روز اندوه در بابل/کاپیتان پرسپولیس به خانه رسید + عکس

مراسم تشییع و تدفین پیکر «هادی نوروزی» امروز شنبه با استقبال تاریخی مردم مازندران و اهالی ورزش در بابل و روستای «کپورچال» برگزار شد و کاپیتان جوان سرخ‌پوشان و مرد شماره ۲۴ این تیم در خانه ابدی آرام گرفت.
 
هادی نوروزی، کاپیتان ۳۰ ساله تیم فوتبال پرسپولیس بامداد پنج شنبه به علت ایست قلبی دار فانی را وداع گفته بود.
به نوشته ورزش سه،  این رویداد شرایط ویژه ای در شهر بابل و روستای کپورچال ایجاد کرد و باعث تغییر چندباره شکل برگزاری مراسم خاک سپاری شد.
 
 مهر از بابل گزارش داده است درحالی که ساعتی تا شروع این مراسم باقی مانده بود، برخی بازیکنان پرسپولیس خود را به بابل رسانده بودند تا در مراسم خاک سپاری کاپیتان خود شرکت کنند. با این حال، کاروان اصلی سرخ‌پوشان نتوانست به خاطر ازدحام جمعیت به ورزشگاه برسد.
 
شرکت کنندگان در مراسم تشییع و تدفین پیکر هادی نوروزی پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن شماره ۲۴ این بازیکن حک شده و نوشته شده بود: «کاپیتان با غیرت پرسپولیس - ۲۴ ابدی».
 
برخی پلاکاردها هم دل نوشته های هواداران و علاقه مندان را شامل می شدند مثل « بهار نارنج بی تو دیگر عطری ندارد». بابل به شهر بهار نارنج معروف است.
 
بنابراین گزارش، درحالی که پیکر هادی نوروزی به ورزشگاه رسیده بود، نزدیک به ۱۵ هزار نفر در ورزشگاه هفت تیر و خیابان های اطراف حضور داشتند و به عزاداری پرداختند. ازدحام جمعیت به قدری بود که حرکت را سخت و دشوار کرده بود.
 
لیدرهای باشگاه پرسپولیس نیز با پیراهن های ورزشی مشکی که پشت آن نام نوروزی قید شده بود، در این مراسم حضور داشتند. پرسپولیسی ها زودتر از سایرین خود را به بابل رسانده بودند تا با کاپیتان تیم خود وداع کنند.
 
ازدحام جمعیت به قدری بود که کنترل آن از دست ماموران انتظامی خارج شد. تعدادی از آن ها روی فنس ها و محل های ناامن ورزشگاه مستقر شده بودند. همین امر باعث شد تا مسوولان برگزاری به هواداران تذکر دهند تا از روی محل های ناامن پایین بیایند تا فاجعه دیگری رخ ندهد. سال ها پیش در ورزشگاه «شهید متقی» ساری ازدحام تماشاگر و فرو ریختن بحشی از ورزشگاه فاجعه ای را رقم زده بود.
 
این گزارش می افزاید در مراسم تشییع کاپیتان پرسپولیس مادرانی حضور داشتند که اگرچه با دنیای مستطیل سبز چندان آشنا نیستند اما در سوگ جوان نام آشنای فوتبال ایران بر سر و سینه می زدند و می گفتند «مار بمیره مار»؛ یعنی الهی مادر فدایت شود.
 
ازدحام جمعیت داخل ورزشگاه آن قدر زیاد بود که تشییع کنندگان ناچار شدند پیکر هادی نوروزی را به رخت‌کن ببرند. در این لحظات بازیکنان پرسپولیس داخل رخت‌کن رفتند و برای آخرین بار با کاپیتان‌شان در رخت‌کن خداحافظی کردند.
 
درحالی که تشییع کنندگان قصد داشتند پیکر هادی نوروزی را از رخت‌کن خارج کنند، ازدحام جمعیت این اجازه را به آن ها نداد و مجبور شدند دقایق طولانی در رخت‌کن بمانند. «محسن بنگر»، مدافع سرخ‌پوشان میکروفن ورزشگاه را در دست گرفت و از مردم خواست ورزشگاه را ترک کنند تا بتوانند پیکر نوروزی را به بیرون بیاورند.
 
