شمخانی: توان دفاعی خود را تحت هیچ‌گونه تهدیدی متوقف نمی‌کنیم

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملینماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی آزمایش موشکی اخیر ایران را خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ ندانست و گفت: «ایران توان دفاعی و بازدارندگی خود را تحت هیچ گونه تهدیدی متوقف نخواهد کرد.»
 
به گزارش روز یکشنبه ۲۶ مهر خبرگزاری فارس، علی شمخانی در خصوص اظهارات مقام‌های آمریکایی مبنی بر ارجاع پرونده ایران در خصوص آزمایش موشکی به شورای امنیت سازمان ملل تأکید کرد: «ما هرگز قطعنامه ۲۲۹۹ را نپذیرفته‌ایم و باید بگویم که آزمایش موشکی ایران نیز خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ نبوده است.»
 
وی که در حاشیه نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ در تهران سخن می‌گفت با ذکر این‌که «این سخنان بیشتر جنجال تبلیغاتی است»، افزود: «این آزمایش‌ها به شکل طبیعی نباید هیچگونه تأثیری در اجرای برجام [برنامه جامع اقدام مشترک] داشته باشد.»
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، نیز روز شنبه در همین رابطه سخن گفته و در واکنش به اظهارات اخیر مقام‌های آمریکایی و برخی مقامات دیگر غربی درباره آزمایش موشکی ایران افزود: «ما برای ارتقای توان دفاعی خودمان از هیچ‌کس اجازه نمی‌گیریم و به هر وسیله مشروعی که لازم باشد، خودمان را مجهز خواهیم کرد.»
 
ایران ۱۹ مهرماه اعلام کرد که آزمایش موشک بالستیک «عماد» با موفقیت انجام شده است؛ گفته می‌شود، این موشک ۱۷۰۰ کیلومتر برد دارد.
 
این در حالی است که مقام‌های آمریکایی می‌گویند، موشکی که ایران اخیرا آزمایش کرده است قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد و «نقض آشکار» قطعنامه سازمان ملل است و قصد دارند گزارش این «نقض» را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کنند.
 
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه ۲۴ مهرماه در واکنش به آزمایش موشکی ایران گفت که به رغم توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران، واشینگتن از طریق جامعه بین المللی به اعمال فشار بر تهران ادامه خواهد داد.
 
وی همچنین هشدار داده است که رفتار «بد» ایران در منطقه و جهان برای این کشور هزینه خواهد داشت.
 
در همین ارتباط، سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز گفته است، پس از بررسی اطلاعات به دست آمده، ایالات متحده آمریکا تایید می‌کند که موشک بالستیک آزمایش شده از سوی ایران در روز ۱۰ اکتبر- ۱۸ مهرماه- «اساسا قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد».​
اما عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران با تکذیب این مسئله گفته‌است که «هیچ یک از موشک‌های ایران اعم از بالستیک و غیر آن برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده‌اند و بنابراین تولید و آزمایش آن‌ها خلاف قطعنامه ٢٢٣١ به شمار نمی‌رود.»
+31
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  اقای شمخانی در مقام چه ارکان بالای دولتی وتصمیم گیرنده هستند که چنین رجزخوانی میکند ? . کشور گل وبلبل همینه دیگه .. میکرون ازاد دردست هر مداح و رجز خوانی
  21
  17
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  juvel - اسلو، نروژ
  موشک هاتونم عینه هواپیماهاتون قراضه و دره پیتن ، کلا حکومته دره پیت !!!
  18
  23
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  باپوزش . میکروفون صحیح است . فو جا افتاد ..
  10
  5
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.