محکومان دادگاه‌های انقلاب اسلامی به روایت تصویر

صادق خلخالی اولین رئیس دادگاه انقلاب/ عکس از آلفرد یعقوب زاده
در سی و هفت سالی که از آغاز به کار دادگاه‌های انقلاب اسلامی به ریاست صادق خلخالی با حکم آیت‌الله خمینی می‌گذرد، احکام صادر شده توسط این دادگاه بارها خبرساز شده است. در نوشته زیر مروری شده است بر ده حکم خبرسازی که این دادگاه برای متهمان در دهه اول انقلاب صادر کرده است.
نعمت‌الله نصیری نعمت‌الله نصیری پس از دستگیری و در گفت و گو با رسول صدرعاملی در بیست و یکم بهمن پنجاه و هفتنعمت الله نصیری، از افسران بلندپایه ارتش حکومت پهلوی بود که پس از کودتای ۲۸ مرداد ابتدا به ریاست شهربانی رسید و سپس به ریاست ساواک منصوب شد. با آغاز انقلاب و برای آرام کردن جو انقلابی کشور، نصیری از ریاست ساواک عزل و به عنوان سفیر راهی پاکستان شد. او در شهریور ۱۳۵۷ به کشور فراخوانده شد و تا پیروزی انقلاب در بازداشت بود.
 
