هواپیمایی هنگ‌کنگ به خاطر هشدارهای موشکی پرواز بر فراز ایران را قطع کرد

کاتای پاسیفیک پیشتر پرواز هواپیماهایش را از آسمان عراق، افغانستان، اوکراین و سوریه متوقف کرده بود.خطوط هوایی کاتای پاسیفیک، بزرگ‌ترین شرکت هوایی هنگ کنگ، روز چهارشنبه اعلام کرد که پس از هشدارهای آژانس امنیت هوانوردی اروپا در مورد موشک‌های روسی که به سوی خاک سوریه شلیک می‌شوند، پرواز بر فراز خاک ایران را متوقف کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، تصمیم این شرکت هوایی برای تغییر مسیر پروازهای خود به خاطر تشدید حملات نظامی روسیه به مواضع شورشیان در خاک سوریه اتخاذ شده است. روسیه از روز ۳۰ سپتامبر شلیک موشک از عرشه کشتی‌های خود در دریای خزر به سوی مواضع گروه «خلافت اسلامی» را آغاز کرد.
 
خطوط هوایی کاتای پاسیفیک روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت: «با توجه به شرایط منطقه ما پروازهای خود بر فراز ایران و دریای خزر را تا اطلاع ثانوی متوقف کرده‌ایم. بررسی وضعیت و ارزیابی از شرایط را به طور روزانه ادامه خواهیم داد».
 
آژانس امنیت هوانوردی اروپا هفته گذشته به خاطر شلیک موشک‌های دوربرد روسیه از دریای خزر به سوی مواضع شورشیان در خاک سوریه یک گزارش ایمنی جدید برای تمام خطوط هوایی جهان منتشر کرد.
 
در این گزارش قید شده که موشک‌های روسیه در ارتفاعی پایین‌تر از مسیرهای پرواز بین‌الملی و از حریم هوایی ایران و عراق عبور می‌کنند.
کاتای پاسیفیک در بیانیه خود افزوده که بر اساس سیاست بلندمدت این شرکت هواپیماهای آن هیچ وقت از آسمان کشورهای عراق، افغانستان، اوکراین و سوریه عبور نمی‌کنند.
 
آژانس امنیت هوانوردی اروپا هفته پیش و همزمان با انتشار گزارش ایمنی جدید خود اعلام کرد که به شرکت‌های هوایی هیچ توصیه ویژه‌ای نکرده است. شرکت هوایی ایر فرانس نیز اوایل هفته جاری اعلام کرد که پس از هشدار اخیر آژانس در مورد پرواز بر فراز ایران و دریای خزر اقدامات ویژه‌ای به کار خواهد بست.
 
پس از سقوط یک هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی که سال گذشته بر اثر اصابت یک موشک در مناطق جنگی شرق اوکراین روی داد، شرکت‌های هوایی در مورد پرواز بر فراز مناطق جنگی احتیاط بیشتری می‌کنند.
 
دو سوم از ۲۹۸ سرنشین این هواپیما که کشته شدند شهروندان هلند بودند.
گزارشی که در روزهای اخیر توسط اداره ایمنی هلند منتشر شد تاکید کرد که این هواپیما به وسیله یک موشک زمین به هوای «بوک» منهدم شده که از مناطق تحت کنترل شورشیان مورد حمایت روسیه شلیک شده است.
+47
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.