احتمال تعلیق سه ماهه سپ بلاتر از ریاست فیفا

شاخه تحقیقات کمیته اخلاقی فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا، پیشنهاد کرده است که سپ بلاتر، رئیس فیفا به مدت سه ماه از سمتش برکنار شود.
 
این درخواست در پی ایراد اتهام به آقای بلاتر توسط دادستانی سوئیس مطرح شده است.
هانس یواخیم اکرت، رئیس شاخه قضایی کمیته اخلاقی فیفا قرار است فردا تصمیم نهایی در مورد برکناری موقت آقای بلاتر را اعلام کند.
آقای بلاتر متهم است قراردادی را امضا کرده که منافع فیفا در آن رعایت نشده و "پرداختی ناموجه" به میشل پلاتینی ۶۰ ساله داشته است.
رئیس ۷۹ ساله فیفا از سوی مقامات قضایی سوئیس به اتهام ضعف مدیریت بازپرسی شده است.
 
کلوس استولکه، مشاور رئیس فیفا به بی‌بی‌سی گفت که موضوع درخواست برکناری موقت بعد از ظهر امروز به آقای بلاتر اطلاع داده شده: "او آرام است. به یاد داشته باشید که او موسس و پدر کمیته اخلاقی است."
'اتهام بی سند'
سپ بلاتر امروز در گفتگویی با نشریه آلمانی بونته گفته بود که او "بدون هیچ گونه سند و مدرکی متهم شده است."
آقای بلاتر که قرار است روز ۲۶ فوریه سال ۲۰۱۶ از سمت خود کناره‌گیری کند درباره بازپرسی دادستان کل سوئیس از او گفته بود: "این تنها یک تحقیقات عادی است. من تا ماه فوریه برای خودم و فیفا مبارزه خواهم کرد. مطمئن هستم که پرده‌ها کنار خواهند رفت و حقیقت و راستی نمایان خواهد شد."
 
کمیته اخلاقی فیفا از روز دوشنبه در زوریخ جلسات مختلفی در مورد اتهام وارد شده به سپ بلاتر و میشل پلاتینی برگزار کرده ولی هنوز نتوانسته در مورد میشل پلاتینی به جمع بندی واحدی برسد.
 
آقای بلاتر ۷۹ ساله، از سوی مقامات قضایی سوئیس متهم است که در سال ۲۰۰۵ قراردادی که منافع فیفا در آن در نظر گرفته نشده بود را با جک وارنر، رئیس سابق فدراسیون فوتبال منطقه کارائیب در زمینه حق پخش تلویزیونی امضا کرده و همچنین در سال ۲۰۱۱ دو میلیون دلار را به صورت ناموجه به میشل پلاتینی پرداخت کرده است.
 
سپ بلاتر و میشل پلاتینی اتهامات مطرح شده را رد کرده‌اند، آقای پلاتینی هم تاکید کرده که با وجود اتفاقات پیش آمده، همچنان برای نامزد شدن در انتخابات ریاست فیفا مصمم است.
 
آقای پلاتینی پس آنکه از سوی مقامات قضایی سوئیس برای در اختیار گذاشتن اطلاعاتی در مورد پرونده سپ بلاتر احضار شد، گفت: "من به‌عنوان شاهد و کسی که قرار است اطلاعاتی را در اختیار دادستان سوئیس قرار دهد احضار شده بودم."
 
اما دادستانی سوئیس پس صحبت‌های میشل پلاتینی، اعلام کرد که او در پرونده فساد در فیفا نقشی "بیش از یک شاهد" دارد.
آقای بلاتر که ۷۹ سال دارد و ۱۷ سال ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال را بر عهده داشته همواره هر گونه اتهام فساد مالی به خود را تکذیب کرده است.
 
بحران رسوایی فساد مالی در فیفا اوایل خرداد ماه وارد مرحله تازه‌ای شد، زمانی که پلیس سوییس هفت نفر از اعضای ارشد فیفا را در هتلی در زوریخ همزمان بازداشت کرد.
 
این هفت نفر برای شرکت در کنگره فیفا و انتخابات ریاست فیفا در این هتل اقامت کرده بودند.
این بازداشت در پی درخواست پلیس فدرال آمریکا انجام شد که ۱۴ تن از مقام‌های فیفا را به اخاذی، تقلب در انتقال پول و پولشویی در دوره‌ای ۲۴ ساله متهم کرده بود.
 
بازرسان پلیس فدرال آمریکا گفته بودند که از انتقال بیش از ۱۵۰ میلیون دلار رشوه در فیفا مطلع شده‌‌اند.
پس از آن سپ بلاتر که برای پنجمین بار به ریاست فدراسیون جهانی فوتبال انتخاب شده بود اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.
 
در سوئیس نیز علاوه بر آمریکا مدتی است که تحقیقات در مورد انتخاب میزبانان جام‌های جهانی ۲۰۱۸ روسیه و ۲۰۲۲ قطر شروع شده و در جریان این تحقیقات چندین ملک در کوه‌های آلپ توقیف شده است.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.