انتقاد آیت الله خامنه ای از فقدان 'اعتراض قابل اعتنا' به کشته شدن '۷ هزار مسلمان' در منا

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در دیدار با دست اندرکاران حج از فقدان"اعتراض قابل اعتنا" از سوی کشورهای اسلامی به حادثه کشته شدن "۷ هزار مسلمان" در منا انتقاد کرد.
 
آیت الله خامنه ای امروز ۲۷ مهرماه (۱۹ اکتبر)، همچنین از "سکوت دولت ها و به خصوص دولت های غربی و سازمان های مدعی حقوق بشر" درقبال حادثه منا که در روز عید قربان به کشته شدن صدها زائر انجامید، انتقاد کرد و گفت: "این حادثه به هیچ وجه نباید فراموش شود و دستگاه دیپلماسی و سازمان حج موظف هستند که این موضوع را به صورت قاطع دنبال کنند."
 
در حالی که مقام های عربستان سعودی تعداد قربانیان حادثه منا را در حدود ۸۰۰ نفر اعلام کرده اند، در خبری که وب سایت رسمی رهبر ایران از این دیدار منتشر کرده، از قول آیت‌الله خامنه ای برای اولین بار تعداد کشته شدگان این واقعه ۷ هزار نفر عنوان شده است.
 
آقای خامنه ای افزوده است: "پس از این حادثه باید صدای واحد و اعتراض دنیای اسلام بر می‌خاست اما متأسفانه به جز صدای جمهوری اسلامی ایران صدایی شنیده نشد و حتی دولت هایی که زائران آنها جزو جان‌باختگان بودند، در قبال این فاجعه، اعتراض قابل اعتنایی نکردند."
 
رهبر ایران احتمال تعمدی بودن این حادثه را، که پیشتر برخی از مقام های ایرانی به طور تلویحی به آن اشاره کرده بودند، رد کرده و گفته است: "ظواهر ماجرا نشان می دهد که این فاجعه در اثر کوتاهی دولت میزبان رخ داده اما در هر صورت، این مساله، یک مساله سیاسی نیست بلکه بحث بر سر هزاران مسلمانی است که در حال عبادت و انجام مناسک حج و با لباس احرام جان باختند و این مساله باید به صورت جدی دنبال شود."
 
رهبر ایران پیش از این دست کم دوباره درباره حادثه منا در سخنرانی ها عمومی خود به عربستان سعودی هشدار داده بود اما لحن گفته های امروز با سخنرانی شدیداللحن سه هفته پیش او تفاوت داشت.
 
آقای خامنه ای سه هفته پیش گفته بود که دولت عربستان در انتقال اجساد جان باختگان "به وظایف خود عمل نمی کند و جمهوری اسلامی ایران نیز تاکنون با خویشتنداری و ادب اسلامی، حرمت برادری را در دنیای اسلام نگه داشته است".
 
وی هشدار داده بود: "این را بدانند که اندک بی احترامی به ده‌ها هزار نفر از حجاج ایرانی در مکه و مدینه و عمل نکردن به وظایف برای انتقال ابدان مطهر، عکس العمل سخت و خشن ایران را در پی خواهد داشت."
+35
رأی دهید
-59

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  خامنه ای (شاه اسماعیل) دیکتاتور و بیسواد سال 88 برای ایرانیانی که در خیابونهای ایران کشته شدن صداش در نیمد حالا داره برای مسلمانان دلسوزی می کنه. افسوس که ملت هنوزم به اینا اعتماد دارن اونم از روی بی مطالعه بودن و ندونستن تاریخ. ننگ بر مزدوران داخلی و خارجی این رژیم دزد و نفرین بر تمامی طرفداران نادان این رژیم.
  8
  53
  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  aarian - تهران، ایران

  ایشون البته دوست دارن که از شدت عمل و خشونت حرف بزنند همیشه. عربستان یک دولت بی‌ لیاقت داره که حتا قادر نیست به این همه توریست که منبع بزرگ درامد براش هستند سامان بده این درست. اما اون ایرانی‌هایی که با وجود این همه خفت و خاری و بی‌ احترامی عربستان باز هم پا میشند میرند و میلیونها خرج میکنند جای تعجب بیشتر دارند. نرید آقا جون و تمام کنید این داستان رو.
  6
  37
  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  siavashomaha - منچستر، انگلستان

