خواص گردو

گردو به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند. اسید لینولئیک می‌تواند سطح کلسترول خون را کاهش دهد.
نقش گردو در سلامت
 گردو به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند. اسید لینولئیک می‌تواند سطح کلسترول خون را کاهش دهد. همچنین اسید لینولئیک و اسید آلفا لینولنیک و اسید چرب امگا-3 از تشکیل لخته‌های خونی جلوگیری می‌کنند و اثر محافظتی در برابر حملات قلبی دارند. مطالعات نشان می‌دهند که دریافت 2 گرم در روز از این ترکیب (مقداری که در 30 گرم گردو وجود دارد)، برای نشان دادن این فواید کافی است.
 
…‌ دو مطالعه نشان داده‌اند مردمی که گردو می‌خورند به میزان کمتری در معرض بیماری‌های کرونری قلب قرار می‌گیرند. …‌‌ گردو خاصیت کاهش‌دهندگی فشار خون را داراست. …‌‌ به دلیل محتوای اسیدهای چرب امگا-3، سبب کاهش شدت علائم آرتریت روماتوئید و خارش و خشکی پوست می‌گردد. …‌‌ مصرف گردو به علت محتوای بالای انرژی و مواد مغذی، برای افرادی که اشتهای کمی دارند (مثل افرادی که دوره نقاهت بیماری را می‌گذرانند) مناسب است. …‌‌ اسید الاژیک، فلاونوئیدی است که در چندین نوع توت یافت می‌شود. گردو بدلیل دارا بودن این ترکیب سبب مهار رشد سلول‌های سرطانی شده و آرام‌بخش اعصاب است که به خوابیدن انسان کمک می‌کند.
 
…‌‌ گردو دارای ترکیباتی به نام استرول می‌باشد که بطور طبیعی در ترکیبات گیاهی وجود دارد و از نظر شیمیایی مشابه کلسترول می‌باشد. بخشی از استرول‌های گیاهی در مسیر هضم غذا جذب نمی‌شوند و مانع جذب کلسترول در جریان خون می‌‌گردند. 30 گرم گردو حاوی 50 میلی‌گرم استرول گیاهی است که به اعتقاد محققان می‌تواند محافظت‌کننده از قلب و پیشگیری‌کننده از سرطان باشد.
طریقه نگهداری گردو
 به هنگام خرید گردو باید به خشک بودن و تازگی آن توجه کنیم. گردو نباید نرم و انعطاف‌پذیر باشد. بوی رطوبت یا تندی نیز نباید بدهد، زیرا مقدار زیاد روغن در گردو آن را مستعد فساد می‌کند. گردو به دلیل محتوای زیاد چربی‌های غیراشباع با چند پیوند دوگانه، بیشتر از سایر مغزها قابلیت فاسد شدن دارد، ولی با نگهداری صحیح می‌توان از فساد آن جلوگیری نمود. گرما، رطوبت و نور، فساد گردو را سرعت می‌بخشند. گردو با پوست به مدت 6 ماه تا یکسال در جای خنک قابل نگهداری است و برای مدت طولانی‌تر باید در یخچال و یا در فریزر نگهداری شود.
گردوی بدون پوست بهتر است تا زمان استفاده از آن در بسته‌بندی و در جای خشک و خنک باشد و در صورتی که بسته‌بندی نشده باشد باید طی 3 تا 4 ماه مصرف شود. به طور کلی مغزها از جمله گردو به مدت 6 ماه در یخچال و یک سال در فریزر تازگی خود را حفظ می‌کنند. اگر گردوی پوست‌گرفته کمی نرم شود (البته بوی تند شدن ندهد) می‌توان آن را روی یک سینی پهن کرد و در دمای بسیار کم 150 درجه فارنهایت (60 درجه سانتیگراد) برای چند دقیقه در فر قرار داد. علی‌رغم خواص بسیار مفیدی که درباره گردو گفته شد، به دلیل درصد چربی بالایی که در گردو وجود دارد نباید در مصرف آن افراط نمود. به طور معمول در یک رژیم 2000 کیلوکالری، مصرف 3 قاشق غذاخوری گردو نیاز روزانه افراد را به اسیدهای چرب برطرف می‌کند.
+62
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.