۱۵ برند آبلیموی غیراستاندارد توقیف شد (+اسامی برندها)

رییس سازمان ملی استاندارد از توقیف 15 برند آبلیموی غیراستاندارد در مهر امسال خبر داد.
 
به گزارش عصر ایران نیره پیروزبخت در نشست خبری به مناسبت هفته جهانی استاندارد گفت: براساس مشاهده بازرسان استاندارد، آبلیموهای تولیدی با برندهای"هم‌نوش"، "رازقی"، "زیبنده"، "ترشمزه"، "سپنتا"، "بهینه‌نوش"، "هرمود"، "می‌گلی"، "خزر"، "ناجی"، "چینوت"، "شط"، "حاسب"، "دست‌چین" و یک برند دیگر، غیراستاندار شناسایی شده‌اند.
 
وی با بیان این‌که تاکنون چهار بار استاندارد آبلیمو تغییر کرده و هربار سختگیرانه‌تر شده است، اظهار کرد: افرادی که می‌خواهند تخلف کنند پس از مدتی راه گریز از کنترل‌ها را پیدا می‌کنند و به همین دلیل ما مجبوریم که استاندارد‌ها را تغییر دهیم.
 
به گزارش ایسنا رییس سازمان ملی استاندارد با اشاره به طرح پژوهش اصالت‌سنجی مواد غذایی در این سازمان گفت: قصد داریم وارد روش‌های نوین اصالت‌سنجی شویم و دستگاه‌های مربوط به آن را پیدا کرده‌ایم که در این صورت دیگر امکان تخلف برای متخلفان ایجاد نمی‌شود.توضیح درباره اختلاف‌نظر استاندارد و وزارت بهداشت درباره آب آشامیدنی "دماوند"
 
پیروزبخت همچنین درباره‌ اختلاف ایجاد شده بین سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت درباره کیفیت آب آشامیدنی دماوند اظهار کرد: من نمی‌خواهم وارد درگیری شوم و تاکنون نیز هماهنگی‌هایی با وزارت بهداشت در این مورد داشته‌ایم اما به طور کلی وزارت بهداشت مسئول تغذیه بهداشتی مردم و سازمان استاندارد مسئول استاندارد‌های مرتبط با این مواد است.
 
وی افزود: به موجب قانون استاندارد و تکلیفی که مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی برعهده ما گذاشته اند، ناظر بر همه تولیدات داخلی هستیم؛ بنابراین وزارتخانه‌های اجرایی باید کار خود را انجام دهند و ما نیز نظارت کنیم؛ اگر مواردی از سوی وزارت بهداشت گفته شده نافی نظارت ما نیست.
 
وی درباره اختلاف بین استاندارد‌های سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت افزود: از نظر ما استاندارد فقط یک استاندارد است مشکل این است که در سطح کلان از الگوهای مختلف استفاده می‌شود. در عین حال الگوی ما سازمان بین‌المللی استاندارد است و این امر ضرورت دارد که در دوران پساتحریم با توجه به مباحث سازمان تجارت جهانی باید استاندارد‌ها را با همه مجامع یکسان کنیم.
 
رییس سازمان ملی استاندارد با بیان این‌که اگر قرار است سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها ضوابطی را خارج از استاندارد مطرح کنند دو راه وجود دارد، اظهار کرد: اگر سازمانی صلاح ببیند که با توجه به شرایط کشور نیاز است قاعده‌ای به استاندارد اضافه شود یا باید به ما اعلام کنند که در کمیته فنی به بحث گذاشته شود یا این‌که در مورد برخی از ضوابط آنها را در چارچوب ضوابط فنی خود اعلام کنند.
 
به گفته وی فاکتوری که وزارت بهداشت آن را در ضوابط فنی خود برای آب‌های آشامیدنی قرار داده باید در استاندارد می‌آمد نه ضوابط فنی.
رییس سازمان ملی استاندارد با بیان این‌که در دنیا استاندارد‌ها حرف اول را می‌زنند، گفت: در اروپا زمانی که سازمان استاندارد اظهارنظر کند هیچ مرجعی روی آن حرفی نمی‌زند. از سوی دیگر استاندارد‌های ما نیز استاندارد‌های روز دنیاست و مردم نیز باید به آن اعتماد کنند.
آخرین خبرها از گزارش کیفیت بنزین
پیروزبخت در ادامه درباره‌ گزارش کیفیت بنزین گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در مرحله اول بنزین توزیعی در هشت شهر اصلی کشور مورد بررسی قرار گرفته که ابهامی که در این زمینه برای ما وجود دارد، این است که بنزین هر جایگاه از کدام پالایشگاه تامین شده است.
 
رییس سازمان ملی استاندارد ادامه داد: در این هشت شهر شناسایی پالایشگاه ها را براساس تفاهم‌نامه با وزارت نفت انجام داده‌ایم تا بتوانیم با نمونه‌برداری از پالایشگاه‌ها کیفیت بنزین‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.
 