  اینهم شد انتقاد، آخه تو که همه رو دشمن میدونی‌ پس اونها هم فکر میکنند دشمنهاشون سقط شدند
  3
  28
  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  مرده شور خودت و همه این ابدان اسلامی را ببرد تا ملت در جهان نفسی به راحتی بکشند :o
  6
  41
  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  شما بهتر است فعلا .... را بگذارید! :o
  3
  17
  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  مثلاٌ خودتون در قباله کشته شدگانه ایرانی چه غلطی کردین که کشورای دیگه نکردن ؟ هنوز دو روز نشده که پاچه خواریهاتونو شروع کردین به عربستان
  5
  14
  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  huubi - ماستریخت، هلند
  منظورش از 'اعتراض قابل اعتنا "به این معنی که سال دیگه چند برابر امسال برن حج
  2
  10
  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  عشق ولایت - مشهد، ایران

  زنده و سلامت باشی اقا و رهبر ما حضرت امام خامنه ای،انشاالله که صد سال دیگر هم زنده باشی به گوری چشم دشمنانت.
  45
  6
  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  sarbaz rahbar - لندن، انگلستان

  زنده باد رهبر عشق رهبر کبیر امپراطوری ایران درود بر فرمانده کل قوا کسی که ایران و ابر قدرت کرد ایران و پیشرفته و با امنیت و با عزت کرد زنده باد کابوس دشمنان ایران ،دوستت داریم و افتخار میکنیم بهت ای کورش زمان ای اسطوره ایران کل ایران به فرمان توست
  33
  4
  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  sarbaz rahbar - لندن، انگلستان

  ایشالا دشمنات سقط بشن و در به در
  34
  2
  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی

  این اقا چه دل خجسته و خوش باوری داره و در چه توهمی داره زندگی میکنه!!!! در حالی خودش رو مسلمان و یا ولی امر مسلمانان میدونه که هیچ یک از مردمان مسلمان( اهل سنت) و هیچ یک از سران دولتهای اسلامی روافض را مسلمان نمیدانن و سخنانشون رو قابل اعتنا نمیدانند . تو بهتره بری در کشور تن فروشی و روسپیگری زنان و دختران رو پی گیری کنی و یا به سامان دادن جاده ها و صنایع خودرو سازی که سالانه ٢٥ هزار نفر را به کام مرگ میبرد بپردازی . حالا بماند که در زندانهای شما به مردم به ظاهر مسلمان کشورت تجاوز میشود و یا در سال ٨٨ و یا در سال ٦٧ هزاران نفر رو سر بریدید و یا هزاران اختلاس و مشکلات و اعتیاد و کارتون خوابی هزاران بی پناه و کودکان کار رو پی گیری کنی ، از هر منصف با وجدان میخوام بیاد و یک مورد از این موارد بیان شده رو در سرتاسر کشورهای حاشیه خلیج فارس پیدا کنه !!! مثلاً یک کودک کارتون خواب و یا یک زن روسپی عربستانی . بهتر نیست بجای سرک کشیدن به مشکلات کشورهای همسایه به مشکلات لجام گسیخته ایران بپردازی ...به شرف نداشته ات مردک دروغ گو و وقیح
  4
  29
  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  فدای آقا - اودنسه، دانمارک
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. باز سر و کله تو عمری پیدا شد. به حق علی انشالله بزودی زود ترتیب همتون رو میدیم. درود بر رهبر پر اقتدار ولایت جمهوری‌اسلامی شیعه اتمی ایران که جماعت شما بزدل‌هارو کرده تو کیسه. مهلتت تموم شد؛ زنگ نزدی شبکه اهل بیت. ما این رو یک بار دیگه پیروزی شیعیان حیدر صفدر بر شما عمریها قلمداد میکنیم.
  17
  4
  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.