نعمت الله نصیری به همراه تعدادی از مقامات نظامی رژیم پهلوی در روز ۲۵ بهمن ۵۷ در دادگاه انقلابی به ریاست صادق خلخالی محکوم به اعدام و در پشت بام مدرسه رفاه (محل اقامت آیت‌الله خمینی) تیرباران شدند.
امیرعباس هویدا امیر عباس هویدا به همراه هادی غفاری در دادگاه انقلابامیرعباس هویدا که به مدت سیزده سال نخست وزیر محمدرضا پهلوی بود در آخرین ماه های حکومت او و به امید آرام کردن فضای پرالتهاب سیاسی کشور بازداشت شد و تا پیروزی انقلاب در حبس بود. هویدا که گفته می شود در روزهای اول پیروزی انقلاب خود را به نیروهای انقلابی تسلیم کرده بود در فروردین ۱۳۵۸ و در دادگاهی که ریاست آن با صادق خلخالی بود به اعدام محکوم شد. روایت هایی حاکی از آن است که او قبل از اجرای حکم از پشت سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.
پری بلنده خبر اعدام پری بلنده و دو زن دیگر در روزنامه کیهان منتشر شدسکینه قاسمی معروف به پری بلنده از روسپیان معروف تهران بود که پس از انقلاب و آتش زدن محله شهرنو دستگیر و به همراه دو زن دیگر به نام اشرف چهار چشم و ثریا ترکه در تیرماه ۱۳۵۸ اعدام شد. بنا به گزارشی کوتاهی که در روزنامه کیهان منتشر شد، شعبه اول دادگاه انقلاب او را "مفسد فی الارض" شناخت و به مرگ محکوم کرد.
فرخ‌رو پارسا فرخ رو پارسا در دادگاه انقلابفرخ رو پارسا، نماینده مجلس و وزیر آموزش و پرورش کابینه امیر عباس هویدا و اولین وزیر زن در ایران، پس از انقلاب دستگیر و به اتهام "حیف و میل اموال عمومی" و "اشاعه فحشا و فساد" در دادگاهی به ریاست صادق خلخالی "مفسد فی الارض" شناخته شد. او در اردیبهشت ۱۳۵۹ اعدام شد.
تقی شهرام تقی شهرام و عبدالمجید معادیخواهتقی شهرام، از اعضای رهبری سازمان مجاهدین خلق بود که در انشعاب این سازمان و اعلام مواضع مارکسیستی در سال ۱۳۵۴ نقش اساسی داشت. انشعابی که پیامدهای فراوانی برای سازمان مجاهدین در پی داشت و به تنش و بدبینی بین نیروهای مذهبی و مارکسیستی در قبل و بعد از انقلاب دامن زد. او که در دوران پهلوی دستگیر شده اما از زندان فرار کرده بود در روزهای انقلاب به ایران بازگشت. تقی شهرام در سال ۵۸ دستگیر و پس از یک سال حبس در دادگاهی به ریاست عبدالمجید معادیخواه به اعدام محکوم و حکمش اجرا شد.
محمدرضا سعادتی اسدالله لاجوردی و محمدرضا سعادتی( نفر اول از سمت چپ)محمدرضا سعادتی از چهره های شاخص سازمان مجاهدین خلق بود که گفته شد در اردیبهشت ۱۳۵۸ و به هنگام تحویل پرونده ای به دبیر اول سفارت شوروی در تهران دستگیر شد. دستگیری او با مخالفت هایی از سوی سازمان مجاهدین و شخصیت های سیاسی آن دوران روبرو شد. سعادتی سرانجام در دادگاهی به ریاست حسین موسوی تبریزی به ده سال حبس محکوم شد. اما با ورود سازمان مجاهدین خلق به فاز نظامی در خرداد ۱۳۶۰ و کشته شدن محمد کچویی رئیس زندان اوین توسط مجاهدین، گفته می شود به تحریک اسدالله لاجوردی که دادستان زندان اوین بود در دادگاهی به ریاست محمدی گیلانی به مرگ محکوم و اعدام شد.
عباس امیر انتظام محمدی گیلانی و مهدی بازرگان در دادگاه عباس امیرانتظامعباس امیر انتظام سخنگوی دولت موقت بود که سپس سفیر ایران در کشورهای اسکاندیناوی شد. پس از اشغال سفارت آمریکا و استعفای دولت موقت مهدی بازرگان در آذر ۱۳۵۸ به ایران فراخوانده و دستگیر شد و ۴۵۴ روز در زندان انفرادی بود. امیر انتظام در دادگاهی که ریاست آن با محمدی گیلانی بود به اتهام جاسوسی ابتدا به اعدام محکوم شد، اما سپس حکمش به حبس ابد تقلیل یافت. امیر انتظام پس از سال ها حبس اکنون در بیرون از زندان به سر می برد.
صادق قطب‌زاده صادق قطب زاده در دادگاهی به ریاست محمد ری شهریصادق قطب زاده اولین وزیر امور خارجه دولت موقت بود که بعدا به ریاست صدا و سیما منصوب شد. قطب‌زاده که از همراهان نزدیک آیت الله خمینی در پاریس بود در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۳۶۱ به اتهام طرح کودتا و همکاری با آیت الله شریعتمداری برای براندازی حکومت بازداشت شد. قطب زاده در دادگاهی که به ریاست محمد ری شهری تشکیل شد به اعدام محکوم و در شهریور همان سال اعدام شد.
بهرام افضلی بهرام افضلی (سمت چپ) به همراه محمدعلی پرتوی (سمت راست) در دادگاه انقلاببهرام افضلی فرمانده نیروی دریایی ایران در سال های آغاز جنگ ایران و عراق بود که در اردیبهشت ۶۲ و پس از موج دستگیری سران حزب توده دستگیر و در دادگاهی که قاضی آن محمد ری شهری بود به همراه تعدادی دیگر از اعضا و رهبران حزب توده به اتهام عضویت در سازمان مخفی حزب توده و جاسوسی محاکمه و نهایتا به اعدام محکوم شد. افضلی در اسفند همان سال به همراه تعدادی دیگر از افسران عضو سازمان نظامی حزب توده اعدام شد.
مهدی هاشمی دادگاه مهدی هاشمی در دوران پهلویمهدی هاشمی برادر داماد آیت الله حسینعلی منتظری بود که پس از انقلاب در سپاه پاسداران مسئول بخش نهضت های آزادیبخش شد. او که پیش از انقلاب به اتهام قتل ابوالحسن شمس آبادی دستگیر و زندانی شده بود در سال ۶۵ و در هنگام اختلافات جناحی در حکومت دستگیر و پس از اعتراف تلویزیونی در دادگاهی به ریاست علی رازینی محکوم و در سال ۶۶ اعدام شد.
محمدی گیلانی و اسدالله لاجوردی، قاضی شرع و دادستان دادگاه انقلاب
+60
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  نسترن19 - وین، اتریش

