انتقاد یک “مرجع تقلید” از قصد معاون روحانی برای تغییر قانون مسافرت زنان به خارج از کشور

تقاطع: جعفر سبحانی، از “مراجع تقلید” شیعه در قم با انتقاد شدید از سخنان معاون امور زنان و خانواده‌ی رییس جمهوری اسلامی درباره‌ی لزوم اصلاح قانون فعلی مسافرت خارج از کشور زنان، گفت: «همه فقهای اسلام اعم از شیعه و سنی معتقد هستند که زن بدون اذن شوهر نمی‌تواند مسافرت کند. حتی اهل سنت نسبت به این مسأله سخت‌گیر هستند و می‌گویند که محرمی باید همراه زن باشد.»
 
به نوشته‌ی خبرگزاری “رسا”، آقای سبحانی شام‌گاه پنج‌شنبه (۹ مهر-۱ اکتبر) در جریان دیدار با پرویز فتاح، رییس “کمیته امداد” اظهار داشت: «اخیرا در روزنامه‌ها می‌نویسند که این افراد در صدد هستند قانونی را بگذرانند که زنان بتوانند بدون اذن شوهر مسافرت کنند. چرا ایشان چنین مسأله‌ای را مطرح می‌کند؟ آیا ایشان فقیه یا حقوق‌دان است؟ این پیام را به گوش این خانم برسانید که اگر چنین چیزی را تکرار کرد ما هم مطالب مدنظرمان را متذکر خواهیم شد.»
 
وی با بیان این‌که «این مسائل و این سخنان در شأن جمهوری اسلامی نیست» افزود: «بی‌دین‌ها به این مسأله راضی نمی‌شوند و این‌گونه مسائل، مقدمه‌ای برای موضوعات دیگر است؛ باید شخصیت و فکرها اسلامی باشد؛ فردی باید برای مسوولیت‌ها انتخاب شود که فکر اسلامی داشته باشد.»
 
این “مرجع تقلید” حامی حکومت در پایان تاکید کرد که این مسأله را “رها” نخواهد کرد و به جز او، «دیگر آقایان نیز در این باره سخن می‌گویند».
 
بر اساس قوانین ایران، زنان متاهل بالای ۱۸ سال برای سفرهای خارجی باید رضایت همسرشان را داشته باشند.
درخواست تغییر این قانون که سابقه‌ای ۴۵ ساله در ایران دارد به تازگی و به دنبال محرومیت نیلوفر اردلان بازیکن باسابقه و تاثیرگذار تیم ملی فوتسال زنان ایران از همراهی این تیم در مسابقات آسیایی به دلیل ممانعت همسرش، بار دیگر توسط فعالان حقوق زنان ایران مطرح شده است.
 
در واکنش به این اتفاق، شهین‌دخت مولاوردی، “معاون امور زنان و خانواده” حسن روحانی، روز چهارشنبه (۸ مهر) به خبرگزاری “ایسنا” گفت که در روزهای گذشته «بیش از ۱۰۴۰ ایمیل در این خصوص دریافت کرده‌» و «به جد به دنبال اصلاح این قانون است».
 
خانم مولاوردی در عین حال با پیش‌بینی این‌که «این قانون به این زودی‌ها اصلاح نشود» افزود: «تا زمانی که این قانون اصلاح نشود، به دنبال استثنا‌ها خواهیم رفت و قطعا برای خروج زنان موفق‌مان از کشور تلاش می‌کنیم.»
+10
رأی دهید
-105

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  هستیا - شیراز، ایران

  پیرمرد هاپ هاپو
  4
  44
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  hamtarane - سیدنی، استرالیا

  اگر غیر از این بود جای تعجب داشت، این علما کلن با هر قانونی که بوی برابری زن و مرد را بدهد و یا با هر چیز جدید مانند تکنولژی مخالف هستند
  3
  41
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  اقای کاظمینی بروجردی بهمین دلیل دربدترین شرایظ درزندان ست .دخالت دین در دولت . درودبراقای کاظمینی بروجردی .مرد سکولاریسم جهان .بیخود نیست لقب مهاتماگاندی باو دادند
  2
  38
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  اگر در مورد زن مسلمان صحبت میکنیم , زن مسلمان بدون اجازه شوهر , حتی اجازه بیرون رفتن از خانه رو هم نداره . اگر در مورد زنی معادل انسان و با ارزش های مدنی صحبت میکنیم که توانایی تصمیم گیری برای مسائل خودش رو , تنها خودش داره , پس این زن دیگه مسلمان نیست . پس یا لچک به سر تمکین کنید و این قوانین توهین آمیز رو بپذیرید , یا با تبدیل این کالای سرویس دهنده و تمکین کننده , به انسانی با ارزش های مدنی از قوانین مدنی انسان ها استفاده کنید ! هم خدا و هم خرما نمیشه !
  4
  38
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان

