گزارش تکان دهنده گاردین از شیخ سلمان/ رییس AFC متهم به کشتار مردم بحرین و یمن

سازمان‌های حقوق بشری گزارش داده‌اند که شیخ سلمان‌آل‌خلیفه، در سرکوب مردم بحرین و یمن دست داشته است.

روزنامه گاردین مدعی شده است که از سازمان‌های حقوق بشر بحرینی نامه‌هایی به دستش رسیده است که در آن‌ها ادعا شده شیخ سلمان نقشی پر رنگ در سرکوب مردم بحرین در سال ۲۰۱۱ داشته است.

شیخ سلمان اخیرا با کنارگذاشته شدن بلاتر و پلاتینی از انجام هرگونه فعالیت در یوفا و فیفا، نام خود را به عنوان نامزدی جدی برای کسب عنوان ریاست فیفا مطرح کرده است. پس از این که شیخ سلمان اعلام کاندیداتوری کرد، رییس فدراسیون فوتبال ایران؛ علی کفاشیان نیز حمایت خود را از او اعلام کرد.

به گزارش خبرآنلاین؛ گاردین در گزارش خود آورده است نامه‌هایی دریافت کرده که نشان می‌دهد شیخ سلمان در شناسایی بیش از ۱۵۰ ورزشکار بحرینی که در سال ۲۰۱۱ برای دموکراسی و حقوق انسانی خود تظاهرات می کردند، نقش داشته است. هرچند خود شیخ سلمان همیشه این اتهام را رد کرده، اما سازمان‌های حقوق بشری همواره بر این ادعای خود پافشاری کرده‌اند. به عقیده‌ آن‌ها شیخ سلمان یکی از قوانین اصلی فیفا را نقض کرده و یکپارچگی و اتحاد جامعه فوتبال را در بحرین لکه‌دار نموده است.

همچنین گاردین می‌گوید شیخ سلمان آل خلیفه، در سرکوب وحشیانه مردم یمن هم نقش دارد و خانواده او از حامیان اصلی حکام یمن و رژیم عربستان سعودی هستند.

آسوشیتد پرس هم در گزارشی آورده است در سال ۲۰۱۳، زمانی که سلمان می‌خواست ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا را هم بر عده بگیرد با چنین موجی مواجه شد و او در پاسخ گفت: «من از شما یک سوال دارم، آیا می‌توانید این گفته خود را ثابت کنید؟» در جریان دستگیری ورزشکاران بحرینی، علا الهبیل؛ بهترین گل‌زن تاریخ بحرین هم دستگیر شد و در اعترافاتی تلوزیونی، برادر او اعلام کرد که ما خیانت‌کار هستیم. هرچند واضح بوده که هم علا، هم محمد برادرش تحت شکنجه‌های شدید بوده‌اند.

باید دید چنین حرف‌هایی در میزان رای شیخ سلمان نقش دارد یا خیر، او در حال حاضر حمایت خوبی از کنفدراسیون‌های مختلف جذب کرده و رقیب جدی شاهزادی اردنی؛ علی بن حسین است.

همچنین دفتر شیخ سلمان و کنفدراسیون فوتبال آسیا، به سوالات خبرنگار گاردین هیچ پاسخی ارائه نداده است. انتظار می‌رود از روز سه شنبه عیسی حیاتو به طور موقت ریاست فیفا را بر عهده بگیرد. قبل از آن در روز دوشنبه، شیخ سلمان در نشست خبری حاضر می‌شود و می توان این ابهامات را از او پرسید.
+54
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Roxenda - لندن، انگلستان

  یک دوستی دارم به اسمه سارا که متولد دمشق هست و الان ۱ ساله که به لندن امده , سارا میگفت که ۴ ساله پیش زمانی که تظاهرات میشود در دمشق علیه دولت , گروه های زیادی در میان مردم عادی بودن که اصلا معلوم نبود اینها کی هستن و از کجا امدن , هیچکودم اهله سوریه نبودن , نقاب داشتند و هیچ کس اینهارو نمیشناخت . یک لحظه یاده حرفه پدرم افتادم که میگفت در زمانه انقلاب ایران ۱۰۰ هزار نفر عرب لبنانی رو برای خراب کاری و تظاهرات در خیابونها مخفیانه وارده ایران کرده بودند و به تهران آورده بودند ,که بعد ها معلوم شد CIA در این قضیه نقشه مهمی داشته .
  10
  43
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  این گزارش شیخ سلمان را در متن همین سایت " دلال معروف فوتبال دستگیرشد " رابطه دلالی اش مشخص میشود .بگفته علیپور افزود: ما لیست 101 نفر داشتیم که چهارسال قبل به باشگاه ها اعلام شد که منع فعالیت در رابطه با دلالیسم داشتند.
  11
  9
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  Roxenda - لندن، انگلستان:دقیقا گفته شما موردتائیداست.بعدها مردم خواهند فهمید آنکسا نیکه درمیدان ژاله ملت را قتل وعام کردند,ارتش شاه نبود بلکه مزدوران یاسرعرفات بودند که ملبس بلباس سربازان ایران از بالا ی بام خانه های اطراف میدان ژاله ,آنعمل شنیع را انجام دادند و بعداز ورود نکبت,یاسربایران آمد و 10میلیون دلار اجرتش را گرفت. همانطور که بعد مشخص شد آدم سوزی سینما رکس آبادان کار خود رژیم بسرکردگی ممدرینگو(پسرمنتظری) بوده.خودم در روزنامه آنزمان خواندم که منتظری گفت,این پسر دیوانه است و اعمالش هیچ ربطی بمن ندارد.چندین چمدان طلا وجواهرات مصادره از منازل مردم را همین ممدرینگو بسوریه برد که معلوم نشد چه شد,موقع برگشتن تو مهرآباد سپاه اورا دستگیرکرد و زمان انتقال بزندان,گروه دیگر اورا ازسپاه تحویل گرفتند و فراری دادند و 15روزبعد سرازنجف آباداصفهان درآورد و....الی آخر .
  3
  7
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  rezajan - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  [::senator x - تهران، ایران::]. یعنی شاه اینقدر بی لیاقت و مملکت اینقدر بی صاحب بود. پس بهتر که رفت.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۰۵:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.