عفو بین‌الملل می‌گوید آتنا فرقدانی وادار به 'آزمایش بکارت' شده است

عفو بین‌الملل می‌گوید یادداشتی از آتنا فرقدانی دریافت کرده‌ که نشان می‌دهد از او آزمایش بکارت گرفته اندسازمان عفو بین‌الملل می‌گوید آتنا فرقدانی کارتونیست ایرانی پیش از برگزاری دادگاهش به اتهام "رابطه نامشروع" مجبور به انجام "آزمایش بکارت" شده است.
 
خانم فرقدانی به گفته خانواده‌اش به دلیل "دست دادن" با وکیلش به "رابطه نامشروع" متهم شده و این سازمان اتهام او را نمونه دیگری از خشونت علیه زنان در ایران دانسته است.
 
هفته گذشته آتنا فرقدانی و وکیلش محمد مقیمی در دادگاهی غیرعلنی در تهران به اتهام "رابطه نامشروع غیر زنا و عمل خلاف عفت" محاکمه شده‌اند.
 
مادر این کارتونیست می‌گوید دخترش به دلیل "دست دادن با وکیلش" به این جرم متهم شده است.
اکنون عفو بین‌الملل می‌گوید در یادداشتی از آتنا فرقدانی که به بیرون از زندان درز کرده و این سازمان آن دیده است موضوع انجام "آزمایش بکارت" تایید شده است.
 
بر اساس بیانیه این سازمان، خانم فرقدانی در این یادداشت نوشته است که ماموران قوه قضاییه او را دوازدهم اوت (۲۱ مرداد) به یک مرکز بهداشتی خارج از زندان برده‌اند و ناچارش کرده‌اند به خاطر انجام تحقیقات در مورد پرونده‌اش این آزمایش را انجام دهد.
 
پیشتر عشرت اردستانی مادر خانم فرقدانی و محمد مقیمی وکیل او در گفتگو با نشریه اینترنتی روزآنلاین، خبر انجام آزمایش بکارت از او را تکذیب کرده و گفته بودند چنین چیزی واقعیت ندارد.
 
اکنون عفو بین‌الملل می‌گوید یادداشتی از او دریافت کرده‌اند که نشان می‌دهد چنین آزمایشی انجام شده است.
سعید بومدوحا، معاون مدیر عفو بین الملل در امور خاورمیانه و شمال آفریقا در این بیانیه گفته است "این شوکه کننده است که علاوه بر محکومیت "مضحک" آتنا فرقدانی به "جرم" دست دادن با وکیلش، اکنون مقام‌های ایرانی او را مجبور کرده‌اند که به "آزمایش بکارت و حاملگی" تن بدهد."
 
آقای بومدوحا گفته است مقامات قضایى ایران با سوءاستفاده از "بدنامى آمیخته به تبعیض و خشونت جنسیتى" که در این اقدام نهفته به دنبال تحقیر، آزار و مجازات خانم فرقدانی بوده‌اند.
 
آتنا فرقدانی هنرمند نقاش و کارتونیست منتقد، فارغ التحصیل رشته نقاشی از دانشگاه الزهرا است.
آتنا فرقدانی به خاطر کشیدن طرحی از نمایندگان مجلس از ادامه تحصیل منع شداو به خاطر کشیدن طرحی از نمایندگان مجلس از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد منع شد و به زندان محکوم شد.
دلیل زندانی شدن او کشیدن و انتشار کارتونی است که در آن به طرح پیشنهادی مجلس ایران برای محدود کردن حق کنترل موالید و حقوق زنان اعتراض شده است.
 
آتنا فرقدانی در سال ۹۳ هم پس از یک دوره کوتاه بازداشت، با انتشار ویدیویی به شرح دوران بازداشت خود پرداخت و از جمله گفت ماموران زن در بازرسی بدنی او را برهنه کرده و برخورد خشنی با او داشته‌اند.
 
خانم فرقدانی پس از انتشار این ویدئو به دادگاه انقلاب احضار شد که به گفته نزدیکانش در آنجا یک مامور زن و یک مامور مرد او را کتک زدند و به زندان قرچک ورامین فرستادند.
 
این کارتونیست در خرداد ماه ۱۳۹۴ به حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی، به اتهام "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی" ایران، "فعالیت تبلیغی علیه نظام" جمهوری اسلامی و "توهین به رهبری، رئیس جمهور، نمایندگان مجلس و ماموران بند ۲ الف سپاه در حین بازجویی‌اش" به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم کرد.
 