حضور پرتعداد بابلی ها که شهرشان را غرق در سوگواری و ماتم کرده بودند، فضای این مراسم را دگرگون کرده بود. علاوه بر بابل، بسیاری از شرکت کنندگان از شهرهای مختلف استان مازندران خود را به این شهر رسانده بودند تا در مراسم تشییع کاپیتان پرسپولیس شرکت کنند.
 
پیکر هادی نوروزی پس از آن که ازدحام جمعیت کم‌تر شد، به میدان کیاکلا انتقال یافت تا از آن جا به سمت روستای کپورچال، زادگاه وی تشییع شود. بسیاری از چهره های ورزشی و اهالی فوتبال هم امروز خود را به بابل رسانده بودند تا در این مراسم شرکت کنند.
 
ازدحام جمعیت در روستای کپورچال به گونه ای بود که اجازه تدفین و خاک‌سپاری پیکر کاپیتان پرسپولیس را نمی داد. مسوولان باشگاه پرسپولیس از مردم خواستند تا با فراهم کردن فضا، اجازه خاک‌سپاری را بدهند.
 
همین ازدحام جمعیت باعث شد زمانی که برگزار کنندگان قصد تدفین پیکر هادی نوروزی را داشتند، دیوار کناری آرامگاه ابدی او ریزش کند. این اتفاق در شرایطی رخ داد که برخی شرکت کنندگان نزدیک این دیوار بودند.
 
خبرگزاری آنا نیز در گزارشی از روز ماتم در زادگاه کاپیتان پرسپولیس نوشته است:«بچه محل های هادی نوروزی هنوز باور ندارند مرگ هم بازی دوران کودکی شان را. آن ها که دور حجله کاپیتان فقید پرسپولیس گرد آمده اند، با حزن و اندوه و چهره ای ماتم زده به انبوه بنرهایی که دوستان و اقوام به مناسبت درگذشت نوروزی نصب کرده اند، می نگرند. پای صحبت هر کدام شان که بنشینی، کلی خاطره شیرین از افتخار روستایشان دارند اما شاید جالب ترین خاطره مربوط به حضور هادی نوروزی بعد از دوران معروفیتش در روستایش باشد؛ جایی که بچه محل هایش می گویند او برای این که ما غصه ماشین و شرایط جدید هم بازی دوران کودکی را نخوریم، در زمان حضورش در محله، ماشینش را از خانه بیرون نمی آورد و مثل دوران کودکی پا به پای ما و پیاده در کپورچال دورزنی می‌کرد. بی آلایشی کاپیتان پرسپولیسی ها برای بچه محل هایش یک دنیا ارزش داشت.»
 
در این گزارش آمده است:«طلوع آفتاب برای کپورچالی ها، وداع با هادی نوروزی بود.هم زمان با طلوع آفتاب، محلی های کپورچال و روستاهای اطراف به سمت منزل پدری هادی نوروزی، کاپیتان فقید پرسپولیس حرکت کردند تا به جمع دوستان و اقوامی که از شب گذشته در کنار حجله او در حال عزاداری بودند، اضافه شوند. مادر هادی نوروزی و همسرش ضجه‌زنان در میان جمعیت حاضر به شیون و گریه مشغول بودند."هانی نوروزی"، پسر هادی با حضور در میان عزاداران حاضر در جلوی حجله تدارک دیده شده برای این بازیکن، جو ویژه و خاصی به وجود آورد به طوری که هیچ کدام از حاضران نتوانستند جلوی جاری شدن اشک های خود را بگیرند. او از سوی مادر خود مامور خوشامدگویی به عزاداران شده بود.»
 
آنا نوشت که خانواده هادی نوروزی و جمع کثیری از مردم مقابل سردخانه بابل منتظر تحویل پیکر هادی نوروزی هستند. کاروانی که صبح از زادگاه کاپیتان پرسپولیس راه افتاده بود ، حالا به بابل رسیده است. در حال حاضر ازدحام عجیبی در شهر برپاست و همه در انتظار آغاز مراسم اند. پیکر هادی نوروزی از سردخانه به غسال خانه منتقل شد. در حال حاضر وضعیت احساسی عجیبی بر مردم حاکم است و ازدحام شدید مقابل غسال خانه وضعیتی خاص را ایجاد کرده است . لحظاتی پیش «میثم بائو» و یکی دو عضو خانواده نوروزی به میان جمعیت رفتند تا آن ها را متقاعد به ترک این محل کنند. پیکر کاپیتان پرسپولیس از حوالی منطقه ای به نام «پل موزیرک» به سمت ورزشگاه هفتم تیر تشییع می شود. آمبولانس غسال خانه آرامگاه بابل به سختی پیکر هادی نوروزی را از میان جمعیت به بیرون منتقل کرد. محسن مسلمان آخرین بازیکنی بود که برای دیدار آخر با نوروزی در غسال خانه حاضر شد و پس از آن پیکر کاپیتان پرسپولیس به شهر برده شد . ازدحام جمعیت مقابل آرامگاه اجازه ورود آمبولانس در نظر گرفته شده را نداد و یک آمبولانس دیگر که در آرامگاه حضور داشت، با چسبیدن به در غسال خانه، پیکر نوروزی را در خود جای داد و به داخل شهر رفت.

