مرگ مشکوک یک جوان در بیمارستان بوعلی ورامین

ایران وایر : جمعه شب گذشته، «محمد قره­خان»، دانش آموز دوره پیش دانشگاهی مدرسه نمونه دکتر حسابی ورامین، کمی احساس کسالت می کند. به مادرش می گوید کمی بی حالم و احساس سرماخوردگی می­کنم. به پیشنهاد مادرش تا درمانگاه حوالی خانه شان می روند تا دکتر عمومی او را ویزیت کند. دکتر می گوید مشکلی خاصی وجود ندارد ولی چون به نظر می رسد که بیمار کم بنیه شده، بهتر است یک آمپول ب.کمپلکس تزریق کنند. شش ساعت بعد جسد محمد به سردخانه بیمارستان مفتح ورامین منتقل می شود. علت این ماجرا مبهم است و تا زمان اعلام نتایج پزشکی قانونی، روشن نخواهد شد. «الهام قره­خان»، خواهر محمد در گفت و گو با ایران وایر می گوید: «برادرم هفده ساله بود و هیچ وقت مشکل خاصی نداشت. حداکثر کسالتی که این سال ها ممکن بود درگیرش بشود، سرماخوردگی بود. او دانش آموز درسخوان و بسیار مستعد مدرسه نمونه دکتر حسابی شهرستان ورامین بود.»
ماجرا کجا رخ داد؟
درمانگاه بوعلی ورامین که نزدیک خانه مان است. دکتر فشار خونش را گرفت و همه شرایطش نرمال بود و فقط کمی آبریزش بینی داشت. برادرم گفت کمی بی حالم. دکتر گفت یک سرم و آمپول «ب کمپلکس» برایت می نویسم. مادرم می گفت چهار پنج دقیقه سرم به او وصل بود و محمد حالش عادی بود. ولی همین که مایع آمپول ب.کمپلکس را داخل سرم واریز کردند کل مایع سرم زرد رنگ شد.
یعنی آمپول ب کمپلکس نبوده؟
مادرم می گوید شکل آمپول ب.کمپلکس نبود و دو خط زرد، بالای شیشه مایع ب.کمپلکس تزریقی دیده می شد. همان لحظه مادرم فکر کرده بوده شاید شرکت سازنده اش متفاوت باشد. تزریقات­چی درمانگاه، آمپول و داروها را به دکتر نشان می دهد و حتی می پرسد این آمپول وریدی است یا داخل سرم بریزم؟ چند دقیقه بعد هنوز چند قطره از مواد سرم وارد بدن محمد نشده بود که محمد سمت راست بدنش را چسبیده و شروع می کند به سرفه کردن. گفته نمی توانم درست نفس بکشم. دکتر را صدا می کنند و به سرعت سرم را از او جدا می کنند و دستگاه اکسیژن می آورند اما دستگاه اکسیژن، گاز اکسیژن نداشته، جای سوال است برای ما که چرا یک درمانگاه در یک منطقه پرجمعیت نباید دستگاه اکسیژن فعال داشته باشد. دستگاه اکسیژن بعدی را هم که می آورند پیچ آن شل بوده و کار نمی کرده.
او را به جای مجهزتری منتقل نمی کنند؟
بعد به آمبولانس زنگ می زنند. داخل آمبولانس به او اکسیژن وصل می کنند ولی کماکان برادرم حالت متعادلی نداشته، نفس تنگی داشته و بی تابی می کرده است. او را به بیمارستان مفتح که می رسانند، سه چهار سرم متفاوت به او وصل می کنند. آن موقع تنگی نفس عجیبی داشته و به راحتی نمی توانسته نفس بکشد. از ریه اش عکس می گیرند و می گویند ریه اش آب آورده، برادرم تا دو سه ساعت قبلش نه سرفه می کرد و نه احساس کسالت جدی و یا تب داشت. فقط مختصری سرما خورده بود. بلافاصله بعد از تزریق داروی ب کمپلکس، برادرم که با پای خودش به درمانگاه رفته بود، شروع می کند به خونابه بالا آوردن. تمام آزمایش هایی که در بیمارستان از او انجام می شود، نشانه سلامت او بوده، از سرخرگ کشاله رانش خون می گیرند و تایید می کنند که هیچ مشکلی ندارد. او را به اتاق آی سی یو منتقل می کنند . ضربان قلب برادرم به 170 رسیده بوده.
برادرت هوشیاری داشته؟
بله. او راحت حرف می زده، حتی من تلفنی با محمد حرف زدم و گفت حالم خوب است اما به سختی نفس می کشید. دکتر گفته بود شاید استرس دارد. برادرم گفته بود استرس ندارم، فقط نمی توانم به درستی نفس بکشم. اما او چند ساعت بعد خود به خود و بی دلیل درگذشت.
کل این پروسه چقدر طول کشید؟
ساعت یازده شب به درمانگاه رفت و ساعت پنج صبح بود که مادرم تلفنی به ما خبر داد که محمد را از دست دادیم. شوکه شده بودیم، این که برادرم به خاطر آب ریزش بینی به درمانگاه برود و دیگر برنگردد همه خانواده ما را شوکه کرده.
قصد پیگیری جریان را  دارید؟
بله. پدرم وکیل گرفته است. اولین جلسه دادگاه برگزار شده. کالبد شکافی کردند و فعلا بر اساس آزمایش های موجودی که همان شب در بیمارستان گرفته شده، می گویند برادرم کاملا سالم بوده و هیچ نوع بیماری کشنده ای نداشته است. اما نتیجه نهایی دادگاه به اعلام نتیجه پزشکی قانونی موکول شده است.
شما خودتان در این باره چه فکر می کنید؟
ما فکر می کنیم هر چه بوده بر اثر همین آمپول ب.کمپلکس بوده. مادرم تمام مدت کنار برادرم نشسته بوده و به خوبی تغییرات جسمی برادرم بعد از تزریق آمپول را دیده. مادرم می گوید وقتی از اتاق آی.سی. یو بیرون می آمدم صدای پچ پچ دو پرستار را شنیدم که می گفتند: «ببینید این چندمین فاجعه است که آمپول ب.کمپلکس اینجا درست کرده»، مادرم می پرسد ماجرا چیست؟ ولی آنها می گویند ما در مورد مسئله دیگری حرف می زدیم. پدر و مادرم می گویند فرزند ما که بر اثر یک اشتباه رفت. اما ما به هر قیمتی که شده این شکایت را پیگیری می کنیم تا جان جوانان دیگری به مخاطره نیفتد. اگر ایراد از سیستم پزشکی یا داروهای وارداتی یا کمبود امکانات است باید ابعاد تاریک ماجرا روشن شود.
ما وکیل گرفته ایم تا حرفمان را به جایی برسانیم. ما نه دیه می خواهیم نه همدلی، فقط می خواهیم بدانیم واقعیت این ماجرا چیست.
مسوولان پزشکی ورامین با شما تماسی نگرفته اند؟
خانم دکتری از شبکه بهداشت ورامین با ما تماس گرفت  و کم و کیف ماجرا را پرسید اما حین سوالاتشان مدام می خواستند وانمود کنند که برادرم بیمار بوده. مدام می پرسیدند که از بیماری خاصی رنج نمی برده، میهمان از خارج یا حاجی از مکه برگشته نداشته اید؟ چون ما احتمال می دهیم او به بیماری «کرونا» مبتلا بوده باشد. اما ما مابین آشناهایمان نه مسافر از مکه برگشته داشتیم نه بیماری خاصی. آن خانم می گفتند شاید چون برادرت مدرسه می رفته، مابین بچه های مدرسه کسی بوده که مسافر از حج برگشته داشته و حامل بیماری کرونا بوده است. اما به هر حال همان فرد حامل نباید الان بیمار باشد؟ مابین دوستان برادرم هیچ کس مریض نیست.
+106
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  حالا شاهد موج مشکوک ها میرسد . دیروز سه شنبه 28 مهرماه 94 هم شاهد یکی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بهشتی که روز یکشنبه بر اثر سقوط از یک ساختمان شش طبقه درگذشت.بودیم . این دانشجوی اخررشته پزشکی اعلام شده که هیچ گونه ناراحتی روانی ویا هرگز هیچ مواد مخدر خاصی هم مصرف نکرده بود ه .
  7
  44
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  هیچ چیز این مملکت در جای خودش نیست و فقط نتیجه ی آن قلاب اسلامی کمونیستی و مجاهدی است----کسانیکه می‌‌گویند شاه به گروه‌ها آزادی نداد...اگر آزادی کامل بود کدام گروه صادق؟؟؟؟کمونیست‌ها ۹۰ در صد توده‌ای یی...مجاهدین اسلامی..جبهه‌ ی ملی‌ اسلامی........کدام گروه ماند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  9
  58
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  کور کچلهای رژیم سوسمارها..تا سرما میخورند انگلیس فرانسه آلمان......داخل ایران این فاجعه-طفلک این جوان بی‌ گناه و خانواده‌ ا‌ش و داروهای اسلامی-سیانور!!!!!!
  8
  59
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  داروهای چینی بهتر از این نمی شه. روحش شاد.
  4
  57
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  aarian - تهران، ایران