  لاجوردی وگیلانی دوعنصرروانی حکومت که به اتفاق خلخالی جانی روانی دست به کشتار بهترین فرزندان ایران زمین کردند.این حکومت حتی ازخوردن فرزندان خودش هم دریغ نکرد.این حکومت بعدازاین هم به کسی غیرازبقای نگینش رحم نمی کند.پس ذوب شدگان درخریت بدانیدکه ازمشتی پست فطرت وبی وجدان که غیراز منافع کثیف خودبه کسی نه رحم می کنند ونه حمایت.وسرکرده تمام این کشتارها خمینی دجال واصل ولایت وقیح بوده وهست لعنت ابدی براین حکومت ودرحال حاضرخامنه ای دجال ومجتبی خواجه بی تاج اش.
  2
  91
  ‌پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کیوان م - تهران، ایران

  ننگ‌ و نفرین بر هر چی‌ احزاب ،توده‌ ایی،فدایی، مجاهد و،،،،، یک مشت خائن به وطن ،یک مشت بیسواد اوباش بی‌ خانواده‌ ،جونورهایی که ایران و ایرانی‌ رو نابود کردن ،روح تمام دلاور مردان ارتش شاهنشاهی شاد و یادشان گرامی‌ ، در آینده نزدیک وقتی‌ این رژیم سرنگون شد فقط آرزو می‌کنم این آخوندها و تمام کسانی‌ که باعث ویرانی ایران شدن زنده باشن تا به سزای اعمال کثیفشان برسن ،هادی غفاری ،و امثال این کثافت منتظر باشین که نسلتون برچیده میشه ،در ایران نوین اسمی از آخوند ،دین ،مذهب، چرندیات اسلامی ،برده نمیشه و برای همیشه از یادها فراموش و به سطل‌ زباله ریخته میشه .پاینده باد ایران ایران آریایی.
  9
  78
  ‌پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  نام خانوادگی - فرانکفورت، آلمان

  دوستان یک کتابی هست تازه شروع کردم به خوندن اون دوست دارم شما هم بخونید اسمش هست در پشت پرده‌های انقلاب خاطراتی هست از جعفر شفیع زده. اونجاست که می‌فهمیم این انقلاب از کجا شکل گرفته....
  2
  35
  ‌پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  هزاران ننگ‌ بر کسانیکه به طمع تقسیم قدرت با ---ملای قاتل دزد بچه باز---------- این جهنم وحشت انگیز را به وجود آورده و با کمال بی‌ شرمی به روی خود نمی‌‌آورند...
  2
  31
  ‌پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  [::کیوان م - تهران، ایران::]. درود برشما کاملا باشما موافقم !
  2
  21
  ‌پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  نام خانوادگی - فرانکفورت، آلمان- این کتابو من سالها پیش خوندم وقتی که هنوز در ترکیه بود.
  2
  10
  ‌پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ANTI-JAHL - هامبورگ، آلمان
  گروگان خمینی ،عنوان کتابی‌ هست که هر ایران دوستی‌ بهتر بخوندش، این کتاب تو اینترنت قابل دسترسی‌ هست
  0
  14
  ‌پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  نام خانوادگی - فرانکفورت، آلمان
  [::ANTI-JAHL - هامبورگ، آلمان::]. [::اسب آتش - سیدنی، استرالیا::]. دوستان ممنون از راهنمأیی شما
  0
  10
  ‌پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  aarian - تهران، ایران
  راهی‌ به جز ایجاد رعب و وحشت و کشتار گسترده مخالفان نداشتند تا بتونند به قدرت برساند و بعد چنان سواری‌ از ملت بگیرند که کمرمون رو بشکنند. کی‌ باور میکرد که این جنایتکارها تا سی‌ و اندی سال بعد همچنان بر ایران حکومت کنند...
  0
  10
  ‌پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.