روحانی به مخالفان توافق اتمی: با برداشتن تحریم‌ها دکان شما کساد نمی‌شود

رییس‌جمهوری ایران، تصویب کلیات طرح اجرای توافق هسته‌ای (برجام) را در مجلس، اقدامی «تاریخی» خواند که باید سبب انسجام مردم شود. او در عین حال خطاب به مخالفان این توافق گفت: «ناراحت نباشند، دکان آنها هم کساد نمی‌شود».
 
حسن روحانی روز دوشنبه، ۱۹ مهر، یک روز پس از تصویب کلیات این طرح، در سفرش به شهرستان ساری در استان مازندران، بدون اشاره مستقیم به مجادلات شدید موافقان و مخالفان توافق هسته‌ای در جریان بررسی کلیات آن در مجلس، جمهوری اسلامی را کشوری معرفی کرد که در قانون اساسی آن «مسیر دمکراسی» را در پیش گرفته و در «همه موارد آنچه اکثریت مردم» می‌گویند، رعایت می‌شود اما حقوق اقلیت هم محفوظ است.
 
 او افزود که انتقاد به برجام اشکالی ندارد، «ولی نظر اکثریت مردم ملاک است».
 
طرح یک‌فوریتی موسوم به«اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام» روز یکشنبه با ۱۳۹ رای موافق و ۱۰۰ رای مخالف از مجموع آراء ۲۵۳ نماینده حاضر در جلسه علنی تصویب شد. قرار است جزئیات آن روز سه‌شنبه، فردا، به بحث گذاشته شود و پس از تصویب، باید به تایید شورای نگهبان برسد.
 
 مخالفان این طرح در جلسه روز یکشنبه، علی لاریجانی، رییس مجلس را به تهیه این طرح و جایگزین کردن آن به جای گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام، متهم و حملات شدیدی را متوجه او کردند.
 
آقای لاریجانی در پاسخ با رد این اتهام، گفت که رهبری از طرح اجرای برجام «مطلع» بوده و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی هم آن را تایید کرده است.
 
روز یکشنبه علی اکبر صالحی و محمد جواد ظریف، رییس سازمان انرژی اتمی و وزیر خارجه ایران از جانب دولت برای دفاع از این طرح در مجلس حاضر شده بودند. آقای صالحی در سخنانش از تهدید خود به مرگ از سوی برخی از نمایندگان گفت.
 
به گزارش خبرگزاری‌های ایران، روح‌الله حسینیان، نماینده عضو جبهه پایداری و مخالف توافق هسته‌ای فرد تهدید کننده بوده است. ایرنا روز دوشنبه گزارش داده که آقای حسینیان پس از تنش‌های روز یکشنبه مجلس، به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شده است.
رییس جمهوری ایران در سخنان روز دوشنبه خود در پاسخ به مخالفان که دولت او را متهم می‌کنند که به خاطر نزدیک شدن به غرب به دنبال مذاکره با آنها بوده،گفت که به خاطر منافع ملی و مصالح اقتصادی کشور مذاکره کرده‌اند و او نمی‌توانست اجازه دهد به علت تحریم‌ها برای هر جنسی که وارد کشور می‌شد و می‌شود ۱۵ تا ۲۰ درصد اضافه از جیب مردم پرداخت شود و  «هیچ کس حق ندارد از جیب مردم شعار دهد».
 
به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسن روحانی بار دیگر با تقدیر از تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران، رسیدن به توافق را که به گفته او، باعث شده ایران «با استدلال و بدون جنگ از زیر فصل هفتم منشور سازمان ملل خارج و قطعنامه‌های شورای امنیت برای تحریم ایران ملغی شود» را پیروزی «غرورآفرین» خواند.
 
حسن روحانی پیش از این هم بارها مخالفان توافق هسته‌ای را کسانی خوانده بود که نگران منافع خود و «کساد شدن دکان‌شان هستند».
او روز دوشنبه با بیان اینکه «اکنون در شرایط پساتحریم هستیم»، خواستار وحدت در کشور شد و گفت که برجام باید «سکویی برای جهش اقتصادی» باشد و در ماه‌های آینده با رفع تحریم‌ها، شاهد «رونق پایدار» اقتصادی در کشور خواهیم بود.
 
رییس جمهوری ایران وعده داد که دولتش تا پایان هفته جاری بسته‌ای ارائه خواهد داد که «در شش ماهه دوم تحرکی قابل ملاحظه در اقتصاد به وجود خواهد آورد».
 
آقای روحانی در سخنانش همچنین بار دیگر بدون نام بردن از عربستان سعودی، این کشور را متهم کرد که در پشت سقوط قیمت نفت در بازار جهانی بوده، ولی اکنون خود نیز گرفتار عواقب آن شده است.
 
او افزود در حالی که با وجود مشکلات اقتصادی تورم در ایران کاهش یافته، «تورم امسال یکی از کشورهای نفت‌خیز، سه برابر سال‌های قبل شد».
+67
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  simairani - کاشان، ایران

  نه بابا کی‌ یک هم چین احتمالی‌ رو داد؟ تا شماها سر کارید بچاپ بچاپ و بدزد بدزد ادامه داره.
  4
  42
  دوشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  وقتی‌ آهنگ خر کن رنگ سیاه-خامنه....به پایان می‌رسد-آهنگ خر کن بنفش نواخته میشود!!
  1
  10
  دوشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  Mammal - لندن، انگلستان
  مثل دوران صدر اسلام که با قول تقسیم غنأئم جنگی، طلا، کنیز و زمین و غیر سرباز جمع میکردند و به کشور‌ها و قومهای دیگر حمله میکردند، اینها هم به راحتی‌ جلوی دوربین میگویند که حقتان را میدهیم، فقط با ما باشید
  0
  11
  دوشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  amonbede - تهران، ایران
  از اول هم مردم میدنستند بعد از توافق خبری نیست ... باز همین آش و همین کاسه
  0
  15
  دوشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.