ازدواج دختران ۹ ساله با مردان ۷۸ ساله

یونیس مثل تمام جوانان دیگر کنیایی در حیات مدرسه مشغول گپ زدن با بچه‌های دیگر مدرسه است. هیچ نشانه‌ای از آسیب روانی که متحمل شده را نمی‌توان در چهره او دید.
 
به گزارش فرادید به نقل از سی ان ان، ۱۳ سال از آن ماجرا می‌گذرد. زمانی که او تنها ۹ سال داشت و به اجبار پدر و مادرش مجبور به ازدواج با مردی شد که جای پدربزرگش بود. البته این مسئله چیز عجیب و غریبی نبود، چرا که سنت‌های محلی قوم سامبورو چنین حکم می‌کند.
 
سامبوروها (Samburu) در واقع گله‌داران بسیار قدیمی کنیا هستند که گفته می‌شود رابطه‌‎ای دورادور با قوم ماسای [یکی از مشهورترین اقوام آفریقایی که در مرز میان کنیا و تانزانیا و در دشت‌های دامنه کوه کلیمانجارو زندگی می‌کنند] دارند. اگر از بیرون به این دو قوم نگاه کنیم، شباهت‌های فراوانی بین آن‌ها، چه از نظر فرهنگ و چه از نظر زبان، خواهیم دید.
 
تعدادی از جوانان سامبورویی، مثل یونیس، خوشبختانه توانسته‌اند خود را از شر سنت‌های دست و پا گیر نظیر ازدواج کودکان و ختنه زنان خلاص کنند. آن‌ها اما با این کار ریسک بزرگی را به جان خریده‌اند؛ بیم آنکه آن‌ها توسط خانواده و جوامعشان طرد شوند، همیشه همراهشان است.
 
یونیس می‌گوید: «وقتی ۹ سالم بود، پدرم بدون صحبت با من مرا به ازدواج با مردی ۷۸ ساله وادار کرد… به تبعیت از پدر به خانه‌اش رفتم و یک هفته هم با او زندگی کردم. آن مرد به من گفت در آینده زنی خانه دار خواهم شد، اما من گناهی نداشتم، چون دوست داشتم به مدرسه بروم… ولی آن مرد ۷۸ ساله با خودخواهی فراوان می‌خواست که من زن سوم او باشم. بهش گفتم که زن تو نخواهم شد؛ او هم با چوب دستی‌اش به جانم افتاد.»
 
خاطرات آن ازدواج هنوز هم یونیس را آزار می‌دهد. این مسئله را به سادگی می‌توان از حرف‌هایش فهمید.
یونیس می‌گوید: «کمی بعد از طریق اطرافیان با زنی آشنا شدم که می‌گفتند به کودکان کمک می‌کند. آن روز با پای پیاده از باراگوی راه افتادم و به مارالال رسیدم. من حتی کفش هم نداشتم… کوله‌آ مرا به پرورشگاه کودکان فرستاد… بگذارید ساده بگویم: او مرا به معنای واقعی کلمه نجات داد.»یونیس و دوستانش و تمام ۲۰۰ دختر دیگر که با شرایطی مشابه در خاک کنیا زندگی می‌کنند، خانم کوله‌آ را با نام «مامان کوله‌آ» می‌شناسند. خانواده‌های این دخترها به خاطر سرکشی آن‌ها از دستوراتشان دیگر حاضر نیستند سرپرستی آن‌ها را قبول کنند. اینجا است که مامان کوله‌آ وارد پیکار می‌شود و در نقش منجی به کمک آن دختران می‌شتابد.
 
خانم کوله‌آ خودش هم با همین سنت‌ها بزرگ شده و حالا با داسی بُرنده به مبارزه با این سنت‌ها رفته است. او می‌گوید از زمانی که به مدرسه شبانه‌روزی رفته و بعد از آن در رشته پرستاری درس خوانده، این سوال‌ها را با خود مطرح کرده که واقعا در کشورش چه می‌گذرد؟
 
خانم کوله‌آ می‌گوید: «به نظرم آمد که ما تنها مردمی هستیم که ختنه زنان را انجام می‌دهند. جوامع دیگر داخل کنیا چنین کاری را انجام نمی‌دهند. من متوجه مسائل فرهنگی شدم که از اساس مشکل دارند. بنابراین تصمیم گرفتم که دختران سرزمینم را نجات دهم.»
او کارش را در سال ۲۰۱۱ و از همان حوالی خانه‌اش شروع کرد.
 
