نکونام: آدم‌هایی مثل نوروزی هیچ‌وقت به حق‌شان نمی‌رسند

خبر ورزشی :جواد نکونام دیروز به روستای کپورچال، زادگاه هادی نوروزی رفت و ساعاتی را کنار مزار کاپیتان فقید و خانواده‌‌اش گذراند. او در مسیر بازگشت به تهران به شدت منقلب بود، درست مثل روزهای گذشته. دیدن پسر و دختر هادی و اوضاع به هم ریخته همسرش، نکونام را منقلب‌تر از همیشه نشان می‌داد. با او درباره این روزهای سخت فوتبال ایران و رفتن هادی گفت‌وگویی کردیم که در پایان به یک جمله ختم شد: «امیدوارم بفهمیم واقعاً زمان بودن زیاد نیست و قدر همدیگر را بیشتر بدانیم.»
در این چند روز شدیداً تحت تأثیر مرگ هادی نوروزی بوده‌ای. علت این حسی عمیقی که نسبت به هادی پیدا کرده‌ای، چیست؟در این چند روز خیلی فکر کردم. راستش من رابطه زیادی با هادی نداشتم و نمی‌توانم بگویم او از دوستان نزدیکم بود. ما ملاقات زیادی نداشتیم. در اردوی تیم‌ملی همدیگر را چند بار دیدیم. هادی همیشه آرام بود و با کسی کاری نداشت. زیاد حرف نمی‌زد و بیشتر سرش در کار خودش بود اما از لحظه‌ای که خبر مرگ هادی را شنیدم، حالم بد شد. واقعاً ناراحتم و چند روزی است حال و روز خوشی ندارم. احساس بدی دارم و همان‌طور که چند بار گفتم، به نظرم این بزرگترین تراژدی 50 سال گذشته فوتبال ایران بود. اینکه یک بازیکن بی‌حاشیه، آرام و متین که همیشه سرش در کار خودش بوده، این‌طور سرش را روی زمین بگذارد و دیگر بلند نشود. گاهی بعضی فشارها باعث می‌شود چنین اتفاق‌هایی بیفتد. ما آدم هستیم، ربات که نیستیم.
چه چیز در این مدت بیشتر از همه تو را تحت تأثیر قرار داد؟وقتی معصومیت او را دیدم، قلبم گرفت. وقتی خانواده‌‌اش را دیدم، حالم خراب شد. از طرفی به هادی آن‌قدر که باید توجه نشد. مگر نمی‌گوییم هادی بااخلاق بود؟ یک بار شد تلویزیون هادی نوروزی را به عنوان یکی از 5 بازیکن بااخلاق فوتبال معرفی کند؟ او را بیاورد و صحبت کند؟ در عوض تا دل‌تان بخواهد بازیکنی که حاشیه داشته، دعوت می‌شود و حرف می‌زند. به هادی واقعاً به اندازه‌ای که باید، توجه نشد.
با هادی در تیم‌ملی همبازی بودی. نکته خاصی از آن روزها هست که بخواهی بگویی؟من در تیم‌ملی واقعاً صدای هادی را نشنیدم و شاید 50 کلمه هم از او نشنیدم. هادی خیلی ساکت بود. به خاطر همین رفتارها و متانت، باید قدر امثال او را می‌دانستیم. از دقیقه اولی که خبر مرگ هادی را شنیدم، شوکه شدم. ناراحتی‌ام بیشتر از این است که آدم‌هایی مثل هادی به حق‌شان هیچ‌وقت نمی‌رسند. در این فوتبال هرکس سر و صدایش بیشتر است، حقش را می‌گیرد.
