اردوغان خواستار تسریع عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا شد

رجب طیب اردوغان و آنگلا مرکلرجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه می‌گوید علاوه بر آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، از فرانسه، بریتانیا و اسپانیا خواسته از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت کنند و به آن سرعت ببخشند.
 
خانم مرکل امروز (یکشنبه ۲۶ مهر) وارد استانبول شد تا در مورد طرح اتحادیه اروپا برای حل بحران پناهجویی با مقامات ترکیه دیدار کند.
هر دو کشور وعده داده‌اند که برای حل این بحران از نزدیک همکاری کنند.
 
خانم مرکل علاوه بر این وعده داده تا از امکان سفر شهروندان ترکیه به آلمان بدون نیاز به ویزا و همچنین از عضویت این کشور در اتحادیه اروپا حمایت کند.
 
با این حال اختلاف نظر بین دو کشور هنوز وجود دارد و به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، درباره مبلغی که ترکیه باید برای تقویت مرزبانی خود دریافت کند اختلاف نظر وجود دارد.
 
امروز احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه نیز پس از گفتگو با آنگلا مرکل گفت ترکیه و اتحادیه اروپا برای حل بحران پناهجویی به توافق‌هایی رسیده‌اند، هر چند هنوز باید درباره مسائلی بحث و مذاکره کرد.
 
دولت‌های اروپایی سه روز پیش توافقی را امضا کردند که هم موج ورود مهاجران به اروپا را سبک‌تر مى‌کند و هم ممکن است ترکیه را یک گام به پیوستن به اتحادیه اروپا نزدیک‌تر کند.
 
رهبران اتحادیه اروپا موافقت کرده‌اند که ویزاى شنگن را زودتر از موعد مقرر قبلى در اختیار آن دسته از شهروندان ترکیه بگذارند که خواهان سفر به اتحادیه اروپا هستند و در عین حال مذاکرات با ترکیه را براى پیوستن به اروپا از سر بگیرند.
 
منتقدان حزب عدالت و توسعه، حزب آقای اردوغان، می‌گویند او از تفاهم اتحادیه اروپا و ترکیه، در انتخابات پارلمانی ترکیه که کمتر از دو هفته دیگر برگزار می‌شود بهره‌برداری تبلیغاتی خواهد کرد.
+31
رأی دهید
-89

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  اروپایی ها از زمان جنگ جهانی اول با فروپاشی امپراتوری عثمانی هنوز با ترکیه در جنگ سرد بوده و لج هستند چون آخرین اروزیشان تقسیم ترکیه کنونی بود که با پاشنه آتاتورک و ترکهای جوان ان روز که بجای قران به اسلحه خود برای دفاع از وطن قسم خورده بودند ، روی پیشانی خود مواجه شدند ، آخرین بار ایتالیا از آنتالیا ، یونان از ازمیر ، فرانسه از استانبول، انگلیس از چاناک قله ، روس از ترابزون دست خالی و شرمسار برگشتند. آلمان هم که متحد عثمانی بود از قبل سرویس شده بود . امپراتوری عثمانی ابرقدرتی که در دنیایی مدرن توانست هفت صد سال در قلب اروپا فرمانروایی کند .
  24
  10
  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۰۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  Liberte - تهران، ایران
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. کمی دوزش رو بالا بردید.ترک ها 1453 قسطنطنیه روگرفتند و تا قرن هجدهم قدرت داشتند که نهایتا سه قرن میشه نه هفت قرن و تازه قدرت های دیگه هم بودند.عثمانی رو مورخان مرد بیمار اروپا از قرن نوزدهم نام بردند.ترکیه بعد جنگ جهانی اول شکست خورد و یک کشور معمولی شد ،بعد عهدنامه لوزان برخی سرزمیناشو برگردوندن ،حالا چه شرمساری برای بقیه کشورها که اتفاقا فاتحان جنگ بودند و جزاعضای دائم شورای امنیت جامعه ملل شدند.آلمان متحد ترکیه هم که میگی سرویس شد، فاتح اصلی چاناک قلعه بوند نه ترک ها که نمی دونستند توپ و هواپیما چیه. ترکیه در سه دهه اخیر پیشرفت اقتصادی-نظامی کرده ،حتی نیمی از مردمش هم روشنفکرو اروپایی فکر می کنند.اما نیم دیگرش از جمله دارو دسته اردوغان و حتی گولن هم ارتجاعی و هم فاسد هستند و متاسفانه قدرت رو بدست اوردند. اروپایی ها ابدا چنین کشوری رو به کلوب خود راه نمیدن.
  2
  18
  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  sahandd11 - کلن، آلمان
  رفتن ترکیه به اتحاد اروپای ورشکسته یک اشتباه است.پیشنهاد می کنم اتحادیه توران تشکیل بشه.
  1
  1
  ‌سه شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.