وی با بیان این‌که برای ما شناسایی منبع ورودی بنزین به مراکز توزیع بسیار مهم است، گفت: پس از انجام بررسی‌ها از پالایشگاه‌های مختلف نتایج آن را اعلام خواهیم کرد.
 
پیروزبخت همچنین درباره‌ جعل علامت استاندارد و گرید انرژی توسط برخی از تولید‌کنندگان افزود: در بسیاری از برندها جعل علامت استاندارد داشتیم که این موضوع در اجاق گاز و کولر آبی نیز اتفاق افتاده است.
 
رییس سازمان ملی استاندارد درباره تخلف یخچال فریزرهای یک برند معروف لوازم خانگی ادامه داد: یخچال فریزرهای تولیدی این برند که در واحد تولیدی مستقر در کیلومتر 14 جاده مخصوص تولید شده براساس نظر ما غیراستاندارد است، چرا که علامت استاندارد و برچسب مصرف انرژی را از ما دریافت نکرده است.
 
وی تصریح کرد: اگر تولیدی براساس استاندارد با کیفیت‌های مورد نظر انجام گیرد، قطعا علامت استاندارد را دریافت می‌کند؛ بنابراین زمانی که یک تولید‌کننده برای دریافت علامت استاندارد مراجعه نکند، یعنی محصولش با مشکل همراه است.
پیروزبخت گفت: حتی اگر تولیدات این شرکت نیز مشکلی نداشته باشد، با توجه به این‌که بدون علامت استاندارد داخلی اقدام به تولید کرده است، مصداق تخلف است.
رتبه 27 استاندارد ایران در جهان
رییس سازمان ملی استاندارد همچنین فعالیت‌های سازمان را در دو زمینه داخلی و بین‌المللی برشمرد و اظهار کرد: ما در حوزه بین‌المللی موفق شدیم در دو سال فعالیت دولت یازدهم رتبه استاندارد ایران را در بین 163 کشور از 31 به 27 ارتقاء دهیم و همچنین رشد 50 درصدی مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی، پاسخگویی و اظهارنظر در همه استاندارد‌ها را داشته‌ایم.
 
وی با بیان این‌که در حال حاضر سازمان استاندارد ایران مسئول کمیته تدوین استاندارد‌های غذایی و کشاورزی در بین 18 کشور خاور نزدیک است، گفت: هفت دبیرخانه تدوین استاندارد‌های بین‌المللی توسط ایران مدیریت می‌شود و مسئولیت 14 گروه کالایی بین‌المللی ایزو را در اختیار داریم.
 
رییس سازمان ملی استاندارد با بیان این‌که مخزن CNG بیش از 20 هزار و 500 خودروی دولتی را بازرسی کردیم، اظهار کرد: تمامی این کارها به صورت داوطلبانه و با منابع خودمان بوده است.
 
وی همچنین با اشاره به توقیف حدود 11 هزار و 340 مورد کالا در یکسال اخیر افزود: 240 مورد کشف جعل علامت استاندارد، 410 مورد جعل علامت برچسب مصرف انرژی و 1340 مورد اعلام جرم و ارجاع به مراجع قضایی درباره واحد‌های متخلف انجام گرفته است.
 
به گفته پیروزبخت سازمان ملی استاندارد مذاکره‌هایی را با کشورهای اروپایی برای امضای تفاهم‌نامه از جمله مراکز اندازه‌شناسی آلمان، هلند، ترکیه و ... انجام شده است که تا هفته‌های آینده برخی از آنها منجر به امضای تفاهم‌نامه می‌شود.
 
رییس سازمان ملی استاندارد با بیان این‌که در طرح‌های پژوهشی خود طرح ارتقای استاندارد‌های برچسب مصرف انرژی را در کولر آبی و یخچال فریز داریم، ادامه داد: بحث ایمنی مواد غذایی مانند اسید‌های چرب و پایش میزان آفت‌کش‌ها در این محصولات نیز به عنوان یکی دیگر از طرح‌های پژوهشی این سازمان است.
+45
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  دایره مینا - پوزنان ، لهستان

  و اما . و اما آن "یک برند دیگر" همانی نیست که در حال لابی کردن برای پرداخت حق الوکاله - شما بخوان رشوه !- است ?!
  3
  38
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  چون آزادی در این کشور بیداد میکنه,انتخاب برند پانزدهمی را به عهده مردم گذاشت.خب, من میگم یک ویک
  2
  14
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  دایره مینا - پوزنان ، لهستان
  [::senator x - تهران، ایران::]. اگر محصولات یک ویک را می گویید باید بگویم که احتمالا صحیح نیست چرا که گروهی از دست اندرکاران این صنعت را رامبد جوان به برنامه اش-خندوانه- دعوت کرده و امشب میهمان برنامه او - + فردوسی پور - هم خواهند بود !
  2
  1
  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.