  لعنت بهتون با این داروهای تقلبی آشغالتون. وقتی‌ یک بکمپلکس جون جوون سالم رو بگیره وای به حال دارو‌های تخصصی تر. اینها باید شکایتشون رو دنبال کنند تا معلوم بشه چی‌ باعث مرگ شده.
  2
  53
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان

  حساب بانکی‌ دکتر‌هایی‌ که باعث کشته شدن هنرمندان ورزشکاران و دانشجویان ممتاز و کسانی‌ که محبوبیت دارند ببینید چقدر به حسابشان ریخته خواهد شد
  8
  41
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  siavashomaha - منچستر، انگلستان

  حالا بزنید تو سر خودتون واسه یک عربی‌ که ۱۴۰۰ پیش ..... شده
  9
  39
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  این داستان آمپول کی میخواهد تو ایران حل بهش ؟ من هم یادمه بچگی بخاطر یک سرماخوردگی کوچک به دکتر می رفتیم فورا پنادر و پنی سیلین تجویز میشد امروز تو دنیا فقط در حال مرگ باشی آمپول می زنند چون عوارض وحشتناکی داره ولی تو ایران عین نقل و نبات آمپول می زنند
  6
  37
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  مورد مشخص است آمپول ساخت چین تاریخ مصرف گذشته بوده.چون قیمت آن ارزان بوده,رژیم وارد کرده.برادران وخواهران دوچیز این روزها نخورید یکی نذری دومی دارو
  3
  36
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  fereshteh-wi - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  در حاشیه.
  0
  13
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ali.alain30 - ایران، ایران
  آخی. خدا رحمتش کنه
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ali.alain30 - ایران، ایران
  [::ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان::]. گل گفتی‌ داداش
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ali.alain30 - ایران، ایران

  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::].. مملکت صاحب نداره بابا
  0
  23
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.