ژوزفین در ادامه می‌گوید: «اولین بار دو دختر از خویشاوندانم را نجات دادم. یکی از آن‌ها ده سال داشت که در شرف ازدواج بود. زمانی که دختران جوان سامبورو در سن ازدواج قرار می‌گیرند، باید زیر بار ختنه هم بروند. من فهمیدم که قرار است ازواج کند، به همین خاطر به نجات او شتافتم. پس از اینکه نجاتش دادم، او را به مدرسه فرستادم.» «دو روز بعد شخصی با من تماس گرفت و گفت که یک عروسی در روستا در آستانه برگزاری است. من گفتم که آن دختر پیش من است، پس چه کسی دارد عروسی می‌کند؟! آن شخص گفت: خواهر کوچک‌تر ۷ ساله‌ی او… خانواده آن‌ها مجبور بودند این کار را کنند، چون گاوها اینجا بودند و تمام دختران باید می‌رفتند.»
 
خانم کوله‌آ با شجاعت تمام آن دختر ۷ ساله را هم نجات داد، اما کمی بعد متوجه شد که عموهایش را دستگیر کرده‌اند. دلیلش نیز این بود که ازدواج در سن پایین و ختنه زنان در سال ۲۰۱۱ در کنیا غیرقانونی شده بود. بنابراین قانون پشت سر او بود و خانم کوله‌آ در واقع داشت به شکلی ناخودآگاه با پلیس همکاری می‌کرد. البته این را هم باید گفت که هماهنگی او با قوانین جدید بدین معنا نیست که هیچ خطری او را تهدید نمی‌کند.
 
والدین و خویشاوندانِ دخترانی که او نجات می‌دهد، کمی بعد به دلیل روشن شدن جرمشان [دست داشتن در ازدواج کودکان و ختنه] دستگیر می‌شوند. به همین دلیل، بسیاری از بزرگترهای قوم سامبورو از حتی از ریخت خانم کوله‌آ هم خوششان نمی‌آید، زیرا مسبب بسیاری از مشکلاتشان را خانم کوله‌آ می‌دانند!
 
ژوزفین کوله‌آ می‌گوید: «همه به من می‌گویند که تو در بین ما بزرگ شده‌ای و باید در جبهه ما باشی، نه اینکه در جبهه مقابل ما… می‌دانم که ریسک می‌کنم، اما این مسیر را ادامه خواهم داد.»
 
همین حالا هم دخترانی هستند که از خانم کوله‌آ کمک می‌خواهند. روستاهای موقتیِ سامبورو که برای ییلاق و قشلاق در فصول مختلف بنا می‌شوند، «مانیارا» نامیده می‌شوند. مادر چند تن از این دخترانِ ساکن مانیارا از کوله‌آ درخواست کمک کرده‌اند.
 
این مانیارا که یک ماه از ساخت آن می‌گذرد، در مکانی دورافتاده در انتهای جاده‌ خاکیِ جدید قرار دارد.
 
این روستا نه برق دارد و نه آب لوله‌کشی. نزدیک‌ترین مدرسه هم کیلومتر‌ها با آن‌ها فاصله دارد، بنابراین هیچ کدام از بچه‌های این روستا نمی‌توانند به مدرسه بروند. تنها پنج درصد جمعیت قوم سامبورو تواناییِ خواندن و نوشتن دارند.
 
خانم کوله‌آ با استفاده از یک برنامه رادیویی، صدای خود را به مردم می‌رساند. مادران ساکن آن روستای دورافتاده هم توسط همین برنامه رادیویی به خانم کوله‌آ آشنا شده‌اند.
 
یکی از مادران می‌گوید: «دختر روستای ما قبلا نشان شده‌اند. مردان محلی دختران کم سن روستا را اهدای یک گردنبند تسبیحی نشان می‌کنند. کوچک‌ترین دختر دِه که نشان شده تنها هفت سال دارد… این خطر متوجه تمام دختران روستا است. دختری ۹ ساله در روستا زندگی می‌کند که بدون اطلاع خودش قرار است او را شوهر دهند. به خاطر همین است که به او می‌گویند به مدرسه برو تا زیر ازدواج اجباری نروی.»
 