  خامنه ای بیمار از زن و قدرت زنان وحشت دارد! نظام متحجر آخوندی تغییر نخواهد کرد تا زمانی که ولی وقیح و شورای مفتخورها و انگلهای نگهبان بر مردم حکومت و ریاست و جنایت میکنند!!! تغییر این نظام نکبت و منفور ترور پرور محال است مگر بازنشستگی این جانوران آدمخور! دوران ماست مالی کردنها بسر رسیده است!
  3
  26
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  محسن احمد علی - دبی، امارات متحده عربی

  من از همه شما عزیزان بخاطر حماقت و بیشعوری این آدم نادان و جاهل عذر خواهی میکنم و برای اون عده از افرادی که این آقا را بعنوان مرجع تقلید انتخاب کردن را کمال تاسف را دارم.
  2
  40
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  aarian - تهران، ایران

  جمهوری اسلامی از روزی که سر کار اومدی تیغ تیز وحشی گریت به طرف زنها بود. حجاب اجباری، عوض کردن قوانین خانواده که شاه برای حمایت از زنان تصویب کرده بود، نصف کردن حق همه چیز حتا سقف گذاشتن روی قبولی دانشگاه دخترها. اما کور خوندی. نمی‌تونید نیمی از جمعیت کشور رو تا ابد سانسور کنی‌.
  1
  22
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  شاهنشاه روحت شاد - تهران، ایران
  لعنت بر هر چى آخونده
  2
  16
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Leopard Lover - لندن، انگلستان
  چرا نمیخواهید قبول کنید که نقش زن در اسلام نکبتی و ضد زن، یا در بستر است و یا در طباخ خانه! دو زن برابر با یک مرد است . حق اثیه اش هم نیم است. شوهرش میتواند 3 همسر دیگر را خریداری کند. حق طلاق با شوهرش است. پس از طلاق فرزندانش به شوهرش میرسد . بگم بازم بگم ... رسول هزار زنه اشان میفرماید: بزرگترین جهاد زن شوهر داریست. تو خود حدیث مفصل بخوان ازین نکبت. بانوانی که هنوز دم از اسلام میزنید ،کتابهای مذهبی و احادیث امامان عربتان را بخوانید و یک سطل هم کنار دهانتان قرار دهید. تهوع آورترین، ناانسانی ترین و بی شرمانه ترین احادیث را نسبت به زنان گفته اند.
  7
  20
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  Mammal - لندن، انگلستان
  متاسفانه آن‌ نسل نادان بود که به این ملاها اجازه داد که جاهلیت در جامه رواج پیدا کند. قانون هم درست کنند که زنها راحت بتوانند بروند خارج باز این دسته مذهبی‌‌ها نمی‌گذارند، مگر الان همه قوانین اجرا میشود که با یک قانون دیگر این مشکل هم حل بشه؟
  1
  18
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مترلینگ - منچستر، انگلستان
  بابا بیا بیرون از تو غار فکر میکنی هزارو چهارصد سال پیشه؟خو تو هم شتر سوار شو برو مکه نه با هواپیما با بادبزن خنک کن نه با کولر گازی
  1
  18
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  آذری باهوش - میانه، ایران
  من با اظهارات این آخوند مخالف میباشم ولی اگر من رییس جمهور بودم کلا به زنهای تنها اجازه نمیدادم خارج بروند. خیلی خطرها در آنجا هست و فکر بکن پول او تمام بشود و او به فحشا کشیده بشود. پس این درست نیست که یک زن تنها به مسافرت دور دنیا برود . البته اگر ورزشکار باشد و برای مسابقه برود باید اجازه بدهند ولی اگر بخواهد تفریحی برود به دبی یا آنتالیا من اجازه نمیدادم.
  15
  3
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  fereshteh-wi - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  چون با فحاشی چیزی عوض نمی‌شه ،من میگم خلایق هر چی‌ لایق + خودم. وقتی‌ ما هنوز تکلیفمون با خودمون روشن نیست اینا هم میتازن. وقتی‌ واسه سبز و بنفش میرقصین ،واسه تفاهم میرقصین . ۱+ ۵ اصلا نمیدونید چی‌ واسه اونم می‌رقصید دیگه چی‌ میخواین، ولی‌ در نهایت خشک و تر با هم میسوزن.
  0
  7
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  bulgaria - اندن، بلژیک
  آرین جان منظورت از روزی که جمهوری اسلامی آمد یا از روزی که اسلام آمد، پیروز باشی‌ هم وطن
  0
  5
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  حاج آقا کجای کاری اون زمان که زن بدون اجازه شوهر حق خروج از منزل را ندارد مال آنزمانی بود که گوشت قابل خوردن کیلوئی50هزارتومان نبود.سرصدقه جمهوری اسلامی الان بعضی زنها شوهردار برای سیرکردن بچه هاش, تن فر وشی میکنه برخی اوقات هم با اجازه شوهر.عمامه ات را بالاتر بزار
  2
  5
  شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ - ۰۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.