افخم:عربستان صلاحیت سخن گفتن در مورد نقش منطقه‌ای ایران را ندارد

انتقاد شدید مرضیه افخم از سخنان وزیر خارجه عربستان در مورد نقش منطقه ای ایرانمرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اظهارات عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی را «سخیف و خارج از عرف دیپلماتیک» توصیف کرد.
 
وی روز سه‌شنبه در واکنش به اظهارات اخیر عادل الجبیر گفت: «عربستان سعودی، صلاحیت سخن گفتن در مورد نقش منطقه‌ای ایران را ندارد».
 
عادل الجبیر، دوشنبه ۲۷ مهر، در کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه آلمان، گفت: «ما امیدواریم ایران سیاست‌هایش را تغییر دهد و دخالت در امور کشورهای منطقه، در سوریه، یمن، عراق و لبنان را متوقف کند».
 
به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، خانم افخم، رویکرد عربستان سعودی به تحولات منطقه را رویکردی «نظامی، امنیتی و افراط گرایانه» خواند.
 
به گفته وزیر امور خارجه عربستان سعودی، این کشور از «تمام توان سیاسی، اقتصادی و نظامی» خود برای «دفاع از حاکمیت و مردم‌اش در برابر اقدامات ایران» استفاده خواهد کرد.
 
این سخنان عادل الجبیر در روزی بیان شد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر سخنان تندی علیه عربستان سعودی اظهار کرد.
 
عربستان سعودی، پادشاهی ثروتمند و عربی-سنی است که در سال‌های اخیر به شدت با جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگ‌ترین کشور خاورمیانه با اکثریت شیعه، درگیر رقابت‌های منطقه‌ای بوده است.
 
این دو کشور در سوریه، یمن، عراق و لبنان از جناح‌های رقیب و‌گاه نیروهای دشمن حمایت می‌کنند.
برنامه اتمی ایران نیز از دیگر نگرانی‌های پادشاهی سعودی در این مدت بوده است.
+69
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  به خود می‌گویم که حق من است....خاک بر سر من ایرانی‌ که این عفریته با این چهره و پوشش..سخنگوی وزارت امور خارجه ی کشورم باشد...ننگ‌ بر شورش عصر حجری ۱۳۵۷
  15
  12
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  فکر کنم باز هم این اهل سنت باشند که برای نجات مردم ایران از دست حکومت رافضی و اپارتاید دست به اقدامات بزنه و مردم رو از چنگ این دزدان غارتگر نجات بده، عادل الجبیر با قاطعیت گفته از توان حمله برخوردار هستند و امیدوارم این گفته احقق پیدا کنه . قابل توجه ذوب شدگان ولایت ، رافضی ها مدعی بودن که تا رهبر ایران تهدید کرده اعراب ترسیدن باید بهشون بگم در رگ کسانی که خون عمر و علی وجود داره ترس از رافضی معنا نداره به هر حال ملتهای مسلمان از هر قوم و نژاد برای سرنگونی حکومت رافضیان اماده هستند کافیه امر صادر بشه
  30
  22
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  samavat - شیراز، ایران
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. اهل سنت لازم نیست ناجی ایرانی ها باشن.شما اگر مردین پول و سلاح به داعش ندین.در ضمن به نظر تو عربستانی که جلوی چند تا پا برهنه تو یمن کم آورده میخواد جلوی شیران پارس وایسته؟ فقط یه نقل قول از کالین پاول وزیر دفاع اسبق امریکا بخون: من به دوستان سعودی توصیه می کنم که دست از مشاجره با ایران بردارند، چراکه دستشان برای تهران رو شده و این کشور می تواند عربستان را در ظرف چندین ساعت به دوران پیش از عصر صنعتی بازگرداند.وزیر خارجه اسبق آمریکا خاطرنشان کرد: در آن زمان، ما قادر نیستیم که از نابودی تاسیسات سعودی ها توسط ایران جلوگیری کنیم و سعودی ها نیز حتی یک خط تلفنی پیدا نخواهند کرد که ما با ما تماس بگیرد.
  6
  19
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  اون پسره تو فیلم کیارستمی - آرلینگتون، ایالات متحده امریکا
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. گور بابای اهل سنت و شیعه و باقی سگ و سگ توله های مذهبی. البته جسارت به سگهای عزیز نشه!
  9
  4
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.