یکی از اعضای طایفه دختران نوجوانِ روستا را پیش از ازدواج و برای تامین امیال جنسی مردان، خرید و فروش می‌کند. هر چه تعداد مهره‌های گردنبند آن دختر بیشتر باشد، قیمت فروش آن نیز متعاقبا بیشتر خواهد بود. زمانی هم این دختران به سن ازدواج برسند، با شخصی از یک طایفه دیگر ازدواج خواهند کرد. اگر دختری در زمان برقراری روابط جنسی با خویشاوندان در پیش از ازدواج باردار شود، او به ناچار باید جنین را سقط کند؛ اگر هم دختری صاحب بچه شده باشد، احتمال پذیرش او در طایفه دیگر بسیار کم خواهد بود.
درست است که ازدواج در سن پایین و ختنه زنان در کنیا غیرقانونی اعلام شده، اما برچیدن سنت‌های فرهنگی کاری بس دشوار است.
+80
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  خوشا به سعادت پدری که , دخترش در خانه پدری حیض نبیند ! ( مغز متفکر جهان شیعه , حضرت امام جعفر صادق )
  16
  111
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  احتراز - دورف، آلمان

  امان از جهل
  2
  77
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Hhhiran - ترافورد، انگلستان

  این نوع أزواجها در میان افاغنه خیلی رایج است.
  19
  43
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  بیدار58 - بابلسر، ایران

  چقد این قضیه برام آشناست خخخخخخخ
  8
  45
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  این که عجیب نیست ۱۴۰۰ سال پیش هم یکی این کارو کرد و بیش از یک میلیارد بشر هم هنوز مقدس اش میدانند.
  14
  100
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان

  باز هم خیلی‌ بهتر مسلمونها هستند که زنده بگور میکردند و حالا هم اسید می‌پاشند با چاقو تیکه تیکه میکنند
  5
  41
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  این ازدواج مال سالهای قبل بوده وجدید نیست
  8
  18
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  aarian - تهران، ایران

  شکم گشنه و مغز تهی ترکیب خطرناکیه. این ترکیب باعث بوجود اومدن وضع حاضر در جنگلی‌ به نام دنیای ما شده...
  0
  45
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  فدای آقا - اودنسه، دانمارک

  امون از دست شماها. با کدوم سازتون برقصیم! وقتی که گلشیفته اون لیموعمانیای کپک‌زدشو نشون میده؛ میگین مال خودشو و به کسی ربطی نداره. خوب قضیه اینجا هم فرقی نمیکنه؛ مال خودشو؛ دوست داره زودتر به آبش بزنه. شما چرا اینقدر حسودی میکنین؟
  92
  15
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  siavashomaha - ماربیا، اسپانیا

  دین لعنتی ،مخصوصاً از نوع ....که ...آن‌ دینهاست. دین هیچ گفته‌ای رو نمیتونه ثابت کنه فقط کارش خرید باورهای مردمه احمقیه که نمیخوان بدونند حقیقت رو.
  5
  31
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  تا روزیکه چنین ننگی در جهان است تمدن یک جوک......بخصوص در کشورهای اسلام زده که چون رهبران دینشان پدوفیل بوده‌اند ،،طبیعی بدون کوچکترین شرمی.
  5
  26
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  نام خانوادگی - فرانکفورت، آلمان

  [::فدای آقا - اودنسه، دانمارک::]. یک سوال دارم از تو مغز متفکر . آیا خودت حاضر هستی‌ دختر 9 ساله خودتو شهر بدی؟. اگر بگی‌ نه‌ پس حق نداری در مورد دیگران اینجور نظر بدی
  6
  32
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  فدای آقا - اودنسه، دانمارک
  [::نام خانوادگی - فرانکفورت، آلمان::]. بله؛ چرا که نه. تازه خیلی هم خوشحال میشم. چی بهتر از یه دوماد خوشتیپ پولدار. ولی باید دخترم خودش رضایت بده؛ مگر اینکه متوجه بشم که دخترم از فواید یک شوهر خوب برای خودش و یک داماد حسابی برای اولیاش رو متوجه نمیشه؛ اون موقع سعی میکنم که با تجارب خودم سر عقلش بیارم.
  16
  6
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  هرجا که نشانی ازجاپای انگلیس باشد,عاقبت مردمش همین میشود.یکی ازسیاستهای استعمار پیرانگلیس,رواج دادن خرافات و پایبند نگاهداشتن اقوام بسنتهای پوسیده قرون گذشته.هرچه ملتها احمق تر,استسمارکردن آنها,راحتر.زمانیکه انگلیس از هندوستان بیرون رفت,2000 مذهب ایجاد کرده بود.چیزی در دنیا نیست که هندوها پرستش نکنند.
  3
  8
  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.