پرسپولیسی‌ها قصد دارند در هر بازی و در دقیقه 24 به احترام نوروزی بایستند و تشویقش کنند. روزی که هادی فوت شد، تو در این‌باره به ما گفتی و اشاره کردی به کاری که در اسپانیول می‌کنند.وقتی من در اسپانیا بازی می‌کردم، در تمرین اسپانیول یکی از بازیکنان فوت شد. بعد از آن در همه بازی‌های تیمش تشویق می‌شد. به نظر من باید در تمام بازی‌های استقلال و پرسپولیس هم چنین کاری انجام شود. پیشنهاد اول من این بود که در بازی ایران و ژاپن چنین کاری کنیم. وعده ما این است که از دقیقه 24 تا 25 همه بلند شویم و هادی را تشویق کنیم. ان‌شاءا... که تمرین ما به بازی تیم‌ملی نخورد و خودم هم بتوانم به استادیوم بروم. در این صورت اولین نفری خواهم بود که بلند می‌شوم و هادی را تشویق می‌کنم. همه باید به افتخار هادی بلند شویم تا حداقل به او ادای احترام کرده باشیم. این کار قشنگی در فوتبال ماست و با این کار می‌خواهیم حداقل از او به خاطر بازی‌های ملی و باشگاهی‌‌اش تشکر کنیم. هادی در تیم‌ملی بازی کرد و گل هم زد. امیدوارم این کار را همیشگی کنیم.
هواداران پرسپولیس هم دوست دارند این کار را کنند.امیدوارم واقعاً این اتفاق بیفتد. مطمئنم هواداران پرسپولیس این کار را می‌کنند. در این چند روز برخورد زیادی با آنها داشتم و همه شوکه هستند. دوست دارند نام هادی همیشه زنده باشد.
چه باید کرد که دیگر از این اتفاق‌ها نیفتد؟ رفتن هادی نوروزی واقعاً ضایعه دردناکی بود. فکر می‌کنی اولین راه‌حل چیست؟در فوتبال ما جو سنگین شده است. بالاخره روی بازیکنان فشاری وجود دارد. نتایج، مسائل مالی و... تأثیر‌گذار هستند. تمرینات و مشکلات و فشارهای خانوادگی هم همین‌طور. بالاخره هرکس در این زندگی مشکلی دارد. من برادرانه از هواداران فوتبال یک درخواست دارم. می‌دانم همه شما از شکست تیم ناراحت می‌شوید. انصافاً حق هم دارید. در سرما و گرما به استادیوم می‌آیید ولی خواهش می‌کنم فشار روی بازیکنان را کمتر کنند. در فوتبال استرس زیاد است. مشکلات مالی باشگاه‌ها که حل‌شدنی نیست، حداقل مردم کمک کنند تا فشار از روی بازیکنان کم شود. هواداران شک نکنند بازیکنان هر کاری می‌کنند تیم نتیجه بگیرد و گاهی کارها جور درنمی‌‌آید. امیدوارم یک روز اوضاع فوتبال ما کلاً درست شود و دیگر نه روی تماشاگر فشار باشد و نه روی بازیکن.
خب مردم می‌گویند بازیکن پول می‌گیرد. به همین دلیل توقعات زیاد است.خب همیشه صحبت زیاد بوده که فوتبالیست‌ها پول‌های زیادی می‌گیرند ولی من الان دوست دارم شما پای درددل‌های خانواده هادی نوروزی بنشینید. باشگاهی بوده که از دو سال قبل تا الان پولش را نداده است. حالا که از دنیا رفته، می‌گویند پول هادی را می‌دهیم. این چه برخوردی است؟ الان این‌ همه بازیکن از باشگاه‌های مختلف طلبکار هستند، حتماً باید به بیمارستان بروند تا پول‌شان را بدهند؟ حتماً باید بمیرند؟ اگر حق بازیکن است، پولش را بدهند و اگر نیست، بگویند حقت نیست و راحتش کنند.
حرف خاصی مانده؟یک بار دیگر مرگ هادی را به همه تسلیت می‌گویم. برای مردم ما و ورزش ایران درگذشت او بسیار سنگین بود. خدا به خانواده‌‌اش صبر بدهد. به عنوان یک فوتبالیست و عضو کوچک فوتبال واقعاً از بازیکنان پرسپولیس تشکر می‌کنم که کنار خانواده‌‌اش بودند. باید از برانکو هم تشکر کنم که تیمش را آورد. این کارها برای همیشه در ذهن همه می‌ماند. امیدوارم بفهمیم واقعاً زمانِ بودن زیاد نیست و قدر همدیگر را بیشتر بدانیم.
+20
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  ریبوار - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  هادی نوروزی 50 کلمه حرف نزد!چرا ؟ چون امثال شما آقای نکونام عزیز رسانه ها را تسخیر و در تیم ملی همه کاره بودید وحالا اشک تمساح می ریزید.
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.