ورزشگاه هفتم تیر بابل محلی است که هادی نوروزی قبلا در آن فوتبال بازی کرده و به همین سبب برای مراسم تشییع وی انتخاب شده است. هزاران شهروند بابلی ورزشگاه را پر کرده و در انتظار ورود پیکرهادی نوروزی هستند. ازدحام جمعیتی به قدری است که خانواده نوروزی فعلا بیرون از ورزشگاه پشت جمعیت مانده و راهی به داخل ندارند.

همسر هادی نوروزی که با خودروی میثم بائو به سمت ورزشگاه هفتم تیر می‌ رود، در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد همسرش در نهایت در دل مردم ماندگار شده است. وی که در دو روز گذشته فشار و اندوه شدیدی را تحمل کرده است، در حال حاضر قصد ورود به ورزشگاه هفتم تیر بابل را دارد. او خطاب به خبرنگاران گفت:« هادی همان طور که دوست داشت، ماندگار شد. این عشق مردم باعث تسلی خاطر ماست.»
مردمی که روی سکوهای ورزشگاه هفتم تیر را اشغال کرده بودند، در نهایت به زمین چمن آمده و این ازدحام مانع از تشییع جنازه هادی نوروزی در این ورزشگاه شده است.فضای کلی بسیار احساسی است و این مساله بی نظمی شدیدی را در برگزاری مراسم تشییع جنازه هادی نوروزی ایجاد کرده است. لحظاتی پیش حاضرین در ورزشگاه هفتم تیر با شنیدن خبر ورود پیکر نوروزی به داخل ورزشگاه سکوها را ترک کردند و به داخل زمین آمدند و این مساله باعث اخلال در برگزاری مراسم تشییع پیکر شده است.در حالی که خودروی حامل پیکر هادی نوروزی و خانواده او خود را به ورزشگاه هفتم تیر رسانده و حتی قصد پیاده کردن وی را داشتند، این تصمیم در نهایت شکل دیگری به خود گرفت و لحظاتی پیش بلندگوی ورزشگاه اعلام کرد تشییع جنازه در زادگاه او دنبال خواهد شد.
 
دو اتوبوسی که بازیکنان، خبرنگاران و اعضای کادر پرسپولیس را به کپورچال می‌ برد، در ازدحام جمعیت و ترافیک گرفتار شد زیرا معبر بابل به کپورچال راه باریکی است که توانایی این حجم از ازدحام را ندارد.دو اتوبوس حامل بازیکنان و کادرفنی و مدیریتی پرسپولیس که در ازدحام جاده بابل به کپورچال گرفتار شده، برای خروج از این ازدحام در انتظار حضور نیروی انتظامی است. ازدحام جمعیت موجب شده که آن ها برای رسیدن به آرامگاه هادی نوروزی احتیاج به اسکورت نیروهای پلیس داشته باشند. نکته جالب، همکاری مردم کپورچال با خیل مشایعت کنندگان در مسیر است. آن ها به مشایعت کنندگاه در مسیر جاده شربت و آب خنک و چای می دهند. احمدرضا عابدزاده و حمید استیلی دو بازیکن سابق پرسپولیس که سابقه مربی گری هادی نوروزی را هم دارند، با پای پیاده عازم روستای کپورچال شدند.
 
در شرایطی که ازدحام شدید جمعیت این روستای 700 نفری را تحت تاثیر قرار داده، بزرگان فوتبال یکی پس از دیگری خود را به خانه پدری و یا آرامگاه روستای کپورچال می رسانند. آرامگاه کپورچال کوچک و جمع‌وجور است و بیش از 100 قبر در آن وجود دارد. خانواده هادی نوروزی که از صبح امروز برای تحویل پیکر درگذشته عزیزشان به بابل رفته بودند، سرانجام پس از ساعت ها معطلی در ترافیک به کپورچال رسیدند.
 
