بابک زنجانی در اولین جلسه دادگاه به “افساد فی‌الارض” متهم شد + تصاویر

تقاطع: نخستین جلسه‌ی دادگاه بابک زنجانی، دلال نفتی، صبح روز شنبه (۱۱ مهر-۳ اکتبر) در شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به صورت “نیمه‌علنی” برگزار شد. قاضی این دادگاه، ابوالقاسم صلواتی، قاضی معروف پرونده‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی است.
 
بر اساس کیفرخواست ۲۳۷ صفحه‌ای که ۶۵ صفحه‌ی آن در جلسه‌ی روز شنبه توسط معاون دادستان تهران به عنوان نماینده‌ی مدعی‌العموم خوانده شد، آقای زنجانی به “افساد فی‌الارض”، “کلاهبرداری از شرکت ملی نفت”، “جعل ۲۴ فقره اسناد بانکی”، “پول‌شویی” و “نشر اکاذیب” متهم گردیده است.
 
علاوه بر بابک زنجانی، دو متهم دیگر نیز با لباس زندان در جلسه‌ی دادگاه حاضر بودند. این دو که خبرگزاری‌های ایران نام‌های آن را به صورت اختصاری نوشته‌اند، به “افساد فی‌الارض”، “مشارکت در کلاهبرداری”، و “مشارکت در پول‌شویی” متهم شده‌اند.
 
برای اتهام “افساد فی‌الارض” در قوانین ایران، مجازات مرگ پیش‌بینی شده است.
 
در این میان اگرچه اعلام شده بود جلسه‌ی دادگاه به صورت علنی برگزار خواهد شد، اما بر اساس گزارش‌ها، خبرنگاران و دیگر حاضران در جلسه گزینش شده بودند. هم‌چنین تنها خبرگزاری که تصاویری را از جلسه‌ی دادگاه منتشر کرده، خبرگزاری “میزان” متعلق به قوه قضاییه است و عکاسان سایر خبرگزاری‌ها تنها موفق شده‌اند، عکس‌هایی را از بیرون دادگاه انقلاب ثبت کنند.
 
حسین دهدشتی، نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی نیز که در جلسه‌ی دادگاه حاضر بود، در گفتگو با خبرگزاری “ایلنا” تایید کرده که جلسه دادگاه بابک زنجانی به صورت “نیمه‌علنی” برگزار شده است.
 
آقای دهدشتی با بیان این‌که «ترکیب دادگاه نشان می‌داد که چندان هم علنی نیست»، به این خبرگزاری گفته است: «این‌طور که به نظر می‌رسید جلسه امروز محدود بود. انتظار ما این است که دادگاه به معنای واقعی علنی برگزار شود و رسانه‌های مختلف اجازه حضور در جلسات دادگاه و پوشش اخبار آن را داشته باشند.»
 
گفتنی است بابک زنجانی روز ۹ دی‌ماه ۱۳۹۲ (۳۰ دسامبر ۲۰۱۳) و به دنبال ارایه‌ی سند جعلی مبنی بر پرداخت بیش از دو میلیارد دلار بدهی‌اش به حساب بانک مرکزی ایران از طریق بانکی در تاجیکستان، بازداشت شد.
 
زنجانی در شهریورماه ۱۳۹۲ و تنها چند ماه پیش از بازداشتش، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری “ایسنا”، خود را یک “سرباز بسیجی” خوانده بود که در «جبهه اقتصادی» فعالیت می‌کند. وی روز چهارم دی‌ماه همان سال نیز در حالی که شواهد از بازداشت قریب‌الوقوعش حکایت داشت، در صفحه‌ی فیسبوکش، خود را یک «قهرمان» خواند که «بدون حزب و گروه به ولایت اعتقاد دارد و زندگی‌اش را فدا می‌کند».
 
از سوی دیگر، در حالی که زنجانی در مصاحبه‌های مختلف، دارایی‌های خود را در داخل و خارج از ایران، نزدیک به ۲۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود، بیژن نامدار زنگنه، “وزیر نفت” جمهوری اسلامی در مردادماه ۱۳۹۳، در یک گفتگوی زنده‌ی تلویزیونی فاش کرد که دارایی‌های زنجانی “خیلی کمتر” از بدهی بیش از ۸ هزار میلیارد تومانی او به “خزانه” است.
 
آقای زنگنه با اشاره به امضای رییس کل سابق بانک مرکزی و چند وزیر برای دادن بیش از ۲ میلیارد دلار به یک بانک “بی‌اعتبار” در تاجیکستان برای دور زدن تحریم‌ها توسط بابک زنجانی، از او به عنوان یک “پدیده” یاد کرده و گفته بود: «ایشان که تنها نبوده؛ مگر می‌شود یک نفر تنهایی چنین رقم بزرگی را بخورد و برود. هرچقدر هم که آرسن لوپن باشد.»
 
قرار است جلسه‌ی دوم دادگاه زنجانی برای خواندن ادامه‌ی کیفرخواست دادستانی، صبح امروز یکشنبه (۱۲ مهر) برگزار شود.
 
