه و خیابان‌ها تا باشگاه‌های ورزشی را در برگرفت. نام باشگاه تاج به استقلال تغییر کرد و در میان هواداران هم جا افتاد، اما پرسپولیسی‌ها هیچ‌گاه زیر بار نام «پیروزی» نرفتند و سرانجام توانستند مسئولان دولتی را وادار به عقب‌نشینی کنند.
 
حالا و پس از گذشته ۳۷ سال از انقلاب ایران، به نظر می‌رسد که فشار برای تغییر نام باشگاه‌های فوتبال همچنان ادامه دارد.
+45
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان

  نادانی بیداد می کنه
  0
  23
  شنبه ۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  kiyanzx1 - استکهلم، سوئد
  علم الهدى دقیقا میدونه چى میگه از حس ملى گرایی وحشت داره و به هر نوعى مقابله میکنه !! از پاک کردن نقاشى ها شاهنامه تا اسامى ایرانى باشگاهاى فوتبال !
  1
  17
  شنبه ۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.