در ماه سپتامبر (مرداد ماه) شبکه‌ بین‌المللی مدافع حقوق کاریکاتوریست‌، جایزه‌ شجاعت در کشیدن کاریکاتور را به آتنا فرقدانی اهدا کردند.
+115
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  نظامیکه اقتدارش بستگی به این مسائل داره اونوقت برای دنیا شاخ و شونه می کشه و یه سری مزدوران داخلی و خارجیش هم فکر می کنن دنیا از اینا ترس داره. الانم با حماتیهای روسیه فکر کردن فاتح تمام دنیا شدن. ملت هم اصلا خبر ندارن این روسا از دشمنان ایران بوده و هستن. ننگ بر اخوندکها و مزدوران داخلی و خارجی این نظام عقب گرا.
  2
  59
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  آریان هامبورگ - هامبورگ، آلمان

  از نگاه اینها و مخصوصا از نگاه اسلام، دست دادن به نامحرم هم میتواند پرده ی بکارت را پاره کند. آخه از نگاه این وحشی های قرون وسطایی، همه چیز به پائین تنه ختم میشود
  3
  58
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  whatever - کپنهاگ ، دانمارک

  آخه دیگه از کله ی این الاغ های ولایت فقیهی که به روی خود نام "قاضی" گذشته اند چیزی از این بهتر در میآید؟
  1
  49
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  اصحاب کهف - بروکسل، بلژیک

  این آتنای بیچاره هم بد گیر اینا افتاده...در این شرایط با این حمایت قاطع که مردم ما می‌کنن!! کار سیاسی به این نحو اشتباهه فقط خودت رو گرفتار میکنی‌.
  2
  48
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  simairani - کاشان، ایران

  یعنی‌ واقعاً وقتی‌ فکر میکنی‌ که رژیم پستی و رذالت رو به حدش رسونده و از این بالاتر نمیشه یک شاهکاره دیگه رو میکنه اینها واقعاً شرف رو خوردن و بقیه چیزها رو بالا آوردن.
  1
  36
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ANTI-JAHL - هامبورگ، آلمان

  وای بر ما که در خوابیم
  2
  38
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  خداناباور - هامبورگ، آلمان

  متاسفم برای ایران و ایرانی که به خاطر حماقت و ندانم کاریها وترسو بودن باید اینچین دولتی بر آنها حکومت کنه که به این حد جوانان وطن رو پر پر کنه.ایرانی خودشو خیلی دست بالا میگیره و از همه ملتها برتر میدونه ولی ملت ایران تنها در یک چیز در دنیا سر آمده و اون هم حماقت و ترسو بودن و بی لیاقتیه . از ایرانی بودنم ننگ دارم .حالا هرچی دلتون میخواد فوش بدین.
  6
  37
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  چگونه است که یک مرد مسلمان صد زن و دختر را آزمایش جنسی‌ می‌کند زیر نام صیغه در شیعه و متعه در سنی!!!..و زن باید به آزمایش بکارت تن در دهد؟؟؟ مرگ بر شما و قوانین دینی شما!!
  6
  44
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  aarian - تهران، ایران

  آتنا ی عزیز تنها جرم تو استعداد درخشان و روشنی در سرزمین تاریکیهاست. به امید نجات هر چه زودتر تو از چنگال صاحبان تاریکی‌.
  1
  44
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کیوان م - تهران، ایران

  توهین به رهبری؟؟؟ توهین به نمایندگان مجلس؟؟؟؟ و ،،،،این دختر شجاع ،حقیقت رو گفته و به تصویر کشونده ،کدوم یکی‌ از این نمایندگان طویله علی‌ چلاق سواد دارن؟؟؟ خر گاو الاغ از این دزدان طویله بیشتر می‌فهمند ،علی‌ چلاق هم یک بنگی بی‌ سواد ۲ زاری هست ،دیگه چرا توهین؟؟ هر چی‌ که گفته حقیقت محض هست باید به این دختر شیر دل‌ جایزه هم داده بشه .
  0
  48
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  عموعقلی - پاریس، فرانسه
  دکارت کفته است یکی از بدبختیهای بشر این است که بکارت جزو فضایلش شده
  3
  18
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان

  خوب درست نقاشی کرده دیگه اینجا طویله رهبری مجلس که نیست در مدت این سی‌ و شش سال یک قانون که به نفع مردم باشد وضع نشده تمام قوانین‌ای که اجرا کردند همش به ضرر مردم بوده خر و گاو و خوک دزدی نمیکنند بخاطر ویلا ساختن جنگل‌ها را آتش نمی‌زنند زمین‌های کشاورزی را غصب نمیکنند و ....تا بی‌نهایت
  0
  20
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  siavashomaha - ماربیا، اسپانیا

  خاک بر سرشون که از هر چیزی می‌ترسند.
  0
  21
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  bulgaria - اندن، بلژیک

  حالا که یک نفر پیدا شده تا تصویر واقعی شماها را ترسیم کند بجای اینکه او را اذیت کنید از او خواهش کنید تصویر اجدادتان را هم ترسیم کند، آخه اگر شماها حیوان نبودید که اینچنین نمی‌کردید با ایران و ایرانی‌
  1
  22
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  از جون این دختر مبارز چی‌ میخوان.? در ضمن بکارت ایران زمین ۱۴۰۰ ساله که به باد رفته.!!
  1
  27
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  روزی که می خواستند پری بلنده را به جرم فاحشه گری اعدام کنند او گفت من فاحشه نیستم شما هستید که ذهن فاحشه دارید همین حرف او امروز هم درباره آتنا صدق می کنه
  5
  18
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  baba bekheyal - اسپارت، ایران
  ۱۵۰۰ ساله که پرده جم میکند، پاره میکنید و میدو زید، اضافه میکنید، مال فکو فامیل خودتون که پرده زد گلوله مزنید. ده‌‌‌ بخیال دیگه؟
  2
  9
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.