+86
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  fdsa60 - تهران، ایران

  قاضی صلواتی فقط برای دادگاه های فرمایشی و دادن حکم اعدام میاد. آقا بابک آخرین روزهای عمرش رو سپری میکنه.بزودی دعوت حق رو لبیک میگه...
  3
  80
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  liverpool-ahmad - لیورپول، انگلستان

  این خودش میدونه اعدام می‌شه بخاطره همین پلو پس نمیده
  4
  51
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  keyvan_1 - ِستُکهُلم ، سوئد

  تجربه می گوید روال پرونده بابک زنجانی رو به اعدام است. وعده و وعید برای بازگشت به إیران، صلواتی، محاکمه ناعادلانه، دادگاه تشریفاتی، وکیلی که هنوز یک سوم پرونده را نخوانده، خبرنگاران انتخابی، اسکورت تحت تدابیر شدید امنیتی، ابهام های پیچیده . همه و همه به اعدام وی ختم خواهد شد. به نظرم بابک زنجانی تنها یک قربانی است و بی گناه. او مستحق اعدام نیست هر چند عقیده دارم که هیچ فردی مستحق اعدام نیست. شما چه فکر می کنید؟ بر گرفته از فیس بوک محمد مصطفایی وکیل پایه یک دادگستری
  1
  50
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  juvel - اسلو، نروژ

  چقدر مسخره ..صورتشو شطرنجی‌ کردن ، آخه نیست این تهفرو هیچ کی‌ تاحالا ندیده !!!؟؟؟
  1
  71
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  2015amir - رتردام، هلند

  ای بابا. دزدهای بزرگ دارند زیردستهارو محاکمه میکنند
  1
  53
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  juvel - اسلو، نروژ
  ولی‌ یه چیزی هست که یا من اشتباه می‌کنم یا اینکه نه ..تا چند وقت پیش میگفتند هیچ کس نمیدونه این کلاهبردار کجاست ، حالا چه جوری یهو از دادگاه سردراورد ..شاید من خبرهارو دنبال نمیکنم ؟؟
  15
  8
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  juvel - اسلو، نروژ

  رئیس دادگاهه از اون زیره میز بگیراست هااا!!
  2
  29
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  پیام دست چپ بابی و وکیلش که به یک حالت زیر چانه قرار دارد چه می تواند باشد؟
  1
  6
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Liberte - ارومیه، ایران

  چهره بابک زنجانی رو که همه قبلا بوضوح دیدند و الانم میشه با یک سرچ ساده تو سایتا دیدش.نیازی به شطرنجی کردن چشماش نیست.البته بهتره،چون این شیاد پلید و دار ودسته اش بفهمند که در ردیف جانیان و افراد بی آبرو هستند!
  1
  28
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  bulgaria - اندن، بلژیک

  مرتضوی آدم کشته بود و وحشیانه شکنجه داده بود محکوم به پرداخت ۲۰۰ هزار وجه نقد شد ، این دیگه مشخص آدم نکشته شکنجه هم که نداده پس محکوم به پرداخت ۱۲۴ هزار تومن وجه نقد به نیت ۱۲۴ هزار پیغمبر ، موضوع را هم اینقدر کش ندید و رسانه‌ای هم نکنید، این پرونده هم با درایت قضات کشور به پایان رسید
  2
  42
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  bulgaria - اندن، بلژیک
  با تمام فرمایشات صحیح عزیزان اما ، مرگ بر مجتبی‌ خامنه‌ای را نباید فراموش کرد، باز هم میگویم و بعضی‌ از عزیزان منفی‌ بدهند اشکالی‌ ندارد زمان همه چیز را ثابت می‌کند، و آن این است که تمام هرج و مرج‌های ایران فقط و فقط زیر سر مجتبی‌ است و بس، اینها همه وسیله‌ها هستند، مثلا نظر عنتری نژاد با رهبر یکی نبود بلکه با مجتبی‌ یکی بود، به این نکته هم خواهید رسید. شاد و سر بلند باشید
  3
  21
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  dorood bar shah - نمور، بلژیک
  اح م ق چه میخنده
  1
  12
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  آنتی خرافه - کلن، آلمان

  خب بابک عزیز یواش یواش وقت خداحافظی هستش، قاضی صلواتی یا همون قاتل نظام وقتی اجیر میشه که بخواهند سر یکنفر را زیر آب کنند، افسد فی الارض هم که خودش ینی اعدام. دنبال راه میگشتند یک نفر رو مقصر کنند دیدند تو پول خوبی داری کی از تو بهتر. از پوست گوسفند فروشی شروع کردی و الان هم بدست یک مشت گوسفند قاتل و دزد کشته میشی. خدا رحمتت کند.
  0
  26
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  عاقبت دزدی از دزد! احتمال اینکه علی چلاق و چهل دزد تهران یعنی (مافیای دزدان نفتی) بابی را ببخشند خیلی کم است. شاید اگر ثروت بابی به اندازه میخائیل خودورکوفسکی بود و مانند او از رهبر تقاضای عفو می کرد شاید. ولی علی چلاق احتمالا خواهد گفت بکشید ولی زیاد کش ندهید.
  0
  9
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  من دزد دیدم کو برد مال و متاع مردمان -. این دزد ما خود دزد را چون می بدزدد از میان -. خواهند از سلطان امان چون دزد افزونی کند -. دزدی چو سلطان می کند پس از کجا خواهند امان (مولوی - دیوان شمس تبریز).
  0
  9
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا
  همش داره میخنده
  0
  5
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  دایره مینا - ورشو، لهستان
  با تشکر از شعری که آقای kefli iskender از اسلو نروژ نوشته اند و به حق بیانگر همین مطلب است و بنده چیزی دیگر اضافه نمی کنم چون تمام مطلب در همین شعر نهفته است !
  0
  3
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  1irani - لندن، انگلستان
  امیدوارم اعدام نشه. حبس طولانی بهش بدن.چون گناهکا ر اصلی کسانه دیگری هستن.
  1
  5
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  به امید روزی که رئیس همه دزدان و مفسدان( رئیس جمهور قبلی‌ )رو پای میز. محاکمه‌ ببینیم
  1
  4
  دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴ - ۰۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::دایره مینا - پوزنان ، لهستان::]. نظر لطف شماست دایره مینا.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.