آغاز بررسی «اقدام ایران در اجرای برجام» با حضور ظریف در مجلس

نمایندگان مجلس ایران بررسی «اقدام متناسب ایران در اجرای برنامه جامع اقدام مشترک» را که با یک فوریت در دستور کار قرار گرفته بود، با حضور وزیر خارجه ایران آغاز کردند.
 
صبح روز یک‌شنبه ۱۹ مهر ماه، این طرح با ۱۳۳ رای موافق در اولویت کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
 
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه و عباس عراقچی از دیگر مذاکره‌کنندگان ارشد ایران در مورد برنامه اتمی، در روند بررسی گزارش مجلس شرکت کرده‌اند.
 
یک فوریت طرح مربوط به برجام، ۱۲ مهر ماه به تصویب رسیده بود. این طرح یک‌فوریتی به بررسی آنچه «اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران در مورد اجرای برنامه جامع اقدام مشترک» توصیف شده، می‌پردازد.
 
گزارش کمیسیون مجلس ایران در مورد توافق اتمی، با واکنش‌های گوناگونی روبه‌رو شده است.
این گزارش به طور عمده لحنی انتقادی دارد. اما گروهی از نمایندگان که خود عضو کمیسیون بوده‌اند، آن را «یک‌سونگر» توصیف کرده و گفته‌اند که «منطبق بر منافع ملی نبوده» و آثار مثبت توافق اتمی وین را «نادیده گرفته است».
 
علاءالدین بروجردی، منصور حقیقت‌پور، غلامرضا تاجگردون، مسعود پزشکیان و عباسعلی منصوری آرانی، در بیانیه‌ای گفته‌ بودند: گزارش نهایی که درصحن مجلس قرائت شد «براساس گفتمانی بود که از ابتدا مخالف برجام بود».
 
در جلسه ۱۹ مهر ماه، مخالفان «برجام» بار دیگر به آن تاخته‌اند. مهرداد بذرپاش، از نمایندگان اصول‌گرای مجلس می‌گوید با اجرای آن تنها تحریم‌های محدودی علیه ایران رفع خواهد شد. این نماینده مجلس شورای اسلامی معتقد است «فعالان اقتصادی آمریکا اجازه نخواهند داد [تحریم‌ها] برداشته شود.»
 
روند رفع تحریم‌های ایران در روزی که به «روز اجرا» موسوم است در چهارچوب توافق اتمی ۲۳ تیر ماه صورت خواهد گرفت.
بنا بر توافق ایران و شش قدرت جهانی، پس از آنکه محدودیت‌های توافق‌شده در مورد برنامه اتمی در ایران آغاز شود و در پی راستی‌آزمایی‌ها و بازرسی‌های اولیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تحریم‌های مربوط به برنامه اتمی ایران لغو می‌شوند.
 
حمید رسایی از دیگر مخالفان برجام نیز می‌گوید این موافقت‌نامه باید به صورت لایحه از طرف دولت برای تصویب به مجلس ارائه شود.
دولت ایران پیشتر با ارائه لایحه مخالفت کرده و گفته بود در آن صورت اجرای این توافق‌نامه، به صورت قانون در می‌آید.
 
مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری ایران که در مجلس حضور دارد، نیز گفته است تمام وزیران دولت حسن روحانی با توافق اتمی موافق هستند.
 
یک عضو اسبق تیم مذاکره اتمی ایران، به تازگی گفته است به دلیل بررسی توافق اتمی در مجلس و تأخیر در اجرای آن «حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیون دلار» هزینه به کشور «تحمیل شده است».
+16
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  جام زهر اتمی نه برجام یا هر چیز دیگه برای یاداوری هزینه ها و نکبتی که سر ملت اوردن و در نهایت برگشتن به 12 سال قبل.
  0
  6
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.