نروژ تردد خودرو در پایتخت را برای همیشه ممنوع می‌کند

اروپا درحال برداشتن قدم‌های قابل توجه در راستای تغییر بنیادین عملکرد جوامع اروپایی است، از ۶ ساعته شدن روزهای کاری، حذف پول نقد و تبدیل شدن به اولین کشور رها از سوخت‌های فسیلی در سوئد گرفته تا تغییر نظام آموزشی موضوع‌محور در فنلاند و اکنون توقف تردد خودرو در اوسلو.
 
براساس گزارش ساینس الرت، در جدید‌ترین حرکت کشورهای اروپایی در مسیر بهبود بخشیدن جامعه، نروژ اعلام کرده که تردد خودرو در پایتختش از سال 2019 برای همیشه ممنوع خواهد شد.
 
این حرکت چند هفته پس از ممنوعیت یک روزه تردد خودروها در پاریس به منظور تمدد اعصاب شهروندان و دور کردن آنها از آلودگی و استرس انجام شده‌است. این طرح ماه گذشته و در هفته حمل و نقل اروپا با مشارکت 246 شهر و محله از 14 کشور اروپایی اجرا شد.
 
با این‌همه یک روز بدون خودرو نمی‌تواند تاثیر چندانی بر سلامت انسان‌ها و محیط‌زیست داشته باشد،‌ از این رو نروژ تصمیم گرفته یک قدم بزرگتر برداشته و مرکز شهری بدون خودرو داشته‌باشد.
 
درحال حاضر از 600 هزار ساکن اوسلو 350 هزار نفر از آنها مالک خودرو هستند و 90 هزار نفر از آنها در مناطق تجاری شهر مشغول به کارند، از این رو مقامات شهر اکنون چهار سال فرصت دارند تا جایگزین‌های حمل‌و‌نقل مناسب‌تری را برای این افراد فراهم آورند. شورای شهر اوسلو تضمین داده که 60 کیلومتر مسیر دوچرخه‌سواری ایجاد خواهد‌کرد و سرمایه‌گذاری در بخش حمل و نقل عمومی را افزایش خواهد‌داد.
اتوبوس‌های عمومی و ترامواها و همچنین خودروهای افراد ناتوان جسمی و کامیون‌های حمل مواد همچنان مجوز تردد خواهند‌داشت. مقامات شهرداری اوسلو امیدوارند بتوانند در طول 5 سال میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را 50 درصد کاهش دهند و به سطحی برسانند که در سال 1990 ثبت شده‌بود. مقامات نروژی همچنین تصمیم دارند تا سال 2019 تردد خودرو را در کل اوسلو و نه فقط در مرکز این شهر متوقف سازند.
+174
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  کشورهای جان سوم یاد بگیرید.بعد واسه برف و بارون به قبر مردگان التماس نکنید و دولا راست نشید.
  10
  100
  ‌پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  فراز_نروژ - تونسبرگ، نروژ
  یعنی ما که شهرستانی هستیم و با قویترین جی پی اس ها هم توی پیچ در پیچ تونل های اسلو گم میشیم اگه لازم شد بریم اسلو مثلا برای سفارت یا دیدار دوستان از چه نوع خاکی باید تو سرمون بکنیم؟! لا اقل به ماشین های برقی اجازه تردد بدن که نه صدا داره و نه آلودگی. من هم میتونم اینجوری برم اسلو!
  18
  11
  ‌پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  JustBMW - اسلو، نروژ
  اول باید فکری به حال هزینه های بالای حمل و نقل بکنند. هزینه وسایل نقلیه عمومی تو نروژ خیلی بالاست. مسیری که با خودروی شخصی مثلا 250 کرون هزینه رفت و برگشتش میشه با قطار یا اتوبوس چیزی حدود 350 تا 400 کرون هزینه داره. تازه خودروی شخصی از نقطه شروع تا نقطه پایان زیر پای شماست که وسایل نقلیه عمومی اینطور نیستند. اگه سرنشین خودرو بیشتر از یک نفر هم باشه که دیگه استفاده از وسایل نقلیه عمومی به هیچوجه معقول نخواهد بود.
  7
  13
  ‌پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.