خبرنگار آنا گزارش داده که میزان جمعیتی که در روستای کپورچال برای مراسم حضور یافتند، نزدیک به 40 هزار نفر تخمین زده شده است به گونه ای است که اجازه تدفین و خاک‎سپاری پیکر کاپیتان پرسپولیس را نمی دهد. مسوولان باشگاه پرسپولیس از مردم خواسته اند تا با فراهم کردن فضا، اجازه خاک‎سپاری را بدهند. در نهایت، ساعت 12و 20 دقیقه کاپیتان پرسپولیس در ازدحام چند هزار نفری مردم علاقه مند به فوتبال در خانه ابدی جای گرفت. ازدحام جمعیت به شکلی بود.
 
جمعیت حاضر در مراسم تدفین مرحوم هادی نوروزی با سردادن شعارهایی آخرین وداع را با کاپیتان سرخ‎پوشان انجام دادند. فریادهای «هادی با تعصب» هنگامی که پیکر او در حال دفن بود، با اشک و ناله شرکت کنندگان همراه بود.
 
با اعلام باشگاه پرسپولیس، مراسم یادبود هادی نوروزی روز دوشنبه در بابل و روز سه‌شنبه در تهران برگزار می‌شود.
 به گزارش ورزش سه و به نقل از مهر، باشگاه پرسپولیس با هماهنگی خانواده شادروان هادی نوروزی، مراسم یادبود کاپیتان فقید سرخ‌پوشان را در تهران برگزار می‌کند.
 
«علی اکبر طاهری»، سرپرست باشگاه پرسپولیس که امروز برای حضور در مراسم تدفین کاپیتان فقید پرسپولیس عازم بابل شده بود، به خاطر اهمیت حضور اهالی فوتبال و هواداران در مراسم یادبود هادی نوروزی، به مسوول برگزاری این مراسم، «حسین خبیری» ماموریت داد تا مراسم ویژه‌ای تدارک دیده شود.
 
بنابراین گزارش،این مراسم از ساعت ۱۱ تا ۱۳ روز سه‌شنبه هفته جاری در مسجد جامع امیرالمومنین، واقع در بلوار مرزداران، خیابان ایثار برگزار می شود.
 
هم چنین پیش از این و طبق هماهنگی‌های انجام شده باشگاه با خانواده هادی نوروزی، روز دوشنبه مراسمی در بابل برگزار خواهد شد.
ورزش سه در همین حال خبر داد که « سپ‌بلاتر»، رییس فیفا با انتشار پیامی درگذشت هادی نوروزی را تسلیت گفته است.  او در نامه ارسالی خود نوشت: «تسلیت صمیمانه من را بابت درگذشت غم انگیز هادی نوروزی، بازیکن تیم پرسپولیس و فعال در عرصه های بین المللی پذیرا باشید. او در سن جوانی و 30 سالگی ما را خیلی زود ترک کرد و فدراسیون بین المللی فوتبال از شنیدن این خبر ناگوار بسیار ناراحت است. من از طرف تمام جامعه بین المللی فوتبال تقاضامندم که پیام تسلیت ما را از صمیم قلب به خانواده و عزیزان ایشان برسانید. امیدواریم در این زمان غم و اندوه کلاممان موجب آرامش و تسکین برای بازماندگان وی باشد.»
عکس ها: ایسنا، مهر و ورزش سه
+139
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  نام خانوادگی - فرانکفورت، آلمان
  روحش شاد. دوست دارم بدونم علت این که بعضی از دوستان به این خبر منفی‌ دادن چی‌ بوده؟
  5
  22
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۰۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  اصحاب کهف - بروکسل، بلژیک
  نکته مورد توجه اینه که معمولاً در اینجور مراسم هستن کسانی‌ که که لابلای جمعیت دارن میخندن یا حداقل لبخند روی لباشونه ولی‌ در مورد کاپیتان هادی من حتا یه نفر رو هم تو اینهمه جمعیت ندیدم که حتا واسه یه لحظه لبخند زده باشه و این یعنی اندوه محض،یعنی داغی سنگین.من که دیگه اشکم هم درنمیاد از بس ...!
  3
  18
  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.