وزیر بهداشت: شاید بخشی از مفقودین منا در بازداشت باشند

حسن هاشمی قاضی زاده وزیر بهداشت ایران با اشاره به تعداد زیاد حجاج ایرانی که بعد از حادثه منا خبری از آنان وجود ندارد گفت: "بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های عربستان باشند یا در بیمارستان‌های عربستان باشند."
همزمان، حسن قشقاوی معاون کنسولی وزیر امور خارجه ایران هم با اشاره به "مفقود" بودن ۱۱۶ مفقود ایرانی در عربستان سعودی اعلام کرد: "ما در حال حاضر نمی‌دانیم که این عزیزان به رحمت ایزدی پیوسته‌اند و یا اینکه در جایی بازداشت هستند."
 
حدود دو هفته پیش، شماری از زائران در صحرای منا در عربستان سعودی بر اثر ازدحام جمعیت کشته شدند که در میان آنها، شمار قربانیان ایرانی به مراتب بیش از سایر کشورهاست.
 
سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای در روز پنجشنبه هفته گذشته آمار نهایی کشته شدگان ایرانی حادثه منا را ۴۶۵ نفر اعلام کرد.
 
    وزیر بهداشت با اشاره به اطلاعیه هفته پیش سازمان حج و زیارت در مورد کشته شدن ۴۶۵ نفر زائر ایرانی در منا تاکید کرد: از نظر دولت ایران لحاظ واژه متوفی برای همه آنها درست نیست و آمار دقیق جان باختگان پس از بازگشت کامل حجاج از عربستان اعلام خواهد شد
حسن هاشمی، امروز سه شنبه ۱۴ مهر با اشاره به اطلاعیه سازمان حج و زیارت تاکید کرده است: "از نظر دولت ایران لحاظ واژه متوفی برای همه آنها درست نیست و آمار دقیق جان باختگان پس از بازگشت کامل حجاج از عربستان اعلام خواهد شد."
 
وزیر بهداشت افزوده: "همه باید دقت کنند که در مصاحبه‌های خود از به کار بردن واژه متوفی پرهیز کنند. تعدادی از ایران با ویزای عربستان وارد خاک این کشور شده‌اند، طبیعی است که به همان تعداد هم باید به کشور بازگردند."
 
وزیر بهداشت با بیان اینکه تا کنون بیش از ۳۰۰ پیکر وارد کشور شده است، ادامه داد: "مابقی را باید بتوانیم در روزهای آینده از سردخانه‌هایی که هنوز بازدید نشده است، پیدا کنیم و تعدادی هم که از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست، مطالبه دولت جمهوری اسلامی ایران از دولت پادشاهی عربستان خواهد بود."
 
مقامات عربستان سعودی تعداد کشته‌شدگان حادثه منا از ملیت های مختلف را حدود ۸۰۰ نفر عنوان کرده‌اند، اما مقامات ایران می‌گویند که تعداد کشته‌شدگان به مراتب بیشتر از این رقم است. پرس تی وی و العالم، شبکه‌های خبری وابسته به ایران تعداد کشته شدگان را بیش از ۴۱۰۰ نفر گزارش کرده اند.
 
آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، اخیرا هشدار داد که اگر عربستان به وظایف خود در قبال واقعه منا و اجساد زائران کشته‌شده ایرانی عمل نکند، ایران عکس‌العملی "خشن و سخت" نشان خواهد داد.
 
مقامات ایران خواهان تشکیل کمیته حقیقت‌یاب با مشارکت همه کشورهای اسلامی برای بررسی حادثه منا هستند.
+47
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  آزاده هبوط - ملبورن، استرالیا
  این هم از بی کفایتی مسئولین عزیز. دوستان من از طریق چه سایتی می تونم سریال Shahs of Sunset رو ببینم . با سپاس فراوان :( :(
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۴ - ۰۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.