کارلوس کروش از بزرگ ترین اشتباه زندگی خود می گوید

 سرمربی تیم ملی ایران رفتن از منچستر یونایتد را اشتباه بزرگ زندگی خود می داند.
 
خبرگزاری خبر آنلاین: الکس فرگوسن - کارلوس کروش‌؛ زوجی که منچستر‌یونایتد آنها را از یاد نمی‌برد. فرگوسن در فوتبال دنیا یک مربی دست‌نیافتنی است. تازه بعد از رفتن او از منچستر بود که همه فهمیدند فرگوسن چه بود و چه می‌کرد. خیلی از مربیان دنیا دوست دارند فرگوسن را از نزدیک ببینند و با او یک قهوه بنوشند اما کارلوس کروش سال‌ها روی نیمکت کنار دست این مربی نشست و با او و منچستر به افتخارات زیادی رسید. خیلی‌ها آرزو دارند فرگوسن را از نزدیک ببینند، چه رسد به اینکه مربی بزرگ تاریخ فوتبال، نام آنها را به زبان بیاورد و درباره‌شان حرف بزند. فرگوسن اما همیشه حرف‌های زیادی درباره کارلوس کروش دارد. او در هر موقعیتی، از روزهای خوبش با این مربی پرتغالی در منچستر می‌گوید‌؛ از قهرمانی‌هایشان و نقشه‌هایی که برای شکست تیم‌های بزرگ می‌کشیدند. تفکر فرگوسن - کروش، ختم تفکر فوتبال بود؛ دو پروفسور بزرگ که با هم مردم زیادی را در نقاط مختلف دنیا پای تلویزیون میخکوب کردند.
 
کروش معمار سیستم دفاعی منچستر بود. او نقش اصلی را در تمرینات این تیم بر عهده داشت و ستاره‌های سابق منچستر به اندازه کافی در این باره حرف زده‌اند؛ بماند که البته بعضی‌ها در ایران او را دستیار «دهم» سرالکس خواندند. در فوتبالی که دیدن تمرینات منچستر یک افتخار است و آدم‌هایش هنوز از نکات فنی تمرین لورکوزن بعد از 15 سال می‌گویند، بی‌شک باید از کروش و تجربیاتش استفاده بهتری کرد. علیرضا منصوریان سرمربی نفت تهران، یک بار تعریف می‌کرد: «به کروش گفتم می‌خواهم به تمرین منچستر بروم، ممکن است برایم جور کنی؟ مکثی کرد و گفت... من خود منچستر هستم، می‌خواهی به انگلیس بروی؟» بعد از رفتن کروش و بعد از خداحافظی فرگوسن، دیگر آن منچستر تکرار نشد و تیم فعلی فقط سایه‌ای از آن ابرقدرت فوتبال اروپاست. در این سال‌ها، هر بار سراغ کارلوش کروش رفتیم تا درباره روزهای شیرین کنار منچستر و فرگوسن حرف بزند، هر بار فرار کرد.
 
فرگوسن که در کتاب اول خود به خاطراتی از کروش و حتی برخورد او با بعضی از ستاره‌های منچستر اشاره کرده بود، در دومین کتاب خود هم از مربی پرتغالی نوشت. او که یک بار در مصاحبه‌ای گفته بود «بعد از من کروش شایسته‌ترین ‌فرد برای سرمربیگری منچستر‌یونایتد است»، در این کتاب هم بار دیگر از شایستگی او برای نشستن روی نیمکت شیاطین سرخ گفت. این تعریف و تمجیدها بهانه‌ای بود تا بعد از بازی ایران و ژاپن، در حالی که کارلوس کروش قصد داشت سوار ماشینش شود، دقایقی با او در این باره حرف بزنیم. کروش حرف‌هایی زد که بی‌شک می‌تواند در سطح جهانی هم بازخورد زیادی داشته باشد. او سال 2008 از منچستر به تیم ‌ملی پرتغال رفت. او این تیم را به جام ‌جهانی‌ 2010 برد اما پس از شکست مقابل اسپانیا از رسیدن به نیمه‌نهایی بازماند. در راه یورو 2012، همکاری کروش با تیم ‌ملی پرتغال دستخوش حوادث زیادی شد. ماجرای تست دوپینگ در ساعت 7 صبح و اختلافی که بین کروش و مأموران مبارزه با دوپینگ و سپس فدراسیون فوتبال پرتغال به وجود آمد، در نهایت به همکاری‌‌اش با تیم‌ ملی این کشور پایان داد. کروش در این گفت‌وگوی کوتاه با خبر آنلاین نشان می‌دهد تا چه اندازه از آن همکاری پشیمان است.
 آقای کروش، فرگوسن در کتاب دوم خود دوباره به تعریف و تمجید از شما پرداخته و در بخشی از آن نوشته است همچنان شما شایسته‌ترین ‌فرد برای سرمربیگری منچستر‌یونایتد هستید.بله، فرگوسن این حرف را زده است. تنها می‌توانم بگویم این یک افتخار بزرگ برای من است. وقتی فردی مثل فرگوسن از شما تعریف می‌کند... تنها می‌توانم بگویم افتخار می‌کنم.
 سال‌های درخشانی کنار او داشتید. همواره از شما به نیکی یاد می‌کند. درباره آن سال‌های درخشان صحبت می‌کنید؟افتخار من این بود که کنار فرگوسن حضور داشتم. خیلی سخت است که بخواهم توضیح بدهم چقدر مایه افتخارم بود اما توانستم از او درس یاد بگیرم و در باشگاه بزرگی مثل منچستر‌یونایتد حضور داشته باشم.
 آیا ممکن است یک روز شما روی نیمکت منچستر‌یونایتد بنشینید؟ اصلاً چنین آرزویی را در سر دارید؟باید یک اعتراف کنم؛ بزرگ‌ترین اشتباه عمرم، ترک منچستر‌یونایتد و حضور در تیم ‌ملی پرتغال بود.
 واقعاً؟ چرا؟به دلیل مسائل شخصی.
نمی‌خواهید این مسائل را باز کنید؟نه. تنها می‌توانم بگویم در آن برهه، تیم‌ ملی پرتغال استحقاق این تصمیم من را نداشت. در آن لحظه نباید چنین تصمیمی می‌گرفتم.
سؤال‌مان را دوباره می‌پرسیم؛ آیا ممکن است یک روز کارلوس کروش به نیمکت منچستر برسد؟مطمئناً کنار سر الکس فرگوسن بودن و لذت بردن از این دوستی عمیق و خوب با او و خانواده‌‌اش، برای من یک افتخار بزرگ است. یقیناً از این رابطه لذت می‌برم!
ولی سؤال‌مان را جواب ندادید!لبخند (در این لحظه موجی از هواداران به کروش می‌رسند تا با او عکس یادگاری بگیرند. پس از آن دیگر سرمربی در دسترس نیست‌).
+46
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.